GENEL

AKP’li Belediye’nin işçi kıyımı…

AKP’li Üsküdar Belediyesi çok sayıda işçiyi gerekçe göstermeden işten çıkardı.

İşçiler: “Seçimde söz verdikleri kişilere yer açmak için arkası sağlam olmayanları işten çıkarıyorlar”

Üsküdar Belediyesi çok sayıda işçinin işine son verdi.

Hak-İş İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman, ’38 işçinin işine son verildi’ açıklaması yaptı. Ancak, işçiler sayının daha fazla olduğunu belirtiyor.

EYT SEMİNERİNE KATILANLAR…

Belediyenin işine son verdiği işçilerden Mustafa Gül:

”Sorgusuz sualsiz şekilde iş akdim feshedildi. Birim birim farklı yerlerden aradılar. Gerekçe sunun dedik gerekçe sunmadılar. Bizim bildiğimiz 50-60 kişi var ama bunun ilerisi de var. Son 1.5 ay içerisinde başladı işten çıkarmalar. İşten çıkarmaların büyük bir çoğunluğu temizilik işçileri, park ve bahçeler, destek hizmetleri, ulaşım.”

”Aramızda üstün başarı ödülü alanlar var. İşten çıkarmaları neye göre yaptıklarını bilmiyorum. EYT’li bir abimize bununla ilgili seminerlere katıldığı için işten çıkarıldığı söylenmiş”

HAK-İŞ SAHİP ÇIKMIYOR…

Murat Baş: ”7 senedir belediyede işçiyim. Ben sabah 07.30 akşam 16.30 çalışıyordum, 5 parkın temizliğinden sorumluydum. Ağustos’un 23’ünde Kent A.Ş’ye çağrıldım. Görüşmeye gittiğimde işten çıkarıldığımı öğrendim. Bölge şefimiz ve müdürümüz ismimizi vermiş işten çıkarılmamız için.”

”Üyesi bulunduğum Hak-İş’e yönelik eleştirilerim var. Sendika il başkanı Mustafa Şişman yanımıza geldi ve 18 gün bizi belediyenin önünde bekletti. 18. Günün sonunda bize bir mesaj atarak ‘Arkadaşlar geriye dönüş yok. İsteyen dava açabilir’dedi.”

AKP’Yİ ELEŞTİRENLER…

Ercan Yılmaz: ”Yaklaşık 2 yıldır belediyede temizlik işlerinde çalışıyordum… benim işten çıkarılma gerekçem, AKP’ye yönelik siyasi eleştiride bulunmuş olmam.”

”Birçok bölümden ayrı günlerde çıkarıldık. Çıkarılalı 1 ay oldu. Tazminat haklarımızı veriyorlar ancak bize işimize geri dönmek istiyoruz. Aslında çıkarılan arkadaşlarımın hiçbir elle tutulur gerekçesi yok. Çıkarılmalarının nedeni herhalde seçim nedeniyle başkalarına söz vermeleri. Büyük bir ihtimalle kadroyu boşaltıp söz verdikleri kişileri alacaklar. Yoksa bu arkadaşların yüz kızartıcı suçları, vatana hainlikleri yok. Şahsen benim çıkarılmamın tek sebebi ise sadece ‘değişim şart’ demem. Arkadaşlarım siyasi sohbette bulunurken ben de seçimlerle ilgili değişim şart dedim. Bundan dolayı hakkımda tutanak tutuldu. Siyasi görüş belirtmem yani çıkarılma nedenim.”

OTURMA EYLEMİ

Eyüp Menteş: ”Organize bir şekilde işten çıkarıldık. Ağustos’un 23’ünde çıkarıldım ben de. Gerekçesini sorduğumda ‘bilmiyoruz’ yanıtını aldım. Benim bir tane tutanağım yok, emre itaatsizliğim yok. Seçimde söz verdikleri kişilere yer açmak için arkası sağlam olmayanları işten çıkarıyorlar.”

”İnsanlar 3-4 günde bir çıkarılarak kimsenin kimseden haberdar olmaması ve toplu bir eylem yapılamaması hesaplanmış. Organize bir şekilde işten çıkarıldık.”

Menteş: ”Bugün belediye binası önünde bir basın açıklaması yaptık. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, basın açıklamalarına devam edeceğiz. Diğer arkadaşlarımızı da yanımıza çekebilirsek oturma eylemi yapacağız.”

‘ATILMALARINI HAKSIZ BULUYORUM

Hak-İş İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman:

”İşten çıkarmalar yapıldı ama bu arkadaşlarımızın bir kısmı geri alındı. Diğerlerinin de, alınacağına dair başkanımız söz verdi. Toplamda 38 kişi çıkarıldı, ancak kaçı geri alındı bununla ilgili net bir bilgi yok”

Performans düşüklüğü ve işi savsaklama gerekçesi ile işçilerin işten çıkarıldığını ifade eden Şişman bu gerekçeye kendisinin de inanmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

”Ben işverenle de işten çıkarılan arkadaşlarımızla da görüştüm. Bu işçilerden 15 tanesi kendi istekleri ile ayrıldı. Diğerleri de işe iade davası açacaklarını söyledi. İşe iade davası süresini dolduran arkadaşlarımız var. Belediye tarafından işten çıkarmalara yönelik gösterilen suçlamalara ben de katılmıyorum ama bunların teyit edilmesi lazım. Şu anda bu görüşmeler devam ediyor.”

İşçilerin sendikanın kendilerine sahip çıkmadığı konusundaki eleştirilere de yanıt veren Şişman:

”O ifade doğru değil, sürecin başından sonuna kadar beraberdik. Biz süreci işverenle görüşüp bu arkadaşlarımızın işlerine iadesi konusunda çalışma yapıyoruz”

http://www.cumhuriyet.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: