GÜNDEM

IŞİD’in para transfer ağı!

Diyarbakır’da terör örgütü IŞİD’in ülkeler arası para transferini yöneten kişilere yönelik 8 ilde düzenlenen operasyonda 22 şüpheli gözaltınaalındı.

Operasyonda terör örgütüne gönderilmek üzere destelerhalinde hazırlanmış döviz ile örgütün kullandığı ‘Al-Haram’ döviz zincirinin çalışma sistemi deşifre edildi…

Diyarbakır polisi; önceki gün İstanbul, Kahramanmaraş, İzmir, Kayseri, Hatay, Adana, Sakarya ve Bursa’da düzenlediği operasyonlarda 37 adrese eş zamanlı baskın yaptı.

  • Operasyonda 22 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerin ‘Al-Haram’ isimli döviz zinciri sistemi ile IŞİD‘li teröristlere para aktardıkları belirlendi.

Evlerde yapılan aramalarda ele geçen 450 bin TL, 250 bin dolar, 19 bin euro, bir miktar altın ile para sayma makinalarına el konuldu.

İLGİLİ HABER

‘AL HARAM’ SİSTEMİ

1- Al Haram paratransfer sisteminin yer aldığı bilgisayar programını kullanan finansörler, ağırlığı Suriye’de bulunun IŞİD’li teröristlere kısa sürede para gönderebiliyor.

2- Program sayesinde elde edilen günlük şifrelerle Türkiye ve Suriye’de bulunan ve örgütün paravan olarak kullandığı kuyumcu veya döviz bürolarına ulaşan örgüt mensupları, busayede istenilen miktarda para transferi yapabiliyor.

3- Otomatik olarak günlük yenilenen şifrelere ‘Al-Haram’ sistemi sayesinde ulaşan terör örgütünün finansörleri, Suriye’deki paravan şirket sorumlusuna önce şifreyi, ardından geçilen paranın miktarını belirterek transferi gerçekleştiriyor.

PARAVAN ŞİRKETLERE KOMİSYON

Teröristler, ‘yılsonu hesap kapama’ adı altında kuryeler aracılığıyla sınırdan kaçakyollarla para taşıyor.

Her iki ülkede bulunan paravan şirketler bu kuryeler aracılığıyla yılda bir kez yaptıkları kaçakpara transferi ile sistemi otomatik olarak çalışır hale getiriyor.

DEAŞ’a para transferi yapan paravan şirketlerin bu işlemlerden komisyon aldığı tespit edildi.

Terör örgütünün başka ülkeler üzerinden aynı yolla Avrupa’da bulunan militanlarına da para transferi yaptığı ve karapara akladığı belirlendi.

İLGİLİ HABER

ABD’DEN YAPTIRIM

IŞİD’li teröristlere ulaştırılan paraların ‘bağış’ adı altında toplandığı veya ailelerin gönüllüolarak yakınlarına gönderdiği paralardan oluştuğu öğrenildi.

44 ülkede kullanıldığı önesürülen ‘Al-Haram’ döviz zinciri hakkında ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım kararı alındı.

MASAK uzmanları da bu para transferlerini mercek altına aldı.

İLGİLİ HABER

http://www.cumhuriyet.com.tr/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: