Çanakkale’nin Biga Belediyesi’nde işten çıkartılan 23 işçi, belediye binası önünde eylem yaptı.

Uzun yıllardır Biga Belediyesi’nde çalışan işçiler, AKP’li Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın talimatıyla işten çıkartılmaya başlandı.

Baskı ve mobbing karşısında istifa ettiremeyen Başkan Erdoğan, işçilerin görev yerlerini değiştirdi.

Buna rağmen seslerini çıkartmadan çalışan işçiler daha sonra da işten çıkartıldılar. Biga belediyesince işten çıkartmalar devam ederken bugün işten çıkartılan 23 işçi Biga Belediyesi önünde eylem gerçekleştirerek işlerini geri istediler.

‘HİZMET ETTİK, EMEK VERDİK, ALIN TERİ DÖKTÜK, İŞTEN ÇIKARTTILAR

Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen eylemde, işçiler adına konuşma yapan Ercan Tulnay:

“Görevi devralan yeni yönetim tarafından, işten çıkarıldığımız güne kadar defalarca görev yeri ve işkolu değişiklikleri gibi, anlamsız ve sebepsiz tutanaklar tutmaya çalışmak gibi baskıcı davranışlarla ve zulümle karşı karşıya bırakıldık. Farklı sürelerde ve görevlerde hizmet ettiğimiz, emeğimizle, alın terimizle hayatımızı kazandığımız, ailelerimizi geçindirdiğimiz Biga Belediyesindeki işlerimizden toplam 23 arkadaşımızla birlikte 6 aylık süreç içerisinde çıkarıldık.”

‘MOBBING VE BASKILARA RAĞMEN ÇALIŞMAKTAN HİÇBİR ZAMAN VAZGEÇMEDİK

Ercan Tulnay:

”İşten çıkarılmamızın asıl sebepleri ise, önceki dönemler tarafından işe alınmış olmamız ile Anayasanın, ilgili kanunların ve İş Kanunun bizlere sağladığı hakları kullanarak işimize, ekmeğimize sahip çıkma mücadelesi vermemizdir. Bizler yaşadığımız bütün zulüm ve baskılara rağmen, görev yerlerimizde ve görev tanımlarımıza uygun olarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam etmekten hiçbir zaman vazgeçmedik.”

‘İHTARNAME İLE İŞTEN ÇIKARTTILAR

Ercan Tulnay:

”Bu durumu da defalarca ihtarnameler ile ’Görevimizin başında’ olduğumuzu bildirdik, bizleri mobbing yolu ile yıldıramayacaklarını anlayınca da direkt işten çıkarmayı tercih ettiler. Söz konusu işten çıkarmaların örnek yargı kararları ile açık olduğu üzere hukuki olmadığı, tamamen siyasi olduğu ortadadır. Bütün kanuni haklarımızı kullanarak yargı kararları ile işlerimize iade olacağımıza dair inancımız tamdır. Bizler Şunu açıkça belirtmek isteriz ki; Her ne koşulda ve sebeple olursa olsun, emeğimizin ve ekmeğimizin hak mücadelesini sonuna kadar taşıyacağız ve biz kazanacağız”’

‘İKTİDAR PARTİSİNİN SESSİZ KALDIĞINI GÖRÜYORUZ

Eyleme destek veren CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan:

”Emekçi arkadaşlarımız burada çok haklı bir isteklerini gündeme getiriyorlar. İstedikleri şey işlerini kaybetmemek, namuslu dürüst bir şekilde çalışmaktır. Evlerine ekmek götürmek için çalışmak istiyor arkadaşlar. Bunların işten çıkartılması tamamıyla siyasi bir karardır. Biga Belediye başkanlığının, bu karardan bir an önce geri adım atmalarını bekliyoruz. İşten çıkartılan arkadaşlarımız görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaya devam etmek istiyorlar. Bu çocuklar kendi işlerine geri dönmek; evlerine ekmek götürmek istiyorlar. Bu mücadele de tüm Biga kamuoyunun bu işçi kardeşlerimize sahip çıkması, destek olmalıdır.”

Ahmet Ertan

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: