Yasal mevzuat böyle... Makam aracı yasak!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerden önce belediyedeki “israfa” neden olan fazla araçları Yenikapı’ya dizeceğini söylemişti. Önceki günlerde talimatı verdi ve araçlar Yenikapı’ya dizildi.

Türkiye’de de büyük bir tartışma başladı.

 • AKP’ye yakın bazı isimler; ‘Bunlar Clio, makam aracı değil ki’ dedi,
 • Bazıları da ‘Hizmet araçlarını dizdiler, vatandaş hizmet alamıyor’ dedi.

Bugün, İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut kameralar karşısına çıktı, araçlarla ilgili bilgiler verdi…

 • Şu an alanda gördüğünüz 730 araçtan tasarruf edilebileceği belirlenmiştir.
 • Nisan, Mayıs ve Haziran ayları arasında 517 aracın kiralandığı şirketlere iade edildiği bilgisine ulaştık.
 • Önceki yönetim 31 Mart sonrası toplamda yüzde 20 seviyesinde, 1.247 araç sistemden çıkarılmıştır.
 • İade edilen 1.247 aracın yıllık kira gideri ortalama fiyatlar üzerinden yaklaşık 35.750.00 TL, yakıt gideri de 13.750.000 TL’dir. Toplamda yılda 49,5 milyon TL tasarruf sağlanacaktır. 5 yıllık süreçte bu tasarruf 250 Milyon TL’yi bulmaktadır.
 • 2 Haziran – 20 Haziran tarihleri arasında sinyal alınan araç sayısı ortalama 399’dur. Bu tarihler arasında 1.700 aracın nerede olduğu bilinmemektedir.

YASAL MEVZUATTA MAKAM ARACI YOK

Erkut’un açıklamalarının en can alıcı kısmı bir gazetecinin: ‘Buraya getirilmeyen araçların kaç tanesi makam aracı, kaç tanesi hizmet aracı olarak kullanılıyor?‘ sorusuna verdiği; ‘Yasal mevzuatta makam aracı yok. Hiçbir belediyede yok. Bunların hepsi hizmet aracı. Yaklaşık 4 bin 500 civarında hizmet aracımız var.’ yanıtıydı.

Evet, Genel Sekreter Erkut haklıydı. Mevzuatta belediyelerin, başkan da dahil olmak üzere makam aracı yok! Şahsa özel araç kullanılması yasak!

 • Kullanan, kullandırılmasına göz yumana 1 yıl hapis cezası ön görülmüş!

BELEDİYE BAŞKANINA DAHİ MAKAM ARACI VERİLEMEZ

Hal böyleyken, yaşananları sadece israf üzerinden tartışmak da manasız oluyor. Gelin birlikte mevzuatı inceleyelim.

237 Sayılı Taşıt Kanunu kamu kurumlarının hangi yolla ve nasıl araç alacağını, araçların kimlere nasıl tahsis edileceğini düzenliyor. Kanunun kabul tarihi 5 Ocak 1961. Yani yarım asrı devirmiş bir kanun. Belediye yöneticilerinin bilmeme şansı yok!

Kanunun 4. Maddesinde:

”Emirlerine ve zatlarına binek otomobili verilenler (1) sayılı cetvelde, makam hizmetlerine tahsis edilen taşıtlar (2) sayılı cetvelde gösterilmiştir.” ifadesi var.

Kanunda yer alan cetvele bakıyoruz, iki cetvelde de belediye başkanı dahil olmak üzere hiçbir belediye çalışanına, bürokratına makam arabası verilmiyor.

KANUN “STANDART TİPTE, LÜKS VE GÖSTERİŞTEN UZAK” DİYOR AMA…

Kanunun 7. Maddesinde araçların nasıl olacağı ve hangi yolla alınacağı kesin olarak belirtiliyor:

”Kurumların taşıt ihtiyaçlarını hizmet alımı suretiyle karşılamaları esastır. Bu şekilde temini mümkün olmayan, ekonomik bulunmayan veya sağlık, savunma ve güvenlik gibi nedenlerle hizmet alımı suretiyle karşılanması uygun görülmeyen taşıtlar diğer yollarla edinilebilir. Kullanılacak bu taşıtların, muayyen ve standart tipte, lüks ve gösterişten uzak, memleket yollarına elverişli ucuz ve ekonomik olanlarından temin olunması şarttır.

Yani kanun açık olarak, araçlar standart tipte, lüks ve gösterişten uzak olacak diyor! Kimsenin altına lüks araç veremezsin, diyor! Biz ise Yenikapı’da dizili lüks araçları görüyoruz!

Yenikapı’ya dizilen araçların yakıt giderleriyle ilgili de tartışma yürüyor. Kanunun 12. maddesi buna da değinmiş:

“Ekonomik olmayan taşıtların ekonomik olanlarıyla değiştirilmesi…”

1 YIL HAPİS CEZASI VAR AMA…

Yine kanunun 16. maddesi araçları amacı dışında, şahsi işi için kullananlara ceza öngörüyor:

“Bu Kanunun şümulüne giren taşıtları her ne suretle olursa olsun tahsis olunduğu işin gayrisinde veya şahsî hususlarda kullananlar veya kullanılmasına müsaade edenler veya kanunda yazılı olduğu şekilde kullanılmış gibi gösterenler veya kanunen bir makama veya işe tahsis olunmadığı hâlde hakikati tağyir ile bu taşıtlardan istifade eden ve ettirenler, bunların gidiş gelişine müsaade edenler veya kanuna aykırı olarak numara ve plaka verenlerle kullananlar veya kullanılmaya elverişli olduğu hâlde ekonomik ömrünü doldurduğu bahanesiyle yenileyen veya yeniletenler veya bu hususlar için masraf tahakkuk evrakını hazırlayan veya tasdik veya bunlara ait ita emirlerini vize edenler hakkında bir seneye kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu yüzden hasıl olan masraf ve zararlar genel hükümlere göre tazmin ettirilir. Tekerrürü halinde verilecek hapis cezası iki aydan aşağı olamaz.”

BU KANUN TANIMAZLIK

Yasal mevzuat böyle! Peki, kim uyuyor?

 • Mevzuatı göre yandaş bir işadamının damadının şirketinden her yıl fazla fazla araç kiralamak, onu zengin etmek yasak!
 • Bırak belediyenin bilmem ne müdürü, bilmem ne şefine, belediye başkanına dahi makam aracı vermek yasak!

Türkiye’de birkaç belediye başkanı hariç kendi aracını kullanan kişi yok! Kıt kanaat geçinen halktan alınan vergilerle altlarına çekilen lüks arabalarla aramızda geziyorlar!

 • Yani, bugün gözümüzün önünde yaşananların hepsi yasadışı! Kanun tanımazlık! Ve bunları devletin memurlar yapıyor! Kanunda hapis cezası öngörülüyor ancak, hiç ceza alan duydunuz mu?

Araba sevdasını bir başka araba sevdalısı görmezden geliyor. Yandaşların cebi şenleniyor. Biz “israf mı”, “onlar da makam arabası mı” diye tartışıyoruz.

Yakın zamanda asırlık olacak Cumhuriyet’in erdemli insanlarının bunlara göz yummaması gerek! 

Sami Menteş 

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: