''Havalimanı, düşük kamulaştırma bedeli nedeniyle mevcut yerde yapıldı. Seçilen yerde maden, kum ve kil ocakları bulunuyor; bu nedenle de kamu dışında başka bir yatırım kolay olmayacaktı...''

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türk Hava Yolları’na (THY) ait uçağın kuş sürüsüne çarpmasına ilişkin kendisine yöneltilen bir soru önergesine itiraf niteliğinde yanıt verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türk Hava Yolları’na (THY) ait uçağın kuş sürüsüne çarpıp hasar almasına ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin soru önergesine yanıt verdi. 

‘KÖTÜ YERE İNŞA EDİLDİ’

Turhan: ”İstanbul Yeni Havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde kötü hava şartları meydana geliyor; bu dönemde trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan divertler (uçuşların yedek meydana yönlendirilmesi) gibi olumsuzluklar yaşanacak.”

Turhan: ”Bu hadiselerin yaşandığı zaman dilimlerinde, ilgili Hava Trafik Kontrol Birimleri ile uçuş aşamasındaki pilotların, uçuş emniyetleri ilkesinden taviz vermeden standart prosedürleri uygulamakla yükümlü olduklarının bilinmesinde fayda görülmektedir.”

76 GÜNDE PAS GEÇME REKORU

Soru önergesine verilen yanıtta İstanbul Yeni Havalimanı’nda, resmi olarak devreye girdiği ilk 76 gün içerisinde rekor sayıda pas geçme vakasının meydana geldiği ortaya çıktı. Bakan Cahit Turhan açıkladığı verilere göre; İstanbul Havalimanı’nın iniş ve kalkışlara açıldığı nisan ayında 59, mayıs ayında 89, haziran ayının ilk 15 gününde ise 31 olmak üzere toplam 179 uçağın iniş esnasında çeşitli sebeplerle pisti pas geçmek zorunda kaldı.

Öte yandan yaşanan pas geçme vakalarının 15’inin wind shear (rüzgâr kesmesi), 7’sinin ise şiddetli türbülans kaynaklı olduğunu ifade eden Bakan Turhan, diğer 157 uçuşla ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

‘YEDEK HAVALİMANINA YÖNLENDİRME NORMAL’

Bakan Turhan: ”İstanbul Havalimanı, kullanıma açıldığı günden itibaren toplam 13 uçak meteorolojik şartlar nedeniyle havalimanına inemedi. Bu uçuşların 8 adedi 17 Mayıs 2019 tarihinde meydana gelen olumsuz meteorolojik şartlar nedeniyle yaşanan yoğun beklemelerden kaynaklandı.”

Turhan açıklamasında, uçuşların olumsuz hava şartları nedeniyle divert etmelerinin (uçuşların yedek havalimanına yönlendirilmesi) normal bir durum olduğunu söyledi.   

‘DÜŞÜK MALİYET GEREKÇESİYLE DOĞA TALANI’

Turhan: ”Havalimanı, düşük kamulaştırma bedeli nedeniyle mevcut yerde yapıldı. Proje alanı hem denize hem de şehir merkezine yakın, seçilen yerde maden, kum ve kil ocakları bulunuyor; bu nedenle de kamu dışında başka bir yatırım kolay olmayacaktı…”

Kolin, Limak, Kalyon, Cengiz ve MNG şirketlerinin oluşturduğu İGA’ya yaklaşık 20 milyar avroya 25 yıl boyunca işletme hakkı devredilen yeni İstanbul Havalimanı’nda pist ısıtma sisteminin de olmadığı ortaya çıktı. 

Bakan Turhan, buzlanma ve kara karşı, kar küreme araçlarının pistleri açacağını söyledi: ”Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Havalimanı’nda da pist ısıtma sistemine gerek duymadı.”

İstanbul Havalimanı’na ilişkin CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Havalimanında özellikle buzlanma durumunda uçakların iniş, kalkış ve park esnasında ciddi tehlikelerin doğabileceğini ifade eden Aygün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan’a bu konuda alınan önlemleri sordu….

KAR KÜREME ARAÇLARI MÜDAHALE EDECEK

Soru önergesini yanıtlayan Bakan Turhan: ”İstanbul Havalimanı ihale eki, sözleşme, proje ve şartnamelerinde pistlerde ısıtma sistemi öngörülmemiş olup yapımı tamamlanan ve hizmete açılan pistlerde de ısıtma sistemi yer almamaktadır. Projenin büyüklüğü ve vizyonu doğrultusunda kapsamlı bir ekip ve ekipman oluşturulmuştur.”

Turhan, kış aylarında yolların buzlanması ve karla kaplanması durunda kar küreme araçlarının müdahale edeceğini ifade etti.

CHP’li Aygün: ”Teknolojiyi kullanmak yerine ilkel yollarla kar küreme işleminin yapılacağı söyleniyor. Bu kadar büyük bir yerde bu işlemi nasıl yapacaklar? Hava şartları sertleştiğinde, ısı belirli bir derecenin altına düştüğünde kar küreme araçları asla fayda etmez. Tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız. Bakanlığın bu konuda derhal önlem alması ve kış ayları gelmeden iyileştirme çalışması yapması gerekiyor.”

http://haber.sol.org.tr

https://www.cafemedyam.com/2019/05/29/istanbul-havalimaninin-her-gun-bir-yenisi-ortaya-cikan-sorunlari-ve-bunlarin-nasil-cozulebilecegi/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: