GÜNDEM

“Televizyon önümüzdeki 5 yılda yeryüzünden tamamen silinecek.

Yönetmen Ezel Akay: ”24 saat aynı kanalı seyretme geleneği tamamen ortadan kalkacak.”

İstinye Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Mentorun CEO Olsun’ eğitim programında konuşan Akay, sinema ve Televizyon sektörünü, deneyimlerini öğrencilerle paylaştı…

Diziler çok uzun!

”Dizi süreleri çok uzun; bu sektörün yıllardır yaşadığı bir problem. Uzun dizilerin problemi dizilerin kendilerinin uzun olması değil. Onları üretirken yaşanan üretim sorunları çok ağır. Diziler bütün dünyada ikiye bölünerek seyrediliyor. Bunun temel nedeni ise ekonomik. Televizyonların reklam gelirleri çok düşük olduğundan dizilerin bütçesini karşılamak için dizileri daha uzun yapmak zorunda kaldılar. 10-15 yıldır bu böyle devam ediyor.”

”Eğer televizyonlar klasik reklamlar dışında gelir kaynakları bulmazlarsa dizilerin uzunluğu böyle devam edecek.”

Akay:  ”Televizyon önümüzdeki 5 yıl içinde tamamen yeryüzünden silinecek. En azından Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde böyle olacak. Sektör yepyeni formatlara geçecek. Dolayısıyla 24 saat aynı kanalı seyretme geleneği tamamen ortadan kalkacak. Dijital sistemler ve internet sayesinde bütün televizyonların arkasında bir internet kablosu yer alacak. İnsanlar seçerek istedikleri dizi ve filmleri izleyecekler. Şu an konuştuğumuz birçok şey, yakın zamanda geçmişte kalacak.”

”’Pembe diziler’ devam edecek!’

”Türkiye de bu dijital değişime ayak uydurdu. Bu konuda son 5 yılda önemli adımlar atıldı. Pembe dizi olarak tabir edilen uzun formatlı dizilerin özel bir izleyici kitlesi var. Seyirci kitlesi yüksek olduğundan bu diziler devam edecek.”

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: