ORMAN KÖYLÜSÜ, BELGE ALMADAN TOPLAYAMAYACAK!

Orman Genel Müdürlüğü, 13 Şubat 2019 tarihli genelgesi…

Odun dışı orman ürünleri olan;
-Reçine,
-Çıra,
-Defne,
-Kekik,
-Ada çayı,
-Çam fıstığı,
-Mantar
Yukarıda sayılan ürünleri toplayarak geçinen orman köylüleri, Kasım 2019’a kadar ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sahibi olmak zorunluluğu getirildi.

Böylece, geçimini mantar, kekik toplayarak sağlayan binlerce orman köylüsü, belge almadan bunları toplayamayacak.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun:

“Budüzenleme, aylık geliri 1000 lirayı bile bulmayan orman köylüsünün geçim-yaşama kaynaklarını elinde almaktır. Bu nasıl vicdansızlıktır! 60-70 yaşındaki insanlar nasıl belge alsınlar! Bu düzenleme iptal edilsin.”

CHP Tekirdağ Milletvekili Özcan Aygun;


“Eski köye yeni adet getiriliyor. Türkiye’de sayısı 20 bin 721’e oluşan orman köylerinde yaşayan ve ormandan geçinen vatandaşlarımıza Mesleki Yeterlilik Belgesi alma koşulu getiriliyor. Çoğu okuma yazma bile bilmeyen, Türkiye’nin en eğitimsiz ve en fakir kesimleri arasında yer alan 60-70 yaşındaki insanlar nasıl belge alsın! Bu insanların belge almak için sınava sokulması nasıl bir mantıktır? Adeta bu insanların yaşam-geçim kaynakları elinden alınmak isteniyor! Üstelik mantar, ada çayı toplarlarsa 500 TL idari para cezası alacaklar! Bu nasıl vicdansızlıktır!”

BELGE ALMAK İÇİN YAPILACAK SINAV ÜCRETLERİ…

-Orman üretim işçisi için bin 120 TL,
-Otsu ve diğer bitkiler ile mantar gibi odun dışı ürünleri yerden toplayanlar için 670 TL,
-Odun dışı ürünleri yüksekten toplayanlar için ise 885 TL sınav ücreti istenecek.
-Sınavda başarı için yüzde 60-70 başarı şartı aranacak.
-Sınavda başarılı olamayanların sınav ücreti de iade edilmeyecek.

Yüzyıllardır ormandan topladıkları ürünlerle geçinen köylülere Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmesi, hayatın doğal akışına aykırıdır. Çoğu ilkokul mezunu bile olmayan, okuma yazma bilmeyen bu kişilerin geçim kaynağı ormanlardır, ada çayı, defne, çam fıstığı, kekik, mantar, reçine gibi orman ürünleridir. Bu insanlara sınavda başarılı olma koşulu ile 10 Kasım 2019 tarihine kadar Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmesini vicdani ve gerçekçi buluyor musunuz?”

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.