Avrupa Parlamentosu: ''Türkiye tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO); Afrin’de sivil Kürtlere ait mallara el koyuyor, yağmalıyor ve imha ediyor"

“”DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNDE CİDDİ GERİLEME”

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerini askıya alınmasına yönelik önerilen karar tasarısı, parlamentonun Dışişleri Komisyonu’nda oy çokluğuyla kabul edildi.

Kati Piri!

Sosyal Demokrat (S&D) Grup üyesi Hollandalı parlamenter ve Türkiye raportörü Kati Piri tarafından kaleme alınan taslak rapor, Dışişleri Komisyonu tarafından üzerinde önemli değişiklikler gerçekleştirilerek 7’ye karşı 47 oyla kabul edildi.

Komisyondaki nihai oylama öncesi AP’de temsil edilen belli başlı siyasi gruplar arasında uzlaşılarak hazırlanan 22 değişiklik önergesi de oy çokluğuyla kabul gördü.

DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNDE CİDDİ GERİLEME VAR!

AVRUPA PARLAMENTOSU’nun 12 Mart’ta genel kurul oturumunda tartışılıp, 13 Mart’ta oylayacağı taslak karar metninin en önemli mesajı: ”Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması önerisi!”

Taslak kararda belirtilen; “AP, müzakerelerin askıya alınması çağrısında bulunur!”ifadesi, Siyasi gruplar Dışişleri Komisyonu’nda;“AP müzakerelerin askıya alınması tavsiyesinde bulunur” şeklinde değiştirildi.

Gerekçe; “Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve temel haklar alanlarındaki ciddi gerileme…

Sağ, muhafazakar ve AB karşıtı gruplar; “AP, Türkiye ile AB arasındaki ilişkinin fiili bir ortaklık bakımından yeniden tanımlanmasını ümit eder” cümlesini eklettiler.

Avrupa Parlamentosu ilk defa Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınması tavsiyesinde bulunmuş olacak.

Bu tavsiye AB liderleri ve Avrupa Komisyonu için doğrudan bağlayıcı olmasa da, AB içinde Türkiye’nin üyelik sürecine bakışı yansıtıyor…

DEMOKRASİ KOŞULU

Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edilen uzlaşı önergesi: ”Gümrük birliğinin güncellenmesi demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında ilerlemeye bağlı.”

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için AP’nin de onayı gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu raporunda; ”Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonları eleştiriliyor.”

Özgür Suriye Ordusu!

Avrupa Parlamentosu: ”Türkiye tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO); Afrin’de sivil Kürtlere ait mallara el koyuyor, yağmalıyor ve imha ediyor”

AP: ”Türkiye ve ÖSO’nun, yerlerinden edilmiş ve mallarına el konulup imha edilmiş kişilerin zararlarını tazmin etmeleri gerekiyor.” 

KIBRIS PARAGRAFI!

Dışişleri Komisyonu, Kıbrıs sorununa ayrılan paragrafı da genişletti. Genişletilen paragrafta, AB ülkelerinden Kıbrıs sorununun çözümünde “daha aktif rol oynamaları” istendi.

Dışişleri Komisyonu; Türkiye, Kıbrıs’ın -Rum Kesimi -“doğal kaynak arama ve işletme de dahil olmak üzere egemenlik haklarına saygı duymalı” çağrısında bulundu.

Taslak metine eklenen yeni cümlelerden bir diğeri; ‘parlamenterlik görevleri sırasında yaptıkları konuşmalar nedeniyle tutuklanan milletvekillerinin serbest bırakılması.’

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki AİHM kararına karşı Ankara’dan gelen mesajları “kınanıyoruz” cümlesi Taslak Metne eklenerek; AB’nin bu kararın uygulanışını mercek altına alması talep edildi.

Komisyonda yapılan oylama sırasında; ‘Türk güvenlik birimleri, Türkiye sınırları dışında düzenledikleri operasyonlarla “yasadışı” yollardan çok sayıda kişiyi yakalayıp Türkiye’ye getirmesi’ gerekçe ile, karar tasarısına; “Türkiye’nin hiçbir iade talebine olumlu yanıt vermemeleri” konusunda AB ülkelerine çağrıda bulunan bir bölüm de ekledi.

Mart ayında oylamaya sunulacak taslak karar, 26 Mayıs’ta seçilecek yeni AP’nin gelecek beş yıl süresince Türkiye’yle ilişkilerine temel oluşturacak.

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: