SIYASET

Köyler imamlara terk edildi!

Eğitim uzmanı Ali Taştan: ‘Köyleri imamlara teslim ettik’

Taşımalı eğitimin yanlış uygulanması sonucu…

Taşımalı eğitim yanlış uygulandı/uygulanıyor ve bunun sonucunda kapatılan köy okullarındaki öğrenciler, eğitim ve öğretimden eşit şekilde faydalanamıyor.

Köy okullarında eğitim gören çocuklar, taşımalı eğitimle evlerinden uzak şehir merkezlerindeki okullara gönderiliyor.

Eğitim uzmanı Ali Taştan: ”Çocuklar doğal öğrenme ortamlarından koparıldı. Okullarda buna bağlı olarak başarı seviyesi de düştü.”

Ali Taştan: ”Şehirlerde özel öğretim kurumlarına avuç dolusu para harcamaya başladık biz. Bu okullar Ankara’da, İzmir’de, İstanbul’da da var. Maddi durumu iyi olan aileler çocuklarını buraya göndermeye başladı. Şehirde yaşayan çocuk evinin yanındaki okula giderken, köyde yaşayan çocuk gidemedi”

Ali Taştan: “Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer alan Araplı köyünde 20 dönüm bahçesi olan bir köy okulu var. Bir şehir merkezine beş kilometre uzaklıkta ve spor kompleksi de dâhil olmak üzere her türlü imkâna sahip. Müthiş bir alanı var. Ama oradaki çocuklar taşımalı eğitimle ilçeye götürülüyor. Bunlar dağ başındaki okullar değil. Hâlbuki iki üç tane öğretmen atansa problem kalmayacak”

Ali Taştan: ”Kapanan köy okulları yerine kuran kursları açıldı. Kuran kursu açılıyorsa okul da açılabilir”

Ali Taştan: “Yoksul ailelerin çocukları taşınıyor, durumu daha iyi olan ailelerin çocukları özel okula gidiyor. Köydeki nüfusun azalmasıyla öğretmen gitmedi, köyler imamlara terk edildi. Köylere kuran kursu açılıyor ama okul açılmıyor. Öğretmenler Cumhuriyet’in aydınlık yüzüyken, köylerin her türlü sorununu çözüp aydınlatırken şimdi imamlara teslim ettik.”

2014’e kadar olan rakamlara göre 13 bin 800 köy okulu kapatıldı. En az 15 bin köy okulunun kapatıldığını tahmin ediyoruz…

Kaynak

http://haber.sol.org.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: