SIYASET

HUKUKÇULAR: BAKANLAR İSTİFA ETMEDEN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAZ… YSK: İSTİFA ETMELERİNE GEREK YOK

PROFESÖR GÜNDAY: KAMU GÖREVLİSİ KONUMUNDAKİ BAKANLAR İSTİFA ETMEDEN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAZ

🔵 YSK’DEN ‘ADAY BAKANLAR’ KARARI: İSTİFA ETMELERİNE GEREK YOK

YSK, kabinedeki milletvekili adayı olan 16 bakanın istifa etmesi gerektiği ve istifa etmedikleri için aday olamayacakları yönündeki başvuruyu reddetti..

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve 16 bakan AK Parti listelerinden milletvekili adayı olmuştu..

Bakanların milletvekili aday listelerinde yer alması üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na çok sayıda başvuru yapıldı. Başvurularda “Bakanların aday olmaları nedeniyle istifa etmeleri gerektiği” vurgulandı..

Kararda bakanların ‘Milletvekili Seçim Kanunu 18. maddesinde istifa etmesi gereken kamu görevlileri arasında sayılmadığı’ kaydedildi..

🔵 YSK KARAR VERDİ: ‘MİLLET İTTİFAKI’ İSMİ 16 İLDE KULLANILAMAYACAK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 ilde “Millet İttifakı” adının kullanılamayacağına karar verdi. CHP ve İYİ Parti 16 ilde fermuar modeliyle anlaşarak seçimlere girme kararı almıştı..

Millet İttifakı seçmenleri 14 Mayıs’ta; Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari’de sadece CHP logosunu; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum illerinde ise sadece İYİ Parti logosunu görecek. 

🔵 ERDOĞAN: BAKANLARIMIZ HİZMETLERİ 14 MAYIS’TAN SONRA MECLİS’TE SÜRDÜRECEKLER

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

– Erdoğan:

 “9 Nisan’da aday listelerimizi teslim edeceğiz. 3 dönem kuralı ve diğer sebeplerle yeni isimler yer alacak, arkadaşlarımızın bir kısmı ile devam edeceğiz. Bu bir bayrak yarışıdır. Günü geldiğinde bayrağı, onu aynı menzile taşımaya devam edecek bir başkasına devretmek kaçınılmazdır. Bakanlarımız hizmetleri 14 Mayıs’tan sonra Meclis’te sürdürecekler. Seçimleri kazandıktan sonra kabineden yeni isimlere görev vereceğiz” 

Bakan adaylıklarında depremden zarar gören 11 il öncelikli olacak. Erdoğan’ın “listelerin ilk sırasına koyacağı bakanlara ‘dokunulmazlık zırhı’ kazandırmayı hedeflediği” belirtilmişti..

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN RESİME TIKLAYINIZ

DEVAMINI OKU

Sayfalar: 1 2

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: