İKİNCİ BEYİN OLARAK ADLANDIRILAN BAĞIRSAKLARIN KENDİNE AİT NÖROJENİK BİR YAPISI BULUNUYOR...

🔵 BİLİM İNSANLARI BAĞIRSAKLARI KORUYUP HASTALIKLARI ENGELLEYEN SÜPER BESİN BULDU

Bulgular brokolinin bağırsağın metabolik repertuarını yeniden şekillendirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor

Bilim insanları, brokolideki bir molekülün ince bağırsağın iç dokusuyla etkileşime girerek hastalıkların ilerlemesini önlediğini tespit etti..

Önceki çalışmalar, farklı kanser türleri ve tip 2 diyabet gibi hastalıkların riskini azaltmak da dahil olmak üzere, brokoli yemenin sağlığa faydalarını göstermişti..

Araştırma, brokolinin farelerde bir bağırsak reseptörüne bağlanan ve ince bağırsak astarını koruyan belirli moleküller içerdiğini ortaya koydu.

– Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden Gary Perdew:

“Araştırmamız, brokoli ve diğer gıdaların farelerde ve muhtemelen insanlarda, sağlığa nasıl fayda sağladığına dair mekanizmaların ortaya çıkmasını sağlıyor. Brokoli, lahana ve Brüksel lahanası gibi turpgillerin normal sağlıklı bir beslenmenin parçası olması gerektiğine dair güçlü kanıtlar sunuyor..” .

İnce bağırsak duvarlarının, su ve besinler gibi faydalı maddelerin vücuda geçmesine izin verirken, zarar verebilecek gıda parçacıklarının ve bakterilerin de girmesini önlediği biliniyor.

Bağırsaktaki özel hücreler (su ve besin maddelerini emen enterositler, koruyucu bir mukus tabakası salgılayan kadeh hücreleri ve sindirim enzimi salgılanmasını sağlayan Paneth hücreleri gibi) bu sağlıklı dengenin korunmasına yardımcı oluyor..

Yeni araştırma, brokolideki aril hidrokarbon reseptör ligandları adı verilen moleküllerin AHR adlı bir protein türüne bağlandığını ve bağırsak hücrelerinin işlevlerini etkileyen faaliyetleri meydana getirdiğini buldu..

Çalışmada, bilim insanları deneysel bir fare grubuna yüzde 15 brokoli içeren bir beslenme düzeni uyguladı (insanlar için günde yaklaşık 3,5 bardağa eşdeğer). Bir kontrol grubunu da brokoli içermeyen tipik laboratuvar besinleriyle beslediler..

Araştırmacılar hayvanların dokularını analiz ettiklerinde, brokoliyle beslenmeyen farelerin AHR aktivitesinden yoksun olduklarını, bunun da bağırsak bariyer işlevinin değişmesine neden olduğunu gördü..

AHR aktivitesinin olmaması ince bağırsakta yiyecek geçiş süresinin kısalmasına, kadeh hücrelerinin, koruyucu mukusun, Paneth hücrelerinin ve enterosit hücrelerinin sayısının azalmasına neden oldu..

– Dr. Perdew:

“Brokoliyle beslenmeyen farelerin bağırsak sağlığı, hastalıkla ilişkili olduğu bilinen çeşitli şekillerde tehlikeye girdi..

Araştırmamız, brokolinin ve muhtemelen diğer gıdaların, AHR ligandlarının doğal kaynakları olarak kullanılabileceğini ve bu ligandlar açısından zengin besinlerin ince bağırsağın esnekliğine katkıda bulunduğunu gösteriyor”

Araştırmacılara göre yeni bulgular, AHR faaliyeti yoluyla aktarılan gıda uyaranlarının, bağırsakların metabolik repertuarını potansiyel olarak yeniden şekillendirebileceğini gösteriyor.

Independent Türkçe için çeviren: Deniz Sutaş//Vishwam Sankaran 

Www.cafemedyam.com

🔵 UZMANINDAN ‘BAĞIRSAK SAĞLIĞI’ İÇİN TAVSİYELER

“Kabızlığa karşı her sabah kuru kayısı”

“Yemek yerken acele etmemek ve besinleri iyi çiğnemek gerekir”
  • Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Öziş:

“GDO’lu, paketli gıdalar, rafine şe­ker, yapay tatlandırıcılar, doymuş-trans yağlar, hava kirliliği, sigara dumanı, birçok kimyasal bağırsak ve sindirimi olumsuz etkiler.. Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe antibiyotik ve romatizmal ilaçlar da kul­lanılmama­lıdır..”

Bağırsaklar, vücudun ikinci beyni olarak tanımlanıyor..

Bağırsaklardaki ufak bir sorun depresyondan obeziteye, iltihaplı bağırsak hastalığından kansere dek pek çok soruna davetiye çıkarabiliyor..

İnsanların sağlıklı yaşayabilmesi için mikrobiyota yani ‘bağırsaklardaki canlılar’, ‘bağışıklık sistemi ve ‘sindirim sistemindeki mukozal bütünlük’ büyük önem taşıyor..

“MİKROBİYOTA DENGESİ BAĞIŞIKLIĞIN GÜCÜ”
  • Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Öziş: 

“Hareketsizlik, sağlıksız beslenme, stres gibi nedenler mikroorganizmalar arasındaki dengeyi bozarak, bağırsak dostu dediğimiz bakterilerin azalmasına, zararlı bakterilerin de çoğalmasına neden olur. Bu durum, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve pek çok hastalığın oluşmasına da zemin hazırlar.. 

Bağırsak sağlığını korumanın yollarıyla ilgili, bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük bir bölümünün bağırsaklarda bulunduğunu, son yıllarda artan düzensiz, kontrolsüz ve fast food beslenme, stres, sigara tüketimi ve Covid-19 enfeksiyonu ile daha da artan hareketsiz yaşam tarzının da etkisiyle sindirim sistemimizin özellikle de bağırsakların olumsuz etkilenebileceğini vurgulamaliyim..”

Www.cafemedyam.com

🔵 SAĞLIKSIZ BAĞIRSAK, ‘SEROTONİN’ EKSİKLİĞİNE YOL AÇAR

  • Uzm. Dr. Ayşegül Öziş: 

“Bağırsaklarda mikrobiyota adını verilen ve trilyonlarca bakteriden oluşan bir yapı olduğunu, bu yapı içerisinde yararlı ve zararlı denilen mikroorganizmaların birlikte bulunduğunu, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, stres gibi nedenler mikroorganizmalar arasındaki dengeyi bozarak, bağırsak dostu denilen bakterilerin azalmasına, zararlı bakterilerin de çoğalmasına neden olduğunu ifade etmeliyim..

Bu durum, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve pek çok hastalığın oluşmasına da zemin hazırlar..

Bağırsaklarımızda 100-150 trilyon kadar bakteri yaşar. Bizimle beraber yaşayan bu bakterilerin bir kısmı iyi, bir kısmı ise kötü bakteri olarak değerlendirilir ve hepsi bir denge içindedir.. Bu dengenin bozulması, bağırsak sağlığının bozulması anlamına gelir..

Bakteriler dünyasına ‘mikrobiyota’ adını veriyoruz..

Sağlıklı bir mikrobiyota vücut mekanizmasının sağlıklı bir şekilde yaşaması için önemlidir.. Başta antibiyotikler olmak üzere gereksiz ilaç kullanımı, hareketsiz yaşam, obezite, sağlıksız beslenme, sigara, alkol, stres ve uyku sorunları bağırsak sağlığını negatif etkiler..

Özellikle antibiyotikler, zararlı bakterileri öldürürken bağırsaktaki iyi bakterileri de öldürür. Böylece bağışıklığımız zayıflar ve hastalıklara yakalanma riskimiz de artar…”

“Bağırsaklarda bulunan bakterilerin sayısı ve çeşitliliği ne kadar zenginse, o kadar sağlıklı bir mikrobiyota olur”
  • Uzm. Dr. Ayşegül Öziş: 

 “Mikrobiyota bizi birçok hastalıktan korur, vücut mekanizmamızın sağlıklı çalışmasını sağlar..

Bağırsaklarımız ve bağırsak bakterileri bazı nörokimyasallar üreterek beynin ruh, hafıza ve öğrenme durumunu da etkiler..

Sağlıksız bağırsak, mutluluk hormonu olarak bilinen ‘serotonin’ eksikliğine yol açar..

Serotonin eksikliğinde huzursuzluk, stres, kaygı, sinirlilik, depresyon gibi belirtiler görülür. Yani sağlıklı ve mutlu bağırsaklar, sağlıklı ve mutlu bir insan anlamına gelir..” 

Www.cafemedyam.com

🔵 BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER…

  • Uzm. Dr. Ayşegül Öziş: 

“Bağırsak sağlığı için en uy­gun diyetin Akdeniz diyeti olduğunu belirtmeliyim.. Probiyotik bakımından zengin, işlenmemiş, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi, fruktozdan zengin mısır şurubundan uzak du­rulması gerektiğini, D vitamini bağırsak sağ­lığı için son derece önemli olduğunu belirtmeliyim. .

Kaliteli fermente gıdalardan zeytin, turşu, yoğurt, kefir, sirke tercih edilme­li, elma, muz, bitter çikolata, enginar, keten tohumu, yer elması, sarımsak, mantar, soğanın da bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir..

Yemek yerken acele etmemek ve besinleri iyi çiğnemek gerekir..

GDO’lu, paketli gıdalar, rafine şe­ker, yapay tatlandırıcılar, doymuş-trans yağlar, hava kirliliği, sigara dumanı, birçok kimyasal bağırsak ve sindirimi olumsuz etkiler..

Antibiyotikler, antiromatizmal ilaçlar, kortizon, doğum kontrol hapları, mide ilaçları, kanser ilaçları ve antidep­resanlar da aynı şekilde mide bağırsak sistemine zarar ve­rir..

Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe antibiyotik ve romatizmal ilaçlar kul­lanılmama­lıdır.”

Www.cafemedyam.com
Bağırsak sağlığı için düzenli kolonoskopinin önemi…

45 yaş üzerindeki kişilerde olası bağırsak kanserinin erken teşhisi için 5 yılda bir tarama amacıyla kolonoskopi yapılması öneriliyor. Bu işlem ile varsa polip denilen ve zamanla kansere dönüşebilen lezyonların çıkarılması ile kanser gelişiminin önüne geçilebiliyor..

Ayrıca,

Makattan taze kırmızı kanaması olanlar veya dışkısında gizli kan saptananlara.

Birinci derece akrabasında kalın bağırsak kanseri veya polip öyküsü olanlara,

Kontrol amacıyla bağırsak kanseri veya polipi öyküsü olanlara,

Çekilen diğer filmlerde kalın bağırsakta şüpheli görünüm saptanan kişilere,

Geçmeyen ishali olanlarda ishal sebebinin araştırılması amacıyla,

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıkları olanlara,

Nedeni açıklanmayan kilo kaybı yaşayanlara,

Uzun süren kabızlık yaşayanlara,

Dışkılama alışkanlığında değişiklik olması durumunda,

Bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi veya MR gibi görüntüleme yöntemlerinde kalın bağırsağında duvar kalınlık artışı veya tümöral görünüm varlığında bu lezyonlardan parça alınması ve tanı koymak amaçlı,

Tedavi ile geçmeyen ve nedeni açıklanmayan karın ağrılarında da kolonoskopi yapılıyor..

Www.cafemedyam.com

🔵 DÜZENLİ EGZERSİZ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesinin genel vücut sağlığı için oldukça önemli olan olduğu belirtilirken, düzenli egzersiz, aynı zamanda bağırsakların sağlığı ve işlevi için de büyük önem taşıyor..

Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınılması, sık aralıklarla yürüyüşler yapılması öneriliyor. Bunun için günlük yarım saatlik yürüyüşlerin dışında, saat başı 10 dakika kısa yürüyüşler yapmanın bağırsak hareketlerini artırdığı belirtiliyor..

Bağırsak dostu besinlerin bağırsak sağlığı için önemli olduğu vurgulanırken, elma, enginar, ıspanak, lahana, incir, pırasa, üzüm, brokoli, kuşkonmaz, keten tohumu ve yulaf ezmesi gibi besinlerin bağırsak hareketlerini düzenlediği vurgulanıyor..

Www.cafemedyam.com

🔵 KABIZLIĞA KARŞI KURU KAYISI VE ZEYTİNYAĞLI SALATA

Tam tahıllı ekmek, probiyotik içeren besinler de etkili oluyor..

Kayısı ve zeytinyağı bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek kabızlığın gelişmesini engelleyen önemli besinler arasında yer alıyor.. Bu nedenle özellikle kabızlığın geliştiği durumlarda her sabah 1-2 kuru kayısı ve gün içinde zeytinyağlı salatalar tüketilmesi öneriliyor..

Stresten uzak yaşam tarzı bağırsak sağlığı için önerilenler arasında yer alıyor..

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsakların kendine ait nörojenik bir yapısı bulunuyor..

Beyin ile bağırsak arasında da sinirsel bir bağ mevcut durumda. Bu nedenle kişilerde meydana gelen duygu durum değişiklikleri, stres gibi nedenler bağırsak fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını engelliyor..

Uzamış stres ile birlikte sindirim bozuklukları, kalın bağırsak uyarısı ile oluşan ishal, kabızlık, kramp ağrıları, şişkinlik gibi şikayetler oluşabiliyor..

Cumhuriyet

HABERİN BAŞINA DÖN : BAĞIRSAK SAĞLIĞI: BAĞIRSAKLARI KORUYUP HASTALIKLARI ENGELLEYEN ‘SÜPER BESİN’

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et