SIYASET

NEDİR BU MENZİL TARİKATI: MENZİL’İN ŞOK MANGASI…

Menzil tarikatı, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’a destek vereceklerini duyurdu.

Menzil tarikatı, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’a destek vereceklerini duyurdu.

🟢 MENZİL TARİKATI SEÇİM KARARINI AÇIKLADI!

“İSTİKRARA İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Menzil tarikatına bağlı Beşir Derneği, GENÇKON, Semerkand Vakfı ve TUMSİAD tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Cumhur İttifakı’na destek verileceği ifade edildi..

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Milli meseleleri güncel politik anlaşmazlıkların üstünde tutmaya sürekli muvaffak olan ve kendi içindeki ihtilafları asla Türkiye’ye zarar verecek boyuta taşımayan aziz milletimizin feraseti, fedakarlığı ve vatanseverliği bütün dünyaya örnektir.

İnanıyoruz ki, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri bu örnekliğe eklenecektir. Milletimiz afetin yaralarını sarmaya odaklanmış, dayanışma ruhunun tesis ettiği huzur ve güven ikliminde sandığa gidecek, yine dünyaya örnek bir tablo sergileyecektir.

Son yıllarda dünyada yaşanan koronavirüs pandemisi, Rusya – Ukrayna Savaşı ve küresel enflasyonist ekonomik koşulların ülkemizdeki olumsuz etkilerinin üzerine Türkiye tarihinin en büyük afeti eklendi. Güzide ülkemizin; afetzede kardeşlerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılaması, kentsel dönüşüm başta olmak üzere bütün gerekli afet tedbirlerini alması, büyümesi, zenginleşmesi ve daha da güçlenmesi gerekiyor. Biz bunun için istikrara ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Net hedeflerin hızlıca ve kararlılıkla hayata geçirilebilmesi adına geçtiğimiz kritik dönemin tecrübesini önemsiyoruz. Bu vesileyle hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’m destekliyoruz.”

🟢 MENZİLCİ TECHNO HEALTH ŞİRKETİ’NE 8 MİLYONLUK İHALE..!

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Etlik Zübeyde Hanım Hastanesi’nin laboratuvar işlerini Menzil Cemaati ile bağlantılı Techno Health Şirketi’ne verdi..!”

Sağlık Bakanlığı, Menzil Cemaati ile bağlantılı olduğu bilinen Techno Health Şirketi’ne milyonlarca liralık ihaleler vermeye devam ediyor..!”

Müdürlüğün kasasından şirkete sadece bu yıl 8,2 milyon TL ödendi..

Şirkete şimdi de Etlik Zübeyde Hanım Kadın Doğum Hastanesi’nin laboratuvar işleri milyonlarca liraya yaptırılıyor.. Şirketin ortaklarından biri, Menzil’e ait Emsey Hastanesi’nde mali koordinatör olarak görev yapıyor..

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Techno Health Laboratuar Diagnostik Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne bu yılın mart ve nisan aylarında iki ayrı ihale verdi. İhalelerin Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunan Etlik Zübeyde Hanım Kadın Doğum Hastanesi’nin bahçesinde laboratuvarda genetik laboratuvar hizmeti verilmesi için düzenlendiği belirtildi.

YALNIZCA BU YIL 8,2 MİLYON LİRA..!”

 İl Sağlık Müdürlüğü, ilk olarak 9 Mart’ta “Merkezi Genetik Laboratuvarı Hizmeti Alımı” adı altında bir ihale düzenledi.. İhaleye sadece Menzil Cemaati’yle bağlantılı olduğu bilinen Techno Health Şirketi katıldı.. İl Sağlık Müdürlüğü’nün, 2 milyon 443 bin TL’lik teklif veren şirketle sözleşme imzaladığı öğrenildi..

Aynı iş için bir de 16 Nisan’da ihale düzenledi. İhaleye yine tek başına katılan Menzilci şirket, İl Sağlık Müdürlüğü ile tam 5 milyon 796 bin TL’lik sözleşme imzaladı.. Şirkete verilen iki ayrı ihalenin toplam bedeli ise 8 milyon 239 bin TL’yi buluyor..

COVID-19 TESTİ İHALESİNİ DE KAPTI..!”

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, milyonlarca liralık ihalelerin verildiği Techno Health Laboratuar Şirketi’nin iki ortağı bulunuyor..

Ortaklardan biri Cebrail Er, diğeri ise Menzil Cemaati ile bağlantılı olduğu bilinen Ferhat Danışman..

Ferhat Danışman, Menzil Cemaati’ne ait olduğu bilinen Emsey Hastanesi’nde Mali Hizmetler Koordinatörü olarak da görev yapıyor.. Danışman’ın şirketi, sık sık yolsuzluk ve israf iddialarıyla gündeme gelen Kızılay’dan 2019 yılında 713 milyon 520 bin TL’lik ihale aldı. Şirket, geçen yıl da Sağlık Bakanlığı’ndan, İstanbul’daki 7 kamu hastanesinin Covid-19 PCR testi ihalesini kaptı. Söz konusu ihalenin sonucunda Menzilci şirketle bakanlık arasında 200 milyon TL’lik sözleşme imzalandı..

“ŞİRKETİN ORTAĞI MENZİL SEVDALISI..!”

Ferhat Danışman, Kızılay’dan aldığı milyonlarca liralık ihaleyi BirGün’ün gündeme getirmesinin ardından sosyal medya hesabını kapatmıştı. Bu hesaptan yaptığı paylaşımlarda Menzil Cemaati’ne olan yakınlığını gizlemeyen Danışman, “Menzil’de içilen çorba kişinin midesinden 100 yıl çıkmaz” ifadeleriyle bir fotoğraf yayımlamıştı. Menzil’in yayın organı Semerkand Dergisi’nden alıntılar ve Menzil’in önde gelen isimlerinden Seyda Muhammed Raşid’in resimleri de Danıştay’ın sosyal medya paylaşımları arasındaydı.

Techno Health Laboratuar Şirketi’nin yöneticisi Mehmet Rüştü Kaya da geçen yıl BirGün’e yaptığı açıklamada, “Menzil Cemaati’nden misiniz?” sorusuna yanıt vermek istememiş; ama şöyle demişti: “Ferhat Danışman da şirketimizin ortağıdır. Ferhat Bey Emsey Hastanesi’nde çalışıyor olabilir, Menzil’i seviyor olabilir, Menzil’e gidiyor olabilir. Ne var yani bunda? Menzil’e gitmek, Menzil’i sevmek suç mu?”

Www.cafemedyam.com

🟢 MENZİL’İN ŞOK MANGASI..!

“Sabah vakti evinin kapısını açtığında karşısında polisler vardı..!”

Avukat istemedi, kendi başına ifadesini verdi..  

  • Erhan Kaleli:

“JSGA’nın öğrenci temini sözlü mülakatlarında torpil yapıldığına ve Menzil başta olmak üzere çeşitli tarikatların FETÖ’de olduğu gibi ordumuza sızmaya çalıştığına dair bilgiler edindim.. Bu bilgileri her sorumlu ve vicdan sahibi vatandaşın yapması gerektiği gibi devletin gerçek sahibi milletimizle paylaştım..” 

Bu sözler genç bir gazi üsteğmene, Erhan Kaleli’ye aitti..

Askerlik hayatı boyunca Fethullahçıların hedefi olmuş, örgütün şok mangalarında işkence görmüş bir isimdi.. Ve şimdi emekli olduğu Jandarma’da “METÖ” dediği Menzil tarikatının örgütlendiğini duyuyor, görüyor, bunu herkese anlatmak için sosyal medyada çırpınıyordu.. 

Gelin görün ki… 

Uyarılarına kulak asılmadı. Jandarma’nın şikâyetiyle kendisini karakolda buldu.. 

Sahi, haksız mıydı şunları söylerken..!” 
  • Erhan Kaleli:

“Yazdıklarımın tümüyle arkasındayım.. Jandarma Genel Komutanlığı’nın içerisindeki yapılanmalarla ilgili iddialardan dolayı, bu yapılanmanın failleri hakkında suç duyurusunda bulunması gerekir.. Devlet Övünç Madalyası verdiği ve ülkesi için savaşmış, devletini, milletini seven gazisi hakkında suç duyurusunda bulunması abesle iştigaldir..” 

JSGA, dediği Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nin kısaltmasıydı..

Kurum, iki teşkilata da subay ve astsubay yetiştiriyordu. İşte gazi üsteğmen Kaleli, Menzilcilerin buraya öğrenci sokarak Jandarma’ya sızdığını ileri sürüyordu.. 

Tarikatın Jandarma’da örgütlendiği uzun süredir konuşuluyordu ama şimdi bunu dile getirmek bir dava konusuydu. Ve kuşkusuz, bu önemli bir eşikti. 

🟢 CEVAP BEKLEYEN SORULAR..!

Herkes susuyorken Fethullahçıların devlette nasıl örgütlendiğini ilk yazanlardanız. Bunun için bize bedel ödetenlerin yıllar sonra “Meğer haklıymışsınız” dediğini duydu bu kulaklar..!” 

İşte bu yüzden… 

Dün olduğu gibi şimdi yine soruyorum: 

1- JSGA mülakatlarında torpil yapıldığı iddiası doğru mu? Mülakat başkanı, aday daha içeri girmeden önce kaç puan verileceğini söylüyor ve tüm üyeleri buna uymaya zorluyor mu? 

2- Menzilci öğrenciler 2018 yılının aralık ayında kendilerinden olmayan birinin telefonuna porno yükledi mi? Böylece sol görüşlü bir aileye sahip o öğrencinin okuldan ayrılması sağlandı mı? 

3- Menzilci olmayan öğrencileri yıldırmak için tıpkı FETÖ’nün yaptığı gibi akademide şok mangaları kuruldu mu? Bu şok mangalarından birinin adı Akıncılar mı? 

4- JSGA’daki caminin imamı camiye gitmeyen öğrencilerin listesini okul komutanına hiç verdi mi? O listedeki öğrencilerin disiplin puanları düşürüldü mü? 

5- Akademideki o imam, camide Menzil tarikatına dair sohbetler yapıyor mu? Bu sohbetler şikâyet edilince bir müfettiş albay idari soruşturma yürüttü mü? O idari soruşturma, şikâyet edenlerin başına bela oldu mu? 

Dahası var ama şimdilik bu kadar soru yeter. 

  • Erdoğan 2018 yılında şöyle demişti: 

“Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz. Bunun için ne adına olursa olsun, devletin bünyesinde yeni paralel yapılar kurulmasına asla izin vermeyeceğiz.” 

Duy da inanma! 

Barış Pehlivan

🟢 HOCA EFENDİ HAZRETLERİ’NDEN GAVS HAZRETLERİ’NE!

Son günlerde Menzil Tarikatı’nın Şeyhinin İstanbul Pendik’te yaptırdığı özel hastaneyi gezme videosu medya kaynaklarında dönüyor..!”

Hastanenin adı ‘Emsey’…’Emret Seyda’ anlamına geliyor..

“GAVS..!”
“EMRET SEYDA..!”

Hastanenin adı ‘Emsey’…’Emret Seyda’ anlamına geliyor..

‘Seyda’ kelimesi Menzil şeyhlerine yönelik kullanılan bir hitap şekliymiş.

Menzil Tarikatı’nın başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birçok devlet kurumuna yoğun olarak AKP döneminde girdiği biliniyor.

Menzil cemaatinin lideri “Gavsı” Abdulbaki El-Hüseyni’nin hastane odasında çekilen bir fotoğrafı geçen gün gündeme oturmuştu.

Bir hastane odasında çay içerken görülen Menzil liderinin bulunduğu odanın şatafatlı görüntüsü “pes” dedirtmişti.

Tartışmalara neden olan hastane odasında varaklı süslemeler, lüks halı ve duvar kağıdının olması dikkat çekmişti.

Şeyhe eşlik eden ve ‘doktor’ oldukları belirtilen kişilerin el pençe divan durdukları ve şeyhe “Gavs’ım” diye hitap ettikleri görülüyor bu görüntülerde.

YENİ BİR GÖRÜNTÜ ÇIKTI..!”

Menzil liderinin görüntüleri konuşulmaya devam ederken, sosyal medyada daha beter bir başka görüntü yeniden gündeme geldi.

ETEK ÖPÜP, İLAHİLER SÖYLÜYORLAR..!”

Söz konusu görüntülerde, Menzil müritlerinin yerlere kadar eğilerek Menzil lideri Abdulbaki El-Hüseyni’nin entarisini öptüğü görülürken, küçük çocukların ise şeyhi öven ilahiler söylediği duyuluyor.

Görüntülerde, Menzil liderinin entarisini öpmek için yarışılması dikkat çekerken, eski görüntüler sosyal medyanın gündemine yeniden girerek, tartışma yarattı..

🟢 NEDİR BU MENZİL TARİKATI..!?

1-) Menzil tarikatı, Türkiye’de Nakşibendiye’ye bağlı en fazla mensubu olan cemaatler arasında sayılıyor.

2-) Muhammed Raşit Erol tarafından 1930 yılında kurulmuş ve bugün liderleri Gavsi Sani Şeyh Seyid Abdulbaki Erol olarak anılıyor.

3-) Adıyaman merkezli bu cemaat Ankara ve İstanbul’da da örgütlü.

4-) Ekonomik olarak oldukça güçlüler, parasal gücü müritlerinin katkılarından ve mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanıyormuş.

5-) Menzil tarikatına bağlı kurumlar gazetelere ilan vererek seçimler öncesinde (tam da beklenildiği gibi) AKP’yi ve Erdoğan’ı desteklediklerini açıklıyorlar.

6-) Kasım 2015 genel seçimleri öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu da Şeyh Abdulbaki Erol’u ziyaret ederek seçimlerde Menzil tarikatının desteğini ve duasını talep etmişti.

7-) Menzil Tarikatı’nın zengin müritleri, oğulları ve torunları GVS (gavs) plaka araçlar kullanıyorlar.

😎 Sağlık Bakanlığı da Menzilcilerin yuvası olduğu için, Bakanlığa ait ambulans uçaklarının motorları üzerinde kocaman ‘TC-GVS AMBULANS’ yazısı bulunuyor.

Bu iddiaları doğrulayan fotoğraflara Google’dan kolayca ulaşılabiliyor.

9-)Menzil Şeyhi’nin 3 milyon TL’lik lüks aracına laf edenlere ‘Yok Mercedes’e binmiş, cipe binmiş… Şerefsizler! Adam nereye bindi, indi sana ne!’ diyen Cübbeli Ahmet de Menzil’in büyüme hızını görüp ittifak kuran cemaat liderlerinden.

“HOCA EFENDİ HAZRETLERİ..!”

Bir zamanların en güçlü dini cemaat liderini ‘Hoca efendi hazretleri’ diye anmayanların ağızlarına biber sürülürdü. İktidar ile girdiği mücadeleyi kaybettiği için gözden düşen Fethullah Gülen travması toplumda henüz çok taze. 15 Temmuz’un hemen sonrasında tüm TV oturumlarında Fetö liderine insanüstü vasıflar atfedilmesine ilişkin ibretlik anıları ‘yok canım daha neler!’ kıvamında dinlemedik mi, ‘bunca okumuş yazmışlar, üst düzey yöneticiler ilkokulu dışarıdan bitirmiş sümüklü bir müezzinin arkasından nasıl gider ya?’ diye sormadık mı hepimiz?

Peki Menzil şeyhi ‘Gavsi Sani Şeyh Seyid Abdulbaki Erol hazretleri’ denen sürmeli zat Fetö’den çok daha mı eğitimli ve donanımlı, ‘Cambridge university”yi bitirmiş de biz mi duymamışız?

Bu enteresan şahsiyetin önünde eğilen, el etek öpen siyasiler, devlet yöneticileri ve okumuş insanların bu halleri ve hürmetleri, önceki yaşanan travmatik deneyimlerden çok mu farklı sanki?

🟢 ŞEYHLERİN, TARİKAT VE CEMAAT LİDERLERİNİN ORTAK YÖNLERİ..!

Geçmiş ve günümüz ışığında baktığımızda bu şeyhlerin, tarikat ve cemaat liderlerinin hepsinin ortak yönlerinin bir hayli fazla olduğunu görüyoruz, bunlara biraz göz gezdirelim;

1-) Bir kere bunların hepsi istisnasız çok zengin. Dua ve zikirle asla yetinmiyorlar, ‘dünyalıklara’ ve lüks yaşama aşırı düşkünler. Anlaşılan o ki; müritlerine tavsiye ettikleri şükür ve kanaatkarlık, ‘bir lokma bir hırka’ felsefesi tarikat ve cemaat liderlerini kapsamıyor.

2-) Bu muhterem zatlara Tanrı’nın diğer insanlara vermediği çok özel vasıfları bahşettiği zannediliyor, onlar da bu ‘zan”lardan oldukça memnun. Bunların elini değdirdiği hastaların iyileşeceğine, eteklerini öpmenin ve sakallarına dokunmanın sevap olacağına inanılıyor. (Cübbeli Ahmet’in sakalını okşamak için yarışanların görüntüleri bolca var.)

3-) Bunların yedikleri ve içtiklerinden arta kalanları yediklerinde ve hatta burunlarını sildikleri mendile sahip olduklarında (kâğıt ise yutuluyor) sevap kazanacakları düşünülüyor. Fetö’nün ardından şimdilerde de cübbeli Ahmet’in dişlediği hurmanın kapışıldığı videoları da görüyoruz.

4-) Bunların hepsi mevcut iktidarları ve tek adamı çok seviyorlar, ters düşmekten kaçınıyorlar. Aksi halde şu andaki ekonomik güçlerine ve etkin statülerine sahip olamayacaklarını bilecek kadar akıllılar. (Zaten ‘ne iş yaparsan yap, gayrı meşru da dâhil, iktidarı destekle, rahat et’ kuralına herkes harfiyen uyuyor.)

5-) İktidara biat etmeyen tarikat ve cemaatlerin yaşama şansının olmadığına Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı başkanı Alparslan Kuytuliyi bir örnek .Cemaat lideri ve yöneticileri ‘FETÖ/PDY, PKK/KCK, El Kaide, IŞİD silahlı terör örgütlerine bilerek ve isteyerek yardım etme, suç örgütü kurmak ve yönetmek’ iddiasıyla bir yıla yakındır tutuklular.Polis operasyonunda kasalarından 350 bin TL’ye yakın nakit para çıkmıştı. O paraların ve daha fazlasının elde edilmesine göz yumulması için iktidara destek olunması kuralına aykırı davranılamayacağını ağır şekilde öğrettiler kendilerine!

6-) İktidarlar, kanunlara göre suç oluşturan bu oluşumlara (muhaliflik yapmadıkları sürece) sempati ile bakıyor ve hatta destekliyor. Toplumu inançları üzerinden yönetmenin kolaylığını tecrübe etmiş olan iktidar, halkın bu tarikatlara ve cemaatlere tesliminde bir beis görmüyor. Vatandaşın (seçmenin) hakkı-hukuku, temel hak ve özgürlüklerini talep ederek muhalif pozisyona geçmesindense, tarikat ve cemaatlere biat ederek ‘itaatkar, kanaatkar ve teslimiyetçi’ olmalarını tercih ediyor iktidar.

SADECE DARBE NİYETİNDEKİ CEMAATLER Mİ TEHLİKELİ..!?

Bu cemaat ve tarikat yapılanmalarının tehlikelerini ve ülkeye zararlarını anlamak için, illa askeri darbe yapacak güce erişmeleri mi gerekir?

Bugünkü cemaat yapılanmalarının belki de hiç böyle bir niyet ve çabaları yok ve (tezgahlarını tam kurmuşken) buna gerek de duymazlar zaten.

Ancak dini orta çağ zihniyeti ile yorumlayan, laik cumhuriyetin kazanımlarına ve özgürlüklere, seküler yaşam tarzına, bilime ve akla doğrudan karşılar. Bilimin tüm nimetlerinden, tıptan ve teknolojiden sonuna kadar faydalanırlar, ancak bu bilimin oluşum ve gelişiminin yegâne kaynağı olan aklın özgürlüğünü toptan reddederler.

Öne sürdükleri öğretiler ile toplumun refahına ve ülkenin gelişmesine katkı sağlamadıkları gibi, aydınlanma önünde direk engel oluşturan yapılar bunlar.

Bu tarikat ve cemaatlerin halkın refahı ve ülkenin gelişmesine zerre katkılarının olmadığını bizi yönetenler de biliyor tabi ki. Zaten iktidardakilerin öncelikleri kendi ömürlerini olabildiğince uzun tutmak olduğundan, bu amaca hizmet etme potansiyeli gördükleri her türlü oluşuma (ülke menfaatlerine aykırı da olsa) yol veriyor ve hatta destek oluyor. Ta ki, ‘Allah affetsin, kandırıldık’ denilene kadar.

Yurt Gazetesi Yusuf Fidan

1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: