BİLİM & TEKNOLOJİ

‘UÇAN TAKSİ’ UÇUŞ REKORU KIRDI

Test işlemi Çin’in doğusunda yer alan Shandong eyaletinin Jining kentindeki bir test tesisinde gerçekleştirildi ve şirketin son model ürünü olan Prosperity test edildi.

Aktarıldığı kadarıyla iki tonluk hava aracı yeni bir dünya rekoru kırdı.

🟢 İKİ TONLUK “UÇAN TAKSİ” UÇUŞ REKORU KIRDI

Çinli startup AutoFlight’ın ürettiği elektrikli dikey kalkış ve inişli (eVTOL) hava aracı, yakın zamanda tek dolumla 250,3 kilometrelik uçuş gerçekleştirdi. Bu, iki tonluk eVTOL hava aracı için yeni bir dünya rekoru..

SAATTE 200 KM ÜZERİNE ULAŞIYOR

Test işlemi Çin’in doğusunda yer alan Shandong eyaletinin Jining kentindeki bir test tesisinde gerçekleştirildi ve şirketin son model ürünü olan Prosperity test edildi.

Saatte 200 kilometrenin üzerinde bir maksimum hıza sahip olan beş kişilik hava aracı tamamen elektrikle çalışıyor.

🟢 UÇAN OTOMOBİL, ŞEHİRLER ARASI İLK TEST UÇUŞUNU TAMAMLADI

SLOVAKYA’DA UÇAN OTOMOBİL AİRCAR’DAN ŞEHİRLER ARASI TEST UÇUŞU

Slovakya’da Štefan Klein tarafından geliştirilen uçan otomobil, şehirler arası ilk test uçuşunu tamamladı

Slovak mucit Štefan Klein tarafından geliştirilen ve AirCar adı verilen verilen uçan otomobil, Slovakya’da şehirler arası testuçuşu yaptı..

AirCar, yaklaşık 75 kilometre süren test uçuşunda 35 dakika havada kaldı ve 170 kilometre sürate ulaştı.. Slovakya’daki Bratislava ve Nitra kentleri havaalanları kat edilen bu mesafe, bu uçan otomobil prototipi ile yapılmış en uzun mesafe oldu..

Prototipi de uçuran Štefan Klein, aracı üretmenin yaklaşık iki yıl aldığını ve iki milyon euro’dan daha az bir yatırımla geliştirildiğini söyledi..

Araç, drone taksi prototiplerinin yapabildiği gibi dikey havalanamıyor ve bir piste ihtiyaç duyuyor..

2019 yılında yatırım şirketi Morgan Stanley, sektörün 2040 yılına dek 1.5 trilyon dolarlık bir değere ulaşabileceğini öngördü. Bu tip hava taşımacılığının, ulaştırma altyapısı üzerindeki baskıyı da azaltacağı değerlendiriliyor..

Yaklaşık 70 litre benzin alabilen uçağın bin kilometrelik bir menzili olabileceği belirtiliyor..

Hibrit araçta BMW motoru bulunuyor ve normal araç deposu ile hareket ediyor..

 Klein, iki dakika 15 saniyede otomobilden uçağa dönüşen hibrit aracın 2500 metre irtifaya ulaşabileceğini de belirtiyor..

Araç şu ana dek 40 saatten fazla havada kaldı ve 143 iniş ve kalkış gerçekleştirdi. AirCar ismi verilen prototip, iki kişiye kadar taşıyabiliyor ve toplam 200 kiloluk yükle havalanabiliyor..

Batı İngiltere Üniversitesi’nden havacılık uzmanı Doktor Stephen Wright, AirCar’ın “Bugatti Veyron ile Cesna 172 aşkının meyvesi” gibi göründüğünü söyledi. Ancak Wright, uçan otomobilin sertifikalanması noktasında kafasında yüzlerce soru olduğunu da kaydediyor ve “Önemli olan herhangi bir olay olmadan milyonlarca saat uçabilmesi” diyor

https://twitter.com/rtenews/status/1410209263109222400?s=19

Duvar

🟢 BAKAN MUSTAFA VARANK: TÜRKİYE UÇAN ARABALARDA DA DÜNYA LİDERLİĞİNE OYNAYACAK

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: