EĞİTİM

DEPREME UYGUN EV DEKORASYONU

Deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğumuzu zaman zaman unutsak da ev içi düzenlemelerin deprem riski düşünülerek yapılması hayat kurtarıyor..

🔴 EVİNİZİ DEPREME NASIL HAZIRLARSINIZ?

Depremden korunmak için evde alınabilecek basit önlemler hayat kurtarıyor..

Peki, depreme hazırlıklı bir evin dekorasyonu nasıl olmalıdır?

-Türkiye, sismik olarak oldukça aktif bir ülkedir ve hem Avrasya levhası, hem de Arap levhası ile Afrika levhası arasında yer almaktadır. Ayrıca; kendi sınırları içerisinde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı ile deprem kuşağındadır..

  -Deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğumuzu zaman zaman unutsak da ev içi düzenlemelerin deprem riski düşünülerek yapılması hayat kurtarıyor..

-Deprem sırasında sabitlenmemiş eşyaların yaralanmalara ve evde kaçış yollarının kapanmasına neden oluyor..

<p>Türkiye, sismik olarak oldukça aktif bir ülkedir ve hem Avrasya levhası, hem de Arap levhası ile Afrika levhası arasında yer almaktadır. Ayrıca; kendi sınırları içerisinde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı ile deprem kuşağındadır.  Deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğumuzu zaman zaman unutsak da ev içi düzenlemelerin deprem riski düşünülerek yapılması hayta kurtarıyor. Deprem sırasında sabitlenmemiş eşyaların yaralanmalara ve evde kaçış yollarının kapanmasına neden oluyor.</p>
Www.cafemedyam.com

DEPREME UYGUN EV DEKORASYONU NASIL YAPILIR? 

Eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde aşağıda sayılan önlemleri alabilirsiniz..

-Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla sabitlenmelidir..

-Soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmelidir..

-Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyalar birbirine ve duvara sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır..

<p><strong>DEPREME UYGUN EV DEKORASYONU NASIL YAPILIR? </strong></p>
<p>Eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde aşağıda sayılan önlemleri alabilirsiniz</p>

<p>-Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla sabitlenmelidir.</p>

<p>-Soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmelidir.</p>

<p>-Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyalar birbirine ve duvara sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır.</p> www.cafemedyam.com

-Tezgah üzerindeki kayabilecek beyaz eşyaların altına metal profil koyarak bunların kayması önlenmelidir..

-Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeler düşmeyecek bir konumda sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler konulmalıdır..

-Rafların önüne elastik bant ya da tel eklenebilir. Küçük nesneler ve şişeler, birbirlerine çarpmayacak ve devrilmeyecek şekilde, kutuların içine yerleştirilmelidir..

Gaz kaçağı ve yangına karşı, gaz vanası ve elektrik sigortaları otomatik hale getirilmelidir..

-Binadan acilen çıkmak için kullanılacak yollardaki tehlikeler ortadan kaldırılmalı, bu yollar işaretlenmeli, çıkışı engelleyebilecek eşyalar çıkış yolu üzerinden kaldırılmalıdır..

-Geniş çıkış yolları oluşturulmalıdır. Dışa doğru açılan kapılar kullanılmalı, acil çıkış kapıları kilitli olmamalıdır. Acil çıkışlar aydınlatılmalıdır..

<p>-Tezgah üzerindeki kayabilecek beyaz eşyaların altına metal profil koyarak bunların kayması önlenmelidir.</p>
<p>-Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeler düşmeyecek bir konumda sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler konulmalıdır.</p>
<p>-Rafların önüne elastik bant ya da tel eklenebilir. Küçük nesneler ve şişeler, birbirlerine çarpmayacak ve devrilmeyecek şekilde, kutuların içine yerleştirilmelidir.</p>
<p>-Gaz kaçağı ve yangına karşı, gaz vanası ve elektrik sigortaları otomatik hale getirilmelidir.</p> www.cafemedyam.com

-Karyolalar pencerenin ve üzerine devrilebilecek ağır dolapların yanına konulmamalı, karyolanın üzerinde ağır eşya olan raf bulundurulmamalıdır.

-Tüm bireylerin katılımı ile (evde, iş yerinde, apartmanda, okulda) “Afete hazırlık planları” yapılmalı, her altı ayda bir bu plan gözden geçirilmelidir. Zaman zaman bu plana göre nasıl davranılması gerektiğinin tatbikatları yapılmalıdır..

-Bir afet ve acil durumda eve ulaşılamayacak durumlar için aile bireyleri ile iletişimin nasıl sağlanacağı, alternatif buluşma yerleri ve bireylerin ulaşabileceği bölge dışı bağlantı kişisi (ev, işyeri, okul içinde, dışında ve ya mahalle dışında) belirlenmelidir..

-Önemli evraklar (kimlik kartları, tapu, sigorta belgeleri, sağlık karnesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb.) kopyaları hazırlanarak su geçirmeyecek bir şekilde saklanmalı, ayrıca bu evrakların bir örneği de bölge dışı bağlantı kişisinde bulunmalıdır..

-Bina yönetimince önceden belirlenen, mesken veya iş yerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazı mutlaka bulundurulmalı ve periyodik bakımları da yaptırılmalıdır..

Cumhuriyet

<p>-Binadan acilen çıkmak için kullanılacak yollardaki tehlikeler ortadan kaldırılmalı, bu yollar işaretlenmeli, çıkışı engelleyebilecek eşyalar çıkış yolu üzerinden kaldırılmalıdır.</p>

<p>-Geniş çıkış yolları oluşturulmalıdır. Dışa doğru açılan kapılar kullanılmalı, acil çıkış kapıları kilitli olmamalıdır. Acil çıkışlar aydınlatılmalıdır.</p>

<p>-Karyolalar pencerenin ve üzerine devrilebilecek ağır dolapların yanına konulmamalı, karyolanın üzerinde ağır eşya olan raf bulundurulmamalıdır.</p>

<p>-Tüm bireylerin katılımı ile (evde, iş yerinde, apartmanda, okulda) “Afete hazırlık planları” yapılmalı, her altı ayda bir bu plan gözden geçirilmelidir. Zaman zaman bu plana göre nasıl davranılması gerektiğinin tatbikatları yapılmalıdır.</p>

<p>-Bir afet ve acil durumda eve ulaşılamayacak durumlar için aile bireyleri ile iletişimin nasıl sağlanacağı, alternatif buluşma yerleri ve bireylerin ulaşabileceği bölge dışı bağlantı kişisi (ev, işyeri, okul içinde, dışında ve ya mahalle dışında) belirlenmelidir.</p>

<p>-Önemli evraklar (kimlik kartları, tapu, sigorta belgeleri, sağlık karnesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb.) kopyaları hazırlanarak su geçirmeyecek bir şekilde saklanmalı, ayrıca bu evrakların bir örneği de bölge dışı bağlantı kişisinde bulunmalıdır.</p>

<p>-Bina yönetimince önceden belirlenen, mesken veya iş yerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazı mutlaka bulundurulmalı ve periyodik bakımları da yaptırılmalıdır</p> www.cafemedyam.com

🔴 DEPREMDE ENKAZ ALTINDA KALMAK İSTEMİYORSANIZ BUNLARI MUTLAKA YAPIN!

Olası bir depremden sağ çıkmak istiyorsak nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

– Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Gafur Yılmaz:

“Deprem politikalarının ülkemizde daha hassas ve güvenli şeklide yürütülmesi önemli, bununla birlikte vatandaşlarımızın da evlerini dekora ederken deprem ve benzeri afetlerde olası hasarların önüne geçilmesi için hassas davranmaları önemli..”

Depreme uygun ev dekorasyonu konusunda neler yapmalıyız ve eşyaları nasıl dizayn etmeliyiz?

Gafur Yılmaz:

“Yaşam alanlarımızı dekora ederken deprem ve benzeri afetlere karşı bazı güvenlik önlemleri almamız gerekmektedir. Özellikle ülkemizin deprem ülkesi olduğunu düşünürsek dekorasyonda daha hassas davranmalıyız..

Depreme uygun ev dekorasyonu konusunda neler yapmalıyız ve eşyaları nasıl dizayn etmeliyiz?

Yaşam alanlarımızı dekora ederken güvenliğimize de dikkat etmeliyiz. Evlerimizi depreme karşı daha güvenli halde düzenlemek zorundayız.”

 Deprem anında engel olabilecek dekoratif ürünlerden kaçınıyoruz!

Gafur Yılmaz:

 “Depremden kaynaklı evimizde oluşabilecek hasarları en aza indirmek için dekorasyon konusunda bazı önlemler almak gerekmektedir..

Öncelikle büyük mobilyalarımızı sabitlemek gerekir. Bunun için vitrin, konsol, gardırop kitaplık vestiyer ve TV ünitesi gibi eşyalar mutlaka sabitlemeyi öneriyoruz..

Olası kazalara karşı hem kendinizin hem mobilyalarınızın zarar görmemesi için bu eşyaları duvara montajlamak önemli..

Bu arada çivi yerine vida veya dübel kullanmaya özen gösterip yine dekorasyonumuza özen göstermekteyiz..

Sehpa, masa, sandalye koltuk gibi eşyalarımızın da dayanıklı ve sağlam malzemeli olmasına dikkat ediyoruz. Özellikle deprem anında kaçış durumlarına engel olabilecek dekoratif ürünlerden kaçınıyoruz.. 

Vitrin, konsol ve benzeri mobilyalarımızın içerisine ağır eşyaların doğru yerleştirilmesi de önemli..

 Alanında uzman mimar kadromuz ile dekorasyon projelerimizi oluştururken birçok noktaya özellikle dikkat ediyoruz..

Ağır objelerin alt kısımlara yerleştirilmesi sallanma durumunda üzerimize düşmesine engel olabiliriz. Ayrıca içerisine obje koyduğumuz dolapların kilitli kulplardan oluşmasına dikkat edip güvenli bir ortam oluşturmaya dikkat ediyoruz..”

Avizelerin şık olması gerektiği kadar hafif yapıda da olmasına önemli.

Gafur Yılmaz:

“Önemli diğer bir dekorasyon parçası olan aydınlatma ürünleri de klasik ev dekorasyonunun olmaz ise olmaz parçalarıdır. Güvenlik konusunda en hassas davrandığımız aydınlatma ürünleri olan avizeler şık olması gerektiği kadar hafif yapıda da olmasına önemli. Ağır Avizelerin doğru ve sağlam montelenmesi ve yatak üzeri ya da koltuk üzerlerine gelmemelerine de özen göstermekteyiz..

Klasik ve lüks dekorasyon bizim için ne kadar önemli ise deprem ve benzeri felaketlerde doğru tasarım ve montaj işlemleri ile hasarları en asgari hale getirebilmek ve bir daha bu denli can ve mal kaybını önlemek hepimizin öncelikli vatandaşlık görevidir..”

https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/depremde-enkaz-altinda-kalmak-istemiyorsaniz-bunlari-mutlaka-yapin-63ef62aa54ebdc76e069aed0 /// Mustafa Yılmaz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: