BİLİM & TEKNOLOJİ

SENTETİK SÜT GELİYOR

Sentetik süt bir bilimkurgu fantezisi değildir; zaten var! 

SENTETİK SÜT GELİYOR VE SÜT ÜRÜNLERİ RADİKAL BİR ŞEKİLDE SARSILABİLİR

inekler olmadan yapılan ‘sentetik’ süt yakınınızdaki bir süpermarkete geliyor olabilir

Meme sütü gibi değil

Küresel süt endüstrisi değişiyor.. 

Sentetik sütün ortaya çıkardığı potansiyel zorluklar da dahil olmak üzere, hayvanlar kullanılarak üretilmeyen gıda alternatiflerinden kaynaklanan rekabet artıyor…

Sentetik süt, inek veya diğer hayvanlara ihtiyaç duymaz. Hayvan sütü ile aynı biyokimyasal yapıya sahip olabilir, ancak hücrelerden kültürlenmiş biyokütle üreten ” hassas fermantasyon ” olarak bilinen, gelişmekte olan bir biyoteknoloji tekniği kullanılarak yetiştirilir..

Dünya nüfusunun yüzde 80’inden fazlası düzenli olarak süt ürünleri tüketiyor. Hayvan bazlı gıda sistemlerinin ötesine geçerek daha sürdürülebilir gıda üretimi biçimlerine geçmek için çağrılar arttı..

Sentetik sütler, metan emisyonları veya hayvan refahı gibi kaygılar olmaksızın süt sütü sunar .. Ancak hayvansal süte adil, sürdürülebilir ve uygulanabilir bir alternatif haline gelmesi için birçok zorluğun ve tuzağın üstesinden gelmesi gerekiyor..

Bilim kurgu fantezisi değil

Son araştırma ile , küresel süt ürünleri sektöründeki mega trendler incelendi .. Bitki bazlı sütler ve potansiyel olarak sentetik sütler, önemli bir olay olarak ortaya çıktı..

Hayvan etinin karmaşıklığına ve dokusuna uymakta zorlanan sentetik etin aksine, sentetik sütün normal süt sütüyle aynı tada, görünüme ve hisse sahip olduğu lanse ediliyor..

Sentetik süt bir bilimkurgu fantezisi değildir; zaten var. Örneğin ABD’de Perfect Day şirketi, dondurma, protein tozu ve süt yapımında kullanılan mikrofloradan yapılan hayvansal olmayan protein üretiyor..

-Avustralya’da, start-up şirket Eden Brew, Victoria’daki Werribee’de sentetik süt geliştiriyor. Şirket, iklim değişikliği ve özellikle de süt ineklerinden gelen metanın katkısı konusunda giderek daha fazla endişe duyan tüketicileri hedefliyor ..

CSIRO’nun Eden Brew ürününün arkasındaki teknolojiyi geliştirdiği bildirildi.. Süreç maya ile başlar ve inek sütünde bulunan aynı proteinleri üretmek için ‘hassas fermantasyon’ kullanır..

CSIRO, bu proteinlerin süte temel özelliklerinin çoğunu verdiğini ve kremsi dokusuna ve köpürme kabiliyetine katkıda bulunduğunu söylüyor. Nihai ürünü oluşturmak için protein bazına mineraller, şekerler, yağlar ve tatlar eklenir..

Www.cafemedyam.com

YENİ BİR GIDA SİSTEMİNE DOĞRU MU?

Ayrıca Avustralya’da, All G Foods şirketi sentetik süt üretimini hızlandırmak için bu ay 25 milyon AU$ topladı.. Şirket yedi yıl içinde sentetik sütün inek sütünden daha ucuz olmasını istiyor..

Sentetik süt endüstrisi, bu maliyet hedefini genel olarak gerçekleştirebilirse, süt endüstrisini bozma potansiyeli yüksektir.. 

-İnsanlığı geleneksel hayvan tarımından tamamen farklı gıda sistemlerine doğru yönlendirebilir..

Süt ürünlerinin geleceğine ilişkin bir rapor , 2030 yılına kadar ABD hassas fermantasyon endüstrisinin en az 700.000 iş yaratacağını ortaya koydu..

-Ve eğer sentetik süt, endüstriyel gıda işleme sektöründe bir bileşen olarak süt ürünlerinin yerini alabilirse, bu, içerik pazarı için süt tozu üreten şirketler için önemli zorluklar yaratabilir..

Bazı geleneksel süt ürünleri şirketleri de sentetik süt üretimi isteklerine katılıyor..

-Örneğin, Avustralyalı mandıra kooperatifi Norco, Eden Brew projesini destekliyor ve Yeni Zelanda mandıra kooperatifi Fonterra,  ‘mandıra benzeri özelliklere sahip fermantasyondan türetilen proteinleri’ geliştirmek ve ticarileştirmek için bir ortak girişim kurduğunu duyurdu. .

SENTETİK SÜT: PEYNİR ALTI SUYU ileri mi?

Sentetik süt endüstrisi, hayvan bazlı süt için büyük bir tehdit haline gelmeden önce katlanarak büyümelidir.. Bu , araştırma ve geliştirmeye çok fazla sermaye ve yatırımın yanı sıra fermantasyon tankları ve biyoreaktörler gibi yeni üretim altyapısı gerektirecektir..

Küresel Güney’deki konvansiyonel hayvan sütü üretimi , büyük ölçüde Asya’daki hızlı büyüme nedeniyle şu anda Küresel Kuzey’in üretimini geride bırakıyor.. 

Elbette, geleneksel süt ürünleri endüstrisi yakın zamanda yok olmayacak..

Ve sentetik süt her derde deva değildir.. 

Teknoloji, çevre ve hayvan refahı kazanımları için büyük bir potansiyele sahip olsa da, zorluklar ve potansiyel dezavantajlarla birlikte gelir..

-Örneğin, alternatif proteinler, geleneksel endüstriyel tarımın şirketleştirilmesine veya homojenleştirilmesine zorunlu olarak meydan okumaz.. Bu, büyük sentetik süt üreticilerinin düşük teknolojili veya küçük ölçekli süt ürünleri ve alternatif süt ürünleri sistemlerini ortadan kaldırabileceği anlamına gelir..

Dahası, sentetik süt birçok insanı küresel süt ürünleri sektöründen uzaklaştırabilir..

 -Örneğin, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki geleneksel süt kooperatifleri sentetik süte geçiyorsa, bu durum mandıra çiftçilerini nerede bırakıyor?

Sentetik süt önümüzdeki yıllarda zemin kazandıkça, mevcut gıda sistemindeki mevcut eşitsizliklerin tekrarlanmasına karşı önlem almalıyız..

Ve geleneksel süt ürünleri sektörü, çok önemli bir değişimin eşiğinde olduğunu kabul etmelidir. Çoklu tehditler karşısında, hem hayvansal bazlı süt ürünlerinin sosyal faydalarını en üst düzeye çıkarmalı hem de iklim değişikliğine olan katkısını en aza indirmelidir..

https://theconversation.com/not-like-udder-milk-synthetic-dairy-milk-made-without-cows-may-be-coming-to-a-supermarket-near-you-189046 // MİLENA BOJOVİC

Milena Bojovic , Doktora Adayı, Macquarie Üniversitesi

İLGİLİ HABER ▶️ ANNE SÜTÜ İÇİN BU BESİNLERDEN UZAK DURUN! ANNE SÜTÜ HAKKINDA DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR
İLGİLİ HANGİ ▶️ SÜTÜ TERCİH ETMELİYİZ?
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: