DÜNYA

NATO’NUN TÜRKİYE VEYA İSVEÇ VE FİNLANDİYA ARASINDA SEÇİM YAPMAK ZORUNDA KALACAĞI BİR NOKTAYA GELMEYECEĞİNİ UMUYORUM

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını engellemeye devam ediyor ve Batı yaptırımlarının Rus ekonomisi üzerindeki etkisini sınırlamada kritik rol oynuyor. 

TÜRKİYE, NATO BİRLİĞİNİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR

Alliance’ın eski askeri başkanı, Rusya’yı Ukrayna’daki tüm işgal altındaki topraklardan tamamen çıkarmanın zor bir iş olacağını söylüyor

Türkiye, NATO birliğinin önündeki en büyük engeldir.

2009 ile 2013 yılları arasında Avrupa’daki NATO kuvvetlerinin (SACEUR) eski başkanı olan emekli amiral James Stavridis

– James Stavridis:

“Rusya’nın uluslararası bir parya devleti olma yolunda devam eden yürüyüşünden çok endişe duyuyorum..”

Emekli amiral James Stavridis’e göre Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı Batı İttifakı’nın birliğinde ana uyumsuzluk noktası..

 2009 ile 2013 yılları arasında Avrupa’daki NATO kuvvetlerinin eski başkanı (SACEUR)

– James Stavridis:

“İttifak’ın esasen Türkiye veya İsveç ve Finlandiya arasında seçim yapmak zorunda kalacağı bir noktaya gelmeyeceğimizi umduğumu ifade etmek isterim… 

Sakin olmaya çağırıyorum.. Ancak Ankara’yı geri kalan 29 NATO üyesinin bu konudaki sabrının ‘sınırları olduğu ve İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine verdiği desteğin çok güçlü olduğu’ konusunda uyarıyorum.. 

Aksi takdirde, Batı tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesi kararını memnuniyetle karşılıyor ve F-16’lar da dahil olmak üzere savaş uçaklarının gönderilmesi konusundaki tartışmayı başlatma zamanının geldiğini düşünüyorum..”

✅ Tank teslimatlarında ortaya çıkacak gibi görünen çözüm hakkında ne düşünüyorsunuz? ABD’nin Abrams tanklarına saldırmasına şaşırdınız mı? Şansölye Scholz’un amacı arkadan liderlik etmek miydi?

– James Stavridis:

“Almanya’nın amacı her zaman tank konusunda mümkün olduğunca çok genel müttefik desteği sağlamak olmuştur ve bunu da başarmışdır..

 İngiliz Challenger tanklarına ek olarak, ABD’yi 30’dan fazla Abrams tankı göndermeye ikna ettiler..

 Buna, Avrupa’nın dört bir yanından (ve belki de Fransız Leclerc’lerinden) yüzlerce olmasa da düzinelerce Leopar eklenecektir. Bu, güçlü ve yetenekli bir zırhlı kuvvet olacaktır..”

Batı ve Doğu Avrupa ülkelerinin savaşa yönelik ısrarla farklı yaklaşımlarına şaşırdınız mı?

– James Stavridis:

“Burada, Washington’da benim açımdan, farklılıklar büyük değil. Tüm İttifak, Ukraynalılara yönelik yardımın seviyesini ve kabiliyetini genişletmeye devam etme konusunda aşağı yukarı birlikte hareket ediyor..

 İnsani yardım, Ruslar tarafından barbarca saldırıya uğrayan çaresiz Ukraynalılara da sorunsuz bir şekilde akıyor.. 

Gördüğüm tek engel, İsveç ve Finlandiya’nın İttifak’a resmi olarak katılmasına izin vermeyen Türkiye’den geliyor. Ancak genel olarak, Batı’nın işbirliği ve birliği dikkat çekici olmuştur..”

ABD’li General Mark Milley birkaç gün önce Rus güçlerini bu yıl Ukrayna topraklarından çıkarmanın “çok zor olacağını” söyledi. ABD Ordusu’nun Avrupa’daki eski komutanı Ben Hodges gibi diğerleri daha iyimser. Nerede duruyorsun?

– James Stavridis:

“Umarım İttifak’ın esasen Türkiye veya İsveç ve Finlandiya arasında seçim yapmaya zorlandığı bir noktaya gelmeyiz..

General Milley’e Rusya’yı işgal altındaki tüm topraklardan tamamen çıkarmanın zor bir iş olacağı sözüne katılıyorum.. Özellikle Kırım’da Ruslar derinlere inmiş durumda ve geri çekilmeye hiç niyeti yok..

Bu yüzden Batı’daki işimiz, Ukraynalılara, mümkün olan en iyi konuma gelmeleri için ihtiyaç duydukları şeyi vermeye devam etmektir..

 Bu bağlamda, bir sonraki iyi tartışma, Ukraynalılara, yeteneklerinde kalan bir boşluk olan gelişmiş savaş jet uçaklarının (MiG-29’lar, F-16’lar) verilip verilmeyeceği olacaktır..”

Savaşı kesin olarak kaybetmesi durumunda, başarısız bir Rusya’nın küresel bir istikrarsızlığın kaynağı olması konusunda ne kadar endişelisiniz?

– James Stavridis:

“Rusya’nın uluslararası bir parya devleti olma yolunda devam eden yürüyüşünden çok endişeliyim. Sonunda uluslararası sistemin tüm yönlerinden tamamen dışarı atılıp atılmadıkları, ileriye dönük kararlara bağlıdır. Allah korusun, Putin taktik nükleer silah kullanmayı seçerse, uluslararası toplumdaki desteği de yok olur. Öte yandan, iyi niyetli müzakerelere girerse, Rusya için hala bir dönüş yolu olabilir. Umarız iyi kararlar verir.”

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını engellemeye devam ediyor ve Batı yaptırımlarının Rus ekonomisi üzerindeki etkisini sınırlamada kritik rol oynuyor. Bloomberg’deki son köşenizde, Türkiye’nin NATO’dan ayrılma ihtimalini, bunun bir hata olacağını söyleyerek yazmıştınız. Ancak İttifak’ın Türkiye’yi içeride tutmasının yararları, hâlâ engellemeciliğinin ve özerk dış politikasının maliyetlerinden ağır basıyor mu? Yeniden seçilmiş bir Cumhurbaşkanı Erdoğan daha fazla işbirlikçi olur mu?

– James Stavridis:

“Umarım İttifak’ın temelde Türkiye veya İsveç ve Finlandiya arasında seçim yapmak zorunda kalacağı bir noktaya gelmeyiz. Henüz o noktada değiliz ve bahar seçimlerinde Türkiye’deki siyasi sezonun tamamlanmasını beklemeliyiz.. 

Ancak 29 ülkenin sabrı bu konuda sonsuz değil ve İttifak’ın geri kalanında İsveçlileri ve Finlileri çekmek için muazzam bir destek var. Havaların soğumasına izin vermek, Türkiye seçimlerinden ne çıkacağını görmek ve ardından nasıl ilerlediğimizi değerlendirmek için iyi bir zaman. Sonuç olarak, İsveç ve Finlandiya’nın bu yıl İttifak’ta yer alacağından eminim..”

Yeni Kongre altında ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin hız kesmeden devam edeceğinden emin misiniz?

– James Stavridis:

“ABD’nin her iki tarafça da devam eden desteğine çok güveniyorum. Hem sağda hem de solda marjlarda bazı şikayetler olsa da, milletvekillerinin büyük çoğunluğu bunun özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü için nesilde bir kez görülen bir mücadele olduğunu anlıyor..

 Rusya’nın komşu bir ülkeyi işgal etmesine ve fethetmesine izin vermek, küresel olarak diğer aktörlerin birçok başka saldırgan eylemine yol açabilecek tüyler ürpertici, korkunç bir örnektir. Çok daha fazla küresel kötü davranışa kapı açmaktansa Rusya’yı durdurmak daha iyidir. Tam da bunu yapabileceğimize eminim..”

En büyük oyuncuları (Çin, Hindistan, Brezilya) ve Afrika’nın çoğu da dahil olmak üzere Batılı olmayan dünya, Batı İttifakı’na kıyasla savaşa çok farklı bir mercekten bakmaya devam ediyor. Bunun hesabını nasıl veriyorsunuz? Batı kalpleri ve akılları kazanmak için yeterince şey yaptı mı?

– James Stavridis:

“Birçok ülke, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki işgali ile Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı arasında yanlış bir karşılaştırma yapmaya çalışıyor. Ancak durumlar tamamen farklı: ABD ve NATO, Afganistan merkezli teröristlerin saldırısına uğradıktan sonra tepki gösterdi.. 

Irak’ın işgali, o ülkedeki nükleer silahlarla ilgili hatalı istihbarata dayalı bir hataydı. Ancak Saddam Hüseyin’in sık sık yetenekleriyle övündüğünü ve Kuveyt’i haksız yere işgalinden sonra onu yenmemizden kaynaklanan ABD nefretinde açık olduğunu hatırlayın..

 Rusya örneğinde, bu, Saddam Hüseyin’in Kuveyt’e saldırısı gibi, zengin kaynaklara sahip komşu bir ülkeyi fethetme arzusuyla yönlendirilen, tek bir askeri provokasyon olmaksızın basit bir işgaldir. Batı’nın bu farklılıkları açıklamak için daha iyi bir iş çıkarması gerekiyor.. 

Ukrayna’yı neden haksız yere saldıran demokratik bir ulus olarak savunduğumuzun temel mantığını sağlamalıdır; Rusya ile genişletilmiş bir savaş arzumuz olmadığını belirtmek için; ve Rusya’nın Ukrayna’da işlediği zulümlere – işkence, tecavüz, sivil hedeflerin ve kritik altyapının nedensiz imhası – ışık tutuyor.”

 https://www.ekathimerini.com/opinion/interviews/1203436/turkey-is-the-main-obstruction-to-nato-unity/Yannis Palaiologos

JAMES STAVRIDIS

İLGİLİ HABER ▶️ ERDOĞAN NE TALEP ETTİ?: NATO TOPLANTISININ ARKA PLANI
İLGİLİ HABER ▶️ ORTADOĞU NATO’SU: MÜMKÜN MÜ ?

İLGİLİ HABER ▶️ NATO YENİDEN HAYAT MI BULDU?NATO ASIL AMACINA DÖNÜYOR!
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: