EKONOMİ

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ: “SEKTÖR İÇİN İDEAL KUR 23 LİRA/DOLAR VE 24 LİRA/EURO CİVARINDA…”

Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer tutan hazır giyim sektörü, rekabetçi kalabilmek ve işçi çıkarmaktan kaçınabilmek için kendilerine özel ve daha yüksek bir kur uygulanmasını talep ediyor.

HAZIR GİYİMCİ ‘ÖZEL KUR’ İSTİYOR…

Www.cafemedyam.com

REKABET EDEMİYORUZ!

ihracat gelirlerini liraya çevirirken daha avantajlı bir kur uygulanmalı

Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer tutan hazır giyim sektörü, kalabilmek ve işçi çıkartmaktan kaçınabilmek için kendilerine özel ve daha yüksek bir kur uygulanmasını talep ediyor..

– Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya:

“Kurun üzerindeki baskı maliyetlerimizi artırıyor. İhracatımızın %70’i Avrupa’ya olduğu için, oradaki talep daralması buna ekleniyor. Bu fiyatlarla rekabet etme şansını kaçırıyoruz..

Perakende ve AVM’ler de işin içine katıldığında 2 milyon civarında işçi çalıştıran sektör, bu sene 100 bin civarında işçi çıkarmak zorunda kalabilir.. Zaten son 3-4 ayda 30 bin civarında işten çıkarma oldu..”

Www.cafemedyam.com

İHRACATÇILAR LİRAYI HALA ÇOK PAHALI BULUYOR

İhracatçılar bir süredir, liranın, enflasyon oranında değer kaybetmesine izin verilmediğinden yakınıyorlar..

-Lira, geçen yıl gelişen ülke para birimleri arasında en kötü performanslardan birini gösterse de ihracatçılar lirayı hala çok pahalı buluyor..

Ramazan Kaya:

“Sektör için ideal kurun 23 lira/dolar ve 24 lira/euro civarında, özel kur uygulamasının da dokuz aya kadar geçici bir süre için uygulanabilir..”

-Hükümetin bu talebe ne yanıt vereceği henüz belirsiz. Dolar, 18,8 lira civarında işlem görürken, euro 20,1 lira civarında..

Türk tekstil ihracatı, 2020 yılında dünyadaki toplam tekstil ihracatının  yüzde 4’ünü gerçekleştirmişti..

-Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, geçen yıl 21,2 milyar dolar ile Türkiye ihracatının  yüzde 8’ini gerçekleştirdi..

Ancak sektörün  yüzde 5’in altında kalan 2022 ihracat büyümesi, genel ihracat büyümesinin oldukça altında kaldı..

Ramazan Kaya:

“Genelin gerisinde kaldık.. Bu manzaranın sebepleri arasında parite dalgalanması ve ihracat pazarlarındaki resesyon tehdidi var.. Mevcut şartlar devam ederse 2023’te 20 milyar dolar civarına gerileyebiliriz” ..

Www.cafemedyam.com

AB PAZARINI UZAKDOĞU’YA KAPTIRIYORUZ

TİM Başkanı Gültepe: “AB pazarını Uzakdoğu’ya kaptırıyoruz!”

Türkiye’nin AB’ye yaptığı hazır giyim ihracatı geriledi..

-İhracatçılar, Avrupalı markaların Bangladeş, Vietnam gibi Uzakdoğu pazarlarına yöneldiğini söyledi..

2022 yılı Ocak-Ekim döneminde AB’nin hazır giyim ithalatı yüzde 24,4 artarak 86 milyar dolara çıkarken, Türkiye’nin bölgeye gerçekleştirdiği ihracat, ortalamanın yüzde 50 gerisinde kaldı..

Türkiye’nin AB hazır giyim ithalatından aldığı pay yüzde 12,5’ten yüzde 11,5’e geriledi. 

– İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe:

“Avrupalı markalar Bangladeş’teki düşük işçilik ve enerji maliyetlerinin sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bu ülkeye yöneldiler..”

‘AVANTAJLI POZİSYONUMUZU KAYBETMEYE BAŞLADIK’

– Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

“TL’nin değer kazanması ithalatı artıracak.. Türk Lirası ne kadar çok değerli olursa siz yurt dışına o kadar çok ithalatta bulunursunuz. Türkiye’de üretim yapmanıza ihtiyaç kalmaz, çünkü paranız çok değerli getirir, satarsınız. Sanayi yavaşlatır durdurur ve zaman içerisinde işsizlik gibi bir sonucu ortaya çıkarır. Türk Lirası’nı çok değersiz hale getirirseniz ise bunun tam tersi olur..”

TL değer yitirdikçe hem ithalatın hem de ihracatın arttığını rakamlar ortaya koyuyor..

İhracatçılar, kur baskısı ve maliyetler nedeniyle uzun zamandır devletten destek talep ediyor.. 

İhracatçılar AB’deki pazar paylarını Bangladeş ve Vietnam gibi ülkelere kaptırıyor..

–  İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe:

“2022’de gerçekleştirilen 21,2 milyar dolarlık sektör ihracatının yüzde 60,3’ü AB ülkelerine gerçekleştirildi.. Gümrük Birliği üyesi olduğumuz için Avrupa, uzun yıllardır avantajlı olduğumuz bir pazardı. Avrupalı markalar Bangladeş’teki düşük işçilik ve enerji maliyetlerinin sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bu ülkeye yöneldiler..

Ayrıca AB’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi nedeniyle az gelişmiş ülkelere tanınan gümrük vergisi avantajlarından Bangladeş’in de yararlanması bir başka büyük etken oldu..

AB’nin Serbest Ticaret Anlaşması politikasını değiştirmesi nedeniyle yıllar içinde Gümrük Birliği’nden kaynaklanan avantajlı pozisyonumuzu da kaybetmeye başladık..

AB’nin Vietnam ile yaptığı STA’nın da etkisi ile pazarda hızla payını artıran bir diğer ülke de Vietnam oldu..”

Www.cafemedyam.com

‘AVRUPALI MARKALAR UZAKDOĞU PAZARINA YÖNELDİ’

– Aynı zamanda Türkiye ihracatçılar Meclisi Başkanı da olan Gültepe:

“2021’de AB pazarında yüzde 19,9 oranında bir büyüme yakalamışken, 2022’nin tamamında bu oran yüzde 3,9’e geriledi..Bu da AB pazarının geçtiğimiz yıl maliyet eksenli hareket ettiğini ve daha ucuz ürünlere yöneldiğini gösteriyor. Hammadde, enerji ve asgari ücretteki artışlar ve yüksek enflasyon genel olarak sektörümüzde fiyat tutturma noktasında sorunlar yaşamamıza neden oldu. Lojistik maliyetinin de azalmasıyla Avrupalı markalar Uzakdoğu pazarlarına yöneldi..”     

Yılın ilk yarısında bölgeye ihracatın yatay seyredeceğine yönelik öngörüsünü paylaşan Gültepe, ikinci 6 ayda normalleşmenin başlamasıyla bu yılı 2022’nin üzerinde bir ihracatla kapatmayı beklediklerini kaydetti..

‘FİYAT TUTTURAMAZ HALE GELDİK’

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, hazır giyim ihracatının 2022’yi yüzde 4,8 artışla kapattığını söyledi..

– Ramazan Kaya:

“23 Ocak itibari ile yüzde 10 eksideyiz ve bu ayı büyük ihtimalle yüzde 9 kayıp ile kapatacağız..

Rakip ülkeler AB’ye ihracatını Türkiye’nin 2-3 katı artırdı.. Kurun baskılanması ve işçilik maliyetleri nedeni ile fiyat tutturamaz hale geldik. Bu maliyetlere göre fiyatları yüzde 12-15 artırmamız gerekirken bırakın artırmayı geçen seneki fiyatlara bile satamaz haldeyiz. Tamam mı, devam mı noktasındayız. Devamsa tüm süreçleri yerine getirmemiz; eğitime, dijitalleşmeye, yeşil dönüşüme ağırlık verip yeni iş modelleri oluşturmamız gerekiyor..”

Duvar

İLGİLİ HABER ▶️ MUHTEMEL ABD RESESYONU VE BUNUN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ: RESESYON NEDİR?
İLGİLİ HABER ▶️ 2023’TE DÜNYA EKONOMİSİ…

İLGİLİ HABER ▶️ TSUNAMİ YAŞANACAK! İHRACAT 254, İTHALAT 364 MİLYAR DOLAR. AÇIK 110 MİLYAR DOLAR
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: