Bazı teknolojik aletlerin saat uygulamasında otomatik ayarlama yapması sebebiyle pazar sabahı telefon ve bilgisayarların saatlerinin kontrol edilmesi gerekiyor..

DÜNYA KIŞ SAATİNE GEÇİYOR: 29 EKİM’İ 30 EKİM’E BAĞLAYAN GECE…

🔴 DÜNYA KIŞ SAATİNE GEÇİYOR

Kış saati uygulamasına devam eden ülkeler, cumartesiyi pazara bağlayan gece saatlerini bir saat geri alacak

Kış saati uygulaması kapsamında ülkelerde 29 Ekim’i 30 Ekim’e bağlayan gece saatler bir saat geri alınacak..

Türkiye’de 1972 yılında başlayan yaz-kış saati uygulamasından 7 Eylül 2016 tarihi itibariyle vazgeçilmiş ve kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmişti. Bu nedenle Türkiye’de saatler geriye alınmayacak..

Bazı teknolojik aletlerin saat uygulamasında otomatik ayarlama yapması sebebiyle pazar sabahı telefon ve bilgisayarların saatlerinin kontrol edilmesi gerekiyor..

Uygulama özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde son yıllarda tartışma konusu. Avrupa Parlamentosu 2018’in mart ayında, Avrupa Birliği ülkelerinde 2021 yılından itibaren saatlerin ileri veya geri alınmaması yönünde oy kullanmıştı..

2017’de de Avrupa Komisyonu tarafından teklif edilen değişiklik genel kurulda oylanarak kabul edildi. Ancak bu konuda son söz üye ülkelerin parlamentolarına kalmış durumda..

Dünya genelinde ülkelerin yüzde 40’ından azı her yıl yaz ve kış saati uygulamasını sürdürüyor.. Buna karşın Türkiye ile birlikte 100’ü aşkın ülke geçmişte en az bir kere bu uygulamayı denemiş ancak mevcut durumda sabit saat uygulaması kullanıyor..

🔴 TÜRKİYE NEDEN KALICI SAATE GEÇTİ? ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR MU?

 

YAZ SAATİNDE TASARRUF ALDATMACASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tepki çeken kalıcı yaz saati uygulamasının ‘tasarruf sağladığına’ ilişkin İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) raporuna ulaşmak için ‘interneti’ adres gösterdi.. Ancak aranan rapora oradan da ulaşmak mümkün değil..

* Türkiye’de kalıcı hale getirilen yaz saati uygulaması nedeniyle çocuklar zifiri karanlıkta okula, yetişkinler ise işe gitmek zorunda kalıyor..

*İktidar ise yurttaşların tüm tepkisine rağmen uygulama sayesinde “tasarruf” yapıldığını ileri sürmüştü..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “tasarruf” iddiasını İTÜ’nün hazırladığı bir rapora dayandırmış ve “Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6 milyar 82 milyon kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar lira, üç zamanlı tarifeye göre ise 5 milyar 94 milyon TL’dir” savunmasını yapmıştı..

Ancak Dönmez’in savunduğu rapora “ulaşılamamıştı” Bu da akıllara tasarruf iddiasının gerçek olmadığını getirdi..

ORTADA RAPOR YOK!

“Raporun internette bulunabileceğini” söyleyen Dönmez, rapora ilişkin bir internet adresi de göstermedi..

Dönmez’in, “Raporun içeriği ile raporda kullanılan bilimsel yöntemlere dair İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Ahmet Duran Şahin ile ekibi tarafından çok sayıda yayın ve sempozyum bildirisi yayımlanmıştır. Bu yayım ve sempozyum bildirilerine arama motorları üzerinden ve bilimsel yayın sitelerinden ulaşılabilmektedir” ifadelerini kullanması dikkat çekti.. 

BİLİMSEL VERİ YOK!

– CHP’li Ahmet Akın:

“Arama motorlarında raporun aslı yok, raporla ilgili bilimsel olmayan çeşitli makaleler dışında bir veri yok. Bu raporu karanlıkta çocuklarını okula gönderirken endişe içinde kalan ailelere açıklayın. Bu rapor hangi saygın bilimsel hakemli dergide yayımlandı? Bu rapora atıf yapılarak açıklanan veriler hangi bilimsel yöntemlerle elde edildi?” 

Cumhuriyet//Sarp Sağkal

🔴 BAKAN DÖNMEZ’E GÖRE ‘YAZ SAATİ’ UYGULAMASI ‘STRESİ VE DEPRESYONU’ AZALTIYOR

– Enerji Bakanı Dönmez:

“Kalıcı yaz saati uygulaması tasarrufun yanında stresi ve depresyonu da engelliyor.. Sabit yaz saati uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığın bir çalışmasi bulunmuyor..”

Rapor sır gibi saklanıyor!

– CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer:

Kalıcı yaz saati uygulaması kararı alınırken İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) hazırladığı rapora atıfta bulunuldu..Ancak söz konusu rapor kamuoyundan sır gibi saklanmaktadır..

Yapılan araştırmalar beş yıl önce enerjide tasarruf amacıyla yapılan değişikliğin tasarruf yerine israfa neden olduğunu yansıtmaktadır..

Öte yandan sabah erken saatlerde okula ve işe gitmek zorunda olan yurttaşlarımız karanlığa mahkûm edilmiştir. Kalıcı yaz saati uygulaması, geniş halk kesimlerinde ciddi rahatsızlıklar yaratmış, toplum psikolojisini olumsuz etkilemiştir..

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) elektrik enerjisi tüketiminde tasarruf sağlanamadığını belirtmiştir. İngiltere Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinan Küfeoğlu’nun ve arkadaşlarının yaptığı çalışmaya göre beş yıldır uygulanan kalıcı yaz saati ile enerji tasarrufu sağlanmamış ve günlük yük eğrisinde sürekli bir ötelemeye de sebep olmadığı ortaya konmuştur..

Kalıcı yaz saati uygulamasına geçildiği günden bu yana uygulama sayesinde enerji tasarrufu sağlanıp sağlanamadığı Bakanlığınız tarafından analiz edilmiş midir?”

DEĞİŞMESİ PLANLANMIYOR

– Bakan Dönmez:

“İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkileri analiz edilmiştir..

Bu kapsamda; ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, ülkemizde uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağı ortaya konulmuş ve bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat Uygulaması hayata geçirilmiştir..

Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL’dir..

Ayrıca, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından üye ülkelere 28 Mart 2021’den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı ile iletilmiş olup Avrupa Birliği de kendi üyelerine bu doğrultuda adım atmalarını önermiştir. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde Bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır.”

AĞBABA’DAN BAKAN DÖNMEZ’E KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASI TEPKİSİ: ‘YALAN SÖYLÜYORSUNUZ’

Ağbaba, “Enerji tasarrufu sağladı, depresyonu azalttı” açıklamasıyla uygulamayı savunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sert tepki gösterdi..

– CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba:

EKREM İMAMOĞLU’NDAN ‘YAZ SAATİ’ PAYLAŞIMI

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU’NDAN BAKANLIĞA ‘KALICI YAZ SAATİ’ TEPKİSİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kalıcı yaz saati uygulamasıyla yurttaşın çilesini daha da artıracak bir uygulama hazırlığında olduğu ileri sürüldü !

İktidarın sokak lambalarını erken söndürme hazırlığına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından tepki gösterdi..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bakanlığın, elektrik dağıtım şirketlerine gönderdiği yazıyla “Cadde ve sokaklardaki aydınlatmalar sabah 30 dakika erken sönecek, akşam da 15 dakika geç yanacak” talimatını verdiğini duyurmuştu…

CHP’li Ahmet Akın, Türkiye genelinde kamunun genel kullanımına yönelik bulvar, cadde, sokak, alt-üstgeçit, köprü, meydan ve yaya geçidi ile kamuya ait park ve bahçe gibi yerlerin genel aydınlatma saatlerinde değişiklik yapılacağını ifade etti..

Sokak ve caddelerin aydınlatmasında yurttaşları daha da karanlıkta bırakacak bir hazırlık olduğu yönünde duyumlar aldık

– Akın:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan özel elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen bir yazıyla önümüzdeki günlerde genel aydınlatmanın uygulanacağı saatlerde değişiklik yapılacağı kaydediliyor. Edindiğimiz bilgiye göre sokak ve caddelerin aydınlatmaları sabahları 30 dakika erken bitirilip akşamları ise 15 dakika geç başlatılacak. Karanlık 45 dakika artacak.” 

BAKAN DÖNMEZ: KIŞ SAATİ UYGULAMASINA BAŞLADIĞIMIZDAN BERİ YAKLAŞIK 6 MİLYAR LİRA TASARRUF ETTİK

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:

“2016’dan beri toplam elektrik tasarrufu 6,82 milyar kilovatsaat oldu.. Bu tasarrufun parasal karşılığı ise yaklaşık 6 milyar lira..

Küresel enerji piyasalarında özellikle fiyat anlamında büyük değişim yaşandığını söylemeliyim.. Türkiye  bu süreçte  en hızlı toparlanan ülkelerden biri..

Elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarında yaptığımız sübvansiyonla vatandaşlarımıza 127 milyar liralık destek sağladık.. Faturalardaki TRT payı ve Enerji Fonu kaldırıldı.. Her iki fonun kaldırılmasıyla birlikte vatandaşımıza vereceğimiz destek yıllık yaklaşık 3 milyar lira olacak..”

– Kış saati uygulaması

Türkiye’de kış saati uygulamasına 2016’da başlandığını hatırlatan Dönmez, bugüne kadar elektrikte 6,82 milyar kilovatsaat tasarruf sağlandığını bildirdi.

Dönmez, bu tasarrufun parasal karşılığının 6 milyar lira olduğunu belirterek, “26 Mart 2019’da Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oylamayla AB de mevsimsel saat değişikliği uygulamasına son verilmesi önerisi kabul edildi” dedi.

Independent Türkçe, AA

🔴 TÜRKİYE, 2016’DA YAZ-KIŞ SAATİ UYGULAMASINI KALDIRDI VE SAAT DİLİMİNİ SABİTLEDİ!

TÜRKİYE’DE KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASI ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR MU?

Ancak sabitlerken bulunduğu meridyenlerdeki kış saatini değil, geçici olarak kullandığı yaz saatini tercih etti..

Karar, hem karanlıkta uyanıp okul veya işe gidenler hem de siyasiler arasında tartışılmaya devam ediyor..

Yaz saati uygulamasının amacı nedir? Dünyada neden birçok ülke yaz saati uygulamasından vazgeçiyor? Türkiye’de yaz saatinin kalıcı olması enerji tasarrufuna mı israfa mı yol açıyor?

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Sinan Küfeoğlu ve psikiyatrist Arzu Erkan Yüce kalıcı yaz saati uygulamasını enerji kullanımı ve toplum-insan psikolojisi açısından değerlendirdi..

🔴 YAZ BİTTİ, SAATİ KALDI: UYGULAMA NE ANLAMA GELİYOR?

Avrupa’da kış saatine bugün geçiliyor

Türkiye’de ise 2016’dan bu yana kalıcı saat uygulamasının etkileri tartışılmaya devam ediyor..

Avrupa’da kış saatine bugün geçiliyor. 24 Ekim’i 25 Ekim’e bağlayan gece saatler bir saat geri alınacak. Türkiye’de ise 2016 yılında yaz saatinin kalıcı hale getirilmesi ile tüm sene boyunca GMT +3 dilimi kullanılmaya başlandı..

SAATLER NEDEN İLERİ VE GERİ ALINIYOR?

Avrupa ülkelerinde 20. Yüzyılın başlarında enerji kaynaklarından tasarruf etmek ve gün ışığından azami ölçüde faydalanmak için yaz saati uygulamasına başlandı. Birinci Dünya Savaşı sırasında yaygınlaşan uygulama savaş sonrasında terk edildi.

1970’lerdeki petrol krizi ile birlikte Avrupa ülkelerinde tekrar Mart ve Ekim aylarında saatler iki kez değiştirilmeye başlandı. Benzer şekilde Türkiye’de de 1970’lerin başından itibaren saatlerin ileri-geri alınması uygulandı..

TÜRKİYE NEDEN KALICI SAATE GEÇTİ?

Türkiye’de kış saati olarak batıdaki (İzmit) 30 derece meridyeninin yerel saati (GMT +2), yaz saati olarak ise doğudaki (Iğdır) 45 derece meridyeninin yerel saati (GMT +3) esas alınıyordu. 2016 yılında kış saati son kez uygulandı ve kalıcı yaz saati uygulamasına geçildi.

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından hazırlanan “Yaz Saati Uygulaması Güneş Işınımı, Güneşlenme Süresi ve Elektrik Tüketim Verilerine Bağlı Olarak Analizi ve Modellemesi” adlı rapora dayanarak yeni uygulamanın gerek elektrik tüketimi açısından tasarruf sağladığı, gerekse aydınlıkta kalma süreleri açısından daha olumlu olduğunu açıkladı. Dayanak gösterilen rapor gizli tutulup halka açılmadığından raporda kullanılan veri ve analizlerin bağımsız biçimde değerlendirilmesi mümkün olmadı.

2017-2018 yıllarında sabit saat uygulamasının sürüp sürmeyeceği tartışılırken yine İTÜ tarafından “Sabit Saat Uygulaması Değerlendirme Raporu” adıyla yeni bir rapor yayımlandı. Yine gizli tutulan ve halka açılmayan raporun detayları TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarında görüşüldü ancak halka açıklanmadı.

🔴 KALICI SAAT UYGULAMASININ ETKİLERİ

Yaz saatinin kalıcı hale gelmesi ile birlikte özellikle kış aylarında nüfusun yoğun olduğu Türkiye’nin batısında yer alan Marmara ve Ege bölgelerinde çocuklar okula karanlık veya alacakaranlıkta gitmeye, emekçiler mesailerine gitmek için karanlıkta uyanmaya başladı.

Enerji tasarrufu ile ilgili olarak ise Elektrik Mühendisleri Odasının Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) elektrik tüketim istatistiklerini temel alarak yaptığı çalışmaya göre; kış saati uygulamasından vazgeçilmesi tasarruf sağlamadığı gibi tüketimi arttırıcı bir etki yarattı.

Kalıcı yaz saati uygulaması doğu bölgelerinde aydınlanma zamanı açısından çalışma / okul saatlerine uyumlu olmakla birlikte nüfusun ve büyük sanayi tesislerinin yoğun olduğu batı bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için aynı ölçüde verimli olmadı.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi yayınladığı raporda insanın fiziksel ve ruhsal iyilik halinin korunabilmesi için şartlardan birinin, doğal aydınlık-karanlık döngüsüne uygun bir biyolojik döngü olduğunu, bu döngümüzün gün ışığına, fakat özellikle sabah uyandığımızda günün ağarmış olmasına, bağlı olarak sağlıklı bir şekilde işleyebildiğine işaret edildi.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nin Kalıcı Yaz Saati uygulamasına dair raporuna erişmek için:

soL – TURGUT YILDIZ

http://bilimveaydinlanma.org/kalici-yaz-saati-uygulamasi/

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: