Toronto'lu araştırmacılar, Kuantum işlemci Borealis sayesinde süper bilgisayarların 9 bin yılda çözebileceği bir denklemi 36 mikrosaniyede çözdü

Kuantum bilgisayarının içinde “holografik solucan deliği” oluşturuldu

www.cafemedyam.com

🟢 BİLİM İNSANLARI İLK KEZ BİR KUANTUM BİLGİSAYARININ İÇİNDE “HOLOGRAFİK SOLUCAN DELİĞİ” OLUŞTURDU.

Bu öncü deney, araştırmacıların teorik solucan delikleri ve kuantum fiziğinin nasıl etkileşime girdiğini incelemelerine olanak tanıyıp, bilimin en zor ve kafa karıştırıcı kısımlarından bazılarının çözülmesine fayda sağlayabilir..

– Bu, teorik bir solucan deliği:

Araştırmacılar uzay ve zamanda gerçek bir kopma üretmedi. Fakat kuantum bilgisayarının içinde bir solucan deliğinin deneysel olarak yaratılması (iki simüle edilmiş karadelik arasında bir mesaj gönderildi), yine de bilim insanlarının neredeyse 100 yıllık teoriden sonra nasıl işleyebileceklerini incelemelerine olanak tanıyor..

Solucan delikleri, evrenin normalde uzak olan iki farklı parçasını birbirine bağlayan, uzayzaman boyunca uzanan köprülerdir. Henüz görülmediler fakat bilim insanları yıllardır varlıkları ve nasıl işleyebilecekleri hakkında tahminde bulunuyor..

Daha yakın zamanlarda, bilim insanları kuantum fiziğiyle bağlantılı olabileceklerini öne sürdü..

Bilim insanları yakın zamanda, kuantum dolanıklığı olarak bilinen, iki parçacığın çok uzak mesafelerden birbirine bağlanabileceği olağandışı bir fenomenin, bilim insanlarının yıllardır aradığı solucan deliklerine eşdeğer olabileceğini iddia etti..

Ve daha da yakın zamanlarda, 2017’de, bilim insanları kuantum fiziği ve solucan delikleri arasındaki bağlantının daha da ileri gidebileceğini öne sürdü..

Buna göre, enerjinin içinden geçebileceği, geçilebilir solucan delikleri fikrinde bağlanıyor olabilirler.. Bu, bilginin kuantum dolanıklığı kullanılarak uzayda gönderildiği ve gerçek hayatta kanıtlanan kuantum ışınlamasına benzer bir şey olabilir..

Yeni araştırmada bilim insanları bu kavramları bir araya getirdi. Bu, uzayda ya bir solucan deliğinde olduğu gibi yerçekimi biçiminde ya da kuantum fiziği ve kuantum dolanıklığında seyahat eden bilgiyi görmenin mümkün olduğu fikrinin deneysel bir testi..

Bunu yapmak için bilim insanları bir kübit (geleneksel bilgisayarların temel yapı taşlarını temsil eden “bitlerin” kuantum eşdeğeri) aldı ve onun başka bir sistemden ortaya çıkmasını izledi. Kübit, kuantum ışınlaması yoluyla iki farklı sistem arasında seyahat etti..

Başka bir deyişle, kuantum bilgisi geçilebilir bir solucan deliğinden geçebildi. Araştırmacılar, solucan deliğinin hem yerçekimi hem de kuantum fiziği açısından beklendiği gibi davrandığını bildirdi..

Deney ve daha genel olarak kuantum bilgisayarlar hâlâ nispeten temel bir aşamada. Gelecekte bilim insanları, fikirlerini daha karmaşık deneyler yapmalarına olanak verecek daha gelişmiş kuantum donanımları üzerinde test etmeyi sürdürmeyi umuyor..

– Araştırmayı yöneten Maria Spiropulu:

“Kuantum dolanıklığı, uzayzaman ve kuantum kütleçekimi arasındaki ilişki, temel fizikteki en önemli sorulardan biridir ve teorik araştırmaların aktif bir alanıdır..

Bu fikirleri kuantum donanımı üzerinde test etmeye yönelik bu küçük adımı atmaktan heyecan duyuyoruz ve bunu sürdüreceğiz..”

Bulgular, Nature bilimsel dergisinde yayımlanan “Traversable wormhole dynamics on a quantum processor” (Kuantum işlemcisinde geçilebilir solucan deliği dinamiği) adlı yeni bir makalede bildirildi..

Independent Türkçe için çeviren: Sevgi Aydoğan//© The Independent/Andrew Griffin 

🟢 KUANTUM İŞLEMCİ BOREALİS, YILLARCA SÜREBİLECEK BİR HESAPLAMAYI 36 MİKROSANİYEDE YAPTI!

BİLGİSAYARDA KUANTUM DEVRİMİ

Toronto’lu araştırmacılar, Kuantum işlemci Borealis sayesinde süper bilgisayarların 9 bin yılda çözebileceği bir denklemi 36 mikrosaniyede çözdü..!

– Toronto merkezli Xanadu Kuantum Teknolojileri şirketinden araştırmacılar, süper bilgisayarların hesaplamak için yaklaşık 9 bin yıl harcaması gereken bir problemi, sadece 36 mikrosaniyede hesapladı..

🟢 KUANTUM ÇİPİ, ‘BOREALIS’: KUTUP IŞIĞI!

– Borealis adındaki kuantum işlemcisi, adına yaraşır şekilde, kuantum bilgilerini iletmek için ardışık ışık patlamaları kullanıyor..

Nature‘da yayınlanan makaleye göre, bir fotonik kuantum bilgisayar çipi kullanan Borealis, zor bir örnekleme problemini tamamlama hızıyla, mevcut en hızlı bilgisayarları ve algoritmaları ezip geçti..

NE OLMUŞTU?

Www.cafemedyam.com

🟢 KUANTUM ÜSTÜNLÜĞÜ OLARAK BİLİNEN VE KLASİK BİLGİSAYARLARIN 10 BİN YILDA ÇÖZEBİLECEĞİ BİR PROBLEMİ KUANTUM BİLGİSAYARI 200 SANİYEDE ÇÖZDÜ !

IBM ise Google’ı yalanladı !

Kuantum bilgisayarlara ilişkin iddialar teknoloji dünyasının gündeminde. .

Google’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

”Kuantum bilgisayar ilk kez normal bilgisayarların makul bir sürede gerçekleştiremeyeceği bir problemi çözdü.”

“Nature” dergisindeki haberde;

”Sycamore adı verilen kuantum işlemcisi, en hızlı bilgisayarın dahi ancak 10 bin yılda sonuçlandırabileceği bir problemi 200 saniyede çözdü.”

Böylece ‘kuantum üstünlüğü’ adı verilen ve geleneksel bir bilgisayarın makul bir sürede çözemeyeceği karmaşık bir probleme işaret eden olgunun kanıtlanmış olduğu kaydedildi.

Bir bilgisayarda bulunan ve 0 ve 1’lerden oluşan en küçük veri birimleri  “bit” olarak adlandırılırken, kuantum bilgisayarlarındaki “kübitler” kuantum mekaniğinin yasalarına göre bilgi depoluyor. Bir başka deyişle bu bilgisayarlar aynı anda birden fazla problemi çözebiliyor. Bu paradoks, teorik fizikte bugün dahi çetrefilli bir olgu olarak görülüyor.

‘Google’ın hesaplaması hatalı

  • Amerikan teknoloji şirketi IBM:

”Google’ın hesaplamasında bir hata bulunuyor.. Kuantum bilgisayarı tarafından çözülen problem, klasik bir bilgisayar tarafından iki buçuk günde çözülebilir.. Kuantum bilgisayarlarının gerektirdiği düşük sıcaklıklar ve vakum koşulları nedeniyle günlük kullanıma henüz uygun değil.”

🟢 GOOGLE’IN KUANTUM BİLGİSAYARI DEVRİM Mİ? KUANTUM ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR, KUANTUM BİLGİSAYARI NASIL ÇALIŞIR ?

Google: ‘kuantum üstünlüğü”ne ulaştım!

Google: ”Sycamore adını verdiğimiz kuantum bilgisayar, çok zor bir problemi 200 saniyede çözdü..Halihazırda dünyanın en hızlı klasik bilgisayarı, aynı problemi ancak 10 bin yılda çözebilir..

Bahsi geçen,’10 bin yılda çözebilir’ denen bilgisayar; IBM’e ait olan iki basketbol sahası büyüklüğündeki Summit…

IBM, Google’ın açıklamasına itiraz ederek Summit’in bu problemi 10 bin yılda değil iki buçuk günde çözebileceğini duyurdu.

Kuantum üstünlüğü nedir ?

Kaliforniya Teknik Üniversitesi (CalTech) profesörlerinden John Preskill, ‘Kuantum üstünlüğü’ ifadesini ilk olarak kullanıma soktu..

200 saniye ile iki buçuk gün arasındaki muazzam fark teknoloji dünyası için çok önemli bir gelişme.

Bu da klasik bilgisayarlarla kuantum bilgisayarlar arasındaki farkın ne olduğu sorusunu getiriyor.

Klasik bilgisayarların çalışma prensibi:

Klasik bilgisayarlar bir devre üzerindeki elektrik akımını anahtarlar yardımıyla açarak ve kapatarak çalışır. Bu anahtarın kapalı ya da açık olması sayesinde oluşturulan sıfır ve birler bilgisayar kodlarının temellerini oluşturur. Kodlamanın, bilgi taşıyan en küçük yapıtaşı olan bu sıfır ve birlere bit ismi veriliyor.

Sonuç olarak klasik bilgisayarlar elektriğin fiziksel kanunlarına bağlı olarak çalışıyor ve tüm işlemlerini bu 0 ve 1’ler üzerinden yani elektrik akımının geçip geçmemesi üzerinden yürütüyor.

Kuantum bilgisayarı nasıl çalışır?

Kuantum bilgisayarlar elektrik akımına bağlı olarak çalışmıyor. Onun yerine elektron ve proton gibi atom altı parçacıkların fiziksel özelliklerine dayanan bir sistemle işliyor. Bu sayede klasik bilgisayarlardan çok daha küçük bir alandan ve çok daha büyük bir hızla çalışabiliyorlar.

Kuantum mekaniğinin geçerli olduğu bu sistemlerde klasik bilgisayarlardaki akımın varlığı ve yokluğu gibi kesin tanımlamalar yerine genlikler ele alınıyor çünkü; bu maddeler aynı anda hem madde hem de dalga boyu olarak davranabildiği için tek fiziksel bir tanımlama kullanmak mümkün olmuyor.

Ayrıca bu parçacıklar aynı anda birden fazla genliğe sahip olabilirken birbirleriyle bağlantılı ya da karşıt durumda da olabiliyorlar.

Elektronlar doğru rotayı kendileri buluyor !

Klasik fizikçiler:

”Atom çeperinde dönen elektronların zamanla çekirdeğe yapışması gerekiyor…”

Austin Teksas Universitesi Bilgisayar Bilimcilerinden Kuantum fizikçi Scott Aaronson:

”Elektronun çekirdeğe yapışması için çok sayıda yol olmasına rağmen bunlar birbirlerini iptal ediyor..Elektronlar, bir bilgisayar gibi diğer tüm olası yolları eleyerek doğru rotayı buluyor..Bir anlamda elektron kendi varoluşsal problemini kendi kendine çözmüş oluyor.”

Bir kaos gibi görünen budurum aslında kendi içindeki düzenle maddenin en temel taşlarını oluşturuyor.. Kuantum bilgisayarları da bu kaos içindeki düzeni önceden belirlenen bir amaç için manipüle etmeyi hedefliyor..

Bilim insanları kuantum bilgisayarını oluşturmak için kuantum hallerini etkileyebilecek donanım üretmeye çalışıyor. Çalışmaların önemli bir kısmı en uygun donanımın nasıl bir şey olduğu üzerinde yapılıyor.

Normal bir bilgisayarda bir bit sadece iki halde olabiliyor, açık ya da kapalı yani bir veya sıfır.

1 kuantum bit, kısa adıyla ‘kubit’, aynı anda birden fazla durumda olabiliyor. Bu da tek bir kubit’in standart bir bitten çok daha fazla bilgi taşıyabileceği anlamına geliyor.

Kuantum bilgisayarının çokhızlı problem çözme yeteneği özellikle siber güvenlik alanında hem büyük fırsatlar hem de büyük riskler sunuyor..

Kimya ve ilaç endüstrisinde geliştirme süreçlerini çok hızlandırma potansiyeli, kuantum bilgisayarları ilgi çekici kılan bir diğer alan..

Kuantum teknolojisi henüz yolun başında!

  • Bilim insanları:

”Kuantum bilgisayarlar özellikle optimizasyon problemlerini kolaylaştıracak… Önünüzde çok alternatifli bir yol olduğunda klasik bilgisayarlar her adımda bir seçeneği deneyerek ilerliyor ve tamamını ele alması bazen çok uzun zaman alabiliyor. Olası yolların tamamını bir anda deneyebilecekleri için kuantum bilgisayarların bu süreyi oldukça kısaltacağını tahmin ediyoruz..”

Bu konudaki çalışmalar henüz emekleme aşamasında.. Kuantum bilgisayarlarının üretimi oldukça zor ve hatalı sonuç verme ihtimali hala çokyüksek. Ayrıca üretimde kullanılan maddeler de çoğuzaman güvenli değil..

🟢 GOOGLE’IN AÇIKLAMASI BİR DEVRİM Mİ?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır.

Bir kuantum bilgisayarın çalışıyor olması ve problem çözmede kullanılabilmesi bir devrim niteliğinde.. Fakat Sycamore pratik manada faydalı olabilecek kadar gelişmiş bir bilgisayar değil… Prototip olarak üretilen bu bilgisayar sadece teknolojik kanıt olma özelliği taşıyor..

Sycamore sadece 54 kubitle çalışıyor.. Genel amaçlı olarak kullanılabilecek bir makinenin, 1 milyon kubite ihtiyacı olacak..

Bilim insanları bunu modern havacılığın öncüsü olan Wright Kardeşler’in ilk uçuşuna benzetiyor… Wright kardeşler ilk uçuş denemelerinde havada fazla kalamamıştı fakat insanlı bir aracın uçabileceğini ispatlayarak modern tarihin enbüyük devrimlerinden birinin kapısını aralamıştı…

Bu açıdan ele alındığında Google’ın çalışan bir kuantum bilgisayar ortaya koyması devrim olarak nitelendirilebilir öteyandan eleştirenler Sycamore’un kuantum üstünlüğünü yakalamadan çokuzak olduğunu belirtiyor…

© Deutsche Welle Türkçe – tr.euronews.- Faruk Can

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: