YANLIŞ DETOKS! DETOKS KİMLERE UYGULANIR?

Estimated read time 16 min read

Share this content:

🌐 UZMAN DİYETİSYEN UYARDI: YANLIŞ DETOKS KAS KAYBINA NEDEN OLABİLİR ..!
✳ VÜCUTTA SARKMA VE ÇATLAK VARSA BU İŞTE BİR TERSLİK VAR DEMEKTİR” ..!
 • Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Şilan Alyamaç:

“Çok hızlı verilen kiloların sağlıklı olduğunu savunmuyorum. Çünkü çok hızlı verilen kilo, inanın çok hızlı alınacaktır. Çünkü sağlıklı bir beslenme profili, alışkanlığı oluşturmamış oluyor..

✅ Detoksun temelinin detoksifikasyondan geliyor..

– Detoksun özelikle etkilediği organ ise karaciğer..

Detoks, vücutta istenmeyen, toksin oluşturan maddelerin ve elementlerin atılmasını sağlayan bir fiziksel olay .. Beslenme olayı tamamen kişiselleşmesi gereken bir durumdur. Her diyet herkese uymaz. Bir uzmanın bize yazdığı diyet uymayabilir. Bireysele indiğimizde daha sağlıklı bir yol izlemiş oluruz..

✅ Herkes farklı beslenebilir..

– Kimi tek öğünle kimi iki öğünle beslenebilir. Kimi beş öğün tüketebilir. Gün içerisinde altı, yedi öğün tüketiyordur. Bu, tamamen kişiye özel olması gerekiyor.. Bu konuda bir uzmandan yardım almamız gerekiyor. Lütfen, internetten veya kulaktan dolma bilgilerle diyet uygulamak yerine, sağlıklı bir yol izleyelim..”

🌐 “DİYETTE TEK BİR ÜRÜN PANDEMİDE VÜCUT DİRENCİNİ DÜŞÜRÜR” ..!
 • Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Şilan Alyamaç:

“Detoksun uygulanabilir, karşı değilim.. Detoks, günümüzde de çok popüler olan bir olay ve buna eşlik etmemiz gerekiyor. Bazı kişiler iş yoğunluğundan öğün tüketemiyordur. Detoks tariflerine yöneliyordur..

✅ Bunu nasıl yapmamız gerekiyor? 

– Kadınlarda ve erkeklerde altına düşmememiz gereken bir kalori farkı var. Bunun altına düşmediğimiz süre boyunca detoksu uygulayabiliriz..

Detoks, sadece sıvı veya blenderlenmiş sebzeleri tüketmek değildir. Buna tamamen karşıyım. Çünkü zorunlu almamız gereken bu kadar çok besin grubu varken tek bir besin grubuna yönelmemiz hem bu pandemi zamanlarında vücudumuzun direncini düşürecektir hem de vücut zayıflayacaktır..

✅ Vücudu zayıflatmamamız adına gün içerisinde öğlen ve akşam detoks yapıyorsanız sabah kahvaltınızda her besin grubundan tüketmeniz gerekiyor.. Özellikle yapılan hatayı da söyleyeyim. Protein tüketmememiz..”

🌐 “VÜCUTTA SARKMA VE ÇATLAK VARSA BU İŞTE BİR TERSLİK VAR DEMEKTİR” ..!
 • Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Şilan Alyamaç:

“Hayvansal kaynaktan ziyade bitkisel proteinin tercih edilebileceğini söylemeliyim..

Hem kalori açığı hem de sindirilebilirlik seviyesi çok daha farklı olacaktır.. Dünya Sağlık Örgütünce de (DSÖ) belirli bir kilonun üzerine çıkılmaması gerekiyor. Maksimum 8-10 kilodur. Bunun üzerinde verilen kilolar çok ciddi sağlıklı değildir..

✅ Doku, hücre eve kas kaybına sebep olabilir. Bizim zayıflamadaki asıl amacımız yağ kaybetmek veya vücudumuzda toksin özelliği gösteren maddeleri vücudumuzdan atmaktır..

Kişi geliyor; evet, zayıflamış çok güzel. Ama hala belirgin yağ dokuları vücudunda onunla birlikte. Vücudunda sarkma ve çatlak var. Bunlar varsa bu işte bir terslik var demektir.. Çünkü biz yağdan değil, kastan kaybediyoruz..

Özellikle tuz tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü havalarda çok sıcak. Biraz daha hafif besinler tüketilirse çok iyi olacak. Daha hafif, zeytinyağlı yemeklere biraz daha yönelebiliriz.. 

Çok hızlı verilen kiloların sağlıklı olduğunu savunmuyorum. Çünkü çok hızlı verilen kilo, inanın çok hızlı alınacaktır. Çünkü sağlıklı bir beslenme profili, alışkanlığı oluşturmamış oluyor..”

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER

🌐 UZMANINDAN UZUN SÜRELİ YAPILAN ‘DETOKS’ UYARISI ..!
 • Diyetisyen Elif Yağmur Kaçar:

“Detoksun, uzun süreli ve kontrolsüz yapılması durumunda sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Toksinlerden arınmak için detoksu desteklemede yeterli ve dengeli beslenme ana prensip olmalı..”

Sosyal medyanın da etkisiyle; sağlıklı beslenme önerileri, karışımları ve diyet listeleri gündemde olmayı sürdürüyor..

 • Diyetisyen Elif Yağmur Kaçar:

“Günümüzde detoksu destekleyici olduğu öne sürülen birçok yöntem sosyal medya aracılığı ile yayılıyor ..

Vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmak, vücudu arındırmak ve sağlığı korumak için gerçekleşen metabolik bir olay olan detoksun, uzun süreli ve kontrolsüz yapılması durumunda sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabildiğini belirtmeliyim..

Detoks idrar, dışkı, sebum ve ter bezi yoluyla bedenin kimyasal maddeleri ve metabolitlerini attığı süreç olarak da tanımlanabilir. Ana detoks organları karaciğer ve böbreklerdir..

Deri (ter yoluyla) ve akciğerler (solunum/karbondioksidi dışarı atma yoluyla) de detoks organları olarak kabul edilir..

Bağırsaklar ve idrar yolu ise atıkların atıldığı organların uzantılarıdır. Kısaca, vücudumuz kendi detoks mekanizmasını oluşturmuştur..” 

🌐 DETOKS SADECE ZAYIFLAMAK İÇİN Mİ YAPILIR ..!?
 • Diyetisyen Elif Yağmur Kaçar:

“Detoksu destekleyici olduğu öne sürülen birçok yöntemin geliştirildiğini söylemeliyim..

Bu bilgilerin özellikle sosyal medya etkisi ile geniş çapta kitlelere ulaştığını söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yetişkinlerin yaklaşık yüzde 60’ının internetten sağlık bilgisi araştırması yapmakta olduğu bildirilmiştir..

İnternetteki çeşitli diyetler, vitaminler ve besin destekleriyle ilgili bilgiler, insanların interneti kullanmasının en yaygın nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir..

Dünyadaki birçok kişi vücut ağırlığını azaltmak için kanıta dayalı bilimsel diyetler yerine, hızlı zayıflama yöntemlerine dayalı popüler diyetlerle daha yakından ilgileniyor..

Detoks diyetleri, glutensiz diyet, ketojenik diyet ve aralıklı açlık diyetleri zayıflama amacıyla kullanılan popüler diyetlerden bazılarıdır. Ancak ağırlık kaybı ve ağırlığın korunması için bu popüler diyetlerin yapılmasının gerekliliği tartışmalıdır..”

✳ ‘YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEK ANA PRENSİP OLMALI’ ..!
 • Diyetisyen Elif Yağmur Kaçar:

“Detoksun uzun süreli ve kontrolsüz yapılması durumunda sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir..

Toksinlerden arınmak için detoksifikasyon işlemini desteklemede yeterli ve dengeli beslenme ana prensip olmalıdır. Sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu ana öğünler, tam tahıllı besinler, kuru baklagiller, sağlıklı yağlar, yağlı tohumlar ve probiyotik içeren besinlerden oluşan beslenme düzeni evinizde kolaylıkla uygulanabilecek bir detoks şeklidir..

Alkolü sınırlandırmak, düzenli uykuya odaklanmak, vücudunuz içi yeterli su tüketimine özen göstermek, şekerli ve işlenmiş besin tüketimini azaltmak, antioksidan kapasitesi yüksek besinleri tüketmeye özen göstermek, tuz alımını azaltmak ve gün içerisinde aktif olmaya özen göstermek vücudun, organ sağlığını ve detoksifikasyon işlemini destekleyecektir…”

🌐 KİMLER DETOKS YAPMAMALI ..!?
 • Diyetisyen Elif Yağmur Kaçar:

“Detoks diyetleri gebelik, emzirme, yaşlılık, çocukluk ve ergenlik dönemindeki bireylerde, kronik rahatsızlığı bulunan ve ilaç kullanan kişiler, organ yetmezliği olan hastalarda riskli ..

Klinik olarak değerlendirilen verilerle, kısa ve uzun vadede potansiyel risklerinin olduğu gösterilmektedir..

Bu nedenle detoksun uzmana başvurmadan yapılması önerilmemektedir. Detoks diyetlerinin genel sonuçlarında ağırlık kaybının olabileceğini öne süren çalışmalar mevcut olsa da yağ kaybının olmadığı vücut sıvı kaybının olduğu görülmektedir..” 

🌐 DETOKS KİMLERE UYGULANIR ..!
KİŞİNİN BEDENİNİN NE ZAMAN DETOKSİFİYE EDİLMESİNİN GEREKLİLİĞİ KİŞİNİN METABOLİZMASI BAĞLIDIR ..!
DETOKS YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ..!?
SAĞLIKLI BESLENMENİN 10 ALTIN KURALI ..!

✅ Bazılarının bedenleri toksinleri daha kolay elimine etme özelliğine sahipken bazılarının metabolizmaları bu fonksiyonları yerine getirmekte istenilen duyarlılığı gösteremez..

 • Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul:

“Kronik rahatsızlıkların asıl nedeninin iyi çalışmayan bir Vejetatif (Otonom) sinir sistemi sonucu ve bağ dokusunda yığımlanmış olan toksinler olduğunu hep akılda tutun..

Diğer taraftan, Nöralterapi ile birlikte yapılan bir uygulama bağ dokusunda yerleşmiş olan toksinlerin mobilize olmasına ve bedenden uzaklaşmasına yardımcı olur. Böylece bedenin kendisini daha iyi regüle etmesine destek verir..

Her ne kadar vücudun arındırılma işlemi en az altı ay sürse de bu süreden sonra da ömür boyu vücudun kendi doğal süreci içerisinde yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle desteklenmesi sağlıklı bir yaşam için önem taşır..”

İLGİLİ HABER

https://www.cafemedyam.com/2020/09/25/metabolizmayi-hizlandiran-yag-yakan-kilo-verdirici-kur/

✳ “KİŞİNİN METABOLİZMASINA BAĞLIDIR” ..!
 • Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul:

“Her birey bir diğerine göre farklı bir yapıya sahip olduğundan hastalıklara ve diğer dış etkenlere nasıl farklı farklı reaksiyonlar veriyorsak toksinlere karşıda kişiler farklı reaksiyonlar verebilirler..

Bazılarının bedenleri toksinleri daha kolay elimine etme özelliğine sahipken bazılarının metabolizmaları bu fonksiyonları yerine getirmekte istenilen duyarlılığı gösteremez. (Sağlıklı bir Vejetatif sinir sistemi ve temel sistem ön koşuldur)..

Vejetatif sinir sistemi ile birlikte bağ dokusunda toksinlerin elimine edilmeleri üzerinden en etkin tedavi metodu ise nöralterapidir. Nöralterapinin programda olmadığı bir detoksifikasyon programının bir ayağı topaldır. Yine de mono tedaviden daha çok kişiye özel bir birleşim tedavisi hedeflenmelidir..

Bu nedenlerle kişinin bedeninin ne zaman detoksifiye edilmesinin gerekliliği kişinin metabolizmasına bağlıdır..”

✳ Detoksifikasyon olarak adlandırılan bu işlem, birkaç yönlü olarak düşünülmelidir.

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul:

“Detoksifikasyon olarak adlandırılan bu işlem, birkaç yönlü olarak düşünülmelidir..

Bunlar;

–    Nöralterapi ile vejetatif sinir sistemi ve temel madde ve temel sistem regülasyonu ..

–    Özel diyetlerle gıdaya duyarlılık testi yapıldıktan sonra vücudu arındırma ..

–    Belli sürelerde doktor kontrolünde beden asit – baz dengesinin düzenlenmesi..

–    Kişiye özel yapılan bağırsak florası analizi sonrası floranın düzenlenmesi için mikrobiyolojik destek tedavileri..

–    Reviquant – Manyetik alan tedavisi..

–    Ortomoleküler Tıp yaklaşımı ile kişiye özel vitamin, mineral, antioksidan ve eser element takviyesi..

–    Sebze suyu ve meyve suyu rejimleri..

–    Biofoton tedavisi..

–    Kişiye özel bitki çayları ve bitki rejimleri..

–    Bedende ağır metal yüklenmesi varsa kişiye özel şelasyon tedavileri..

–    Kolon temizleme (Kolon hidro terapi)..

–    Gerek görüldüğünde homeopatik destek tedaviler..

–    Ozon uygulamaları..

–    Yosun banyoları..

–    Sauna, hamam, kaplıca veya hipertermik seanslar (terleme)..

İLGİLİ HABER

https://www.cafemedyam.com/2020/08/21/maden-suyu-tuketimi/

PEKİ DETOKS KİMLERE UYGULANIR ..!?

✅ Bedenin Detoksifikasyon ihtiyacının olduğu, tabii ki laboratuar verilerinin dışında;

 • Durup dururken hiçbir nedene bağlı olmayan baş, sırt ve boyun ağrıları,
 • Alerjik semptomlar,
 • Uykusuzluklar,
 • Davranış değişiklikleri,
 • Mafsal ağrıları,
 • Sürekli tekrarlayan solunum problemleri,
 • Gıdalara karşı alerjik belirtiler gibi görülen klinik belirtiler olabilir.

Diğer taraftan;

 • Artiritis,
 • Sürekli kabızlık,
 • Hemoroit sorunları,
 • Sindirim sistemi ülserleri,
 • Sinüs konjesyonu,
 • Egzamalar,
 • Sedef hastalığı gibi cilt sorunlarının da detoksifikasyon için endikasyon oluşturduğu artık günümüzde açıkça belirtilmektedir.

Kişi kendisini rahat hissetmeyip böyle bir takım huzursuzluklarla hekimine başvurduğunda öncelikle laboratuar tetkiklerden (kan, idrar, dışkı, saç analizleri, karaciğer fonksiyon testleri vb.) sonra hekim gözetiminde detoksifikasyon uygulamalarının yapılması sağlıklı bir uygulama açısından çok anlamlı olacaktır.

🌐 DETOKS YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ..!

Detoksifikasyon organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden temizlenmesi anlamına gelir..

Şu veya bu şekilde bedenimizi kirleten çevresel toksinleri gideren detoksifiye edici yöntemleri (detoks kürleri) ve araçları kullanmamız sağlıklı ve uzun bir yaşam için gereklidir.

✅ Peki detoks yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

İLAÇ KULLANMAYIN ..!

Detoks yaparken dikkat etmeniz gerekenler!

– Güne yarım limon suyu ilave edilmiş bir bardak ılık su ile başlayın.

– Cilt detoksunu ihmal etmeyin, buhar banyolarından, saunadan, hamamdan ve masajdan yararlanın.

– Ekolojik tarım ürünü besinleri tercih edin.

– Çok gerekli olmadıkça (ağrı kesici, gaz giderici, antiasidiler) ilaç kullanmayın.

– Alkol, sigara ve fazla kahveyi bırakın.

– Gün boyunca en az 2- 2,5 litre su tüketin, aslında kilo başına 40 ml su için.

– Günde en az 3 öğün yemeye dikkat edin. Faydalı olan ise üç öğün yerine beş öğün yemek yemektir. Öğün sayısını artırın ancak öğün miktarını azaltmaya çalışın.

– Her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

– Elektrosmogdan uzak durun veya onu elimine edecek bir manyetik alan kullanın.

– Haftada 1500 kilo kalori harcayacak şekilde bedensel aktivite yapmayı ihmal etmeyin. 

– Sebze ve meyve suyu karışımlarından yararlanın. Bu karışımlarda havuç, şalgam veya pancar, elma, papaya, kavun ve kivinin olmasına özen gösterin.

– Detoks süresince günde 2 fincan kadar rezene veya karahindiba çayı için.

OLUMLU OLUN ..!

– Gece yatmadan biraz önce 1 fincan ılık suya veya süte 1 çay kaşığı taze bal ilave edip yavaş yudumlayın. Gece acıkmanızı kontrol etmeye yardımcı olacağını göreceksiniz. Ayrıca isterseniz bir dilim çikolata da tüketebilirsiniz.

– Hayvansal protein ihtiyacınızı daha çok balık ile ve doğal ortamda yetişmiş hayvansal gıdalarla karşılayın.

– Düzenli olarak, dönüşümlü sıcak ve soğuk su ile duş alın.

– Olumlu olun! Sizi güldürecek veya gülümsetecek ortamlarda, sevdiklerinizle bir arada olmaya özen gösterin.

– Kendinize dinlenmek için zaman ayırın.

– Dostlarınızı, büyüklerinizi ziyaret edin. Eşiniz ve çocuklarınızla daha çok birlikte olabileceğiniz fırsatlar yaratın.

– Eğlenmeyi ihmal etmeyin.

– Diş hijyenine dikkat edin ve sadece estetik uğruna beden sağlığını bozacak dolgu ve protez maddelerinden uzak durun. Amalgam dolgularınızdan bir uzman gözetimde kurtulun.

Sağlıklı ve dengeli bir detoks için beslenme de çok önemlidir. Bir sonraki yazımda bu bağlamda dikkat etmemiz gereken beslenme ilkelerini ele alacağım.

🌐 SAĞLIKLI BESLENMENİN 10 ALTIN KURALI ..!
✳ Sağlıklı ve dengeli bir detoks için, “Sağlıklı Beslenme” çok önemlidir ..!

– Sağlıklı beslenmenin 10 altın kuralı:

1.  Tüketilen gıdaların çeşitlilik açısından zengin olması gerekmektedir.

2.  Almış olduğunuz enerji/kalorinin miktarı önemlidir.

3.  Toplam gıdanın fazla öğün sayısına bölünerek tüketilmesi anlamlıdır.

4.  Yeteri kadar protein alınmalıdır.

5.  Tükettiğiniz yağı sınırda tutmalısınız.

6.  Her gün taze sebze, meyve ve tahıl ürünleri tüketmeyi alışkanlık haline getiriniz.

7.  Maalesef: Tatlılardan uzak durmalısınız.

8.  Gıdalara zarar vermeden yemeklerinizi hazırlayın.

9.  Su: Yaşamak için önemlidir. Soluduğumuz hava kadar hayati önem taşır.

10. Spor ve egzersiz ihmal edilmemelidir.                    

“GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN OLAN…” ..!

Örnek olarak; Detoks üzerinde etkili olan besinler ve kullanımları:

ANANAS: İhtiva ettiği bol C vitamini cilt ve sindirim detoksu sağlayan Bromelin sebebiyle önerilir.

GREYFURT: Tüm detoks kürlerinin favori meyvesidir. Yüksek oranda C vitamini ve lif içerir. Kolesterol düşürücü ilaç kullananlar (Statinler) greyfurt suyunu bu ilaçlarla aynı anda kullanmamalıdır.

KAYISI VE ŞEFTALİ: Güçlü bir antioksidan olan beta karoten içerirler. Ayrıca bir miktar da flavinoid, bitkisel lif, potasyum ve diğer mineralleri içerirler.

PORTAKAL: Çok değerli bir antioksidan ve detoks vitamini olan C vitamininden zengindir. Bol miktarda lif ve flavinoid içerir.

ELMA: Son derece yararlı bu flavinoid olan Likopen’in, kolesterol azaltıcı Pektin’in ve birçok vitaminin kaynağıdır.

SİYAH ÜZÜM: Zengin bir vitamin kaynağıdır. Çekirdeğinde çok değerli bir antioksidan olan Proantosiyanidin ihtiva eder.

KİVİ: Bir C vitamini ve mineral deposudur.

🌐 DETOKS SÜPERİ SEBZELER ..!

LAHANA GRUBU SEBZELER: Beyaz ve kırmızı lahana, brokoli, şalgam, hardal, kırmızı turp, pancar, brüksel lahanası, karnabahar detoks kürlerinin değişmez elemanlarıdır. Detoks

sistemini güçlendiren antioksidan vitamin ve mineralleri bol miktarda ihtiva ederler. Vücudu toksinlerden temizleyici, güçlendirici ve destekleyici besin elemanlarından zengin sebzelerdir. Çiğ olarak, haşlanmış olarak veya öğütülerek sebze suyu karışımları içinde kullanılabilirler.

HAVUÇ: Çok iyi bir antioksidan olan beta karoten ve C vitamini bakımından zengindir. Çok da güçlü bir toksin temizleyicidir.

ENGİNAR: Karaciğerin çok yararlı bir destekleyicisi ve güçlü bir toksin gidericidir. Kolesterol düşürücü etkiyi de gösterir.

KEREVİZ VE YERELMASI: Güvenilir bir antioksidan ve iyi bir sindirim rahatlatıcısıdır. Sarımsak ve soğan bağışıklık sistemini güçlendirici kolesterol azaltıcı ve toksinlerden arındırıcı etki gösterirler..

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul//Odatv

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.