EKONOMİ

Türkiye, tütün endüstrisiyle aynı masaya oturamaz

.

✳TÜTÜN ÜRETİCİLERİ ‘ALIMI-SATIM SÖZLEŞMESİ’NE TEPKİLİ..!
“Türkiye’de tütün üretimi TEKEL’in özelleştirilmesi sonrasında düşüşe geçti..!”

Firmalar tarım kesiminin en yoksullarından tütün üreticilerine maliyetin altında, 50-55 TL bandında fiyat önermeye hazırlanıyor..

Tütün üreticileri tarım kesiminin en yoksul kısmını oluşturuyor.. En önemli sorunlardan biri ise sözleşmeli üretim..

 • CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu:

“Firmalar ile üreticiler arasında düzenlenen ‘tütün alım-satım sözleşmesi’ hazırlanmasında firmalar söz sahibi..

Tütün üreticileri bu sözleşmelerin önemli bir kısmına müdahil olamıyor, verilen fiyat ve miktarı kabullenmek zorunda kalıyor..

Tütün ekimi yapan çiftçilerin hepsi sözleşme imzalamışlar fakat ellerinde bir tane sözleşme örneği yok.. İşin daha vahimi bu sözleşmelerde fiyat yazmıyor.. Yani bu sözleşmeye göre üretim yapan çiftçi tütünü kaç liradan satacak belli değil. Üç nüsha düzenlenmesi gereken sözleşmenin bir nüshasının üreticide kalması lazım.. Bir nüshanın ise Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Tütün Mamulleri Daire Başkanlığı’na verilmesi gerekli ancak bakanlığa bile hâlâ tek bir sözleşme teslim edilmemiş.. Üretici sözleşmeye imza atmış, avans almış, senet imzalamış ancak elinde sözleşme yok.. 

Üretici, tütün fiyatının ne kadar olacağını bilmiyor.. Hepsinden önemlisi yarın bir anlaşmazlık halinde mahkemeye sunacakları belge yok..

Ziraat odasının yaptığı analize göre tütünde maliyetin 60 lira olduğunu, buna karşın tütün şirketlerinin 50-55 lira arasında fiyat vereceğinin konuşulduğuna dikkat çekmek istiyorum..

Gübrenin yüzde 350, işçiliğin yüzde 100, zirai ilacın ortalama yüzde 200, mazotun yüzde 250 arttı.. Üretici zarar edecek..”

“ÇİFTÇİ ZORDA..!”
 • CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu:

“Geçen yıl bir kilo tütün parasıyla beş litre mazot alınırken eğer fiyatlar 50-55 lira civarında kalırsa ancak 2.5 litre mazot alınabilecek..

Tarlalar hazırlandı, tütün fideleri dikilmeye başlandı ancak üretici henüz fiyatı bilmiyor. Maliyetlerin yüksekliğinden zor günler geçiren tütün üreticileri bu yıl 75-80 lira fiyat bekliyor…

Çiftçiler, uluslararası tütün firmalarının insafına terk edilmiş. Böyle giderse seneye tütün üretecek çiftçi bulamayacağız. Sözleşmeli tarım çiftçinin aleyhine bir sisteme dönmüş. İlk yapılması gereken sözleşmelerin ziraat odalarının ve tütün kooperatiflerinin şahitliğinde imzalanmasıdır..” 

Cumhuriyet// Mustafa Çakır

TÜTÜN DEVLERİ, DUMANSIZ NİKOTİN ÜRÜNLERİNİ GENÇLERE TANITMAK İÇİN İNFLUENCERLERI KULLANIYOR..!

İsveç’ten Pakistan’a, Kenya’dan İspanya’ya kadar sosyal medya platformlarında gençleri hedef alan tütünsüz nikotin ürünlerin reklamları endişe yaratıyor..

Başta TikTok ve Instagram olmak üzere #lyftsnus etiketiyle paylaşılan videolarda, genç influencerler müzik ve hareketli montajlar eşliğinde “snus” adlı bu nikotin ürününü tanıtıyor..

Nikotinli ürün reklamı yapan bu içerikler yaklaşık 15 milyon kez izlendi.

Diş ve dudak arasına yerleştirilen bu poşette aromalı nikotin bulunuyor. Snus uzun yıllardır İsveçliler tarafından sigaraya alternatif olarak kullanılıyor..

✳PAZARLAMANIN ARKASINDA DEV SİGARA ÜRETİCİSİ BAT VAR..!

Dünyanın en büyük tütün ve sigara üreticilerinden biri olan British American Tobacco (BAT), sosyal medya fenomenleri üzerinden “Velo” adlı nikotinli ürününü tanıtmayı hedefliyor..

BAT sosyal medya, spor ve müzik etkinliklerinde nikotin ürününün reklamı için en az 1,16 milyar euro yatırım yaptı..

En genç yaşta sigaranın tehlikeleri konusunda uyarılan gençlere, “sigara gibi tehlikeli olmadığı” iddia edilen tütünsüz snus ürünlerini öne çıkarmaya çalışıyor..

Kağıt üzerinde, BAT’ın iletişim kampanyası, ‘sigara içen yetişkinleri geleneksel sigaralardan daha az zararlı alternatiflere geçmelerine yardımcı olacak’ ürünleri tanıtıyor..

Teoride öyle olsa da pratikte bu reklamların hedef kitlesinin aslında çok daha geniş olduğu ortaya çıkıyor.

İngiltere merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu’nun (TBIJ) bir raporuna göre, sigara içmeyenler, özellikle reşit olmayan gençler bu reklam kampanyasına maruz kalıyor..

Örgüte göre, sigara tüketiminde dünya çapında bir düşüş yaşanırken, tütün devleri yarının nikotin tüketicilerini oluşturarak, kendi sektörlerindeki büyüme kaybını telafi etmeye çalışıyor..

“BAT Türkiye: Ürünlerimiz, gençleri hiçbir şekilde hedeflemiyor..!”
 • British American Tobacco Türkiye, TBIJ’in iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ürünlerimizin tüm pazarlama faaliyetleri yalnızca yetişkin tüketicilere yönelik olup, gençleri hiçbir şekilde hedeflememektedir. Bu konuda oldukça şeffafız; net bilgiler veriyor, yanlış yönlendirme yapmıyor ve BAT kaynaklı olduğunu belirtiyoruz. Diğer yandan sosyal medya hesaplarımız konusunda da sorumluluk sahibi bir yaklaşıma sahibiz. Sosyal medya hesaplarımız yalnızca 18 yaşından (ülkelerin yasaları ile belirlenmiş yaş sınırından) büyük olduklarını doğrulayan kullanıcılar tarafından ziyaret edilebiliyor.”

BAT Türkiye açıklamasında, “Daha İyi Bir Gelecek” stratejisiyle hedefinin sigara kullanan yetişkinlere riski azaltılmış ürün alternatifleri sunmak olduğunu ifade etti..

✳COVİD-19 SALGINI İLE DUMANSIZ NİKOTİN TÜKETİCİLERİ ARTTI..!

Bu yıl ilk kez, firmanın pazarladığı dumansız ürünler kar yapmaya başladı. Covid-19 salgını ile sigara dışında nikotin içeren ürünler kullanan müşteri sayısı 3 milyondan 13,5 milyona sıçradı..

Uzmanlara göre sigara üreticilerinin pazarlama stratejisi öncelikle yeni tüketicileri hedefliyor..

Örneğim 2006 yılında dünyada milyonlarca kişi tarafından takip edilen Formula 1 yarışlarında sigara reklamları yasaklandı. Ancak BAT şirketi bu sefer, Formula 1 etkinliklerinde dumansız nikotin ürünleri için reklam vermeye başladı..

Dumansız nikotin ürünleri her ne kadar geleneksel sigaralar kadar tehlikeli olmasa da, içerdiği nikotinden dolayı aşırı bağımlılık yapan ürünlerden biri. Ayrıca içerdiği diğer maddelerin sağlık için zararlı olup olmadıkları bilimsel olarak hala tartışmalara açık..

Euronews// Hüseyin Koyuncu

✳TÜTÜN KULLANIMI COVİD-19’A YAKALANMA RİSKİNİ 14 KAT ARTIRIYOR..!

Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kişi akciğer kanseri tanısı alırken, yaklaşık 1,8 milyon kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. .

Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 35 bin insan akciğer kanseri tanısı alıyor.

 • Türk Toraks Derneği Torasik Onkoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Çelik:

“Tütün ürünleri akciğer kanserinin en önemli sebebidir ve Covid-19’a yakalanma riskini 14 kat artırmaktadır. Bu nedenlerle tütün ürünleri kullanılmamalı veya bırakmak üzere uygun danışmanlık alınmalıdır.”

Akciğer kanserinin en birincil nedeni olarak hala tütün ve tütün mamulleri kullanımı yer alsa da Covid-19 pandemisi ile önemli bir risk daha oluştu. Hastalar virüs korkusuyla hastaneye gitmekten çekiniyor ve bu nedenle erken teşhis şansı ortadan kalkıyor.

1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle açıklama yapan Türk Toraks Derneği Torasik Onkoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Çelik, bu süreçten en çok etkilenen hasta grubunun akciğer kanseri hastaları olduğunu vurguladı.

 • İnsanların şikâyetleri için doktora başvurmaktan kaçmamaları gerektiğini vurgulayan Çelik:

“Akciğer kanseri erken evrede saptandığında ve cerrahi yöntemlerle tedavi edildiğinde daha uzun bir sağ kalım beklentisi sağlamaktadır. Fakat Covid-19 pandemisi döneminde hastalık bulaşmasından korkulması, geç hastane başvurularının en önemli nedenidir. Bu nedenle Covid-19 pandemisi sırasında hastaneye başvuramayan ve sonrasında tetkik edildiğinde ileri evrede saptanan yeni tanı akciğer kanseri hastaları olmuştur.”

“HASTALAR ENFEKSİYON RİSKİNE SAVUNMASIZ..!”
 • Prof. Çelik:

“Akciğer kanseri tanısı ile tedavisi devam eden hastaları CovidD-19’dan koruma en önemli önceliğimiz olmalıdır. Kemoterapi veya radyoterapi gibi tedaviler alması gereken ya da ameliyat olması gereken akciğer kanserli hastaların mevcut süreçten zarar görmemeleri için tedavi ve izlemlerinde değişiklikler yapılması gerekmiştir. Tedavisini hastanede alması gereken hastaların tedavilerine izolasyon önlemlerine çok dikkat ederek devam edilmiştir. Fakat her türlü önleme rağmen Covid-19 tanısı alan akciğer kanseri hastaları olmuştur. Akciğer kanseri hastalarının Covid-19 virüsünün yarattığı etkilerden diğer hasta gruplarına göre daha kötü etkilendiği gözlenmektedir.”

“COVID-19’A YAKALANMA RİSKİNİ 14 KAT ARTTIRIYOR”
 • Prof. Dr. Çelik:

“Son günlerde artan Covid-19 hasta sayıları da dikkate alındığında Covid-19’a yakalanmamak için önlemler alınmalıdır. Tütün ürünleri akciğer kanserinin en önemli sebebidir ve Covid-19’a yakalanma riskini 14 kat arttırmaktadır. Bu nedenlerle tütün ürünleri kullanılmamalı veya bırakmak üzere uygun danışmanlık alınmalıdır. Bağışıklığı güçlendirmek için ev içinde uygun egzersiz programı uygulanmalı, yeterli uyku alınmalı, iyi bir duygusal durum sağlamak ve gerginlik, kaygı ve diğer duyguları hafifletmek için uygun bir yöntem uygulanmalıdır. Hastalarımız, kötü duyguları yatıştırmak için gevşeme egzersizleri yapmalı, izolasyona dikkat ederek dışarı çıkmalıdır. Gerekirse çevrimiçi psikolojik danışmanlık için başvurulmalıdır. Dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Son olarak, vücut ısısı ve solunumsal yakınmaların izlenmesi, varsa erken dönemde tespit edilmesi için mümkünse en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”  

Türk Toraks Derneği Torasik Onkoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tuncay Göksel ise bu süreçte hastaneye giderken alınması gereken önlemleri anlatarak mümkünse toplu taşımaya binilmemesi ve hastanede rastgele dolaşılmaması gerektiğini kaydetti.

DEVLETLER TÜTÜN ENDÜSTRİSİYLE MASAYA OTURAMAZ..!

Türk Toraks Derneği (TTD) Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. F. Çağla Uyanusta Küçük anlatıyor. 

 • Dr. F. Çağla Uyanusta Küçük:

”Dünyada tütün endüstrisi, iktidarlarla iyi ilişkiler kurarark çeşitli avantajlar kazandı. Kâr amacıyla halk sağlığını hiçe sayan bir ulusötesi yapının, halk sağlığını korumakla yükümlü ve bunu uluslararası platformda beyan etmiş devletlerin bir arada bulunması eşyanın tabiatına aykırıdır”

SİGARA CİDDİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR..!
Türkiye’de ve dünyada sigara ve tütün kullanımı ne düzeyde..!? “
 • Dr. Küçük:

”Dünyada 1.1 milyarın üzerinde sigara içen kişi bulunmakta. Sigara içen kişilerin yüzde 80’i orta ve alt gelir grubundaki ülkelerde yaşıyor ve kullanımı yüzünden her yıl yedi milyon insan ölmektedir. Tütün kullanımı, bu hızla devam ettiğinde 21. yüzyılda Bir milyar insan sırf bu nedenle yaşamını kaybedecek.”

Türkiye’de Küresel Yetişkin Tütün Araştırması (KYTA), *2012 yılında 25-44 yaş arası erkekler yüzde 52.1, aynı yaş grubunda kadınlar ise yüzde 19 oranında sigara kullanmaktaydı. Bu rakamlar tütün kontrolü amaçlı politikalar nedeniyle düşme eğilimindeydi. Ama son yıllarda sigara iç satışı ve tütün tüketimi arttı. Özellikle gençlerde tütün kullanımını artıyor…

 • Dr. Küçük:

”Sigara çok ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Sigara kullanıcılarının neredeyse yarısını öldürüyor.”

Sigara dumanında 5000’den fazla kimyasal, 70’in üzerinde kanser yapıcı madde bulunmakta!

SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR..!
 • Kalp damar hastalıkları,
 • KOAH ve  astım gibi akciğer hastalıkları,
 • İnme,
 • Kemik erimesi,
 • Diş ve göz sorunları,
 • Ağız, boğaz, akciğer, mide, pankreas, böbrek, mesane, serviks kanserlerine,
 • Akut lösemiler
 • Erken doğum, düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, doğumsal hastalıklar,  doğum öncesi ve sonrası bebek ölümleri, ani bebek ölümü,
 • Anne sütü miktarı azalması,
 • Kısırlık diye bilinen infertiliteye de neden olabilir.
”AKCİĞER KANSERLERİ, ERKEKLERDE YÜZDE 86, KADINLARDA YÜZDE 49 SİGARAYA BAĞIMLILIĞINDANDIR..!”
 • Dr. Küçük:

”Dünyada erkek ölümlerinin yüzde 25’inden fazlası ve kadın ölümlerinin yüzde 15’inden fazlası tütün içme nedeniyle oluyor. Akciğer kanserinin en birinci sebebi sigaradır. Kanserlere bağlı ölümlerin yüzde 30’u, akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90’ı sigara kullanımından ileri gelmektedir. Akciğer kanserleri, erkeklerde yüzde 86, kadınlarda yüzde 49 sigaraya bağımlılığındandır.”

KENDİSİ TÜTÜN ÜRÜNÜ KULLANMADIĞI HALDE, ÇEVRESEL TÜTÜN DUMANINA MARUZ KALANLARIN DURUMU..!?


*Dünyada her yıl  890 bin civarı insan bu nedenle yaşamını yitirmektedir.
*Çocuklarda, beyin tümörleri, orta kulak hastalıkları, ani bebek ölüm sendromu, solunum fonksiyonlarında yetersiz gelişim, astım, ve alt solunum yolu hastalıklarına, solunum fonksiyonlarında kayıplar..

‘TÜRKİYE TÜTÜN ENDÜSTRİSİYLE AYNI MASAYA OTURAMAZ..!”
TTD pek çok kongre, sempozyum ve etkinlikte sigara bağımlılığının dünyada tütün sermayesinin iktidarlarla olan ilişkileri üzerinden de ele alan sunumlar bilgilendirici toplantılar yaptı. Bu konuda ne söylemek istersiniz..!?”

Uluslararası bir sağlık anlaşması olan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi Madde 5.3:
“Taraflar tütün kontrolü ile ilgili halk sağlığı politikalarını belirlemede ve uygulamada , bu politikaları tütün endüstrisinin ticari ve diğer çıkarlarından koruma adına ulusal hukuklarına uygun olarak gerekli tedbirleri alacaklardır  

 • Dr. Küçük:

”T.C Devleti Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ni imzalayarak taraf olmuş, halkının sağlığını  tütün endüstrisinin çıkarlarından koruyacağına söz vermiştir.”

Elektronik Sigara

Tütün endüstrisi birçok ülkede vergi ayrıcalıkları, ve mali yardımlardan faydalanmakta, sigaralar, nargilelik tütün mamülü, dumansız tütün ürünleri, elektronik sigara, nikotin salıveren sistemler geliştirerek  arzın büyümesine ve tüketimin artmasına neden olmaktadırlar…

Nargile

Dünyada tütün endüstrisi, tütün ticaretinin önemine inananları inandırmış ve ülkelerin ekonomi, sanayi, ticaret, maliye, tarım bakanlıklarında üretim, istihdam, vergi katkısı kavramlarını kullanarak ilişkiler kurmuştur.

Tütün endüstrisi ayrıca toplumsal sorunlar, afet yardımları, çevre konusunda projeler, eğitime destek adı altında hibeler yaparak, karanlık yüzünü saklamakta ve özünde pazarlama ve satışa yatırım yapmaya devam etmektedir.Tütün şirketi British American Tobacco’nun Yönetim Kurulu Üyesi   Rıza Tuna Turagay, Ticaret Bakanı Yardımcısı 
TÜRKİYE’DE BİR SİGARA ŞİRKETİ YÖNETİCİSİ TİCARET BAKAN YARDIMCISI OLMASI VE TÜTÜNDE MÜCADELE!..! “

Tütün endüstrisinin en önemli taktikleri; çeşitli bahanelerle iktidarlara şirin gözükmek ve kurumlara sızmaya çalışmak. Kâr amacıyla halk sağlığını hiçe sayan bir yapının, halk sağlığını korumakla yükümlü devletin bir arada bulunması eşyanın tabiatına aykırıdır…  

Türk Toraks Derneği:

“Dumansız hava sahamıza sahip çıkalım”

 • Dr. Küçük: ”Tütün endüstrisi kapalı alanlarda sigara yasaklarının sigara bırakmayı arttırdığını ve sigara tüketimini azalttığını bilmektedir.”
 • ‘Kapalı alanlarda sözde sigara içmeyenleri korumak adına sigara içenlere farklı bir alan tanımlanması tam da endüstrinin istediği şeydir.’
 • ‘Dumansız hava sahası, tütün kontrolünün en önemli adımlarından biridir.’  

Halkın sağlığı yanında saf tutmak gidilecek yolu adeta aydınlatıyor. Kazanımlarımızı korumak, doğrularda geri adım atmamak, geliştirmeye devam etmek için durmak yok, mücadeleye devam…

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Sibel Bahçetepe


Kaynak:

http://haber.sol.org.tr
Kaynaklar:
1.Evrengil E., TKÇS Uygulamasında Politika Çatışması: Türkiye’de Tütün Endüstrisine Sağlanan Yatırım ve İhracat Teşvikleri
http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=67d3ee28-9232-11e7-b66d-1540…
2.Dağlı E., Tütün Endüstri Oyunları ile Nasıl Baş Edilir? http://www.ttb.org.tr/STED/images/files/dergi/2014/3/index.pdf
3.Tobacco Atlas, WHO, TTD belgeleri.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: