PATATESTEKİ ‘SİĞİL’ HASTALIĞI TEHLİKE VERİYOR

🔴 PATATESTEKİ SİĞİL HASTALIĞI İÇİN KARANTİNA ÇAĞRISI

✅ Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Bakanı İbrahim Gür, patateste siğil hastalığının yayılmaması için karantina uygulamasına gidilmesi gerektiğini belirtti.

Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Bakanı İbrahim Gür, Nevşehir’de baş gösteren hastalığın nereden ve nasıl bulaştığı konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını, biran önce hastalığın önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Hastalığın görüldüğü bölgenin karantina altına alınmasını öneren Gür, şunları söyledi..

– İbrahim Gür:

”Siğil hastalığının önüne geçilmesi için karantina uygulaması yapılmalı. Yoksa patates üretiminde önemli bir merkez olan Türkiye, patates ithal etmek gibi komik bir duruma düşebilir. Toprakta 20-30 yıl kalabilen hastalık yerli tohum üretim merkezlerinin hayata geçirilmesiyle ortadan kaldırılacaktır. Biz diğer bölgelerdeki patates üreticilerini desteklersek bu hastalıktan zararsız çıkarız. Hastalık diğer bölgelere de yayılırsa patates ithalat merkezi haline geliriz.”

Denizli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (DEMESKO) Başkanı Halil Öztürk ise Rusya’nın patates ithalatı için beklediğini ifade ederek şunları söyledi..

– Halil Öztürk:

 ”Türkiye’de baş gösteren siğil hastalığı için gerekli tedbirler alınmazsa elimizdeki patatesi de Rusya’ya verirsek patates fiyatları yüzde yüz artar. Hastalığın diğer bölgelere bulaşması önlenmeli. Üretici desteklenirse kısa sürede bu hastalığın olumsuz koşullarından en az zararla kurtuluruz..” 

🔴 BAKAN VAHİT KİRİŞCİ: PATATESTE KANSER İHTİMALİ NEDENİYLE 26 İL KARANTİNADA..!
“Türkiye, patates kıtlığıyla karşı karşıya kalabilir..!”

Patateste kanser ihtimali nedeniyle 26 il karantinada!

Patateste kanser ihtimali nedeniyle 26 il karantinaya alınırken, çiftçilere de hastalıkla ilgili eğitim verilmeye başlandı..

Patates kanseripatatesin en tehlikeli hastalığı olup, %60-70 oranlarında ürün kayıplarına neden olur..

  • Hastalıkla Mücadele:

Bulaşık alanların belirlenmesi amacıyla hasat esnasında tarla kontrolleri yapılır. Ayrıca boş tarlalardan toprak örnekleri alınıp, bu örneklerde sporangium varlığı aranarak tespiti yapılabilir..

Kanser hastası patates yiyebilir mi..!?

“Sağlıklı” beslenme düzeni ile meme kanseri riski arasında bir ilişki bulamadılar.. Araştırmacılar, “et ve patates” beslenme düzeninin meme kanseri riskini artırdığını bulmasına rağmen, çalışma patates alımının meme kanserini artırabileceği sonucuna varmak için kullanılamaz..

Patates kansere sebep olur mu..!?

İngiliz hükümetine bağlı Gıda Standartları Kurumu (FSA), ekmek ve patates gibi nişasta içeren yiyeceklerin yüksek sıcaklıkta pişirildiklerinde akrilamid adında kimyasal bir maddenin açığa çıktığını ve bu maddenin de kansere yol açabileceği uyarısında bulundu..

Kanserli patates nasıl olur..!?
  • Hastalığın Belirtileri:

Hastalık, patatesin toprakaltı yumrularında fındık büyüklüğünde ve bazen de daha büyük olan pürüzlü siğiller, urlar oluşturur.. Nadir olarak yapraklarda enfekte olabilse de hastalanmış bitkinin yeşil aksamı hiç bir değişiklik göstermez.. Hasta yumrular tarlada veya depoda çürür..

Bakan Vahit Kirişci açıkladı: Patateste kanser ihtimali nedeniyle 26 il karantinada!

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, halk arasında ‘patates kanseri’ olarak bilinen ve ilk olarak 2004 yılında görülmeye başlayan ‘patates siğili’ hastalığının yayılımıyla ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye soru önergesi verdi..

Patates siğil hastalığı tüm dünyada toleransı sıfır olan bir karantina hastalığıdır.. 

Siğil hastalığı etmeni S. endobioticum 1 sporangium/g toprak inokulum yoğunluğunda enfeksiyon başlatabilir (Hampson 1992). Hastalık tarlada bir bitkide tespit edildiğinde o tarlanın tamamı bulaşık kabul edilir..

Gürer’in önergesine yanıt veren Kirişci, patates siğili hastalığının yayılımını doğrulayarak, 2022 yılı itibarıyla 26 ilde karantina tedbirlerinin uygulandığını söyledi. 

Hangi illerde karantina uygulandığını söylemeyen Bakan Kirişci, çiftçilere patates siğili ile mücadele konusunda eğitimler verildiğini kaydetti..

Kirişci, hastalık etmeninin konukçularının (patates ve diğerleri) dışındaki ürünleri etkileyebildiğine dikkat çekti..

  • Vahit Kirişci:

 “Patates karantina etmenleri sebebiyle (Patates siğili, Patates kahverengi çürüklüğü, Patates halka çürüklüğü ve Patates kist nematodları) 26 ilde karantina tedbirleri uygulanmaktadır..” 

Kirişci, çiftçilere yönelik patates siğili etmeninin de içinde bulunduğu Patates Entegre Mücadele Eğitimi, Patates Hastalık ve Zararlıları Eğitimi, Patateste Karantina Etmenleri Eğitimi verildiğini de açıkladı..

Ülkemiz genelinde son 5 yılda Patates ve Patates siğili konularında 1200 Eğitim ve Yayım faaliyeti gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Kirişci, bu eğitimlere 15 bin çiftçinin katıldığını belirtti..

Cumhuriyet

https://www.facebook.com/100152162118866/posts/391585016308911/

NE OLMUŞTU?
🔴 PATATES VE ADRESE TESLİM KARARNAME..!
Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması..!”

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması kararı karşısında, Patates üreticileri, ‘Şok olduk şu anda ithalat yapmayı gerektirecek bir durum yok.” dediler.

Erdoğan imzaladı, 200 bin ton patatese ‘sıfır gümrük’ ile ithalat izni verildi..!”

  • Patates Üreticileri:

*-Şu anda ithalat yapmayı gerektirecek bir durum yok.

*-Bize ithalatla ilgili bilgi vermedikleri gibi görüşümüzü de soran olmadı.

*-Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve bürokratları Niğde’deydi. Birlikte toplantı yaptık. İthalatın konusu hiç geçmedi. *- Şu anda patateste ürün temini ile ilgili bir sorun yok. Bakanımıza geçen hafta anlattık.

*- Patateste aşırı fiyat artışı da yok. Yılbaşından bu yana 200 kuruş artıyor sonra tekrar düşüyor. Buna rağmen imzalanan kararname bizi şok etti..

*-Bazı iddialar var. Ülke genelinde binlerce mağazası olan bir market zincirinin ‘tedarikçisi’ için bu kararın alındığı yönünde. Elimizde kanıt olmadığı için net olarak söyleyemiyoruz. Ama görünen o ki adrese teslim bir kararname olmuş..

*-Türkiye’nin 25 ilinde toplam 141 bin 650 dekar alanda patates üretimi ‘hastalık’ gerekçe gösterilerek yasaklandı! 

*- Alınan bu yasak kararı, dünyada “patates lobisi” olarak tanınan Kanada merkezli dünyanın en büyük dondurulmuş-işlenmiş patates üreticisi olan McCain Foods adlı gıda tekeli bünyesinde 2013-2018 arasında üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yapan Bekir Pakdemirli’yi akıllara getirdi..

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Feth Gürer
“CHP Niğde Milletvekili Ömer Feth Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdi..!”
Pakdemirli’ye Sordu..!”

1-Ülkemizde ne kadar alanda hangi ürünlere dikim ekim yasağı uygulanmaktadır?

2-Ekim yasağının nedeni nedir?

3-Ekim yasağı hangi illerdedir?

4-Ekim yasaklama süreci ne kadardır?

5-Ne kadar il, ilçede hayvan hastalığı nedeni ile riskli alan ilan edilmiştir? Bu riskli alanlar hangi illerdedir?

6-Kamu ve KİT kuruluşlarda arazi ya da besicilikte riskli alan ve arazi uygulaması bulunmakta mıdır?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli
  •  Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli,

1-Karantina nedeniyle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandı.

2-Türkiye’de en çok patates ekilen illeri olan Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon’da patates ekimi yasaklandı..

3-Patates siğili, patates ve domateste bakteriyel solgunluk, patates kahverengi çürüklüğü, patates halka çürüklüğü ve patates kist nematodlan hastalıkları nedeniyle bu bölgelerde ekim yasağı uygulandı.

4-Patates ekimi yasaklanan bölgelerde münavebe önerildi ve alternatif ürün eken üreticilere destekleme ödemesi yapıldı..

-Bakan Bekir Pakdemirli, Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulundu ve yöneticiliğini yaptı..

-2013-2018 arasında Kanada merkezli çok uluslu McCain Foods adlı gıda tekelinde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık görevlerinde bulundu. McCain Foods, dünyanın en büyük dondurulmuş ve işlenmiş patates şirketi. Kamuoyunda “patates lobisi” olarak biliniyor.. 

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.