SIYASET

KÖTÜLÜĞÜN SIRADANLIĞI: SOMA TEKMECİSİ YUSUF YERKEL

.

⏺ Soma’da yerde yatan madenciyi tekmelemişti…. Yusuf Yerkel Almanya’da görevine başladı: 6000 euro maaş alacak
Yusuf Yerkel Yerkel, 6000 Euro net maaş alacak, yan giderlerini ve masraflarını Türkiye karşılayacak

Soma’da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasından sonra, yere yatırılan eylemci madenciyi tekmeleyen, dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel 28 Şubat günü Frankfurt Başkonsolosluğu’ndaki Ticaret Ataşeliği görevine başladı..

Ataması 2021 yılı sonunda yapılan Yerkel, tepkiler üzerine son güne kadar göreve başlamamıştı. Eski Ticaret Ataşesi ise üç hafta önce odasını boşaltmıştı..

Kartal İmam Hatip mezunu olan Yusuf Yerkel, 6000 euro net maaşla yeni işine başlarken, odasına da yerleşti. Yerkel’in tüm sosyal hakları, emeklilik primleri ve sağlık ödenekleri Türkiye tarafından karşılanacak.. Yerkel’in göreve başlamasının Almanya’ya usulen bildirilip bildirilmediği bilinmiyor..

Madenciyi tekmeleme fotoğrafı dünyanın hafızasına kazanan Yerkel görevine başlarken, Almanya’daki sendikalar ve çeşitli Türk dernekleri eylemlere devam edeceğini duyurdu. Madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeledikten sonra “Ayağım incindi” diye rapor alan Yerkel’e, Frankfurt ve çevresinde iş görüşmeleri yaptırılmayacak..

Yerkel’in görevi ne?

Yeni Ticaret Ataşesi Yusuf Yerkel, Türkiye’ye Hessen Eyaleti’nden yapılan ticareti yönlendirecek, yatırımlara yöne verecek ve gümrük işlemlerine bakacak.. Ayrıca Yerkel, Türkiye’den Almanya’nın en zengin eyaleti Hessen’e gelen Türk firmalarına yapılan ‘marka desteği ya da ihracat desteği’ ödemelerini dağıtacak..

⏺ Almanya’daki sendikadan Yusuf Yerkel tepkisi: “Bu işçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz”
Yerkel’in Frankfurt’a ticari ateşe olarak atanmasına tepkiler devam ediyor

Manisa Soma’da 301 işçinin öldüğü maden kazasının ardından eylem yapan işçiye tekme atan, ardından ‘Ayağım incindi’ diyerek rapor alan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanmasına Almanya’daki sendikadan tepki geldi..

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel’in atanmasını protesto için hazırlık yapıyor..

Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği de “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı..

Atama kararının geri alınmasının talep edildi…
 • Açıklama:

“Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel’in, Frankfurt’a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız.)”

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti..

 • Yüksel:

“Soma’daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye’nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt’ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım..”

Yerkel’in tekmesi ve “iş göremezlik” raporu

Erdoğan’ın Başbakanlık görevini yaptığı dönemde yaşanan Soma faciasında, madenciye tekme atan Yusuf Yerkel, 7 günlük iş göremezlik raporu almıştı.. 

Servan Gökhan isimli doktorun imzası bulunan sağlık raporunda Yerkel’e “tekme attığı sağ dizde kızarıklık ve yumuşak doku şişliği tanısı konulduğu” ortaya çıkmıştı.. 

Yerkel’in aldığı iş göremezlik raporunun tartışmaları devam ederken, tekmelediği madenci 10 ay hapis ve para cezasına çarptırılmıştı..

Madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel, Twitter adresinden paylaştığı mesaj şöyleydi:

“Zayıf karakterlerin yaşamlarını sürdürmek için kindar duygulara ihtiyaçları vardır. Ancak saldırarak ve nefret ederek var olurlar..”

Sözcü, Independent Türkçe

⏺ YUSUF YERKEL ATAMASININ PERDE ARKASI: GİZLİCE GİTMİŞ

Soma madencisini tekmeleyen dönemin başbakanı Erdoğan’ın özel kalem müdürü yardımcısı olan Yusuf Yerkel’in FrankfurtBaşkonsolosluğu’na atanmasının yeni detayları ortaya çıktı..

Almanya’nın Yerkel’e akredite vermediği belirlenirken, ülkede tepkiler çığ gibi büyüyor..

Soma madencisini tekmeleyen dönemin başbakanı Erdoğan’ın özel kalem müdürü yardımcısı olan Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’na atanmasını ortaya çıkarmasından sonra Almanya’da Yerkel’e tepkiler büyüyor..

Yerkel’in gizlice Frankfurt’a geldiği, yerleşme hazırlıklarına başladığı öğrenildi.

“Almanya’da tekmeci Yusuf Yerkel’e karşı eylem düzenlendi”

Almanya’daki sendikalar, başta Türk-Alman Toplumu olmak üzere, çeşitli Türk-Alman dernekleri, Aleviler, Alman SPD, Yeşiller, Sol Parti temsilcileri, Frankfurt Başkonsolosluğu önünde, “Yerkel‘i istemiyoruz” eylemi yaptı..

Havanın 0 santigrat derece olmasına rağmen yüzlerce kişi eyleme katıldı. “Persona non grata”, “istenmeyen adam”, “Yusuf Yerkel‘i istemiyoruz” pankartları taşındı.

Alman IG Metall Sendikası temsilcisi ve parti temsilcileri birer konuşma yaptı. Soma‘da ölenler anıldı ve yerde yaran işçiye tekme atılması kınandı..

 • Konuşmacılar:

“Böyle bir kişinin, o zaman Erdoğan’ın yanında çalışırken, yere yatırılan işçiyi tekmeleyen Yusuf Yerkel‘in buraya tayin edilmesini kabul etmiyoruz. Kınıyoruz. Geri gidene kadar mücadele edeceğiz. Böyle biri Türk- Alman ticari ilişkilerine yarar sağlamaz” dediler.

“ALMAN MEDYASI YAKINDAN TAKİP ETTİ”

Polis ve güvenlik güçleri çevrede geniş önlemler alırken “Almanya‘da işçi düşmanı, Almanya’da nefretle insan tekmeleyen kişi istemiyoruz” ve “Yusuf Yerkel, Frankfurt‘u terk et” sloganları atıldı..

Konuşmalardan sonra başkonsolosluk önüne çelenk konuldu. Konuşmaların ardından, Alman Sendikalar Birliği temsilcileri ile Türk dernek temsilcileri atamayı kınadı..

Eyleme, Alman medyası da büyük ilgi gösterdi. Devlet TV’si ZDF, diğer kanallar ve gazeteler eylemi izledi..

İŞTE TAYİNİN PERDE ARKASI

Yusuf Yerkel’in tayinine üç ay önce karar verildiği, Ticaret Bakanlığı’nın bu yöndeki önerisinin Dışişleri Bakanlığı tarafından uygun bulunduğu, ardından da Erdoğan’ın onayından geçtiği öğrenildi..

Bu onayın ardından, Frankfurt’ta Ticaret Ataşesi olan Tansu Günendi, Ankara’ya çekildi. Deneyimli bir ekonomist olan Günendi’nin dönüş için 2 hafta süresinin kaldığı açıklandı.

ALMANYA AKREDİTE VERMEDİ

Yerkel, Frankfurt’ta yer bakarken, Almanlardan henüz akredite verilmediği, kendisinin de “vize istenmeyen pasaportla” Frankfurt’ta bulunduğu belirtiliyor..

Akreditenin verilip verilmeyeceği bilinmiyor. Hizmet pasaportunun kullanılabilmesi için Türkiye’nin bunu hazırlaması, Almanya’nın da bunu onaylaması gerekiyor..

TÜRK TOPLUMU, SENDİKA VE PARTİLER TEPKİLİ
 • Almanya Türk Toplumu (TGD):

 “Böyle liyakatsız atamayı birçok sağduyu sahibi vicdanlı kurum, kuruluş ve insanlar gibi bizlerin de kabul etmesi ve sineye çekmesi mümkün değil..” 

 • Sosyal Demokrat Parti:

 “Hiç de hoş gelmedi. Atamayı hoş görmüyoruz..” 

 • Sol Parti’den Saadet Sönmez:

“Yerde yatan savunmasız işçiyi tekmeleyen birinin Türkiye Başkonsolosluğu’nda Ticaret Ataşesi olmaması gerekir. Bu kişi, Hessen’deki Türk toplumunu temsil edemez..”

⏺ YUSUF YERKEL’İN TEKME ATTIĞI ANLAR KAMERADA

Soma’da Erdoğan’ı protesto eden bir gence Erdoğan’ın müşaviri olan Yusuf Yerkel tekme attı..

“Tekmeci Yusuf Yerkel, Floyd twitiyle gündem oldu”

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014yılında meydana gelen ve 301emekçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan madenci katliamının ardından ilçeye giderek özel harekatçıların yere yatırdığı bir madenciyi tekmeleyen Erdoğan’ın eski müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd adlı siyahı öldürmesiyle ilgili ‘Kötülüğün sıradanlığı’ yorumunu yaptı.. 

 • Soma tekmecisi’ Yerkel:

“ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisi korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı..”

Çok sayıda kişi, kendi ülkesinde emekçi tekmeleyip başka ülkelerdeki polis şiddetini eleştiren Yerkel’in “yüzsüz” olduğunu vurguladı..

TEKME ATIP RAPOR ALMIŞTI

2014’te dönemin başbakanı Erdoğan’ın müşaviri olan Yusuf Yerkel, SomaKatliamı’nı protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı yerde tekmelemiş ve kamuoyu günlerce bu skandal görüntüyü konuşmuştu..

Madenci Kocabıyık hakkında daha sonra soruşturma başlatılmış, Başbakanlık’ın ultra lüks koruma araçlarına hasar verdiği iddia edilerek faiziyle birlikte 631lira para cezasına çarptırılmıştı.. Kocabıyık ayrıca ‘kamu malına zarar verdiği’ gerekçesiyle 10ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkûm edilmişti..

Yerkel ise attığı tekme nedeniyle ‘sakatlanarak’ 7gün iş göremezlik raporu almıştı. Yerkel’e ‘tekme attığı sağ dizde kızarıklık ve yumuşak doku şişliği tanısı konulduğu’ ortaya çıkmıştı..

Hakkında idari soruşturma açılmayan Yerkel, Başbakanlık’ta müşavir olarak çalışmaya devam etmişti..

Yusuf Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel de TRT İstanbulMüdürlüğü’nde yapım ve yayın elemanı olarak işe alınmıştı..

2016yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Sümeyra Yerkel’i kendisine danışman olarak atamıştı..

⏺ MADENCİ TEKMELEYEN YERKEL’İN EŞİ TERFİ ETTİ

Madenci döven Yusuf Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın danışmanı oldu..

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının hemen ertesinde, faciayı protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel’i kendisine danışman olarak aldı..

Sümeyra Yerkel, TRT Genel Müdürü Şenol Göka tarafından TRT’ye atanmış ve bu atama kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı..

Ocak ayında Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel TRT ile gündeme geldi. TRT Genel Müdürü Şenol Göka, kendi döneminde kuruma 500 yeni personel aldı..

Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel de o dönem TRT İstanbul Müdürlüğü’nde “Sözleşmeli yapım ve yayın elemanı” olarak göreve başladı..

Yerkel’in TRT’ye atanması da kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Sümeyra Yerkel’in adı bir kez daha gündeme geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, bakanlığa “dikkat çeken” bir atama yaptı. Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel’i “bakan danışmanı” olarak atadı..

“ÖZRÜ DE YALAN ÇIKTI
 • Yusuf Yerkel, katliamdan 4 yıl sonra, Twitter’dan yaptığı açıklamayla ‘günah keçisi’ ilan edildiğini öne sürerek:

“Olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık’ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti” demişti..

 • Ancak Kocabıyık, Yerkel’i yalanlayarak:

“Halen üzgünüm, kalbim kırık. O tekme yalnızca bana değil, tüm madencilere atıldı” ifadelerini kullanmıştı..

“Madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel’e yeni görev”

Soma’da 301işçinin öldüğü maden kazasından sonra eylem yapan maden işçisini yerde tekmeleyen Yusuf Yerkel, Frankfurt’a ‘ticari ateşe’ olarak atandı..

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” olan Yerkel, Frankfurt Başkonsolosluğu’na “Ticaret Ataşesi” olarak atandı..

Yerkel maaşını Euro ile alacak, ev kirası ve masrafları devlet tarafından karşılanacak.. Yerkel’in atanmasının gerçekleştiği, önümüzdeki haftalarda gelip görevine başlayacağı belirtiliyor..

⏺ MADENCİYİ TEKMELEYEN YUSUF YERKEL’İN FRANKFURT’A TİCARİ ATAŞE OLARAK ATANMASI TEPKİ ÇEKTİ

Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atandığı ortaya çıktı..

 • CHP Sözcüsü Faik Öztrak:

“Elektriğe, akaryakıta, vergi ve harçlara fahiş zamlar yapılacak ki millete tekme atan saray danışmanlarının çarkları dönsün. Avrolu mansıplarını alsın. Saray yanaşmalarının, beslemelerinin dönen çarkına milletimiz çomağını pek güzel sokacak. Erdoğan’ın telaşı da, korkusu da bu..”

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

“Soma’da madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel, “ticari ateşe” olarak Frankfurt’a atandı. Masrafları da vergilerimizle karşılanacak. Egemen Bağış’ı Prag’a, Merve Kavakçı’yı Malezya’ya, Şaban Dişli’yi Lahey’e elçi yaptılar. Böyle yönetimin böyle elçileri olur! Malumun ilanı..”

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel

“301 işçimizi kaybettiğimiz Soma maden faciası sonrası protestoda bulunan maden işçisini acımasızca tekmeleyen Yusuf Yerkel’i Frankfurt’a ‘ticari ateşe’ olarak atadılar. Nereye atanırsan atan, mükafatın ne olursa olsun gelecekte hep bu utanç verici kareyle hatırlanacaksın Yusuf!”

 • CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan

“AKP döneminde millete söven ihale zengini, geber diyen müdür, döven ise ballı maaşlı koltuk sahibi oluyor! Son olarak madenci tekmeleyen Saray’ın adamı Yusuf Yerkel, Frankfurt’ta ticari ateşe oldu..” 

 • HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

“Tekmeci müşavir Yusuf Yerkel Frankfurt ticaret ataşesi olarak tayin edilmiş! Dış ticaret uzmanı olmayan bu kişi hangi nedenle bu makama atandı?”

“Somalı madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in maaşı ortaya çıktı”

Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’ndaki yeni görevinin ayrıntıları ortaya çıktı..

Ekonomi eğitimi almadığı halde Ticaret Ateşesi olarak atanan Yerkel’e ayda 6 bin Euro (yaklaşık 93 bin TL) maaş ve son model Mercedes verilecek..

“TAM ANLAMIYLA TALİH KUŞU KONDU”

İşte 3 ya da 4 yıl boyunca görev yapacak olan Yerkel’in bu sürede, Türkiye’den alacakları:

Avrupa’nın finans merkezi sayılan Frankfurt gibi önemli bir yere yapılan bu atama Yerkel’i zengin edecek..

 • GRİ PASAPORT VE ÖDEME: 

*Türkiye’den Almanya’ya gidiş masrafları ve ailesinin yol masrafları karşılanacak.

*Diplomatik statüsü ve dokunulmazlığı olacak.

*Gri pasaport kullanacak.

 • KESİNTİSİZ 6000 EURO: 

*Almanya’da en az 6000Euro (yaklaşık 93 bin TL) net maaş alacak, maaşı Ankara’dan havale edilecek ve bunun dışındaki sosyal güvenlik primleri Türkiye tarafından yatırılacak.. Emekliliğine büyük katkı sağlanmış olacak..

 • SAĞLIK MASRAFI SGK’YA: 

*Kendisi, eşi ve çocuklarının Almanya’daki “acil olsun- olmasın” tüm tedavi masrafları, Euro olarak Türkiye’ye havale edilecek.. Bu tedavi masraflarını SGK ödeyecek..

 • EĞİTİM VE ÖZEL OKUL DESTEĞİ

*Çocukları özel eğitime ihtiyaç duyarsa, özel okula giderse ya da evinden uzak yabancı dilde (ingilizce) eğitim veren bir okula gidecekse, devlet bunun bir kısmını üstlenecek.

 • EVİNİN KİRASI DA ÖDENECEK: 

*Kıdemine ve kademesine göre, tuttuğu evin büyüklüğü ile kirası da baz alınarak, kira desteği verilecek.. Vekaleten değil, asaleten atandığı için bu konuda avantajlı olacak..

 • SIFIR MERCEDES, SINIRSIZ EŞYA:

*Görev süresi bitip Türkiye’ye dönerken, “naklihane” hakkından yararlanacak ve istediği eşyayı götürebilecek..

*Yol parasını devletten alacak..

*Vergisiz olarak 3 yaşından daha genç veya sıfır model Mercedes’i vergisiz olarak Türkiye’ye götürebilecek..

 • SÜPER EMEKLİLİK ŞANSI: 

*Yurt dışındaki görevi sırasında tüm emeklilik primleri yüksekten yattığı için, Türkiye’de süper emekli olabilecek ve normal emeklilerin birkaç katı emekli aylığı hakkı kazanacak..

“Madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in ataşe olarak atanmasına Almanya’dan tepki”

Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a Ticari Ateşe olarak atanmasına Almanya’dan da tepki geldi..

Avrupa’da konu sosyal medyada hızla yayılıyor ve her dilde tepkiler yükseliyor. Almanca açıklamalar yapılırken, işçi dernekleri ve sendikalar da ayağa kalktı. Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel’in atanmasını protesto için hazırlıklar yapıyor..

“BUNA SEYİRCİ KALMAYACAĞIMIZ ŞİMDİDEN İLAN EDİYORUZ”
 • Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği:

“Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz..

Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel’in, Frankfurt’a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz..

Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız..”

“İLİŞKİLERİ BOZABİLİR”
 • Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel:

“Soma’daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye’nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt’ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım..”

NE OLMUŞTU?

⏺ SOMA MADEN KATLİAMI: SOMA DAVASINDA KARAR BELLİ OLDU

Soma maden katliamının yeniden görülen davasında, “Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 20 yıl Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

7 yıl önce Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden katliamıyla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, 4 sanık için kararını verdi.

“Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 20 yıl, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu 12 yıl 6 ay hapis cezaları verilirken, Yönetim Kurulu üyesi Haluk Evinç beraat etti. 

Duruşma sonrası açıklama yapan aileler 7 yıldır bekledikleri adaletin gelmediğini belirtti.

‘ÇÜRÜMÜŞ ADALETİ ARADIK’

Madenci yakını:

“Yıllardır adalet aradık. Göçmüş, çürümüş adaleti aradık. ‘Belki bir gün gelir’ diye. Şimdi birileri çıkıp neyin adaletini arıyorsunuz? Diyecek. Siz para aldınız, yardım aldınız. AKP oy verdiniz’ diyecek. Bizler ölen 301 kişinin, çocuklarımızın adaletini aradık. Ama başaramadık. Cumhurbaşkanı kaza olduğu zaman ‘ en yakınım dahi olsa cezasını çekecek’ dedi. Ama işin ucu kendisine dokununca olmadı“ diyerek ‘Biz sadece adalet’ istedik” dedi.

https://www.cafemedyam.com/2021/11/30/turban-islamcilarin-evrensel-uniformasi-oldu/
NE OLMUŞTU?
⏺ SOMA İŞÇİLERİNİN TAZMİNATLARI ÖDENECEK!

Soma’da tazminatları ödenmeden işten çıkarılan maden işçileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı ile görüştü. 

 • Şeref Kalaycı:

“31 Aralık’a kadar dilekçeyle başvuran işçilerin ücretleri 2020’nin ilk altı ayında faiziyle beraber ödenecek” 

 (Fotoğraf: Celal Güneş/Anadolu Ajansı)

Manisa’nın Soma ilçesinden Ankara’ya gelen maden işçileri, 5 yıldır alamadıkları kıdem ve ihbar tazminatları ile emeklilik hakları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı’yla görüştü.

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı:

”Madencilerin sorunlarına ilişkin bir yol haritası belirledik. İşçi kardeşlerimizin bir kuruşu dahi zayi olmayacak. 2014’teki elim kazadan sonra kıdem ve ihbar tazminatıyla ilgili çalışmaları değerlendirdik.

İki tür sözleşme vardı bu başlık altında.

Kazanın olduğu Eynez Ocağı’nda hizmet sözleşmesiyle çalışan işçilerimizin kıdem ve ihbar tazminatları sorununu büyük ölçüde çözeceğimizi düşünüyoruz.”

 • Şeref Kalaycı:

”İşçiler 31 Aralık’a kadar dilekçeyle başvurmaları durumunda ücretleri 2020’nin ilk altı ayında faiziyle beraber ödenecek…

Eynez’den çıkarılarak başka maden ocaklarında çalıştırılanlar var. Onların da Eynez’de çalıştıkları kısmı değerlendireceğiz. Bu arkadaşlarımızın da dilekçeyle 31 Aralık’a kadar Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) başvurmalarını istiyoruz.

Büyük ölçüde sorunun çözüleceğini ümit ediyorum. Bu eylemlerini tamamlamaları gerekiyor, düşüncesindeyiz.

Rödovans sözleşmesiyle çalışan işçilerin durumu!

Rödovans sözleşmesiyle çalışan işçi kardeşlerimizle ilgili daha önce mahkemeye başvurulmuş ve mahkeme TKİ’yi değil, çalıştıkları firmayı sorumlu tutmuş. Bu işçiler de haklarını almak istiyorsa öncelikle firmayı muhatap almalı. Bu konuda bizim yapabileceğimiz bir şey görünmüyor. Bu çerçevede sorunu çözebileceğimizi diliyorum. Eyleminizi neticelendirmenizi istiyoruz, biz gerekeni yapacağız.”

5 Ekim günü Soma’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan, ama önleri jandarma tarafından Kırkağaç Çamı’nda kesilen maden işçilerinin direnişinde görüşmeler yeni bir aşamaya geldi. İçlerinden bir heyeti Ankara’ya gönderen işçiler, Soma Holding’e bağlı Işıklar ve Ata Bacası firmalarında çalışanların da tazminat sorunlarını çözmeye çalışıyorlar.

SORUN NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR?

Yürüyüşü düzenleyen Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın örgütlenme uzmanlarından Başaran Aksu ve Kamil Kartal’ın verdiği bilgiye göre:

Buradaki işçilerle ile ilgili sorunun çözülememesinin nedeni, işçilerin farklı biçimlerde çalıştırılıyor olmasından kaynaklanıyor.

Bir kısmı hizmet alımı, bir kısmı da rödövans usulü çalıştırılan işçilerin bağlı bulunduğu firmanın hisselerinin bir kısmı TMSF’ye devredildikten sonra yetkili sendika ile imzalanan protokol yüzünden, Türkiye Kömür İşletmeleri bu işçilerin haklarını üstlenmek istemiyor.

İşçiler ise imzalanan protokol ve çalıştırılma biçimi nasıl olursa olsun, nesnel gerçekliği değiştirmeyeceğinden hareketle, tüm çalışanların haklarının teslim edilmesini istiyor.

TMS Ödemeyi kabul etti…Ama..

TMSF ödemeyi kabul ettiği halde hukuksuz kararlar ve sendikayla imzalanan protokoller yüzünden ödenmeyen haklarla ilgili Bağımsız Maden İşçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamada:

”Dün, 22 Ekim Salı günü, 3.500 maden işçisinin beş yıldır ödenmeyen tazminat ve emeklilik haklarına çözüm bulmak için Ankara’da Enerji Bakan Yardımcısı, Hukuk İşleri Genel Müdürü ve TKİ Genel Müdürü ile bir kez daha görüşme gerçekleştirdik.

Atılan işçilerin ücret alacakları, kıdem, ihbar tazminatlaları ve iş kazası mahkeme sonuçlarıyla hak edilen tazminatlarının 6 yılı aşkın bir süredir ödenmediğini,

İşverenin malvarlığını herkesin gözü önünde kaçırdığını, hak sahibi 1200 işçiye icra için eski bir kamyonetin bırakıldığını,

Bu durumun anayasa ve yasalar açısından da uluslararası sözleşmeler açısından da kamu vicdanı açısından da ahlaki açıdan da kabul edilemez bulduğumuzu,

TKİ ruhsatlı bu şirket tarafından işçilerinin tüm birikimlerine, çocuklarının geleceğine el konulmuş olmasına seyirci kalmayacağımızı ilettik.

Uyar Madencilik’te TKİ’nin maaş ödemeleri yaptığına dair belgeleri ilettik, ivedilikle çözüm beklediğimizi söyledik. 

Emeklilik ve tazminat hakları beş yıldır ödenmeyen 3500 tazminat mağduru maden işçisinin haklarının tamamının 2019 yılı bitmeden banka hesaplarına yatırılması devletin kurumlarının bir sorumluluğudur. ”

NE OLMUŞTU?

Soma’da 13 Mayıs 2014’te yaşanan ve 301 işçinin hayatını kaybettiği faciadan sonra, 30 Kasım 2014 günü 2 bin 831 işten çıkarılmıştı.

İşçilerin kıdem ve ihbar tazminatları ise 3 taksit dışında ödenmemişti. Emekli olan işçilerin tazminatları da 5 yıl boyunca verilmedi.

Bunun üzerine işçiler, 5 Ekim’de Ankara’ya yürümeye başlamıştı. Manisa Valiliği, yürüyüşe izin verilmemiş ve işçiler, Kırkağaç ilçesi girişinde jandarma tarafından durdurulmuştu. 

Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen engelleme devam etmiş, işçiler ise 18 gündür eylemine devam etmişti. 

gazeteduvar

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: