SIYASET

Melih Gökçek: Akçeli işler: ATO’daki FETÖ’cü örgütlenme ve Gökçek’in müdahaleleri…

.

İÇİNDEKİLER

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘İsraf Sayfası’ yayında: Ankapark’ın maliyeti açıklandı.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, resmi internet sitesinde israf sayfasını yayına aldı..

Sürekli güncelleneceği açıklanan sayfada ilk olarak Ankapark’a dair bilgiler yer aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “şeffaf yönetim anlayışı” kapsamında belediyenin resmi internet sitesinde ‘İsraf Sayfası’nı yayınlamaya başladı. Bu kapsamda belediyenin resmi internet sitesinde ilk olarak ‘Ankapark’ için yapılan harcamalar yayınlandı..

Geçmiş dönemde ihale edilen, işletilemeyen ve ABB’nin geri almak için hukuk mücadelesini sürdürdüğü Ankapark için yapılan harcamaların toplam tutarı 801 milyon 288 bin 824 dolar olarak duyuruldu..

⬇️⬇️⬇️⏬Ankara ‘İsraf Sayfası’

ABB resmi sitesi ana sayfasından ve bu linkten ulaşılabilen ‘İsraf Sayfası’

ABB resmi sitesi ana sayfasından ve bu linkten ulaşılabilen ‘İsraf Sayfası’nda Ankapark için yapılan harcamaların toplam tutarı olan 801 milyon 288 bin 824 dolarlık maliyete büyük ihalelerin sadece Ankapark’ta harcanan kısımlarının eklendiği bilgisi de madde madde açıklandı..

Bu maliyet tutarına Ankapark dışında yapılan büyük ihalelerin toplam bedeli eklenmedi..

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı israf sayfasında, sayfanın sürekli güncelleneceği ve yakında geçmiş dönemde yapılan eksik ve hatalı işlerin, dinozor heykellerinin, kapıların, ithal ağaçların, saatlerin, robotların, özelleştirmelerdeki usulsüzlüklerin ve daha birçok konunun yer alacağı bilgisi verildi..

Duvar

“ALINMAKTAN DOLAYI KIRILDIM AMA TAYYİP BEY’E KARŞI DEĞİL”

MELİH GÖKÇEK, ‘İSTİFA ETTİRİLME’ SÜRECİYLE İLGİLİ KONUŞTU!

Ankara’nın görevinden istifa ettirilen eski Belediye Başkanı AKP’li İbrahim Melih Gökçek, katıldığı televizyon programında çarpıcı açıklamalarda bulundu..

Melih Gökçek:

“Alınmaktan dolayı kırıldım ama Tayyip Bey’e karşı değil bu. Beni getiren de alan da o. Gayet doğal..”

19 Şubat 202

Melih Gökçek, 'istifa ettirilme' süreciyle ilgili konuştu:

Gökçek:

Bizim kültürümüzde lider olarak kabul ettiğin insana bağlılık vardır. Dinden çıkmadığı sürece sözlerine uyma vardır. Ben Erdoğan’a inanıyorum..” 

Belediye başkanlığını bırakmak zorunda kalmak beni hayal kırıklığına uğrattı mı?.. Ona hayal kırıklığı demeyelim de ‘Gönlün kırıldı mı?’ diyelim. Elbette kırıldı. O konuyu hiç konuşmadım, şimdi de konuşmam ama gün gelir anlattığım zaman milletin yüzde yüz bana hak vereceğinden iğne ucu kadar şüphem yok. Bir gün anlatırım ve ben bu konuda Tayyip Bey’i suçlamıyorum..” 

“MELİH GÖKÇEK VE ERDOĞAN HAKKINDA FETÖ’DEN SUÇ DUYURUSU”

Halkın Kurtuluş Partisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek ve Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu..

12 Mart 2021

Melih Gökçek ve Erdoğan hakkında FETÖ’den suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek, Dönemin İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Erdoğan hakkında, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Zimmet”, “İhaleye Fesat Karıştırma” ve “Terörle Mücadele Kanuna Muhalefet” suçlarını işledikleri iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu..

Başsavcılığa verilen dilekçeye Gazeteci-Yazar Murat Ağırel’in Parsel Parsel isimli kitabı ve 2015/2048 hazırlık soruşturma numaralı suç duyurusu dilekçeleri eklendi..

SAVCI SORUŞTURACAKTI, BAKANLIK İZİN VERMEDİ

Savcılığa verilen dilekçede HKP olarak dönemin Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın ABB Başkanı Melih Gökçekle ilgili, “Oy İsterken, bu yapının kucağında oturmuş, bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır” sözleri nedeniyle ve ABB Başkanı Melih Gökçek’in FETÖ’ye okul ve dershane vermesi hakkında suç duyurusunda bulundukları hatırlatıldı..

HKP, Melih Gökçek hakkında 2015/2048 hazırlık soruşturma numaralı suç duyurusu dilekçesinde soruşturma başlatılmasını talep etmişti..

Savcılığın soruşturma izni istemesine rağmen İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmemişti.. Soruşturma izni verilmemesine yapılan itirazda reddedilmişti. Melih Gökçek’in Erdoğan tarafından istifa ettirildiği hatırlatıldı..

‘SİSTEMATİK OLARAK İÇİNDE YER ALMIŞTIR’

Dilekçede, HKP olarak 2015 yılında Melih Gökçek hakkında yaptıkları suç duyurularının Ağırel’in ‘Parsel Parsel’ isimli kitabındaki bilgi ve belgelerin paylaşılmasıyla doğruluklarının kanıtlandığı ifade edildi..

Dilekçenin devamında:

“Yargı kararları, mahkemede verilen tanık ifadeleri, basında yer alan haberler ile Sayıştay ve Ankara Büyükşehir Belediyesi raporlarında yer alan bilgilerle şüphelinin sistematik olarak içinde yer aldığı iddia edilen suçlar detaylandırılmıştır..

Diğer Şüpheliler; Sebahattin Öztürk ve Erdoğan, suç duyurumuzda soruşturma izni vermeyerek sonrasında açığa çıkacak bilgi ve belgelerin saklanması yolu ile bu suça iştirak etmiş, hatta örgütleyici olmuşlardır..” ifadelerine yer verildi..

‘FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI ORTAYA ÇIKACAKTIR’

Dilekçenin devamında:

“Asıl önemlisi birçok kişi hakkında soruşturma başlatılması için sadece bir banka hesabının varlığı bile yeterliyken FETÖ bağlantılı kişilere ve kurumlara açık ayrıcalık tanınması, bunlara haksız maddi menfaat sağlanmış olması soruşturulmamaktadır..

Kamuoyunda FETÖ/PDY’nin siyasi bağlantısı, siyasi ayağı sürekli dile getirilmektedir.. Kanaatimizce bu siyasi ayak belirttiğimiz olayların üstüne gidilmesiyle ortaya çıkacaktır..” denildi..

“PARSEL PARSEL YAĞMALANMASINA SESSİZ KALAMAZDIK”

Dilekçede:

“Kamu görevi yürüten kişilerin icraatlarıyla sorumlu tutulmaları, yaptıkları yanlışların ve işledikleri suçların hesabını halk ve hukuk karşısında vermeleri bir hukuk devletinin en temel prensibidir..

Müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) bu ilkenin ülkemizde hayata geçmesi için çaba sarf etmekte, mücadele vermektedir..

Ülkemizin maddi ve manevi değerlerinin Bülent Arınç’ın deyimiyle “parsel parsel” yağmalanmasına sessiz kalamazdık. Vicdan sahibi hiçbir insanın, siyasi partinin ve hukukçunun da sessiz kalacağını düşünmüyoruz.. Bu nedenle bu olayların failleri olduğunu bildiğimiz ve düşündüğümüz şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunmaktayız..” denildi..

“SATIR SATIR TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ”

Suç duyurusunun ardından HKP Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Ayça Okur Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı..

Okur şunları söyledi:

“Bugün tarihi bir suç duyurusunda daha bulunduk. Parlamenterler Büro’ya 2021/50015 hazırlık soruşturma numarasıyla kaydedilen suç duyurumuzun şüphelileri, İ. Melih Gökçek, Recep Tayyip Erdoğan ve 2015 yılının İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk..

Suç duyurumuzun konusu, Murat Ağırel’in Parsel Parsel kitabında somutlaştırdığı deliller neticesinde ortaya çıktı..

2015 yılının yine mart ayında Melih Gökçek hakkında bir suç duyurusunda daha bulunmuştuk. Bu suç duyurumuzda Melih Gökçek’in soruşturulmasına izin talep eden savcı suç duyurumuzu haklı bulmuştu ama Savcıya İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından bu izin verilmemişti, itirazlarımızda reddedilmişti..

Bugün hala güncelliğini koruyor. Suç duyurumuzun konusu, Görevi Kötüye Kullanma, Zimmet, İhaleye Fesat Karıştırma, Terörle Mücadele Kanununa muhalefet..

Tüm bu nedenlerle Melih Gökçek’in ve İçişleri Bakanı’nın AKP’gillerin Başkanı tarafından onlardan habersiz hiçbir şey yapamayacağının göstergesi olan bir suç duyurusu. Soruşturulacağını ümit etmiyoruz. Ama satır satır suç duyurularını tarihe not düşürüyoruz..”

“BELEDİYELER İÇİN BAKANLIK KURULUYOR VE BAŞINA MELİH GÖKÇEK GETİRİLİYOR ”

Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu:

“Yerel Yönetimler Bakanlığı kurulacak ve başına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’yken görevinden istifa ettirilen AKP’li İbrahim Melih Gökçek getirecek.”

25 Mart 2021

“Belediyeler için bakanlık kuruluyor ve başına Melih Gökçek getiriliyor” iddiası

CHP’nin büyükşehirleri kazanmasının ardından iktidarın engellemelerinin yankıları ilk günden bu yana sürüyor..

Uğuroğlu’nun gündeme getirdiği bu iddia, AKP’nin kazanamadığı belediyelere bu şekilde etki edilebileceği endişesini yarattı.

“BİR BAŞKA İDDİA”

Melih Gökçek’in, Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç’ın Merkez Disiplin Kurulu Üyesi seçilmesinden rahatsız olduğu dile getirildi..

“Kulislerde Gökçek’in MKYK’da görev verilmesini beklediği konuşuluyordu. Ancak MKYK listesi açıklandığında salonda bulunan eski Ankara Belediye Başkanının moralinin bozulduğu iddia edildi.”

“MAHKEME “FETÖ’CÜ” DEDİ, MELİH GÖKÇEK İHALE VERDİ”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz askeri darbe girişiminden 6 ay sonra Ocak 2017’de “FETÖ/PDY irtibatında yeterli delil bulunduğu anlaşılmıştır” dediği şirkete, bu karardan 4 ay sonra Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ankara Halk Ekmek personel taşıma işi verildi..

13 Nisan 2021

Mahkeme “FETÖ’CÜ” dedi, Melih Gökçek ihale verdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ankara Halk Ekmek Fabrikası, Mayıs 2017’de “Şehir içi Fabrika Personeli Taşıma” ihalesi açtı..

Dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifasından 5 ay önce açılan ihale, 8 Mayıs’ta Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nda yapıldı..

Bir önceki yıl aynı güzergah, aynı araç-koltuk sayısı ve kilometre ile ihaleyi Transferiks Ulaşım Hizmetleri Turizm Otomotiv İnşaat Nakliyat Sanayi Şirketi 1 milyon 419 bin 514 TL yaklaşık bedelle kazanmıştı..

Şartları hiç değişmeyen ihaleyi 2017’de ise Şen-Dem Turizm Oto. Nak. Taah. Tic. Ltd. Şti. kazandı..

Bu şirket hakkında FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz askeri darbe girişiminden 6 ay sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ihaleden 4 ay önce 4 Ocak 2017’de Kamu İhale Kurumu’na (KİK) gönderdiği yazıda; “FETÖ/PDY örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu hususunda yeterli delil bulunduğunu” bilgisini vermişti..

Şen-Dem Turizm Oto. Nak. Taah. Tic. Ltd. Şti. ihaleyi bir önceki ihaleye göre yüzde 104 daha yüksek maliyetle 2 milyon 900 bin 965 TL’ye aldı..

“DELİL BULUNDUĞU ANLAŞILMIŞTIR”

2020 Aralık ayında da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personel taşıma ihalesini alan şirketin FETÖ irtibatlı olduğu ABB’nin ihalesini yaptığı yıl ortaya çıkmıştı..

2017’de Kamu İhale Kurumu (KİK), söz konusu ihaleyle ilgili olarak Şen-Dem Turizm hakkında bir soruşturma olup olmadığını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sordu..

Savcılığın verdiği yanıt üzerine Kamu İhale Kurumu, 4 Ocak 2017’de 2017/UH.III-64 karar numaralı yazısında, şirketin “FETÖ/PDY örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu hususunda yeterli delil bulunduğunu” şu şekilde ifade etmişti:

“Kaya Seyahat Turizm Şirketi’ne, Şen-Dem Turizm Oto. Nak. Taah. Tic. Ltd. Şti. tarafından 2013-2016 döneminde 19.009.885,10 TL havale gönderildiği, 2014-2016 döneminde 9 işlemde 673.689,50 TL EFT gönderildiği görülmüştür.. İki şirket arasında kurucular arasındaki kişilerin baba-oğul-eş oldukları, para transferleri ile de hukuki fiili ve ekonomik bağlantılarının bulunduğu dosyaya gelen bilgi ve belgelere göre Şen-Dem Turizm Oto. Nak. Taah. Tic. Ltd. Şti’nin FETÖ/PDY örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu hususunda yeterli delil bulunduğu anlaşılmıştır..”

“ŞİRKET AYNI AY KAMUDAN 11 MİLYON 296 BİN TL’LİK İHALE KAZANMIŞ

Şen-Dem Turizm Oto. Nak. Taah. Tic. Ltd. şirketi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek personel taşıma işini 2017’nin mayıs ayında 2 milyon 900 bin 965 TL bedelle kazandı..

Aynı ay içerisinde Eti Maden İşletmeleri personel taşıma işini 6 milyon 406 bin 932 TL’ye alan şirket Bursa İli Kamu Hastaneleri’nin kullanımına sunulacak araç kiralama işini de 1 milyon 988 bin 834 TL yaklaşık maliyetle aldı..

Şirket Mayıs 2017’de kamudan 11 milyon 296 bin TL’lik ihale aldı..

“GÖKÇEK, 17/25 ARALIK’TAN SONRA DA FETÖ YAYIN ORGANLARINA 375 BİN TL’LİK KAYNAK SAĞLAMIŞ”

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 17/25 Aralık’tan 3 ay sonra FETÖ yayın organları Samanyolu, Kanaltürk ve Bugün televizyon kanallarına kaynak sağlamış..

04 Mayıs 2020

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, FETÖ-AKP ayrışmasında “milat olarak kabul edilen” 17/25 Aralık 2013’ten 3 ay sonra, FETÖ’nün yayın organları olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına 375 bin TL’lik reklam vererek, maddi kaynak sağladığı belirlendi..

Erdoğan tarafından görevden el çektirilen eski başkan Gökçek, Ankaralı’ya 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın inşaatı sürerken, 2014 yerel seçimleri öncesinde, ulusal televizyonlara “Ankapark reklamı” verilmesi için ihaleye çıktı..

Davet usulü yapılan ihaleyi 14 Mart 2014’te İstanbul’dan People Ajans, 7 milyon 83 bin 540 TL’ye dönemin dolar kuruyla 3 milyon 250 bin dolara kazandı..

Ankapark’ın reklam filminin ajansa tesliminden sonra ajans, Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetiminin de bilgisi doğrultusunda Samanyolu TV, Samanyolu Haber, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarında da reklam filmini yayınlattı..

Reklam filmi için 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’nün yayın organı olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan Samanyolu TV’ye 240 bin, Kanaltürk’e 81 bin, Bugün TV’ye 18 bin ve STV Haber’e 36 bin TL ödenirken, Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in yöneticisi olduğu Beyaz TV’ye ise 198 bin liralık ödeme yapıldı.

TARİH DE YANLIŞ ÇIKTI

Öte yandan, 30 Mart 2014’teki yerel seçimlerin hemen öncesinde, mart ayında yayınlanan reklam filminde, Gökçek’in Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine yaptırdığı Ankapark’ın Ağustos 2014’te açılacağı iddia edildi..

Ancak, Ankara Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinin tespitlerine göre, Mart 2014’te Ankapark’ın inşaatının yüzde 60’ının bittiği belirlendi..

Ağustos 2014’te açılacağı iddia edilen Ankapark, inşaatı tamamlanmamış biçimde, 5 yıl sonraki yerel seçimlerin hemen öncesinde, Mart 2019’da açılabildi..

Cumhuriyet//Sena Yaşar

“GÖKÇEK’İN ANKAPARK’I PARÇA PARÇA ÇALINIYOR! ABB AÇIKLADI: MİLYONLARCA LİRALIK ZARAR”

10 Ağustos 2021

<p>Her geçen gün kamu zararı milyonlarca lira artan Ankapark'ı geri almak için Büyükşehir Belediyemizin başlattığı hukuk mücadelesi sürüyor.<br></p><p>Göz göre göre çürüyor, 50 bin TL'lik teminatla Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devri durdurulan 750 milyon dolarlık Ankapark'ta hırsızlık vakaları bitmiyor.</p>

Her geçen gün kamu zararı milyonlarca lira artan Ankapark’ı geri almak için Büyükşehir Belediyemizin başlattığı hukuk mücadelesi sürüyor..

Göz göre göre çürüyor, 50 bin TL’lik teminatla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devri durdurulan 750 milyon dolarlık Ankapark’ta hırsızlık vakaları bitmiyor..

Ankapark’ta son 3 ayda 21 hırsızlık girişimi yaşandı.. Hırsızlık amacıyla kabloların istiflendiği görüldü, kablolar tutanakla işletmeciye teslim edildi.. Buna rağmen aynı şekilde hırsızlık girişimi yaşandı..

Bu girişim ANFA Güvenlik personelimizin dikkati sayesinde belirlenmiş olup, zanlıların kullandığı araçlardan birinin plakası tespit edilerek polise bildirildi..

ANFA Güvenlik ekipleri parkın çevresinde güvenlik sayısını 25’ten 40’a, devriye ekip sayısını 3’ten 8’e çıkardı..

Ankapark’ın ABB’ye devredilmediği her geçen gün milyonlarca liralık zarar artıyor.

<p>Ankapark'ın geri alınması için ABB'nin, teminat miktarını mahkemenin belirleyeceği şekilde devralmaya hazır olduğu duruşma, 13 Eylül 2021'de yapılacak.</p>

Ankapark’ın geri alınması için ABB’nin, teminat miktarını mahkemenin belirleyeceği şekilde devralmaya hazır olduğu duruşma, 13 Eylül 2021’de yapılacak..

“CHP’li TAŞÇIER, GÖKÇEK’İN YENİ SKANDALINI ANLATTI”

Nevin Gökçek’in SOS Vakfı, Melih Gökçek döneminde ucuza kiraladığı belediye deposunu kira süresi dolmasına rağmen tahliye etmedi..

Mahkeme “Tahliyenin yürütmesini durdurma” kararı verdi..

Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, mülkiyeti belediyede olan onlarca taşınmaz, Nevin Gökçek’in Onursal Başkanı olduğu SOS Vakfı’na düşük ücretler karşılığında kiralandı..

Vakfa kiralanan taşınmazlardan biri de Çankaya Dikmen Vadisi’nde bulunan ABB deposu oldu..

Vakıf, 2014 yılında kiraladığı depoyu yedi yıl kullanma hakkı elde etti..

SOS Vakfı’nın depo üzerindeki kiralama hakkı mart ayında doldu. ABB yetkilileri, süre uzatımı yapılmayacağını ve deponun boşaltılması gerektiğini vakfa bildirdi..

Ancak SOS Vakfı, kullanım hakkı dolan depoyu tahliye etmedi..

Martta boşaltılması gereken depo boşaltılmayınca devreye Kaymakamlık girdi. Tahliye işlemi için 19 Ağustos’a gün verildi..

19 Ağustos günü Kaymakamlık ve belediye yetkilileri ile emniyet görevlileri depoya gitti.. Kaymakamlık görevlileri, deponun kapı kilidini değiştirdi ve anahtarı ABB yetkilisine teslim etti..

Depoda kalan ve vakfa ait olan eşyaların çıkartılması için 20 Ağustos’ta tekrar gelineceği belirtildi..

20 Ağustos günü ise Kaymakamlık, “Tahliyeyi erteleme kararı” aldı..

Kaymakamlık’ın tahliye erteleme kararından bir gün sonra SOS Vakfı’nın başvurusu üzerine Ankara 2. İdare Mahkemesi, “Tahliyenin yürütmesini durdurmaya” hükmetti..

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer:

” Mart ayında kira sözleşmesi biten depoda, ‘Beş ay süren apaçık bir işgal’ var.. Kaymakamlığa tahliyeyi ertelemesi talebi iletildi mi? İlettiyse bu talebi ileten kişi kimdir? Bahsi geçen süreçte mahkemeden çıkan karar tesadüf müdür?”

Yerel mahkemenin kararıyla işgalin uzadığını savunan Taşcıer:

“Kaybeden kim? Ankaralı… Çünkü sahip olduğu malı birileri yıllarca kullanmış ve kanuni hakkı bitmesine rağmen hala işgalini sürdürüyor.. Kamu yıllarca zarara uğramışken şimdi tekrar zarar katlanıyor.. Bu yalnızca bir depo. Daha bunun gibi neler var…

Bu ülke zengin bir ülke, bu ülkenin halkın refahını katlayarak artıracak parası var. Ama bu ülkenin parasını yiyen birileri var.. Kaynaklar halka değil, birilerine gidiyor. Değişmesi gereken bu..”

“MARMARİS’TEKİ 7 YILDIZLI OTEL GÖKÇEKLERİN Mİ?”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu:

“Durali Akpınar’ın Söğüt İnşaat şirketinin de sahibi olduğunu ve bu şirketin Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden toplam tutarı 3.8 Milyar TL olan çeşitli ihaleler aldığını belirtmeliyim..”

Bekaroğlu, Gökçek ailesi ile otelin işleticisi olarak görünen Durali Akpınar arasındaki ilişkinin incelenmesini istedi..

23 Ağustos 2021

Marmaris'teki 7 yıldızlı otel Gökçeklerin mi?

Koza-İpek Grubuna ait olan 7 Yıldızlı Angel’s Peninsula Oteli’ne, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminden sonra FETÖ’ye finans desteği sağladığı gerekçesiyle el konulmuştu..

TMSF tarafından kayyum atandıktan sonra Otelin ismi “Angel’s Marmaris Hotel” olarak değiştirilmiş, otelin kayyum atandıktan sonra yıllık 7.5 milyon TL’ye kiralanmak istenmiş, fakat bu fiyata kiracı çıkmayınca otel, “helal” konseptiyle hizmet vermeyi sürdürmüştü..

Söz konusu lüks otel U4 Gayrimenkul şirketi aracılığıyla 11 Şubat 2019 tarihinde internet üzerinden 230 milyon avroya satışa çıkarılmıştı.. 

Satışı yapılan otelin işletmesini şu sıralar Tuğra Makine ve Jeoloji isminde bir firmanın yaptığı, söz konusu firmanın sahibinin Durali Akpınar olduğu ortaya çıktı..

“Akpınar’ın kimi kaynaklara göre Söğüt İnşaat’ın Genel Müdürü, kimi kaynaklara göre, Söğüt İnşaat Yönetim kurulunun Başkanı olduğu, Söğüt İnşaat firmasının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemde belediyen toplam 3.8 Milyar TL tutarında ihale aldığını hatırlatmak isterim..”

OTEL GÖKÇEKLERİN Mİ?

“Angel’s Marmaris Hotel”in asıl sahibinin Melih Gökçek olduğunun Marmaris’te yoğun bir şekilde konuşulduğu şeklinde kamuoyuna yansıyan haberleri hatırlatan Bekaroğlu, Devlet Denetleme Kurulu’nun harekete geçmesi gerektiğini ifade etti..

Oteli satan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun /TMSF) 2018/1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı ile ilişkilendirildiğini belirten Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan şu sorularına cevap istedi: 

1. Medyada yer alan söz konusu haber, iddia ve yorumlar doğru mudur? 

2. 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra el konulan ve yönetimine kayyum atanan Koza-İpek Grubuna ait olan 7 Yıldızlı Angel’s Peninsula (Angel’s Marmaris) otelinin 16.07.2021 tarihi itibarıyla mülkiyeti hangi gerçek veya tüzel kişiye aittir? 

3. Adı geçen otel kayyum yönetimine geçtikten sonra hakkında herhangi bir kiralama ve satış işlemi yapılmış mıdır?  

4. Söz konusu otel satılmış veya kiralanmış ise kime, hangi bedelle satılmış veya kiralanmıştır? 

5. Söz konusu satış veya kiralama işlemini TMSF tarafından atanan kayyum heyeti mi yapmıştır? 

6. Söz konusu satış veya kiralama işlemi hangi mevzuata göre yapılmıştır? Herhangi bir ihale işlemi gerçekleşmiş midir? Gerçekleşmiş ise ihaleye kimler katılmıştır? 

7. Söz konusu otel şu sıralar Tuğra Makine ve Jeoloji  şirketi tarafından mı işletilmektedir? 

8. Söz konusu otelin Tuğra Makine ve Jeoloji şirketi tarafından işletilmesinin dayanağı nedir? 

9. Otelin asıl sahibinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek olduğu iddiası doğru mudur? Osman Gökçek ile otelin işleticisi konumunda bulunduğu iddia olunan Tuğra Makine ve Jeoloji şirketi arasında ne tür bir bağ veya ilişki söz konusudur? 

10. Koza-İpek Grubu hakkında 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra Fethullahçı Terör Örgütü’ne finans desteği sağladığı gerekçesiyle başlatılan vergi, kara paranın aklanması, FETÖ terör örgütüyle üye, bağlantılı veya iltisaklı olma konularında yapılan soruşturma ve yargılama işlemleri ne aşamadır? Yargılama ve soruşturmalar sonuçlandırılmış mıdır? Yargılama ve soruşturma sonucunda söz konusu grubun mal varlığı hakkında verilen herhangi bir el koyma ve müsadere kararı var mıdır? 

11. Söz konusu otelin satış veya kiralama işlemlerinin hukuka uygun olup olmadığı hususlarında Devlet Denetleme Kurulunu inceleme, araştırma ve soruşturma yapmak için görevlendirecek misiniz?  

“MANSUR YAVAŞ: AKP DÖNEMİNDE ANKARA’DA ‘HEYKELLERE’ 1.5 KATRİLYON HARCANDI”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş:

“Melih Gökçek’in AnkaPark’ının maliyetini 750 milyon dolarak söylemiştim özür dilerim 801 milyon dolarmış..”

Ankara’nın 100. yılı için anıt planladıklarını ve bunun için 1.5 milyon liralık paranın bütçeden ayrıldığını belirten Yavaş kendisine, “Heykel belediyeciliği” şeklinde eleştiri geldiğini belirtti..

24 Ağustos 2021

22Mansur Yavaş: AKP döneminde Ankara'da 'heykellere' 1.5 katrilyon harcandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş:

“Ankapark’ın tedbir kararının süresi bitti. Kapandığında pandemi yoktu. Süre bittiği zaman ihtarı çektik. Burayı bıraktırdık. Orası çürüyor. Gittim tespit yaptırdım. Dışarda 111 milyon lira zararı var. Tahliye etmek istedik ama şahıs dava açtı. 6 katrilyonluk mal var orada..

Dosyada 111 milyon lira gerçekleşmiş bir zarar var. En az 30 tane kablo hırsızlığını mahkemeye verdik. Belediye işçileri dışarda bekliyor hırsızları yakalamak için. Bize teslim edilmiyor. Mahkemesi 13 Eylülde. Bugün Beyefendi tweet atmış Mansur Yavaş batırdı diye..”

“GÖKÇEK DAHA ÖNCE SÜREKLİ DEĞİŞİK FİYATLAR VERMİŞ”

Mansur Yavaş:

“AnkaPark’ın maliyeti 750 milyon dolar demiştim hata yapmışım 801 milyon dolar oraya gömülmüş. Melih Gökçek daha önce sürekli değişik fiyatlar vermiş. Bu para Ankaralıların parası. Çin’deki bütün fabrikalar devletin. Parasını yatırınca her belgeyi veriyorlar. O tarihte alınan oyuncakların dinozorların fiyatını öğrenebilirsiniz..

Bunların detaylı olarak Ankara halkının öğrenmesi için ne alınmış bunların hepsini Ankara’nın sanal israf müzesinde görecekler. Bitkiler kaç parayken kaç paraya alınmış. Aletler kaç parayken kaç paraya alınmış. Ankara’nın 100. yılı için anıt yapmayı planlıyoruz. Dediler ki siz heykel belediyesisiniz. Ertesi gün mecliste açıkladım. Bunlar bir buçuk katrilyon heykel için harcamışlar. Bütün bunlar sanal israf müzesinde sergilenecek. Bunları ben neden yapıyorum. Bunları ben de yapmamak için..

Hayvanat Bahçesi ve rekreasyon alanı yapınca 1 milyon 900 metrekarelik bir alan ortaya çıkacak. Anka Park’ı kendi paramız gibi sahip çıkacağız. 15 Eylülde hakim karar verecek. Günlük zarar 1 milyon lira. Dilekçe verdik ters teminat ile bize verin dedik. İşletme sahibi istiyorsa işletsin biz engel olmuyoruz..”

“YAVAŞ, GÖKÇEK’E SESLENDİ: CİPİ HALA VERMEDİ, BELEDİYENİN MALINDAN ELİNİ ÇEK!”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:

“Cipi hala vermedi, belediyenin malından elini çek!

Ailecek belediyenin malından elinizi çekin. Hala teslim edilmedi. Belediyenin cipi vermiyor. Hepsini geri verin diyorum..”

“GÜYA BENİ OYALADI, YÜRÜTMEYİ DURDURDU”

Mansur Yavaş:

“Eski yönetim televizyonu futbol takımını finanse etmek için 440 ihaleyi aynı firmaya vermiş..

Eşi hanımefendinin hayır yapması için SOS vakfına belediyeden yer vermişler. 11 tane yer 10 yıllığına verilmiş. Bunların 4 tanesi tahliye edilmiş. Korkut Ata ailesine verilmiş.. Soruşturma devam ediyor.. Süre bitmiş ve tahliye kararı alınmış ve kaymakama başvurmuşlar. Kaymakamlık görevlendirme yapmış, tebligat yapmış. Gidiyorlar, karşı taraftan kimse yok. İçeride bir sürü eşya var. Bakıyorlar ki Melih Gökçek’in şahsi eşyası. Kocası karısına kiraya vermiş. Eşyalar Gökçek’in kişisel eşyası..

Kaymakam beni aradı, sabah bırakın dedi. Benim Gökçekin eşyası ile işimiz yok. Farketmez sabah olsun dedik. Kaymakam Pazartesi yapalım demiş..

Cuma günü yürütmeyi durdurma kararı… Yer kimin belediyenin? Kaymakamın belediyeyi tutması gerekir. Güya beni oyaladı, yürütmeyi durdurdu..

Biz tahliye etmeyiz demeye başladılar. Mahkemeye verdiler. Belediyenin yerinden başka depo mu yok. Ver cipi hala vermiyor. Belediyenin malından elini çek. Ailecek belediyenin malından elini çekin. Hala teslim edilmedi. Belediyenin cipi vermiyor. Hepsini geri verin diyorum. Ucuza verilmiş değerlendirelim..”

“SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ! MELİH GÖKÇEK’E ANKAPARK ŞOKU”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankapark için yapılan mal alım ihaleleri hakkında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Melih Gökçek döneminin yöneticileri hakkında bilgi ve belge talebinde bulundu..

26 Ağustos 2021

Savcılık harekete geçti! Melih Gökçek'e Ankapark şoku

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yapım maliyetini 801 milyon dolar olarak açıkladığı Ankapark için Savcılık harekete geçti..

Uzun süredir atıl olan, her geçen gün milyonlarca lira kamu zararı artan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin devralmak için hukuk mücadelesini sürdürdüğü Ankapark’ın mal alımı ihaleleri hakkındaki soruşturma nedeniyle Savcılık, belediyeden bilgi talebinde bulundu..

801 milyon dolar verilerek yapılan ve kısa sürede kapanan Ankapark’ta her geçen gün hırsızlık olayları ve kamu zararı yaşanırken, Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan soruşturma için ilk adım geldi..

50 bin TL teminatla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devri için tedbir kararı alınan parka yapılan mal alım ihaleleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne Gökçek döneminin yöneticileri hakkında bilgi ve belge talebinde bulundu..

Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Gökçek dönemi hakkında “suç işlemek için teşekkül kurmak” suçu işlendiği iddiasıyla şimdiye kadar verilen yolsuzluk dosyalarının bir kısmının birleştirilerek çatı iddianamesi düzenlenmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulacağı öğrenildi..

“TEZCAN KARAKUŞ CANDAN: GÖKÇEK’İN ANKAPARK ZARARI 801 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankapark için bir kez daha suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti..

28 Ağustos 2021

Tezcan Karakuş Candan: Gökçek'in Ankapark zararı 801 milyon doların üzerinde

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankapark için bir kez daha suç duyurusunda bulunacaklarını belirtip:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankapark’ın maliyetinin 801 milyon dolar olarak açıklanması, buzdağının görünen yüzüdür. Muhtemel ki bu rakam daha da artacak. Ankapark başkentin kara deliğidir. Tabiri caizse belediyeciliğin yüz karasıdır..”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına aykırı şekilde yapılan ve büyük kamu zararına yol açan Ankaparkla ilgili adli işlem başlatılmasını değerlendirdi..

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

“Ankapark namı diğer israf parktır. Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine aykırı yapılmıştır. Gökçek eninde sonunda yargılanacaktır..”

“BU BİR BAŞLANGIÇ”

Tezcan Karakuş Candan:

“Gökçek ile ilgili onlarca kez suç duyurusunda bulunduğumuz halde, tam 19 yıldır iktidar tarafından korunuyor ve soruşturma izni verilmiyordu. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, 4 Nisan 2002 yılında Gökçek’i memuriyet vazifesine, yerine getirmediği gerekçesiyle 5 ay 35 gün hapis cezasına çarptırmıştı..

Aradan geçen onca yıl ve Ankara’ya Atatürk Orman Çiftliği’ne verdiği telafisi mümkün olmayan zararlarla ilgili hakkında soruşturma izni verilmedi..

Şimdi Ankapark ile ilgili 19 yıl sonra adli işlem yapılması ve savcılığın milyonlarca dolar kamu zararına neden olan Ankapark için belediyeden bilgi talebinde bulunması şeytanın bacağının kırıldığının göstergesidir ve bu daha başlangıçtır..

Gökçek yargılanana kadar, Ankara’ya ve Atatürk Orman Çiftliği’ne verdiği zararlar üzere tazmin edilene kadar, Ankara rahat etmeyecektir. Bizde bu sürecin peşini bırakmayacağız..

Gökçek hakkında onlarca kez suç duyurusunda bulunduk, mademki araştırılma başladı, yine suç duyurusunda bulunacağız ve hazırladığımız Gökçek dönemi hasar tespit raporu olan Ankara Raporu, namı diğer Gökçek dönemi iddianamesini de suç duyurusuna ekleyeceğiz..”

“801 MİLYON DOLAR BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ”

Tezcan Karakuş Candan:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankapark’ın maliyetinin 801 milyon dolar olarak açıklanması, buzdağının görünen yüzüdür. Muhtemel ki bu rakam daha da artacak..

Ankapark projesi hazırlanırken, Koruma Kurulu üyelerini ABD’ye örnekleri incelemeye götürdüğü bütçe ve bunun gibi araştırma inceleme gibi belediyenin insan ve ekipman gücünün bütçeleri de eklendiğinde gerçek maliyet ortaya çıkacaktır..

Ankapark Başkent’in kara deliğidir. Tabiri caizse belediyeciliğin yüz karasıdır. Gökçek Başkent’in bütçesini kurutmuştur. Devasa bir kamu zararı vardır ve Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine ihanet edildiği ortadadır.”

MANSUR YAVAŞ’TAN MELİH GÖKÇEK’E GÖNDERME”

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temelini törenle attı..

30 Ağustos 2021

Mansur Yavaş'tan Melih Gökçek'e gönderme

Törende proje ile ilgili bilgiler paylaşan Mansur Yavaş’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle;

“13 YILDA NE BİR EV NE DE MUTLULUK VAR

Mansur Yavaş:

 “Bugün burada insan odaklı belediyecilik anlayışımızın gereği olarak yılların mağduriyetini gidermek, Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temelini atmak için bir araya geldik..

Aynı zamanda halkın sağlığını, canını önceleyen insan odaklı 106 projemizin açılış, temel atma ve tanıtımını da yapacağız. Bundan 13 yıl önce yeni bir ev, yeni bir yaşam hayaliyle hemşerilerimiz kentsel dönüşüm projesine katılmış; mahallesinden, komşusundan, çocukluk arkadaşından kısa bir süre ayrılmayı umut ederek evlerini boşaltmıştı..

Bu kısa sürede kiraları karşılanacak, konutları yapılacak ve yaşam alanlarına kavuşacaklardı. Yıllar geçti ama ortada rant karşılığı yapılan az sayıda konut dışında ne bir proje ne bir yeni ev ne de mutluluk vardı..”

“BİR YANDA DİNOZOR HEYKELİ BİR YANDA ACI

Mansur Yavaş:

“Vatandaşlarımızın çoğu adeta bir sürgün gibi başka bölgelerde yaşamış, çocukları ata mahallelerini unutmuş, komşular uzak kalmış, gönüller kırılmıştı. Ankara’mızda bir yanda dinozor heykelleri, hayali yatırımlar, kapılar, kediler, âtıl spor merkezleri, ranta dayalı dev bloklar yükselirken bir yanda ise bütün bunları acı ve umudu tükenmek üzerinde olan bir bakışla takip eden hemşerilerimiz vardı. Sahi bu kentin öncelikleri neydi?”

HEM BELEDİYE HEM VATANDAŞ MAĞDUR OLDU

Mansur Yavaş:

“Söz verdiğimiz üzere umudu yeniden canlandırmak için, hak sahibi hemşerilerimizin sürgünleri son bulsun diye buradayız. Her ne kadar eski yönetimin öncelikleri farklı olsa da onların ayıbını örtüp ‘devlet burada, sizin yanınızda, ne olursa olsun sözünü tutar’ demek için de buradayız. Burada sadece hak sahipleri değil ABB de yapımını ertelediği konutlar nedeniyle devasa kira ücretleri ödemek durumunda kaldı. Hak sahipleri hakkını alamadığı için Büyükşehir Belediyesi 12 yılda 1 milyar 173 milyon TL kira ödedi. Bu para Ankara halkının cebinden çıktı. Ne belediyeye ne hak sahiplerine yaradı.”

HALK ŞEFFAF BELEDİYECİLİK İSTİYOR

Mansur Yavaş:

“Maalesef Ankara’yı 20 buçuk yıl betona, demire, plastiğe, ranta gömen bu belediyecilik anlayışı kimilerince sürdürülüyor. Oysa halk artık bunları istemiyor. Halk şeffaf, hesap verebilir bir belediyecilik anlayışıyla yönetilmek istiyor. Halk verdiği paranın nereye gittiğini görmek istiyor. Sabahlara kadar milleti ayrıştıran, sosyal medyada kendisinden olmayan siyasi parti genel başkanlarına hakaret eden, kendinden olmayan görüşleri dışlayan ve kendine en çok oy veren bölgelere hizmet eden anlayıştan bıktı.”

“AHMET ÇAKMAK ORTAYA ÇIKTI, PELİKANCILARIN VE GÖKÇEK’İN SÖZLERİ GÜNDEMDE”

Ahmet Çakmak’ın kaybolmasının ve şüpheli bir video yayınlamasının ardından Pelikan grubu ile Melih Gökçek’in de aralarında bulunduğu AKP’li oluşumların paylaşımı gündemde..

Çakmak, verdiği ifadede söz konusu videoyu Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde ailesi ile tehdit edildiği için çektiğini söylerken; AKP’li oluşumlar, videodaki sözler üzerinden Buğra Kavuncu’yu hedef aldı..

04 Eylül 2021

Ahmet Çakmak ortaya çıktı, Pelikancıların ve Gökçek'in sözleri gündemde

Hudut Namustur’ pankartı asılmasının ardından ortadan kaybolan ve çektiği şüpheli video ile İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya suçlamalarda bulunan Ahmet Çakmak’ın emniyette verdiği ifade ortaya çıktı..

Çakmak, söz konusu videoyu Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde tehditler sonucu çektiğini ifade ederek, onu kaçıran kişinin Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldıran Abdurrahman Gülseren olduğunu ifade etti..

Söz konusu ifadenin ortaya çıkmasının ardından Pelikancıların ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’yken görevinden istifa ettirilen AKP’li İbrahim Melih Gökçek’in de aralarında buluduğu hesapların paylaşımları yeniden gündeme geldi..

AKP’li oluşumlar, Ahmet Çakmak’ın akıbeti sorulurken, zorla çekildiği ortaya çıkan videodaki İYİ Partili Kavuncu’ya yönelik iddiaları savundular..

“GÖKÇEK YİNE MEYDANDA”

Zorla çekilen videoyu hesabından paylaşan Melih Gökçek, “Yazıklar olsun Buğra Kavuncu. Bu para işi doğru mu, açıkla. ‘Hudut namustur’ pankartı asıp kendilerine ‘Öfkeli Genç Türkler’ diyenleri İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun para ve vaatlerle kandırmış. Pankartı bizzat asan kişi söylüyor” ifadelerini kullandı.

“PELİKANCILAR BOŞ DURMADI”

Söz konusu videoyu paylaşanlar arasından Pelikan grubuna ait olan ve sık sık muhalifleri hedef gösteren Yekvücut isimli hesap da vardı. Hesapta yine Kavuncu suçlanarak, videoda yer alan ifadeler belirtildi.

“GÖKÇEK’TE HİLELER TÜKENMEZ: KAZANMAK İÇİN BUNU BİLE YAPMIŞ”

Melih Gökçek’in, Belediye Başkanları Vakfı’nca 2012’de düzenlenen yarışmayı kazanmak için hakkında abartılı yorumlar yazdırdığı iddia edildi.. Komite, durumu tespit etti..

17 Eylül 2021

Gökçek'te hileler tükenmez: Kazanmak için bunu bile yapmış

2014 yerel seçimlerinde Ankara’da yaşanan elektrik kesintileri, oy çuvallarına yapılan müdahaleler ve sandıklarda yaşanan kavgalar ile gündeme gelen AKP’li Melih Gökçek’in, belediye başkanlarına yönelik yarışmaya da hile karıştırdığı iddia edildi..

İngiltere merkezli City Mayor Foundation’un düzenlediği, “Dünya Belediye Başkanları” yarışmasının 2012 yılı katılımcıları arasında yer alan Gökçek’in, kendisi hakkında olumlu yorumlar yazdırarak, sonucu etkileme gayreti organizasyon komitesi tarafından tespit edildi..

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, “Dünya Belediye Başkanları Başkent” ödülüne hak kazandığı, organizasyonda 2012’de yarışan Gökçek, manipülasyonla suçlandı..

Yavaş’ın ödül kazanmasının ardından organizasyonu küçümseyen sosyal medya paylaşımları yapan Gökçek’in, “oylamayı ve yorumları” manipüle etmekle suçlandığı ortaya çıktı..

ABARTILI YORUMLAR

Belediye Başkanları Vakfı’nın öncülüğünde düzenlenen yarışmanın internet sitesinde, tüm aday belediye başkanlarının profiline yer veriliyor. .

Başkanların profillerinin altında, yurttaşların yorum yapabileceği bir de bölüm bulunuyor. Organizasyonun, Gökçek’in yarıştığı 2014 yılına ait internet sitesinde ise dikkat çekici ifadeler yer alıyor..

Gökçek’in profilinin altında, kendisini abartılı şekilde öven yorumlar göze çarparken yorum yapanların bir bölümünün adresi, Türkiye dışı olarak görünüyor..

MANİPÜLASYON NOTU

Organizasyonun sitesindeki Gökçek profilinin altında ilginç bir de not yer alıyor..

Gökçek’e ait adaylık sayfasının altında organizasyonun, “15 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’na verilen oyların ve görüşlerin önemli bir kısmının manipüle edildiği dikkatimizi çekti” notu bulunuyor..

CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Yavaş’ın, 2021 Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü’nü hak ederek kazandığının altını çizerek, şöyle dedi:

“Gökçek, 2012 yılında bir sosyal medya kullanıcısına verdiği yanıt ile ‘Dünya Belediye Başkanlığı’na aday gösterildiğini belirterek, son 25 aday arasına girmek ile övünmüştü… Tabii ki yalancının mumu yatsıya kadar yandı ve Gökçek’in adaylık sayfasında worldmayor.com web sitesinde bir not düşülerek, ‘15 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’na verilen oyların ve görüşlerin önemli bir kısmının manipüle edildiği dikkatimizi çekti’ denildi.”

“BABASI GÖKÇEK’LE GÖZALTINA ALINMIŞTI: 11 YILDA 31 İHALE”

Babası, Melih Gökçek’le birlikte 1998 yılında gözaltına alınan eski AKP milletvekili Mahmut Sami Mallı’nın şirketi, kamudan son 11 yılda tam 31 ayrı ihale aldı.. İhalelerin toplam bedeli ise 804 milyon TL’yi buluyor..

25 Eylül 2021

Babası Gökçek'le gözaltına alınmıştı: 11 yılda 31 ihale

Eski AKP Milletvekili Mahmut Sami Mallı’nın ortağı ve kurucusu olduğu Soysal Mühendislik, İnşaat Şirketi, birçok kamu kurumundan milyonlarca lira değerinde ihale aldı..

Mallı’nın şirketi, 2011 ile 2021 yıllarını kapsayan son 11 yılda kamudan tam 31 ayrı ihale aldı..

İhalelerin toplam bedeli ise tam 804 milyon TL’yi buluyor. Şirketin ihale aldığı kamu kurumları arasında, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, İller Bankası, Boru Hatları İle Petrol Taşıma A. Ş. (BOTAŞ) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi birçok kamu kurumu ile belediye yer alıyor..

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin 6 Ocak 2020 tarihli sayısında yer alan bilgiye göre, Soysal Mühendislik İnşaat Anonim Şirketi’nin sermayesi 20 milyon TL olarak belirlendi. Şirketin ortakları Muhammed Hafız Osman Mallı, Salih Mehmet Mallı, İsa Mallı ve 25’inci dönem AKP milletvekili Mahmut Sami Mallı’dan oluşuyor..

“SURİYE İHALESİ DE MALLI’NIN ŞİRKETİNE

Mallı’nın ortağı olduğu şirketin Suriye’deki içme suyu kuyularına bağlantı hatları yapımı ihalesini 43 milyon TL’ye aldığı da ortaya çıkmıştı..

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 24 Mayıs 2019’da Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde açılan su kuyularına bağlantı hatları yapılması için ihale yapılmıştı..

İhaleyi AKP’li eski Milletvekili Mallı’nın ortağı olduğu Soysal Mühendislik İnşaat Anonim Şirketi 43 milyon 829 bin TL’lik teklif vererek kazanmıştı..

“ABB’DEN MİLYONLARCA LİRALIK İHALE ALMIŞLARDI

Sosyal Mühendislik Şirketi, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde belediyeden de milyonlarca liralık ihale aldı..

Şirket, Gökçek’in 750 milyon dolar harcadığı Ankapark’ta “Otorobot Gösteri Binasını” yaklaşık 14 milyon TL’ye yaptı. Şirket yine Gökçek döneminde “Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Spor Tesisleri’nin Yapım İşi” ihalesini aldı ve şirkete belediye kasasından 16 milyon TL ödendi. Şirket sadece Gökçek döneminde belediyeden 120 milyon TL’nin üzerinde ihale aldı..

BABASI GÖKÇEK’LE GÖZALTINA ALINDI

Şirket ortaklarından eski AKP Milletvekili Mahmut Sami Mallı’nın babası Musa Mallı ise 1998 yılında AKP’li Melih Gökçek ile birlikte gözaltına alındı..

Gökçek ve Mallı, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin Muradiye Vakfı’nın belediyeden aldığı ihaleler konusunda yürüttüğü soruşturma kapsamında, DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in talimatı üzerine Ankara Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alınmıştı..

“GÖKÇEK’İN HEDEFİNDE HİSARCIKLIOĞLU VAR”

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, sosyal medya hesabından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu hedef aldı..

25 Eylül 2021

Gökçek'in hedefinde Hisarcıklıoğlu var

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu’nu hedef aldı..

Ticaret Bakanı Muş’un talimatıyla 5 zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.. Öte yandan Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Melih Gökçek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na seslendi.. 

FETÖ/PDY’ye imar konusunda rant sağladığı yönünde ifade veren Gökçek şunları söyledi:

“TOBB, ATO, İTOfahiş fiat artışları konusunda niye sessiz? Bu ülke insanının fahiş fiyatlarla ezilmesine niye müsade ediyorlar? Rıfat Hisarcıklıoğlu bu konuda açıklama yapsana… Cumhurbaşkanı’mızın yanında olduğunu açıklasana…”

Ankara Büyükşehir Belediye eski başkanı Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, başkanlığı döneminde FETÖ/PDY’ye imar konusunda rant sağladığı yönünde başlatılan soruşturma kapsamında savcıya ifade verdi

24 Eylül 2021

Cumhuriyet yazdı Gökçek ifade verdi

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, FETÖ-AKP ayrışmasında “milat olarak kabul edilen” 17/25 Aralık 2013’ten 3 ay sonra, FETÖ’nün yayın organları olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına 375 bin TL’lik reklam vererek, maddi kaynak sağladığı belirlenmişti..

Erdoğan tarafından görevden el çektirilen eski başkan Gökçek, Ankaralı’ya 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın inşaatı sürerken, 2014 yerel seçimleri öncesinde, ulusal televizyonlara “Ankapark reklamı” verilmesi için ihaleye çıkıldığı açıklanmıştı..

Ulaşılan belgelere göre, davet usulü yapılan ihaleyi 14 Mart 2014’te İstanbul’dan People Ajans, 7 milyon 83 bin 540 TL’ye dönemin dolar kuruyla 3 milyon 250 bin dolara kazanmıştı..

Ankapark’ın reklam filminin ajansa tesliminden sonra ajans, Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetiminin de bilgisi doğrultusunda Samanyolu TV, Samanyolu Haber, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarında da reklam filmini yayınlatmıştı..

“GÖKÇEK İFADE VERDİ”

Melih Gökçek hakkında soruşturma başlatılmıştı..

Gökçek, soruşturmayı yürüten savcı tarafından ifadeye çağrıldı.. Yaklaşık 2 saat savcıya ifade veren Gökçek, çıkışta yaptığı açıklamada hakkında çok sayıda şikayet olduğunu söyledi..

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden farklı kişilerin suç duyurusunda bulunduğunu belirten Gökçek:

“Türkiye’de özellikle FETÖ’cülükle suçlanacak olan son iki kişiden biriyim. Birincisi Sayın Cumhurbaşkanım ikincisi de ben. Ellerinde imkan olsa beni bir kaşık suda boğarlar. Bütün mesele 17/25 Aralık öncesine götürebilir miyiz götüremez miyiz? Bunun gayreti, yaptıkları iş bu. Suç uydurmuşlar, yalan iftira ama hepsine cevap verdim..”

“MANSUR YAVAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirten Gökçek:

“Mesela ben FETÖ’cülerden birine rant verdiysem, o rantı hemen düzeltmesi lazım ama böyle bir şey yok. 117 dosya var, bunlar içinde FETÖ’cü olarak adlandırılan adam sayısı 3. Hani 117 FETÖ’cü vardı, hani ben bunlara rant temin etmiştim? Bu soruşturmaların sonucu çıksın, adalet yerini bulsun, ondan sonra hesap verme ona dönecek..

İşin özetini söylüyorum, ‘Acaba Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunur da 17/25 Aralık öncesine Sayın Tayyip Erdoğan’a işi sarkıtabilir miyiz’ olayın altına yatan asıl amaç bu. Aslında bu bir FETÖ organizasyonudur..”

“FETÖ SORUŞTURMASINDA ESKİ ATO BAŞKANI BEZCİ’NİN TEM İFADELERİNE ULAŞILDI”

Eski ATO Başkanı Salih Bezci, Melih Gökçek tarafından “ATO imamı” olduğu söylenen Ayhan Atalay ile çalışmaya zorlandığını ileri sürdü..

Bezci, kendisinden FETÖ için 30 milyon liralık yurt yapmasını isteyen Gökçek’in, ABD’de Gülen ile görüşme ayarladığını söyledi..

27 Eylül 2021

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, başkanlığı döneminde FETÖ/PDY’ye imar konusunda rant sağladığı yönündeki şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, geçen cuma günü ifade veren eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “örgüt ile bağlantılarına” ilişkin yeni ifadeler ortaya çıktı..

Eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında verdiği ifadede, “Melih Gökçek’in kendisine FETÖ lideri Fethullah Gülen’le görüşme önerdiğini ve görüşmeye aracılık ettiğini” belirtti..

Gökçek’in o dönem kendisinden “FETÖ adına 30 milyon TL’ye yurt yaptırmasını istediğini söyleyen Bezci, ayrıca FETÖ’nün “ATO imamı” olduğu söylenen Ayhan Atalay ile çalışmaya zorladığını ileri sürdü..

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “FETÖ-AKP ayrışmasında milat olarak kabul edilen” 17/25 Aralık 2013’ten 3 ay sonra, örgütün yayın organları olduğu gerekçesiyle kapatılan televizyonlarına 375 bin TL’lik reklam vererek, maddi kaynak sağladığını ortaya çıkartılmıştı..

Gökçek hakkında, “başkanlığı döneminde FETÖ/PDY’ye imar konusunda rant sağladığı” gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı..

Bu kez eski ATO Başkanı Salih Bezci’nin, 23 Haziran’da, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne (TEM) verdiği ifadeye ulaşıldı..

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2016’da başlattığı soruşturma kapsamında, beş yıl sonra iki avukat eşliğinde TEM’de ifade veren Bezci, ifadesinde, ATO Başkanlığı döneminde “Gökçek’in FETÖ’ye yönelik isteklerini” anlattı..

‘GÜLEN’LE GÖRÜŞMEMİ ÖNERDİ’

Bezci, ifadesinde, FETÖ lideri Fethullah Gülen ile “yalnızca bir kere görüştüğünü, bu görüşmeyi de 2012 yılında Melih Gökçek’in isteği üzerine gerçekleştirdiğini” belirterek, “Melih Gökçek görüşmem için Amerika’dan bir şahıs ile beni irtibatlandırdı” dedi..

Bezci, bu şahsın adını anımsamadığını, New Jersey’de bir market işlettiğini söylediğini ancak daha sonra şahsın Ankara Samanpazarı’nda esnaf olduğunu öğrendiğini anlattı..

“Gökçek’in 2013 yılında ATO’da yapılan seçimlere müdahale ettiğini” de aktaran Bezci, ifadesinde şunları anlattı:

“2013 ATO seçimlerinden önce Melih Gökçek, ‘FETÖ adına bir yurt yaptırırsan, senin yeni dönem başkanlığını garanti ederim’ dedi. Ben de kendisine bu yurdun ne kadara mal olacağını sordum. 30 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Ben de ‘Bu kadar parayı vermektense 1000 TL’den ATO’ya 1000 tane yeni üye yaparım, benim torunlarımın da başkanlığı garanti olur’ dedim ve bu konu kapandı. 2013’te ATO başkanlık seçimine aday oldum. Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu için ATO üyeleri üzerinde etkiliydi. Seçimlerde ısrarla FETÖ güdümünde olan Ayhan Atalay ve ekibiyle birlikte hareket etmem için ısrar ediyordu.”

“İSİM LİSTESİ VERDİ”

İfadesinde, Gökçek’in, “Devlet büyükleri bu şekilde talimat verdi” diyerek, ısrarını sürdürdüğünü de aktaran Bezci, sonrasında yaşanan olayları da şu ifadelerle anlattı:

“Fakat ben, devlet büyüklerinin böyle bir talimat verip vermediğini bilmiyorum. Seçimden bir gün önce Gökçek beni, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Mustafa Kaya, Ayhan Atalay ve birkaç kişiyi daha makam odasına çağırdı. Seçimler için Ayhan Atalay ile anlaşarak, ATO Başkanı olmamı söyledi. Anlaşamadık. Aynı akşam 23.00’te bizi tekrar çağırdı. Bize devlet büyüklerinin bu şekilde istediğini söyleyerek, ısrarla seçime başkan adayı olarak benim girmemi, Ayhan Atalay’ın da beni desteklemesini söyledi. Bana yönetim kurulu için isim listesi verdi. Bu listeden belirttiği 7 kişiyi yönetime alacaksın, diğer 3 ismin de benim tarafımdan belirleneceğini söyledi.”

“ELE GEÇİRME NİYETİ”

Gökçek’in kendisine verdiği listeden Faruk Özden Oğultürk’ü çıkardığı için istifaya zorlandığını savunan Bezci, Gökçek’in “kendi işlerini hallettirmek için ATO yönetimini ele geçirmeye çalıştığını” da kaydetti.

Gökçek’in “devlet büyüklerinin ismini kullanarak kendi işlerini hallettiğini” anlatan Bezci:

“Mazbatayı alana kadar istifa etmedim. Aldıktan sonra Gökçek bana oğlu Osman Gökçek ve Serhun Günay’ı göndererek, istifa etmemi istedi. Etmedim. Daha sonra benim seçim sürecimden hemen sonra istifa etmem ile FETÖ bağlantılı olan yönetim kurulu üyeleri tarafından oybirliğiyle Ayhan Atalay’ı yönetim kurulu başkanı yapmak istediklerini anladım. 17/25 Aralık başladığında, Atalay ve onu destekleyen meclis üyeleri yurtdışına firar etti.”

“AYHAN ATALAY FİRAR ETTİ”

Bezci’nin ifadesinde geçen Ayhan Atalay’ın, “FETÖ’nün ATO imamı” olduğu belirtiliyor..

Atalay, 17/25 Aralık süreci başladıktan sonra yurtdışına firar etmişti..

İfadede adı geçen Serhun Günay ise Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek ile 2010 yılında Ankaragücü’nün yönetiminde yer almıştı. Faruk Özden Oğultürk’ün de Oğultürk İnşaat’ın sahibi olduğu biliniyor..

“İFADE VEREN ESKİ ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ’YE, HAKKINDA HAZIRLANAN MASAK RAPORU SORULDU”

Bezci’ye Emniyet’te, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’e yönelik FETÖ suçlamalarının ardından kendi ilişkileri de soruldu. Bezci, MASAK raporlarına yansıyan ilişkileri için “ticari” savunması yaptı..

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ soruşturması kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde (TEM) ifade veren eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci’ye kendisi hakkında MASAK tarafından hazırlanan mali analiz raporu da soruldu..

Rapora göre Bezci, “ByLock kullanıcısı kişilerle karşılıklı para transferleri yaptı”, “FETÖ bağlantılı şirketlerden para aldı”, hakkında FETÖ’den işlem yapılan üç ayrı kişiyle “yurtdışı giriş/çıkış birliktelikleri” tespit edildi. Bezci, para transferlerinin “ticari” olduğunu savundu..

Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’nin, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki FETÖ suçlamaları gündeme gelmişti..

Bezci, 2016 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı FETÖ soruşturması kapsamında beş yıl sonra iki avukatıyla birlikte TEM’de ifade vermişti..

Bezci’ye, kendisi hakkında MASAK tarafından 2019’da hazırlanan mali analiz raporundaki “FETÖ bağlantıları” da soruldu. Rapora göre, “Bezci ve FETÖ ile ilişkili şirketler, kişiler arasında para transferleri yapıldı”, “Bezci’nin FETÖ bağlantılı kişilerle, yurtdışı çıkış/giriş birliktelikleri belirlendi.” 

Raporda yer verilen bilgilerden bazıları şöyle: 

“100 BİNLERCE TL TRANSFER”

– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hakkında araştırma yapılması istenen şirketlerden Televvün Tekstil Ticaret İthalat ve İhracat Ltd. Şti ile Bezci’nin arasında 2011-2015  arasında toplam 19 para transferi tespit edildi. Bezci, firmadan 105 bin 200 lira aldı.

– Savcılığın araştırma yapılmasını istediği Yüksek Proje İnşaat Müh. Müş. Mim. Taah. San. Tic Ltd. şirketinden 2013-2014 yılları arasında Bezci’nin hesabına 650 bin TL gönderildi.

– Bezci, hakkında FETÖ’den işlem yapılan S.E’ye 2011’de 5 bin TL para gönderdi. 

– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hakkında araştırma yapılması istenen Ş.E’nin Bezci’ye 2011’de 35 bin TL gönderdiği belirlendi.

“YURTDIŞI GİRİŞ/ÇIKIŞ BİRLİKTELİKLERİ”

– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında araştırma yapılması istenen H.G., Bezci’ye 2009 yılında 20 bin TL gönderdi.

– Hakkında FETÖ’den işlem yapılan ardından serbest bırakılan İ.Ö., Bezci’ye 564 bin 315 lira para transferi yaptı. Bezci’nin para transferi içinde olduğu İ.Ö. ile 2016’da eşzamanlı olarak yurtdışına giriş/çıkış birlikteliği olduğu görüldü. 

– Bezci, hakkında FETÖ’den işlem yapılan ve ByLock kullanıcısı olduğu anlaşılan Ali Yalçındağ’dan 2011’de 4 bin 675 lira aldı. Bezci ile Yalçındağ arasında 2009 yılında yurtdışı çıkış birlikteliği tespit edildi. 

– Hakkında FETÖ’den işlem yapılan O.A’nın 2019’da Bezci’ye 66 bin 200 TL para gönderdiği tespit edildi. Bezci ile O.A’nın 2014 ve 2016’da iki kez yurtdışı çıkış birlikteliği içerisinde olduğu görüldü.https://55b72d8bb25ac91688c4975a29249bea.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

– Bezci, ByLock kullanıcısı olduğu anlaşılan ve hakkında FETÖ’den işlem yapılan Mustafa Erkin Karaman’a 2018 yılında 65 bin TL iletti.

“‘TİCARİ AMAÇLI’ SAVUNMASI”

TEM’de Bezci’ye, MASAK’ın mali analiz raporunda adı geçen şirketler ve kişilerle irtibatı, bu şirketler ve kişilerin FETÖ ile teması hakkında bildikleri soruldu. Bezci, “Hesap hareketlerim tamamen ticari amaçlıdır. Bir kısmı kiracılarım, diğerlerini hatırlamıyorum. Savcılık makamına muhasebe kayıtlarını sunacağım” savunmasını yaptı.

“ASYA TERMAL’DE KONAKLAMA “

Öte yandan, FETÖ soruşturması kapsamında TEM’de ifade veren Bezci’ye bir dönem FETÖ’ye ait olan Asya Termal Tatil Köyü’ndeki konaklama kayıtları da soruldu. Kayıtlara göre, tatil köyünde 2006 ve 2011’de iki kez konaklayan Bezci, “İ.K. isimli tanıdığımın devre mülkü olduğu için eşimle tatil amaçlı gittim” yanıtını verdi.

Cumhuriyet // Sarp Sağkal

NE OLMUŞTU?

“YA HALA BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI!”

KORONAVİRÜSÜN NASIL BULAŞTIĞINI BİLMİYOR…

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek:

“CHP’li Belediyeler heykelleri dezenfekte ederek hijyen sağlıyorlar… Heykeller corona olmuş”

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, koronavirüsle ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla alay konusu oldu.

,

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek paylaşımında; İranlı sinema oyuncusu ve aktivist Golshifteh Farahani’nin koronavirüsten kurtuluşunu, kardeşine ses kaydı şeklinde atarak anlattığını iddia ettiği bir videoya yer verdi.. 

Melih Gökçek, paylaşımında, Farahani’nin koronavirüsten kurtuluş olarak, saç kurutma makinesinin ısısının burna verilmesini anlattığı ses kaydını paylaşırken…

Söz konusu paylaşımına ise:

 “İran asıllı Hollywood oyuncusu “Golshifteh Farahani” coronavirüs’e yakalanıyor. Coronavirüsten nasıl kurtulduğunu kardeşine anlatıyor. İnanırsınız inanmazsınız, doktorlar ne der ne demez bilmem. Ama ilginizi çekeceğine eminim…” notunu düştü.

“BU AYIP HEPİMİZİN”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir:

“Burun içine fön yaparak virüsü öldürüp koronayı yenmek” derken, “Bunu ciddiye alan ve doktorların bu konuda ne söylediğini hala bilemeyen biri… Ve bu kişinin bu kafayla 24 yıl Ankara’yı yönetebilmiş olması… Bu ayıp hepimizin.” 

MELİH GÖKÇEK’İN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE TANE TANE ANLATIYORUZ!

Gökçek’e hatırlatırız…

Hasta kişi öksürürken ve hapşırırken bir mendil kullanmıyorsa, maske takmıyorsa bu damlacıklar etrafa yayılıyor. Ya da dirsek içi yerine eline hapşırıyorsa eli ile temas ettiği yerlere de virüs bulaşmış oluyor. Koronavirüsün cansız yüzeylerde ne kadar canlı kalabileceğine dair veriler değişkenlik gösterse de, tedbirlerin alınması gerekli bir konu.

Öte yandan, ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü adına yapılan bir araştırmada da, koronavirüsün havada 3 saat, plastik ve çelik yüzeylerde ise 3 güne kadar canlı kalabildiğine işaret edilmişti.

İşte bu yüzden, AKP’li belediye, CHP’li belediye fark etmeksizin, belediyeler salgına karşı birçok önlem alıyor.

Misal…

AKP’li Nevşehir Belediyesi, sosyal medya hesabından “foşur foşur yıkadık” diyerek, sokakta yapılan dezenfektan çalışmasının videosunu paylaştı.

Şimdi…

Özellikle de CHP’li olduğu için, belediyelerin aldığı önlemle dalga geçmeye çalışan Gökçek, burun içine fön yaparak mı virüsü yenebileceğini düşünüyor?

Peki, 24 yıl boyunca Ankara’yı yönetmiş olan Melih Gökçek, ya bugün hala Ankara’yı yönetiyor olsaydı?

Gökçek’in salgınla “mücadele” formülünü gördükten sonra, Ankaralıların ucuz atlattığını söylesek, yanlış olmaz herhalde…

“GÖKÇEK – ATO – FETÖ ÜÇGENİ”

“ATO’DAKİ FETÖ’CÜ ÖRGÜTLENME VE GÖKÇEK’İN MÜDAHALELERİ”

“Sabaha karşı 40 kişiyi tehdit etti!”

Eski ATO Başkanı Bezci’nin, Gökçek hakkındaki iddialarını değerlendiren ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, odadaki seçim sürecinde on binden fazla kâğıt üzerinde firma tespit ettiklerini belirtti..

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz; eski ATO Başkanı Salih Bezci’nin, FETÖ soruşturması kapsamında verdiği ifadeyi ve tanıklıklarını değerlendirdi..

Görevden el çektirilen Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek’in, Bezci’nin yönetime geldiği 2013’teki seçimler öncesinde, “sabaha karşı 40 kişiyi aradığını ve oy vermeleri için tehdit ettiğini” söyleyen Yılmaz:

“Gökçek bunu daha sonra itiraf etti.. Darbe girişiminden sonra Gökçek’in seçtirdiği Bezci’nin yönetiminden bazı isimler firar etti.. Firar edenler, Gökçek’in seçilmelerini sağladığı kişilerdi..

Gökçek, önce bu firar edenlerin yönetimi almaları için çalıştı.. Daha sonra, bu insanları FETÖ’cü ilan etti ve ATO’yu bunlardan temizleme gerekçesiyle harekete geçti..

Oğlu Osman Gökçek’in aday olabilmesi için dönemin Samanyolu TV’nin Ankara Temsilcisi Abdullah Abdulkadiroğlu’nun grubu istifa etti. Bu kişi şu an firari..”

Seçim sürecinde on binin üzerinde kağıt üzerinde firma tespit ettik, bunlardan biri 17. kattaki oto yıkamacıydı.. Bezci’nin iddiaları çok ciddi.. Gökçek’in mal varlığına tedbir konulmalı, yurtdışı çıkış yasağı getirilmeli..”

“ÜYELERE TEHDİT”

Halil İbrahim Yılmaz:

“FETÖ örgütlenmesinden dönemin ATO Genel Sekreteri Dücane Ergezen ve birlikte çalıştığı personelin uyarıları sonucu bilgi sahibi olduk..

Bu ekip, seçim sürecine müdahale edildiğini görmüşlerdi ve kontrol altına almaya çalışıyorlardı. Bu yapının Salih Bezci’nin yönetiminde yer alması ve Melih Gökçek’in 40’a yakın meclis üyesini tehdit ederek bu yönetimi seçtirmesi, uyarıları fazlasıyla doğru çıkardı..

Onların mücadelesi olmasaydı ATO’da yaşanan gerçekler ortaya çıkmazdı..

Gökçek’in, 25 Aralık 2016’da Ülke TV’de katıldığı programda, ‘Salih Bezci seçimi kaybediyordu, sabaha karşı 3 saatte 40’a yakın insanla konuştum ve Salih öyle aldı seçimi’ dediğini söylemeliyim..

‘Melih Gökçek aradı ve Bezci’nin yönetimine oy vermemem durumunda sıkıntıya gireceğimi hissettirdi’ diyen meclis üyeleriyle karşılaşmıştık. Gökçek’in bunu itiraf etmesi, söylenenleri netleştirdi. Onların da suç duyurusunda bulunacaklarını düşünüyorum..”

“FİRAR EDENLER YANINDAYDI”

Gökçek’in de desteğiyle seçimi kazanan Bezci’nin ve yönetimin görev süresi sırasında önce 17-25 Aralık, daha sonra da 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu anımsatan Yılmaz:

“Darbe girişiminden sonra Gökçek’in seçtirdiği Salih Bezci’nin yönetiminden bazı isimler firar etti. Firar edenler, Gökçek’in 2013’te 40’a yakın meclis üyesini tehdit ederken yanında mıydı? HTS kayıtlarına bakılsın..

Tüm bunlara karşın Gökçek, “ATO’yu FETÖ’den kurtaracağım” dedi.. “40’a yakın meclis üyesini tehdit ederek seçtirdiklerine daha sonra FETÖ’cü suçlamasında bulunup, ‘istifa ettireceğim, oğlumu seçtireceğim’ demesi 84 milyonun aklıyla dalga geçmektir..”

“AYNI KALEMLE YAZILDI”

Osman Gökçek’in aday olabilmesi için öncelikle temsil edilen sektörlerden birinin temsilcisiz kalması gerektiğini, bunun için de “Samanyolu TV’nin Ankara Temsilcisi olan ve bugün firari konumda bulunan Abdullah Abdulkadiroğlu’nun başını çektiği 14. Medya Grubu’nun gönüllü olarak istifa ettiğini” anlatan Yılmaz:

“Sadece bu durum bile sürecin ne kadar komik, dayanaksız ve gayrıciddi yönetildiğini gösteriyor.. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra darbeyi kınayan bildiriyi okuyanlar arasında olan Abdullah Abdulkadiroğlu, bugün firari..

Medya Grubu’na Osman Gökçek seçildi. Daha sonra ATO Yönetim Kurulu istifa ettirildi.

Aynı kalemle ve cümlelerle istifalar yazdırıldı. 3 yıl önce meclis üyeleri tehdit edilerek yönetime getirilenler, yine tehditle istifa etti. Böylece ATO Yönetim Kurulu, seçime gitti ve Melih Gökçek’in oğlu aday oldu..”

“TEHDİTLE FİRMA KURDURULDU”

Seçim öncesinde 140’a yakın üyeden yazılı söz alınmasına karşın uygulanan önlemler nedeniyle Osman Gökçek’in 86 oy, Gürsel Baran’ın 100 oy aldığını vurgulayan Yılmaz:

“Osman Gökçek kaybettikten sonra pes etmedi. 1.5 yıl sonra gerçekleşecek saha seçimleri için 10 binden fazla firma kurduruldu..

Kuruluş ve kapanış dilekçeleri aynı mali müşavir tarafından toplandı. ATO heyeti olarak bu firmaların tespitini yaptık..

17. katta oto yıkama istasyonundan, 80 yaşında teyzenin televizyon olmayan evinde yazılım şirketleri kurulduğu belirlendi. Suç duyurusunda bulunduk. Hükümet ile temasa geçtik. Daha sonra KHK ile 2 yılı doldurmayan firmaların oy kullanamayacağı ilan edildi..

Böylece o firmaların tamamı boşa çıktı. Osman Gökçek kazanma fırsatı olmadığı için çekildi..

FETÖ’nün ATO’daki örgütlenmesine ilişkin… ATO’nun mevduatını Bank Asya’ya yatırma girişimine karşı çıkan tek kişi mevcut başkan Gürsel Baran’dı. Mevduatın aktarılmasını isteyenlerin bir kısmı şu an firari..”

“TEDBİRLER ALINMALI”

Bezci’nin ifadesinin ardından o günkü duyumlarının gerçek olduğunu anladıklarını belirten Yılmaz:

“Bu iddiaların yüzde biri bile iddiaların muhatabına yurtdışı çıkış yasağı getirilmesi ve mal varlığına tedbir uygulanmasını sağlar..”

Cumhuriyet // Sefa Uyar

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: