GÜNDEM

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı: Direksiyon sınavında devrim niteliğinde bazı değişiklikler planlanıyor…

.

“Ehliyet alacaklar dikkat! Değişiklik geliyor..”

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Tekin:

“Yeni yönetmelikle birlikte direksiyon sınavlarının daha uzun yapılması, farklı trafik koşullarında adayın test edilmesi gibi bazı değişikliklerin getirilmesi planlanıyor” dedi.

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, günümüzde Trafik Eylem Planı çerçevesinde hem teorik hem de direksiyon sınavlarında standartların biraz daha yükseltileceğini vurgulayarak, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün sınavlarda bazı değişiklikleri öngördüğünü belirtti..

Yeni yılla gündeme gelmesi planlanan yönetmelikle ilgili hazırlık içinde olunduğunu aktaran Tekin, ilgili kurumların görüşlerinin alınmasının ardından taslağın netleşeceğini ifade etti..

Murat Tekin:

“Direksiyon sınavında devrim niteliğinde bazı değişiklikler planlanıyor..

Ehliyette yeni yönetmelikle birlikte 35 dakika olan direksiyon sınavlarının daha uzun yapılması, eğitimlerin özellikle gece de verilmesinin sağlanması, farklı trafik koşullarında adayın test edilmesi gibi bazı değişikliklerin getirilmesi planlanıyor..

Biz sınav alanlarının belli bir bölgeye hapsedilmesinden vazgeçilmesini arzu ediyoruz.. Şu anda yapılan çalışma da bunu gösteriyor.. Yani kursiyerin, aslında akan trafikte karşılaşabileceği bütün manevralar ve deneyimleri, sınavda yaşaması öngörülüyor..

Şu ankinden çok daha ciddi, daha uzun süreli direksiyon sınavları bizi bekliyor..

Yeni yapılacak yönetmelik değişikliğiyle direksiyon sınav süresi biraz daha uzatılacak, sınav yapılan güzergah genişleyecek ve akan trafikte daha fazla eğitim yapılmasının kursiyerlere çok büyük bir katkısı olacak..”

“UCUZ ALINAN BİR FİYATIN EĞİTİM KALİTESİ HER ZAMAN DÜŞÜKTÜR”

Sürücü kurslarına başvuran kursiyerlerin en az 34 saat teorik, en az 16 saat pratik direksiyon eğitimi aldığının altını çizen Murat Tekin, yeni yönetmelikle verilecek derssaati sayılarının da muhtemelen artırılmasının hedeflendiğini kaydetti..

Murat Tekin, kursiyerlerin dersalma haklarını sürücü kurslarından mutlaka talep etmesi gerektiğini anlatarak:

“Çünkü girecekleri sınav son derece ciddi bir sınavdır, bu eğitimleri almazlarsa başarılı olmaları çok çok zor.. Tabi bunun karşılığında şu da var.. Siz bu eğitimi verdiğiniz zaman bunun bir ücret karşılığı var..

Kursiyerler kurum kurum dolaşıyor, fiyat almak istiyorlar.. Aslında ucuz alınan bir fiyatın eğitim kalitesi her zaman düşüktür. Bu eğitimler daha sonra sınavda kendisinin karşısına çıkacak, aldığı bu eğitimler sayesinde ancak bu sınavdan başarılı olabilir..”

Türkiye’de 30 milyonun üzerinde ehliyetli sürücünün olduğunu ifade eden Tekin, bu sayının, nüfusun yaklaşık yüzde 38’lik bir kısmını oluşturduğunu dile getirdi.

Ehliyet sınavı öncesi verilen eğitimlerin önemine dikkati çeken Tekin, “Geçmişte Birleşmiş Milletlere yaptığımız taahhütte 2020 yılına kadar ölümle sonuçlanan kazalarda ölüm oranlarının yüzde 50 azaltılması hedeflenmişti. Araç sayısı, sürücü sayısı artmasına rağmen ölümle sonuçlanan kazalarda 2020 yılına kadar ölüm oranında yüzde 50 kadar bir düşüş sağlandı.” diye konuştu.

“DİREKSİYON SINAV SÜRESİ 2013’TEKİ YÖNETMELİKLE ARTIRILMIŞTI”

Sınavlardaki başarı oranının 2013yılında yapılan değişiklikle yüzde 99’dan yüzde 40 ila 50 bandına düştüğünü ifade eden Murat Tekin:

“Çünkü o yönetmelikle direksiyon sınav süreleri uzatıldı. Geçmişte 15 dakika olan direksiyon sınavları 2013 yönetmeliğinden sonra ilk başta 30, ardından 35 dakikaya çıkarıldı.”

Tekin, söz konusu yönetmeliğin sınavlara ciddiyet getirdiğini anlatarak:

“Bu sınavları yaptığımız güzergahlarda park yapma, geri geri gelme, aracı yokuştan kaldırma gibi kriterler aramaya başladık.. Geçmişte direksiyon sınavları 100 puan üzerinden hesaplanırken günümüzde bu başarılı ya da başarısız diye adlandırılıyor. Yani bir kursiyer, direksiyon sınavına geldiği zaman önce iki araç arasına park etmeyi, aracı yokuştan kaldırmayı, 25 metre geri geri gelmeyi, bu manevraların hepsini gösterdikten sonra başarılıysa diğer kalan alanlarda 35 dakikalık sınava devam etmesi gerekiyor..

Eğer başarısızsa kursiyer tekrar sürücü kursundan 2 saat ders alıyor, bir sonraki sınavına tekrar gelip girmesi gerekiyor.. Bu, Avrupa’da birçok ülkeyi de incelediğimizde, aslında onların da standartlarını yakalayan hatta bazı yerlerde de geçen kriterler.”

Teorik sınavlarla ilgili de bazı değişiklikler yapıldığını aktaran Murat Tekin:

“Örneğin ehliyet sınavlarına görsel sorular, videolu sorular geldi. Geçmişte kağıt kalemle yazılı olarak yapılan sınavlar şu anda elektronik ortamda yapılıyor. Kursiyerler sınav sonucunu aynı gün öğreniyor. Yani günümüz normlarına uygun, trafikte karşılaşabileceği senaryolara uygun sorular soruluyor.”

“EHLİYET KURSU VE SINAVLARINDA YENİ ÖNLEMLER”

YENİ ÖNLEMLERİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DUYURDU..

Milli Eğitim Bakanlığı’nca ‘Trafik Adam’ animasyonu hazırlandı.

*Kursiyerler ders aralarında toplu halde bir arada bulunmayacak.

*Kursiyerler eğitim alanlarına toplu halde götürülmeyecek.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce hazırlanan animasyonda, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları, Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursları, İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları, Gemi Adamları Kursları ve Pilot Yetiştirme Kursları fiziki düzenlenmesinden, sürücü adaylarının ve görevlilerin uyması gereken kurallar, “Trafik Adam” karakteri tarafından izleyiciye aktarılıyor.

“Kontrollü sosyal hayat”, “Hep birlikte tedbir” kapsamında kurslarda atılması gereken adımlar şöyle anlatıldı:

* Kurslarda görünür yerlerde Covid-19 önlemleriyle ilgili bilgilendirici afişler asılacak.

*Kurs girişinde ve kurum içinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.

*Başta derslikler olmak üzere kurslarda kullanılan bütün birimler en az 1,5 metre sosyal mesafe olacak şekilde düzenlenecek.

*Her türlü faaliyet öncesinde ve sonrasında temas edilen yüzeylerle kullanılan araç gereçler dezenfekte edilecek. 

TEK KULLLANIMLIK MALZEMELER KULLANILACAK

* Kurslarda ve araçlarda tıbbi maske, kolonya, antiseptik ve dezenfektan ürünler bulundurulacak. Herkesin tıbbı maske takması sağlanacak. Kullanılmış maskeler ağzı kapalı çöp kutularına atılacak. Kurs bünyesinde bulunan kantin, büfe, çay ocağı gibi yerlerde tek kullanılmış bardak, tabak ve benzeri malzemeler kullanılacak. 

* Kurslarda ve eğitim araçlarında ateş ölçer bulundurulacak. Eğitim personelinin ve kursiyerlerin ateşi ölçülecek. Hastalık belirtisi gösteren kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılması için gerekli tedbirler alınacak. 

EĞİTİM ALANINA TOPLU GÖTÜRÜLMEYECEK 

* Kursiyerler, ders aralarında toplu halde bir arada bulunmamaları hususunda bilgilendirilecek. Kursiyerler, uygulama eğitim alanlarına toplu olarak götürülmeyecek. Toplu olarak götürülmesi gereken durumlarda servis yapılacak araca, kapasitesinin yarısı kadar kursiyerin binmesi sağlanacak.

KİŞİSEL ÜRÜNLER KULLANILACAK 

* Motosiklet ve iş makineleri uygulama eğitimi ve sınavlarında kursiyerlere kendilerine ait kask, baret, eldiven, kulaklık, yelek gibi malzemeler kullandırılacak.

Tüm sürücü kurslarında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında gönderilen talimatlarına uyulacak. Animasyonun, koronavirüs önlemlerinin kurslarda ve sınav sırasında eksiksiz uygulanmasına katkı sağlaması amaçlanıyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: