.
“Abdurrahman Dilipak, Malta’nın esrar kullanımını serbest bırakmasını nasıl karşıladı?”

Akdeniz’in ortasında Avrupa Birliği’ne (AB) üye, küçük bir ada devleti olan Malta, geçen günlerde tüm dünyanın ilgisini çeken bir kararla gündeme geldi..

Malta, esrarın kişisel amaçlarla yetiştirilmesi ve kullanılmasını yasallaştıran ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu..

Alınan karar kapsamında kişilerin evlerinde en fazla dört bitki yetiştirmesine ve üzerlerinde de en fazla yedi gram esrar taşımasına izin verildi..

Ancak kamusal alanda veya çocukların önünde içilmesi yasa dışı sayıldı..

Almanya, Lüksemburg ve İsviçre’nin de Malta’da alınan karara benzer planlamaları olduğu ifade ediliyor..

Dilipak, kenevir üretiminin yaygınlaştırılmasını savunanların sözcüsü durumunda..

Malta’nın kararının kimyasal uyuşturucuların önüne geçmek amacıyla alınmış olabileceğini öne süren Dilipak, THC’nin -esrarın etken maddesi- Türkiye’de uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde kullanılabileceğini söyledi..

Türkiye’de direkt esrar olmasa bile esrarın hammaddesi olan kenevir üretiminin serbest bırakılmasını ve yaygınlaştırılmasını savunanlar bulunuyor..

Bunların en bilineni Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak..

Dilipak, izinle kısıtlı miktarda kenevir üreten kişilerin kurduğu Kenevir Kooperatifi’nin sözcüsü durumunda..

Bilindiği gibi Türkiye’de sadece izinle kısıtlı miktarda kenevir üretilebiliyor..

Dilipak, yazılarında sık sık kenevirin faydalarına değinerek, üretiminin önündeki yasal engellerin kaldırılarak, artırılması gerektiğini savunuyor..

18Şubat 2020’de verdiği röportajda Dilipak, Diyanet İşleri Başkanı’na kenevirden seccade hediye ettiğini belirtmişti..

Malta’nın aldığı kararı değerlendirmesi amacıyla aradığımız Dilipak, güncel gelişmeye dair sorularımızı yanıtladı..

“Kenevir ormandan daha fazla oksijen sağlıyor”

Malta’nın kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Abdurrahman Dilipak:

“Malta’nın kararına bakınca ABD, Kanada, Avustralya, Hindistan ve bazı Asya ülkeleri gibi geleneksel anlamda kenevir tarımı yapılan ülkelerle Avrupa grubunun kararlarının aynı yönde ileri doğru geliştiğini gösteriyor..

Öyle olması gerek.. Bu konu özellikle Kovid-19 sonrası ‘iklim komplosu’ sürecinde gerçekçi bir proje. Çünkü iklim politikalarında en önemli unsur karbon salınımının azaltılması ve oksijen salınımının artırılması. Kenevir ormandan daha fazla oksijen sağlıyor..

Dahası toprağı da kimyasallardan arındırıyor. Faydalı bakterileri besliyor, zararlılarını engelliyor..

Ayrıca; hava, su, toprak açısından bu anlamda değişen dünya şartlarına uyum performansı çok yüksek bir bitki.. Bu anlamda ekonomik olarak gıdadan tekstile, demirden ahşaba, plastikten kağıda, gıdadan sağlığa, tıptan petrol ve petrokimyaya her sektörde kullanılabilir..

Dünyada içine kenevir katamayacağınız hiçbir ürün yok. Üstelik en düşük maliyetle, en kısa sürede, en yüksek katma değer üretimine imkan veren bir üründen söz ediyoruz..

esrar.jpg
Türkiye’de yapılan operasyonlarda ele geçirilen esrar imha ediliyor  / Fotoğraf: AA//cafemedyam

“Malta izin vererek kimyasal uyuşturucuların önüne geçmek istemiş olabilir”

Peki Malta’nın özel olarak esrarı serbest bırakmasındaki amacı ne olabilir?

Abdurrahman Dilipak:

“Malta sınırlı THC (esrarın etken maddesi) kullanımına izin vererek aslında bonzainin, kimyasal uyuşturucuların önüne geçmek istemiş olabilir. Türkiye, bu konuda daha dengeli, hatta uyuşturucu bağımlılarının tedavisi için de bu ürünü kullanabilir.. 

Bu arada, diğer çok önemli bir konu, kenevir çok yüksek seviyede radyasyon emicidir. Starlink, 5G-6G derken, dijitalleşen dünyada radyasyon kirliliğine karşı canlı hayatı en iyi koruyan ürün olarak gelecekte hayatımızda daha önemli bir bitki haline gelecektir..”

uyuşturucutedavisi.jpg
Dilipak, esrarın hammaddesi THC, uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde kullanılabilir / Fotoğraf: AA// cafemedyam

“Her anlamda Türkiye için hayati bir ürün”

Benzer bir düzenleme Türkiye içinde gerekiyor mu? 

Abdurrahman Dilipak:

“Evet, her anlamda Türkiye için hayati bir ürün. Ekonomi, istihdam, sağlık, depreme karşı dayanıklı konut ihtiyacı açısından çok önemli bir üründen söz ediyoruz..

Fosil yakıt ya da petrokimya bazlı plastik yerine kenevir yağı çok önemli. Kenevir yağını sadece petrokimya yerine değil doğrudan petrol yerine de kullanabilirsiniz. Geç kaldık maalesef. Oysa aynı zamanda özellikle taraf bölgeleri ve kırsalda önemli bir istihdam konusu..”

jandarma.jpg
İzinsiz ekilen kenevirlere yönelik jandarma denetimleri sürüyor / Fotoğraf: AA// cafemedyam

“Kenevir üretimi için bürokrasinin azaltılması şart”

Gerekiyor ise nasıl bir düzenleme olabilir?

Abdurrahman Dilipak:

“Yapılması gerekenlere gelince, önce mevzuatın ıslahı gerekiyor. Aynı şekilde bürokrasinin azaltılması şart.. Bürokrasinin eğitilmesi gerek. Muhtemel sorunların çözümü için bir birim oluşturulabilir..  

Konu İçişleri Savunma, Adalet, Gıda-Tarım, Sağlık, Teknoloji, Şehircilik Bakanlığı gibi birçok bakanlığı ilgilendiriyor.. Ciddi bir teşviğe ihtiyaç var..

Bu ürünlerin işlenmesi için üniversitelerin özellikle makine başta olmak üzere ilgili birimlerinin, ilahiyattan ekonomiye hemen her fakültenin akademik çalışmalar yapması gerekiyor..

TÜBİTAK, TOBB, Tarım Koop., KOSGEB işbirliği ile dokuma ve diğer alanlarda ihtiyaç duyulan teknolojilerin bir an önce üretilmesi, ya da mevcutların çeşitlendirilmesi ve yeni ürünler ve ihtiyaçlar için modifiye edilmesi de gerekir..”

“Keneviri kalkınma sürecine katmadan bu işin faturası daha ağır ve uzun sürecek”

Kenevir üretiminin arttırılmasının ekonomiye sıkıntıların bitirilmesine bir faydası olabilir mi?

Abdurrahman Dilipak:

“Kamu maliyesinde, tüketici, tarım sektörü, küçük esnaf, orta ölçekli sanayi ve ticaret, turizm bu üründen doğrudan ve dolaylı olarak etkilenecek. İç ve dış ticaret açısından son derece önemli.. Türkiye sunta için granül ithal ediyor ya da kağıt için selüler, petrol ve petrokimya ürünleri ithal ediyoruz. Yani döviz kaybını önleyecek ve döviz girdisi sağlayacak bir üründen söz ediyoruz.. Çevreci. Kesinlikle keneviri kalkınma sürecine katmadan bu işin faturası daha ağır ve daha uzun sürecek.. Her şey yolunda gitse bile daha güzel, sağlıklı bir gelecek için keneviri görmezden gelmek akıl ve mantıkla açıklanamaz..”

© The Independentturkish//Ali Kemal Erdem

“Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’tan yangına ‘çözüm’: Kenevir “

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, ülkenin bir çok yerinde yaşanan orman yangınlarıyla mücadelede çözümü ‘kenevir’de buldu..

Dilipak:

“Ekonominin canlanması için ve koronavirüse karşı şifa kaynağı olan kenevir ekelim.”

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, Türkiye’nin bir çok noktasında çıkan orman yangınlarıyla ilgili paylaşımda bulundu. 

Yangınlara karşı çözüm önerisi sunan Dilipak, “Havayı suyu toprağın islahı, ekonominin canlanması için ve Covid’e karşı şifa kaynağı olan kenevir ekelim” ifadelerini kullandı.

Dilipak’ın paylaşımı şu şekilde..

Abdurrahman Dilipak

“Orman yangının yarasını sarmak, havayı suyu toprağın islahı, ekonominin canlanması için ve Covid’e karşı şifa kaynağı olan kenevir ekelim. DSÖ dese yaparsınız değil mi!? Batılılar Kenevir ekiyor, peki bu konuda niye direniyorsunuz!Engelleyenleri Allahın hükmüne havale ediyorum!”

https://www.cafemedyam.com/2019/02/12/kenevir/

Uzun yıllar tıbbi amaçlar dışında Türkiye’de Kenevir üretimi yasak.

Prof. Dr. Şükrü Karataş:

‘2017 verilerine göre dünya kenevir pazarı 4 milyar dolar, 2025 yılında bu rakamın 11 milyar doları aşması bekleniyor’

Uzun yıllar tıbbi amaçlar dışında Türkiye’de Kenevir üretimi yasak. 2016 yılında 19 ilde üretimi serbest olan kenevirin onlarca sektörde 50 bin çeşide varan bir üretim skalası var.

  • İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Karataş:

“Konuya küresel bazda baktığımızda dünya kenevir pazarı 2017 yılında 4 milyar dolara ulaşmış durumda. 2025 yılında bu rakamın 11 milyar doları bulması bekleniyor” dedi.

KENEVİR OSMANLI DONANMASINDA KULLANILIRDI


”Dünya kenevir piyasasında zirveyi, hem tohum hem de endüstri anlamında Fransa ele ALDI.”

“Fransa’yı Çin ve İsrail takip ediyor. ABD’de de son dönemlerde kenevir üretimi sürekli bir artış gösteriyor. Oysa Türkiye kenevir üretiminde tarihten gelen bir avantaja sahip.”

”Osmanlı döneminde genellikle Karadeniz bölgesinde ekilen kenevir, liflerinin son derece dayanıklı olması nedeniyle çuval, halat ve ağ yapımında kullanılıyordu. Osmanlı donanmasının yelken, urgan ve halat ihtiyacını da karşılıyordu. Ana vatanı Türklerin ana yurdu Orta Asya olan kenevirin üretimi, Türkiye’de tıbbi amaçlar dışında, uluslararası anlaşmalar gereği yasaklanmıştı.”

  • Prof. Dr. Şükrü Karataş:

”2016 yılında Bakanlık iznine bağlı olarak izin verilen arazilerde 19 ilde serbest bırakıldı. Erdoğan’ın plastik poşetler yerine kenevirden yapılmış filelere dönüleceğini açıklaması, ardından Gıda Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin kenevir üretimine başlanacağını bildirmesi, tam da yerinde verilmiş son derece isabetli ve anlamlı bir beyan oldu”

“İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘KENEVİR FORUMU’ DÜZENLENİYOR!”


“İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 19 Ocak 2019 Cumartesi günü 2’nci Endüstriyel kenevir Forumu-Köye Dönüş Projesi” başlıklı bir etkinlik düzenliyoruz. Hayatın hemen hemen her alanında kullanılan, faydalarının saymakla bitirilemeyeceği kenevir tohumlarından dişi kenevirde bulunan uyuşturucu madde özelliği, ayrıca tohumundan soğuk presle elde edilen yağın faydası, onun saymakla bitmeyen faydalı özelliklerini gölgelememeli”

”Kullanım alanı ve yararları saymakla bitmeyen kenevir ekiminin bir devlet politikası olarak ele alınıp üretiminin teşvik edilmesi son derece yararlı ve umut verici. Bu hamlenin ekonomimize büyük bir katma değer sağlayacağını umuyoruz”

İLGİLİ HABER

Kaynak

http://www.yurtgazetesi.com.tr/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: