.
UYKUSUZLUK VAR OLAN HASTALIKLARI ARTIRIYOR!

88 binden fazla yetişkinin verilerine dayanan bir araştırmaya göre, 22.00-23.00 saatleri arasında yatmak kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Uyku saati ve sağlık arasındaki bağlantıya ilişkin bir diğer araştırma, 22.00-23.00 saatleri arasında yatmanın kalp hastalıkları riskini azalttığını ortaya koydu..

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin yayını olan ‘European Heart Journal- Digital Health’ dergisinde yayınlanan araştırmada 88 binden fazla yetişkinden 6 yıl boyunca veri toplandı..

Buna göre kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski, gece 23.00- 23.59 arası uykuya dalanlarda yüzde 12, bundan daha geç saatlerde uyuyanlarda ise yüzde 25 daha fazla. 22.00’den önce uyuyanlar için de bu oran yüzde 24..

Araştırmacılar kalp hastalıkları risklerini artıran yaş, kilo ve kolesterol seviyesi gibi diğer değişkenleri de dahil etmeye çalıştı ama araştırmada neden- sonuç ilişkileri kanıtlanamadı..

Araştırmayı yürütenlerden David Plans:

 “Bedenin fiziksel ve zihinsel işleyişin düzenlenmesine yardımcı olan 24 saatlik bir iç saati var. Araştırmada nedenlere dair çıkarımlar yapamasak da sonuçlar gösteriyor ki erken ya da geç yatmak vücut saatini daha çok bozuyor olabilir. Bunun da kardiyovasküler sağlık üzerinde yan etkileri oluyor.” 

İngiliz Kalp Vakfı’ndan hemşire Regina Giblin de yeterli uykunun sağlık için çok önemli olduğunu ve yetişkinlerin günde 7-9 saat uyuması gerektiğini hatırlatıp:

 “Ancak uyku kalp sağlığını etkileyen yegane etken değil.. Yaşam tarzını düzenlemek de önemli. Tansiyon ve kolesterol seviyesini bilmek, sağlıklı kiloyu korumak, düzenli spor yapmak, tuz ve alkol tüketimini azaltmak ve sağlıklı beslenmek gibi..”  .

NÜFUSUMUZUN YARISI UYKU RAHATSIZLIĞINDAN MUZDARİP”

Türk Uyku Tıbbı Derneği Genel Başkanı Özgen:

”Türkiye’de nüfusun yarısının uyku rahatsızlığı var. Uyku bozuklukları birçok fiziksel ve ruhsal hastalığın artışına yol açıyor.”

Türk Uyku Tıbbı Derneğince uyku ve uyku bozuklukları konusunda yeni araştırmalar, tanı ve tedavi yöntemleri değerlendirildi…

Özgen:

”İnsan ömrünün üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, vücudu dinlendirerek bireyi ertesi güne hazır hale getirir; insanı ruhsal ve bedensel anlamda yeniler!”

Uykunun, yemek ve içmek gibi yaşam için gerekli fizyolojik bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Özgen:

“Nüfusumuzun yarısı uyku rahatsızlığından muzdarip. Uyku bozuklukları gün içinde işlevsellikte bozulmaya, birçok fiziksel ve ruhsal hastalığın artışına veya tedavi süreçlerinin aksamasına yol açıyor. Bu nedenle tıbbın her alanında uyku bozukluklarının da dikkate alınması ve değerlendirilmesi son derece önemli..

Uykusuzluk yani hiç uyumama süresi bir miktar uzadığı zaman bu insanı ölüme kadar götürebilir..

Uyku, beynin istirahat ettiği basit bir süreç değil, aktif, kompleks ve dinamik bir süreç. Uyku, insanın, yoksunluğu karşısında en dayanaksız olduğu, kaçınılmaz ve önlenemez biçimde yerine konması gereken bir durum. Uykunun beynin birçok kısmı tarafından kontrol edilen çeşitli uykuya dalış, hafif, derin ve rüya uykusu evreleri gece boyunca tekrar eder ve her evrenin farklı fonksiyonları vardır. Sağlıklı bir uyku ancak tüm bu evrelerin yeterli sürelerde görülmesiyle sağlanabilir.”

Uykusuzluk var olan hastalıkları artırıyor

Prof. Dr. Özgen:

‘Uykusuzluk vücutta var olan bütün hastalık problemlerini tetikliyor…

Yeteri kadar uyunmadığı ve genetik olarak kodlanmış uykunun alınamadığı durumlarda bir müddet sonra bütün sistemlere ait problemler ortaya çıkıyor. Var olan bütün hastalıkları artırıyor..

Tansiyonu varsa, uykusuz kaldığı gecelerden sonra tansiyonunda olumsuz anlamda oynamalar oluyor..

Şeker hastalığını tetikliyor..

Ağrıları varsa artıyor. Çünkü o yenilenme ertesi güne hazır olma hali tamamlanamıyor..

Hiçbir hastalığı olmayan insanlarda da bedensel ve zihinsel anlamda belirli bir süreden sonra bir takım bozukluklar ortaya çıkıyor..

Bu, dikkatini toparlayamamadan öğrenememeye, gün içinde yorgunluk, bitkinlik ve halsizlikten trafik kazaları ile iş kazalarına kadar geniş bir yelpazede insan sağlığını tehdit eden bir durum.”

Kongrede uyku tıbbına ve uykusuzluğun sebep olduğu çeşitli hastalıklara ait bilgilerin, uykuda solunum ve hareket bozuklukları konularında yayımı yapılmış araştırmaların 40 bildiriyle sunulacağını ve 100’e yakın uyku bozukluğunun güncel tanı kriterleri, klinik özellikleri ile tedavi yöntemlerinin ele alınacağını aktaran

Özgen, uyku konusunda toplumsal farkındalığın artmasını hedeflediklerini belirtti. 

İLGİLİ HABER

yurt

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: