AKSARAY’IN OSCAR KALİTE ÖDÜLLÜ KURT ÜZÜMÜ

“GOJİ BERRY – KURT ÜZÜMÜ”

Aksaray’ın Hasan Dağı eteklerinde yetiştirilen ve faydası saymakla bitmeyen 2017 Oscar kalite ödüllü goji berry (kurt üzümü)…

Ana vatanı Tibet olan ve Türkiye’de “kurt üzümü” olarak bilinen goji berry’nin çiçeğinden dallarına kadar her şeyi çeşitli gıda maddesi olarak tüketiliyor..

2017 yılında Türkiye’de yapılan ‘Türkiye Tarım Oscarları Ödülü Yarışması’nda Oscar ödülüne layık görülen goji berry ayrıca tıbbi aromatik bitki olarak değerlendiriliyor..

Yapraklarından çay ile turşu, dallarından tavuk yemi, çiçeklerinden bal, meyvesi hem kuru hem de yaş olarak tüketilen goji berry, ayrıca marmelatından meşrubatına kadar birçok alanda değerlendiriliyor..

EN ÇOK KURUSU TÜKETİLİYOR

Goji berry’nin sıkıntısız bir üretimi var.. Goji berry’nin ana vatanı Çin, ama bizim topraklarımız için de çok uygun bir bitki. 800 rakımın üzerinde her yerde yetişebiliyor.. Su isteği az olan bir bitki.. Özellikle 4.-5. yaşından sonra hemen hemen su hiç istemiyor diyebiliriz.. Bakımı oldukça az.. Haziran ayında çiçek açmaya başlıyor Kasım ayına kadar sürekli çiçek açıyor ve meyve veriyor..

Goji berry tek yönlü bir bitki değil. Arıcılık için de çok büyük faydaları var. Sürekli çiçek açtığı için balı çok kaliteli..

Yaprağından çay yapılabiliyor. Yaprağı da satılıyor. Goji berry’nin şu anda Türkiye’de en çok kurusu tüketiliyor.. Dünyada yaşı da çok rağbet görüyor.. Başka ülkelerde meyve suyu yapılıyor, marmelatı yapılıyor, turşusu yapılıyor. Biz reçelini ve turşusunu yaptık..

Goji berry çok şeye faydası olan bir bitki.. Tıbbi aromatik bitki.. Başta kanser, kanser hücrelerinin gelişmesini engelliyor, prostata iyi geliyor, idrar yollarına iyi geliyor.. Vücutta ödem varsa ödeme iyi geliyor, kan basıncını ayarlıyor, insülin kullanmayan şeker hastalarına faydası var.. Hücre yenileme özelliği var. Bu bitki Çin’de gençlik iksiri olarak tanınıyor. Çok faydalı bir bitki..

“2017’DE OSCAR KALİTE ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ”

6 yıldır goji berry üretimi yapan ve 2017 yılında Aksaray’ı temsilen girdiği ‘Türkiye Tarım Oscarları Ödülü Yarışması’nda Oscar ödülüne layık görülen Çekil:

“2017 yılında ‘Türkiye Tarım Oscarları Ödülü Yarışması’na Aksaray’ı temsilen goji berry ile katıldık. Orada bizim ürünümüz Tarım Oscarı ödülüne layık görüldü. Goji berry’i Hasan Dağı eteklerinde yetiştiriyorum ve tüm dünyaya satıyorum. Bizim toplamda 57 dekar goji berry bahçemiz var. Geçen yıl kuru olarak 5 tona yakın ürün aldık. Yaş olarak da 17-18 ton ürün aldık. Bu yıl yüzde 50 daha artmasını bekliyoruz..” .

“AMACIMIZ TIBBİ AROMATİK BİTKİ ÜRETİMİNİ GELİŞTİRMEK”

Tarım ve Orman İl Müdürü:

“İlimizde tıbbi aromatik bitki olarak gözüken goji berry 57 dekar bu bahçemizde üretilmekte olup ilimiz tıbbi aromatik bitkilere çok uygundur.. Her türlü toprakta yetişebildiğinden ve su sıkıntısı olmadığından dolayı ilimizde şu anda tıbbi aromatik bitkilere geçiş var..

Bizim amacımız da çiftçilerimize tıbbi aromatik bitkileri daha da öğretip artırarak ilimizde çiftçilerimize alternatif gelir kaynakları oluşturmak. Bu çiftçimiz de 6 sene önce buna başladı. Biz kendisine her türlü teknik desteği verdik. İnşallah ilimizde tıbbi aromatik bitkileri artırarak alternatif gelir kaynakları oluştururuz..”.

Ziraat Odası Başkanı:

“Özellikle Hasan Dağı’nda goji berry yetiştirilmesi bizim için bir değerdir.. Biz Aksaray Ziraat Odası olarak bu tarz üreticilerimize her zaman destek oluyoruz.. Her zaman yanlarındayız. Üreticimiz burada goji berry üretiyor. Goji berry’nin ağacından, yaprağından çay yapılıyor.. Ayrıca bal da yapılıyor. İnsan sağlığı üzerinde ciddi şekilde etkili oluyor. Çiftçimizi tebrik ediyorum..” .

İŞKUR Müdürü:

“İl Tarım müdürlüğümüz, İŞKUR ve ziraat odamız iş birlikteliğiyle dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan ve tarımsal alanda yaşayan kadınların ve gençlerin istihdamına yönelik çeşitli projelerimiz var. Burada da temennimiz katma değeri yüksek bu ürünün daha yaygın hale gelmesi, hem meslek edindirme kurslarımız kapsamında, hem arıcılık başta olmak üzere ki bu ürünün arıcılığa da çok ciddi desteği katkısı var. Hem bir taraftan meslek edindirme kurslarımız, hem de istihdam boyutu ile burada tekrar bir değerlendirmemiz söz konusu olacaktır..”

“GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) NEDİR? GOJİ BERRY’NİN FAYDALARI NELERDİR?”

İçeriğinde yüksek miktarda antioksidan barındıran gojiberry, vücudu bakteri ve virüslerden arındırmada etkilidir..

Gojiberry (kurt üzümü) turuncu, kırmızı renkli ve keskin tadı olan otantik bir meyvedir. Taze kullanımının yanı sıra kurutulmuş olarak da tüketilen goji berry, dünyada wolfberry ismiyle de bilinir..

Yüksek oranda betakaroten, demir, C, B1, B6, B2 vitamini, protein, 18 amino asit, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko, bakır gibi önemli 21 mineral bulundurur..

Yüzde 21 gibi yüksek lif içeriğine sahip olan goji berry portakalda bulunan C vitaminine oranla daha yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden çok etkili antioksidanlar arasında gösterilir..

GOJİBERRY’NİN (KURT ÜZÜMÜ) FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek miktarda A vitamini içeren gojiberry, özellikle göz hastalıklarının oluşumunu engellemede faydalıdır..

İnsülin direncini düşürür..

Sindirimi kolay olan gojiberry kilo vermeye yardımcıdır..

Bağırsak florasını korur..

Bağışıklık sistemini güçlendirir..

Doğurganlık oranını arttırır. Rahim duvarını güçlendirir..

GOJİBERRY (KURT ÜZÜMÜ) NASIL KULLANILIR?

Tadı kiraz ve yaban mersinine benzemektedir.. Çin’de pirinç yemekleri,çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır.. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilir.. Gojiberry’ler genellikle kurutularak ya da gojiberry suyu olarak ihraç edilir..

Türkiye’de taze meyvesini ve suyunu bulmak pek mümkün değildir. Kurutulmuş gojiberry meyvelerini günde bir avuç olarak tüketebilir ya da yoğurdun içine konarak sağlıklı bir atıştırmalık olarak yenebilir..

Goji berry (Kurt üzümü) faydaları ve zararları
“GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) FAYDALARI VE ZARARLARI”

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım konu hakkında bilgiler verdi..

Bu meyve yüksek miktarda protein, A Vitamini, C Vitamini, riboflavin, potasyum, demir, magnezyum, bakır ve çinko içerir. Goji ayrıca birçok antioksidan, özellikle de beta-karoten ve zeaksantin sağlar..

Goji meyveleri yaz sonunda sonbaharın başlarına kadar hasat edilir ve güneşte kurutulur.. Taze goji meyvesi hemen tüketilmelidir. Yemeye veya kurutmaya hazır olana kadar yıkanmamalıdır..

FAYDALARI?

1- Yüksek seviyede antioksidan ve besin öğesi içerir..

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve serbest radikal hasarı ile savaştıkları için vücudu yüksek seviyelerde oksidatif stres ve iltihaptan koruyan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır..

2- Bağışıklık fonksiyonunu artırır ve kanserle mücadelede yardımcıdır..

Yaban mersini ve ahududu gibi goji meyveleride yüksek seviyede antioksidan A ve C vitamini içerir.. Bu iki besin öğesi bağışıklığı artırıp soğuk algınlığını önlemenin yanı sıra kanser ve nörodejeneratif hastalıklar gibi ciddi kronik problemleri önlemede de anahtar rol oynamaktadır..

3Sağlıklı cilt yapısını destekler:

Bitkilerde ve meyvelerde bulunan bir pigment olan beta karoten içeriğinin zenginliği nedeniyle sağlıklı cilt yapısını teşvik eder, cildin güneşten zarar görmesini engeller ve doğal bir cilt kanseri savaşçısı gibi davranır..

4- Göz sağlığını korur:

Goji meyveleri, UV ışığına maruz kalma, serbest radikaller ve diğer oksidatif stres formlarından gelen hasarı durdurmaya yardımcı olabilecek yüksek seviyelerde antioksidanlar (özellikle zeaksantin) nedeniyle maküler dejenerasyon için doğal bir tedavidir ve görme fonksiyonu için faydalıdır..

5- Kan şekerini dengelemeye yardımcıdır:

Şekerin kan dolaşımına salınmasının kontrol edilmesine yardımcı olur, bu da glikoz seviyelerini dengelemede problem olan ani yükselme ve düşmeleri önlemeye yardımcıdır..

6- Karaciğer hasarını önlemede yardımcıdır:

Yüzyıllar boyunca, geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları karaciğer problemlerini  tedavi etmek için goji meyvelerini kullanmaktadırlar.. Bir araştırma çalışması, goji meyvelerinin, alkol kaynaklı yağlı karaciğer hastalığının bozulmasını önleme gibi karaciğer sağlığı komplikasyonlarını yönetmede etkili olduğunu göstermektedir..

Goji meyveleri suyunun karaciğer üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir başka araştırma, meyvelerin karaciğerdeki tümörlerin büyümesini önlemeye yardımcı olduğunu saptamıştır..

Goji berry (Kurt üzümü) faydaları ve zararları

ZARARLARI?1- Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir:

Antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyici) olan warfarin gibi ilaçlarla etkileşir ve etkisini arttırır. Goji berry suyu, kanamayı artırabilecek bir bitkisel içecektir..

2- Kan şekerini çok düşürebilir:

Goji meyveleri kan şekeri seviyelerini düşürebilir.. Diyabeti yönetmek için olası tedavi seçenekleri olarak tanımlanmıştır.. Ancak zaten diyabet ilacı kullanıyorsanız, kan şekeri seviyelerinizin çok fazla düşürüp hipoglisemiye neden olabilirler, tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın..

3- Alerjilere neden olabilir:

Goji meyveleri, vücudun aşırı duyarlı hale geldiği bir durum olan anafilaksiye (kurdeşen, hava yolu tıkanıklığı, gastrointestinal sorunlar ve şok) neden olabilir.. Gıda alerjisi riski taşıyan kişiler, doktorlarından onay alana kadar goji meyveleri tüketmemelidir..

4- Hipotansiyona neden olabilir:

Goji meyveleri, kan basıncını düşüren ilaçların etkisini artırabilir.. Bu, hipotansiyona veya kan basıncı seviyelerinin tehlikeli derecede düşük seviyelere düşmesine neden olabilir.. Hipertansiyon tedavisi için ilaç kullanıyorsanız, goji meyvelerini tüketmeden önce doktorunuza danışın..

5- İshale neden olabilir:

Bir olgu sunumunda, goji berry çayı tüketen bir kişinin kanlı olmayan ishal ve karın ağrısı yaşadığı görülmüştür.. Meyvelerin insan vücudundaki bazı genleri modüle ettiği saptanmıştır.. Bu yan etkilerin bir başka olası nedeninin kontaminasyon olabileceği tartışılmıştır..

6- Düşüğe neden olabilir:

Goji meyveleri betain içerir.. Betain ayrıca menstruasyon ve kürtajı tetiklemek için de kullanılabilmektedir. Meyveler ayrıca östrojen taklit eden bir etkiye sahiptir.. Bu nedenle, hamile veya emziren kadınlar veya östrojene duyarlı hastalıkları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır..

Goji meyveleri çok sayıda sağlık faydası olan besinler açısından zengindir.. Bununla birlikte, goji meyvelerinin aşırı tüketimi bazı insanlarda ciddi yan etkilere neden olabilmektedir..

Goji meyvelerinin güvenli günlük limiti henüz bilinmemektedir.. Günde 15 g goji meyvesi yenebilmektedir, bu miktarın içinde 3 g zeaksantin bulunmasından ötürü göz sağlığına faydalı oluşu göz önüne alınmıştır..

***Araştırmalar, yaban mersini, acai meyveleri, turna yemişi, çilek ve kiraz gibi meyveleri yemenin, esas olarak güçlü antioksidanları nedeniyle kesin sağlık yararları sunduğunu göstermektedir..

https://www.cafemedyam.com/2021/07/22/odem/

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.