"BEN TCG. M.F. ÇAKMAK MUHRİBİ SONAR SUBAYI OLARAK O TARİHTE GEMİDE BULUNUYORDUM"
BEN TCG. M.F. ÇAKMAK MUHRİBİ SONAR SUBAYI OLARAK O TARİHTE GEMİDE BULUNUYORDUM

20 Temmuz 1974  sabahı çıkarma gemilerimize eşlik eden ve karadan açılan ateşlere karşılık vererek düşman kara bataryalarını susturan muhriplerimiz; 21 Temmuz da ikinci dalga çıkarma gemilerini koruyarak tekrar Girne önlerine gelmişlerdi..

Ben TCG. M.F. Çakmak Muhribi Sonar Subayı olarak o tarihte gemide bulunuyordum..

Gemimizin 21 Temmuz sabahı uçağının isabet alması sonucu uçağını terk eden Plt. Kd. Ütğm Sadık Dülger’i denizden aldığını ve daha sonraki senelerde şehit olan bu kahraman pilotumuzun Baf açıklarında maruz kaldığımız uçak hücumlarında bizlerle beraber olduğunu biliyor muydunuz..? Ya da bugüne kadar bundan bahsedildiğine hiç şahit oldunuz mu..?

Kahraman pilotumuzun birçok kez havada ki bazı pilotlarla telsiz irtibatı kurduğuna ve düşman uçaklarının hücumuna uğradığımızı belirttiğine ben şahidim..

Zira bizler konvoyu durdurma görevini icra amacıyla Baf açıklarına intikal maksadı ile Nizam 1 olarak adlandırılan (tek sıra) en önde Birliğimizin Komutanı olan Komodor Deniz Kurmay Albay İrfan Tınaz‘ın (Sonradan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da yaparak emekli olmuştur. TCG. Kocatepe’nin battığı/batırıldığı görevle ilgili olarak tam ve doğru bilgiler kendisindedir. Teyit için kendisi de kabul ederse görüşülmesi olayların açığa kavuşması açısından yararlı olacağı kanaatindeyim) gemimizde olmasından ötürü TCG.M.F.Çakmak ve sonra gemi komutanı kıdemine göre TCG. Adatepe ve TCG. Kocatepe sırası ile intikal seyrinde idik..

Bölgenin tarafımızdan savaş bölgesi ilan edilmesi ve tüm hava ve deniz vasıtalarına kapatılması nedeniyle bizlere hava savunması sağlayan CAP (Combat Air Patrol) uçaklarımız nedeniyle de herhangi bir hava hücumu beklenmiyordu..

İlk hücum en arkadaki TCG. Kocatepe’ye yapılıyor ve herhangibir sakınma manevrası yapamadan isabet kaydediliyordu.. TCG Kocatepe de olanların sonrasını halen hayatta olan personelden detaylı olarak öğrenebileceğimizi ümit ediyorum..

İlk hücum yapıldığındaki komuta heyetimizin değerlendirmesi İngiliz uçaklarının hücum ettiği yönünde idi ama sonrasında hücumu yapanların bizim uçaklarımız olduğunu anladık.. Rahmetli Sadık Dülger’in SHM deki çırpınışlarını dün gibi hatırlıyorum. “Yunanlılarda da aynı uçaklardan var!”..

Her üç muhribimizde ABD’den transfer edilmiş ve ana amacı DSH (Denizaltı Savunma Harbi) ve karabombardımanı olan Gearing sınıfı gemilerdi.. Gemilere hücum eden uçak pilotlarndan olan Yarbay Zeki Kılıç’ın bahsettiği gibi o dönemde gemilerimiz hiçbir hava savunma (U/S: Uçaksavar) silahına sahip değildi.. (Kıbrıs Harekatı sonrasında bu eksiklik görülerek U/S silahları monte edilmiştir.) Her gemide baş ve kıçta birer adet iki namlulu 5/38 inçlik genellikle kara bombardımanı ve suüstü harbi maksatlı iki adet top vardı.. Uçakların gemiye yaklaşmasını önlemek amacıyla baraj atışı tabir edilen zaman ayarlı tapa ile atışlar yapılıyordu.. Bu bizlerin isabet almasını önledi..

O günlerde güdümlü roket/bomba ise hava kuvvetleri envanterimizde mevcut değildi. Sabit hedeflere karşı çok başarılı olan pilotlarımızın hareketli ve sakınma yapan hedeflere isabet ihtimali azdı ve yaptığımız baraj atışı ile pilotların gemimize fazla yaklaşmadan roket/bomba atmalarına sebep olmamızın da isabet almamamızı sağladığını değerlendiriyorum..

KABUL ETMEKTE ZORLANIYORUM

Diğer taraftan ben Yb. Zeki Kılıç’ın bahsettiği şekilde su bombası attığımızı da hatırlamıyorum ama isabet etmeyen roket ve bombaların patlayarak yüksek su sütunları çıkardığını hatırlıyorum.. Zaten uçaklara karşı su bombası atma gibi bir doktrinimiz olduğunu da hatırlamıyorum.

Neticede pilot, gemi II. Komutanı vb. gibi kişiler olayları magazinsel boyutta anlatmaya çalışıyor. TCG Adatepe II. Komutanı büyüğümüz de sadece kendi gemisinde olanları anlatıyor. Biz TCG. MF. Çakmak personeli olarak 3 hava hücumundan yara almadan kurtulduk. Pilot büyüğümüz 2 hücumdan bahsediyor. Neyse anlatacak çok şey var. Kimsenin yaptıklarını küçümsemek gibi bir durumda değilim. Her iki kuvvet personeli de verilen emirleri yerine getirdi ancak yaklaşık olarak 3-4 saatlik bir aralıkta kendi uçakları tarafından dost olduğumuz farkedilmeden hücum edilmeyi kabul etmekte zorlanıyorum.

Sayın Emin Çölaşan’ın yayınladığı haberlerde yer alan kaçma kelimesi sadece bana değil o tarihte gemimizde görev yapan birçok kardeşime dokunmuştur.

 Gemilerin ağır hasar sonucu anadolu sahillerine kaçmaları şeklinde ifade edilen olayı da açıklamaya çalışmalıyım.. Ben kaçma ifadesini kati surette kabul etmiyorum.. Kaçacak olsak TCG. Mareşal Fevzi ÇAKMAK muhribi olarak gemilerini terketmiş TCG. Kocatepe personelini kurtarmaya/ gemiyi yedeklemeye gitmezdik..

Diğer husus gemilerin ağır hasarlı olduğuna ilişkin ifadelerdir..

TCG.M.F ÇAKMAK gemisine herbiri 45 dakikadan az olmamak üzere 3 hava hücumu yapılmıştır. Gemimize fiilen bir tek roket/bomba isabeti kaydedilememiştir.. Sadece makineli tüfek ile köprüüstü ve SHM(Seyir Harekat Merkezi) hedef alınarak gelişi güzel tarama yapılmış. Genellikle can sallarımız hasar görmüştür o kadar.

Ağır hasarın tarifi nedir..?

TCG ADATEPE de ise çok yakınına düşerek patlayan bir bomba/roketin infilakı sonucu zannederim sancak makineye ait bir sitim borusu hasar gördüğünden tek makineye kalmış ve Komodor İrfan Tınaz’ın direktifi ile 8-10 knot süratle kuzeye anadolu sahiline doğru seyretmiştir. O gemimize de herhangi bir roket isabeti olduğunu hatırlamıyorum. 

Bu vesile ile hayatını kaybetmiş başta gemi komutanımız Atilla Erkan olmak üzere bütün silah arkadaşlarıma ve Şehitlerimize (Plt. Kd. Ütğm Sadık Dülger dahil) Allahtan rahmet, hayatta olan Gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

Saygılarımla,

Ömer Sevdik (TCG M. F. Çakmak Sonar Subayı 1974 / Emekli Deniz Yüksek Mühendis Kıdemli Albay)

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: