YENİ AKİT GAZETESİ 8 YIL SONRA KABUL ETTİ: ‘KABATAŞ HABERİ’ YALANDI

Estimated read time 6 min read

Share this content:

“ARALARINDA ERDOĞAN DA VAR: ‘KABATAŞ YALANINI SAVUNANLAR’ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU”

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 25isim hakkında “Kabataş yalanını savunduğu” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu..

Aralarında Erdoğan da var:
Cumhuriyet// cafemedyam

Gezi Parkı protestolarının sürdüğü günlerde Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini Zehra Develioğlu’nun Kabataş’ta belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 80-100 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğradığı öne sürülmüştü. Bu iddiaların ardından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında “elimizde görüntüler var, bu Cuma görüntüleri açıklayacağız” demişti. 

“25 İSME SUÇ DUYURUSU

HKP avukatları  “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama”, “Bu suçun Ağırlaştırılmış hali Basın Yolu İle İşlenmesi”, “Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs” ve “Yalan Tanıklık” suçlarını işlediklerini belirterek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na,

  • Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan,
  • Zehra Develioğlu,
  • Gazeteciler; Elif Çakır, İsmet Berkan, Ardan Zentürk, Halime Kökçe, Murat Çiçek, Saadet Oruç, Ersoy Dede, Kenan Alpay, Fuat Uğur, Mahmut Övür, Kemal Öztürk, Merve Şebnem Oruç, Yasin Aktay, Abdülkadir Selvi, Cemile Bayraktar, Abdülhamit Güler, Ahmet Kekeç,
  • Dönemin Star, Yeni Akit, Türkiye, Sabah, Yeni Şafak Gazeteleri ve A Haber’in Genel Yayın Yönetmenleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

“FETÖ İLE BİRLİKTE SALDIRDILAR

Suç duyurusuna ilişkin HKP MYK Üyesi Adnan Okur:

”Bugünkü suç duyurumuzun konusu; Kabataş Gelini yalanının Yeni Akit tarafından itiraf edilmesi ve uydurma olduğunun kabul edilmesidir. Bu itirafın nedeni, Yeni Akit’in, o dönem bu yalanda buluştukları Elif Çakır ile kapışmasıdır.Bilindiği üzere Şanlı Gezi İsyanımızı karalamak, haklılığına ve meşruluğuna gölge düşürmek için dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan; “Çok önemli bir yakınımın gelinini yerlerde sürüklediler” açıklamasını yaparak yalanın fitilini ateşlemiş, yandaş gazeteciler de gereğini yaparak yalanı devam ettirmişlerdi..

AKP’giller Şanlı Gezi İsyanımıza FETÖ ile birlikte saldırdılar.. FETÖ ile birlikte örgütlediler Kabataş Gelini yalanını.. Birlikte Gezinin masumiyetini karalamaya çalıştılar.. Ama 17-25 Aralıkta ortaklıkları bozulup birbirlerine girince, Kabataş Gelini yalanı da FETÖ tarafından mobese kayıtlarıyla ortaya çıkarıldı..”

YENİ AKİT KABUL ETTİ: KABATAŞ YALANDI

Gezi eylemleri sırasında öne sürülen Kabataş’ta bir kadına ve çocuğuna saldırı yapıldığı iddiasının yalan olduğu Yeni Akit gazetesi tarafından yıl sonra kabul edildi.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi, Gezi direnişi sırasında Kabataş’ta bir kadına saldırıldığı yönündeki iddiaları gündeme getiren Karar gazetesi yazarı Elif Çakır’ı hedef aldı. Yeni Akit, Çakır’ı hedef alırken Tayyip Erdoğan ve kendi yazarı Ali Karahasanoğlu’nu da yalanlamış oldu..

Yeni Akit gazetesi, başörtüsünü çıkardığını açıklayan Karargazetesi yazarı Elif Çakır’ı bu nedenle saldırdığı haberinde ‘Kabataş yalanı’nı kabul etti..

‘Kabataş yalanı’nın provokasyon olduğunu ilk kez belirten YeniAkit, Elif Çakır için ‘başörtüsünün de yalan olduğu ortaya çıktı’ ifadesini kullandı..

Dönemin Başbakan’ı Erdoğan, bugünlerde Yeni Akit’in yalanladığı iddiayı, “Benim başörtülü kardeşlerime saldırdılar, camiye bira şişeleriyle girdiler” şeklindeki sözlerle savunmuştu. Yaptığı konuşmalarda ‘Önümüzdeki Cuma günü görüntüleri yayınlayacağım’ diyen Erdoğan’dan herhangi bir adım gelmedi. Söz konusu anlara ait görüntülerin ortaya çıkmasıyla herhangi bir saldırının olmadığı da ortaya çıktı.

Yeni Akit:

“Evrim geçirdi: Elif Çakır’ın Kabataş’tan sonra başörtüsü de yalan oldu!..

Gezi kalkışması sırasında ‘Kabataş’ta başörtülü genç kadına 70 üzeri çıplak magandanın saldırdığını hatta üzerine bevlettiğini’ iddia ederek provokasyona girişen Karar yazarı Elif Çakır’ın haber sitesindeki yeni hali dikkat çekti.. Kabataş olayının ardından Çakır’ın başörtüsünün de yalan olduğu ortaya çıktı” 

Gezi Parkı eylemleri sırasında 1 Haziran 2013’te Kabataş’ta, “belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 70-100 kişilik bir grubun, başörtülü bir kadını dövdüğü ve üzerine idrarlarını yaptığı” iddialarını savunan gazetelerden birisi de Yeni Akit’ti.

Kabataş yalanı neydi?

Gezi Parkı eylemleri sürecinde dönemin Bahçelievler BelediyeBaşkanı Osman Develioğlu’nun gelini olan ZehraDevelioğlu’nun “Kabataş İskelesi’nin önünde belden yukarısı çıplak, elleri deri eldivenli, başları bandanalı onlarca erkek tarafından yerlerde sürüklendiği, üzerine idrar yapıldığı” iddiaları öne sürüldü..

“Kabataş gelini” olarak da anılan Develioğlu’nun Haziran2013’te öne sürdüğü iddiaları Star gazetesinde çalışırken haberleştiren Elif Çakır, daha sonra kamera görüntüleriyle yalanlanan bu iddialar nedeniyle ‘özür’ çağrılarına muhatap oldu..

“Kabataş saldırısı” iddiasını çürüten kamera görüntülerinin ardından saldırıya uğradığı öne sürülen ZehraDevelioğlu ile röportajı gerçekleştiren Elif Çakır’a ağır eleştiriler yöneltildi ve özür dilemesi istendi..

6Şubat 2014’te bir yazı kaleme alan Çakır:

 “Özür dileyecekmişim.. Pardon ama kimden ve hangi sebepten dolayı özür dileyeceğim.. Ben bir başarı gösterdim.. O günlerde sosyal medyada efsane olarak anlatılan ‘iddia sahibi’ne ulaştım ve konuştum.. Anlattıklarına hiçbir sansür uygulamadım, ‘abartıyor’, ‘ya şunları makul hale getireyim daha inandırıcı olur’ demedim, O’na saygı duydum ve ne anlattıysa yazdım..” 

İLGİLİ HABER

Duvar / Cumhuriyet

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.