SAĞLIK

HAVUZ VE DENİZDEN VİRÜS BULAŞIR MI?

TATİL SEZONU YAKLAŞIYOR…

KORONAVİRÜS SU YOLUYLA BULAŞIR MI?

Korona virüsünün su yoluyla bulaşma ihtimali merak ediliyor. Uzmanlar, deniz ve havuzlardaki riskleri değerlendirdi…

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ülkeleri de hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyularak turizmi canlandırma planları yapıyor.

Yaz tatili denince birçok kişinin aklına plajda güneşlenmek, denize girmek veya havuzda yüzmek geliyor.

Salgının yaz aylarında da etkisini sürdüreceği düşünülünce, deniz, göl veya havuzda yüzmek tehlike oluşturuyor mu?

DENİZDE VEYA GÖLDE YÜZMEK TEHLİKE OLUŞTURMUYOR!

Uzmanlara göre, havuzda, gölde veya denizde yüzmek tehlike oluşturmuyor. Ancak havuzun kenarında veya plajda sosyal mesafe kuralına kesinlikle uyulması gerekiyor.

Uzmanlar, havuz, göl veya denizde yüzmek isteyenlerin, sudan çıkınca çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Havlularını yan yana sererek güneşlenmenin virüsün bulaşma riskini artırdığı belirtiliyor. İnsandan insana virüsün bulaşma riski artarken soğuk suda enfeksiyon tehlikesi azalıyor.

KLORLU SUDA RİSK YOK

Alman Havuzlar Birliği Genel Müdürü Christian Ochsenbauer:

”Kapalı ve açık yüzme havuzlarında suyun klorlanması nedeniyle endişe etmeye gerek yok. Bu şekilde virüs etkisini yitiriyor.”

Alman Federal Çevre Dairesi de aynı tespitte bulunarak, açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun sürekli olarak filtreleme ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçtiğini, bunun da bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirdiğini belirtiyor.

‘KİMYASAL KULLANILMAYAN HAVUZLAR RİSKLİ’

Federal Çevre Dairesi’nin açıklamasında, kimyasal maddeler kullanılmayan biyolojik havuzlar konusunda ise uyarıda bulunularak buralarda dezenfeksiyon yapılmadığı için, enfeksiyon riski bulunduğuna dikkat çekiliyor.

DENİZDE BULAŞMA İHTİMALİ DÜŞÜK

Federal Çevre Dairesi:

”Büyük göl ve denizlerde de yüzmek tehlikeli değil. Suda virüsün bulaşma riski çok azalıyor..

Suyun sıcaklığının yükselmesi ve yazın güneş ışınlarının artmasıyla muhtemelen sudaki virüsler etkisini yitirecek.”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ):

”Korona virüsünün su yoluyla bulaşabileceğine dair bir işaret bulamadık. Ancak ishal olan veya solunum yolları rahatsızlıkları geçirenlerin diğer kişileri tehlikeye atmaması için havuza veya denize girmemesi konusunda uyarıda bulunuyoruz.”

Tatildekileri uyardı: Havuzlarda görünmeyen tehlike

Tatildekileri uyardı: Havuzlarda görünmeyen tehlike

Uzman Dr. Bengisu Ay:

“Havuz sularındaki mikroplar idrar yolu enfeksiyonları, vajina enfeksiyonları, ishal, deri enfeksiyonları, dış kulak yolu, göz ve beyin iltihabına bile yol açabilir.”

Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Uzman Dr. Bengisu Ay, tatilde havuza girecekler için uyarılarda bulundu.

Bengisu Ay, havuz sularındaki mikropların idraryolu enfeksiyonları, vajina enfeksiyonları, ishal, deri enfeksiyonları, dış kulak yolu, göz ve beyin iltihabına dahi yol açabileceğini belirterek:

“Yaz tatilinde ya da sonrasında gözde yanma, idrar yaparken yanma, sık idrara gitme, kulakta şişlik kızarıklık, ishal, ateş ve genital akıntı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.” 

Havuzları temizlemek için kullanılan klora rağmen bazı dirençli mikroorganizmaların insanlarda enfeksiyonlara zemin hazırladığını kaydeden Ay, durağan olması nedeniyle havuzsularının bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşturduğuna dikkati çekti..

Ay, herhangi bir rahatsızlığı olan hasta kişilerin kesinlikle havuza girmemesi gerektiğine vurguyaparak şu değerlendirmeyi yaptı:

  • Suya girmeden önce ve çıktıktan sonra duş alınmalıdır..
  • Kadınlar tampon kullanacaksa mutlaka sudan çıktıktan sonra tampon değişimi yapmalıdır..
  • Vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için ıslak mayo ile kalmamalı, mayo değişimi sağlanmalıdır..
  • Klorlama ve su analizi yapıldığından emin olunmayan havuzlar tercih edilmemelidir.. Klorlama gibi dezenfeksiyon yöntemleri ile mikroorganizmalar öldürülür. Ama dirençli olanlar üzerinde bir etki yapamaz. Bu enfeksiyonlardan korunmanın en güzel yolu ise deniz tercihi yapılmasıdır. Deniz tercihi de mavi bayraklı plajlar olmalıdır..

İLGİLİ HABER

gazeteduvar// Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: