MAGAZİN

NESİMİ ÇİMEN…

TÜRKÜ SÖYLEYEN İNSANLAR İÇİN BİR İDOLDÜR

Nesimi Çimen 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren güzel insanlardan birisiydi.

Nesimi Çimen

HALK OZANI NESİMİ ÇİMEN

Nesimi Çimen 1931 yılında Adana’nın Saimbeyli ilçesinde doğdu. Küçük yaşta türkü derlemeleri yapan Nesimi, topladığı folklor değerlerini radyo arşivlerine kazandırdı. Hatayi, Pir Sultan Abdal ve diğer usta ozanların nefeslerini söyleyerek kendisini tanıttı. Nefeslerini, türkülerini bağlama ile değil, göğsünde taşıdığı cura eşliğinde söyledi ve cura çalmada ün kazandı. Balet ve Müzisyen Mazlum Çimen’in babası olan Nesimi Çimen 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Otelinde katledildi. 


Ender Balkır:

“Türkü seven herkes Nesimi Çimen’i zaten bilir, burada önemli olan türküleri ve Nesimi babayı bilmeyen gençlere ulaşmaktır. ‘Ruhumda Sızı Var’ türküsünü yorumlarken hissettiği duyguları, onu tanıyan ve sevenlerin içinde bir sızıdır. Dinlerken de söylerken de hep onu yaşıyoruz..

Nesimi Çimen benim için bir idol, sadece benim için değil bütün türkü söyleyen insanlar için bir idoldür. Nesimi Çimen’in müziği bir yana hayran olduğum taraflarından birisi de sanatın her alanından insanlarla sıkı bir diyalog halinde olmasıdır”  

Nesimi Çimen gibi barış yanlısı sanatçıların böyle bir katliamda yaşamını yitirmesi çok acı. Ne acıdır ki Barış Güvercini türküsünde, ‘Dostluklar kurulsun insanlar gülsün Son bulsun savaşlar kimse ölmesin’ diyen bir barış insanını ve insanlarını böyle vahşi bir olayda yitirmiş olmamız, çok üzücü… Ne çok şeyler üreteceklerdi. Daha neler neler öğrenecektik o güzel insanlardan… Hepsini saygıyla, hürmetle ve özlemle anıyorum.”

Ender Balkır, Müzik hayatını sürdürmek için matematik öğretmenliğinden istifa eder. ilk albümü “Ezim Ezim”i 2007’de, 2013 yılında ise ikinci albümü “Ahir”i müzikseverlerle buluşturdu. Türkiye’de yayımlanan önemli dizilerinin sesi oldu. “Hanımın Çiftliği, Dila Hanım, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Poyraz Karayel, Ustura Kemal, Düriyenin Güğümleri” dizilerinde ve “Düğün Dernek” filminde türküler seslendirdi. 

Ender Balkır

Kaynak


Şerif Karataş/ www.evrensel.net

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: