GENEL

MANGAL KÖMÜRÜ KULLANIM ALANLARI…

Kömür cilt üzerinde istenmeyen kir ve yağları çeker. Bunun için özellikle bahar ve yaz aylarında yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Mangal kömürleri bir çok alanlarda kullanılmaktadır. Arta kalan mangal kömürleri değerlendirmek oldukça kolay.

Mangaldan arta kalan kömürler nasıl değerlendirilir? Arta kalan mangalların kullanım alanları nelerdir?

Özellikle yaz aylarında kullanılan mangallar, her daim ailede bir keyif seçeneği olmuştur. Ailecek çıkılan tatillerde, gidilen pikniklerde mangal yakılması favori bir etkinlik olmuştur. Mangal kömürleri bir çok alanlarda kullanılmaktadır. 

Mangal Kömürünün
Biyolojik Özellikleri

Biyolojik kömürün ileri derecede gözenekli yapısı bu kömürün yakıt olarak kullanımı yanında kendisine başka kullanım alanları da açılmasına neden olmuştur. Örneğin öğütülmüş veya tablet haline getirilmiş kömür sindirim yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde tedavi amacıyla kullanılabilir. Mangal kömürleri suların arıtılması ve temizliğinde de kullanılmaktadır.

Cilt Maskesi!

1-) Yanmış kömürün soğuması üzerinden 48 saat geçmesini bekledikten sonra cildinize aktif kömür maskesi yapabilirsiniz.

Kömür cilt üzerinde istenmeyen kir ve yağları çeker. Bunun için özellikle bahar ve yaz aylarında yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Briket Mangal Kömürü

Türkiye’de halen klasik üretim mangal kömürü en çok talep gören ve kullanışlı olan türdür. Hatta bir adım daha öteye geçilmiş ve mangal kömürü üretimi için artık ağaç kesilmesine gerek kalmamıştır. Endonezya’da üretilen bir mangal kömürü türü vardır ki, üretimi için tek bir ağaç bile kesilmemektedir. Endonezyalıların hayat ağacı dedikleri Coconut-hindistan cevizi kabuğundan üretilmektedir bu kömürler.

Küp şeklinde bir yapıya sahiptir ve bu sayede depolanırken aralarında boşluk kalmadığı için az yer kaplamaktadır. %100 doğa dostu bu ürünlerin yaygınlaşması ile ızgarada pişirilecek yiyeceklerin daha sağlıklı olmaya başladığı söylenebilir. Bu ürünün en önemli özellikleri : Kimyasal madde içermez, tozsuz, dumansız ve külsüzdür. Hep aynı ısı değerinde yanar, sanki bir elektrikli rezistans gibi ısı değerini koruduğu için yiyecekler yanmaz. Kansorejen etkisi yoktur, ağaç kesilmesine gerek olmadığı için doğa dostu ekolojik bir üründür.

Yüksek kalori : minumum ısı değeri 7701KCal/ kg dır. Düşük ucucu: düşük ucucu özelliği sayesin de en uzun yanma süresine sahiptir,
Yüksek korbon miktarı,
Kül miktarı orijinal ağırlığının % 5 i kadardır,
%100 doğal malzemeden oluşur,
Duman ve is yapmaz ,
Kokusuzdur,
Kıvılcım çıkarmaz.

Bitkiler için kullanım!

2-) Kimyasal içerikli bir kömür kullanımı oldu ise arta kalan yanmış kömürleri bitkileriniz için kullanabilirsiniz.

Toprağın Ph değerini artıracaktır.

Tarımsal Faydaları

Biyolojik kömürün toprakta biyolojik aktivite için uygun ortam yarattığı, gübreleme ile verilen mineral ve bitki besin elementlerinin yıkanıp gitmesini önlediği ve böylece toprak verimliliğini artırdığı düşünülmektedir. Son dönemde deneysel çalışmalarda biyolojik kömürün toprak ıslahında dikkat çekici tarımsal faydaları tespit edilmiştir.

Izgara’ları açmak!

3-) Yollardaki veya kapınızın önündeki ızgaraya dökebilirsiniz. Bu küller ızgaraların açılmasında yarar sağlayacaktır.

Sera Gazlarına Etkileri

Ayrıca atmosferik karbonun toprağa gömülmesi ile sera etkisinin zayıflatılarak tersine dönüşün sağlanabileceği düşünülmektedir. Ayrıca CO2’ten çok daha etkili bir sera gazları olan nitröz oksit (N2O) in ve metan’ın atmosfere salınımının biyolojik kömür uygulanan tarlalarda %80’e kadar düştüğü ifade edilmiştir.

Buzdolabı kokusunu gidermek!

4-)Buzdolabında bulunan yiyeceklerden kaynaklı sürekli bir koku meydana geliyorsa delikli bir plastik torbanın içinde bir parça yanmış bir parça kömür koyunuz.

Tüm kokuları giderecektir

Odun Kömrünün
Kullanım Alanları

Mangal kömürü olarak kullanılmasının yanında odun kömürünün siyah barut üretiminde, metallerin yüzey sertleştirilmesinde ve yeni tekniklerin uygulanması sonucu gram başına 300-2000 m2 yüzey alanına sahip kömürlerin üretilmesiyle bir çok alanda kullanılmakta olduğundan söz etmektedir.

Odun kömürünün bazı uygulama alanlarını aşağıdaki gibi özetlemektedir:

Kimya endüstrisinde (karbon disülfit, sodyum siyanit ve karpit imali),metalurjide (demir filizinin arıtılması, demir silikon ile saf silikon üretimi, çeliğin sertleştirilmesi, bakır filizinin arıtılması, kalay filizinin arıtılması), çimento en düstrisinde yakıt olarak, aktif karbon’a dönüştürülmesi (su arıtma, klorlama, gaz arıtma, pil sanayi, şeker sanayi, ilaç sanayi, katalizör olarak), filtrelemede (içme suyu filtrasyonu, sigara filtresi), gaz jeneratörlerinde (makineler için gaz üretimi, içeceklerin karbonizasyonu), meyvelerin kurutulmasında, baskı endüstrisi gibi birbirinden çok farklı ve çok sayıda endüstri alanında kullanılabilmektedir

Çiçeklerin ömrünü uzatmak!

5-) Kestiğiniz çiçekleri vazoya koymadan, dibine bir iki parça yanmış kömür koyunuz.

Çiçekler daha uzun ömürlü kalacaktır.

Bir Enerji Kaynağı Olarak
Mangal Kömürü

Odun kömürü, odunun havasız bir ortamda kömürleştirilmesiyle elde edilen katı kısmıdır. Hava olmayınca odun kül oluncaya kadar yanmaz, fakat kimyasal olarak dekompoze olarak kömür halini alır. TSE (1975)’ne göre odun kömürü, torluklarda odunun az hava akımı ile yakılmasından oluşan (kömürleşen) bir odun ürünüdür.

Yabani otlardan kurtulmak!

6-) Bahçede bulunan yabani otlardan kurtulmak için, yabani otların bulunduğu bölgeye yanmış kömür veya küllerini savurabilirsiniz.

Odun Kömürünün Avantaj ve Dezavantajları

Avantajları;
1-Dumansız yanar,
2-İyi depolanır,
3-Alevsiz yanar,
4-Basit ve ucuz bir şekilde üretilir,
5-Fosil yakıtlarından ½ – ¼ daha ucuzdur.
Dezavantajları
1-Tekniğine uygun ocaklarda üretilmediğinde randıman % 8-9 gibi düşük olur ve çevre kirliliğine yol açar,
2-Verimsiz mangallarda kullanıldığında verim % 20-35’lere düşer.

Sağlıklı Orkide!

7-) Orkidelerin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, yanmış kömürleri eziniz ve saksı diplerine koyunuz.

Mangal Kömürü
Yapımı

Mangal yaparken hiç düşünmeden kullandığımız kömürlerin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi ?O kömürler gerçekten hiç kolay yapılmıyorlar ve sizin önünüze gelesiye kadar bir çok zorlu aşamadan geçiyorlar. Kısaca sizlere aşamalardan bahsettikten sonra aşağıda eklediğim videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede mangal kömürü nasıl yapılır anlayabileceksiniz.

İlk önce kömürün hammaddesi olan ağaçlardan elde edilmiş eşit parçalarda odunlar çadır şeklinde üst üste konuluyor. Odunların çok güzel bir şekilde yerleştirilmesi gerekiyor herhangi bir boşluk tüm yapılan işin boşa gitmesi demektir. Daha sonra meşe ağacından oluşan çadırın üstü toprak ve kömür tozuyla kapanıyor. Ara ara boşluklar oluşacaktır bunların hemen kapatılması gerekir yoksa odunlar hava alır ve hemen yanarlar. Buda o kadar emeğin boşa gitmesi demektir.

İşin şaşırtıcı tarafı ise odunların bu çadır içinde 20 gün yavaş yavaş yanması gerekiyor. İşte bu yüzden sıkıca kapatılıp boşluk olmaması gerekiyor bu sayede hava alamayan odunlar çok yavaş ve yüksek derecede yanıyor. Uzun lafın kısası mangal kömürleri gerçekten büyük emek ve alın teri harcanarak üretiliyor.
İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: