İSTANBUL’DA KOPARILAN KIZILCA KIYAMET! LİSTENİN BAŞINDA ‘BİLAL ERDOĞAN’ VAR!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 ve daha öncesinde vakıf, dernek ve cemaatlere yaptığı yardımlar ortaya çıktı.

”Adamlara, derneklere, cemaatlere hizmet işi bitti.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 ve daha öncesinde vakıf,dernek ve cemaatlere yaptığı yardım 847 milyon liradan fazla olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:


”Adama, derneklere, kişilere, vakıflara ve cemaatlere hizmet işi bitti. İstanbul’a hizmet edeceksiniz. Öyle şeffaf bir yönetim başlayacak ki, makamım dahi toplumun gözü önünde olacak.”

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye başkanları hangi vakıf, dernek, cemaat ve tarikatlara, kamu kaynaklarından ne kadar para harcandı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Balyalı:


”Belediye içerisindeki bir kaynak tarafından sızdırılan İBB’ye ait, ‘STK-Okul-Yurt 2018’ adlı faaliyet raporu, eski yönetim tarafından belediye meclisine sunulmamış..


Rapora göre, AKP’ye yakın dernek, vakıf, tarikat ve cemaatler için kamu kaynaklarından 847 milyon 592 bin 858 lira harcandı.”

https://www.cafemedyam.com/2021/02/05/iste-istanbulun-yolsuzluk-hikayesi/

Yardımlar, kiralama, ulaşım, bakım, onarım ve tadilat, malzeme, yeme-içme ve gezi gibi başlıklar adı altında yapıldı.

1-) TÜGVA, 74.3 milyon liralık yardım…


Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)

2-) TÜRGEV, 51 milyon 593 bin 44 liralık yardım...


Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)
1996 yılında İSEGEV adıyla kurulan vakıf, 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla vergi muafiyeti aldı ve vakfın kurucuları arasında yine Bilal Erdoğan yer alıyor. Vakıf, vergi muafiyetinin ardından 2012’de adını TÜRGEV olarak değiştirdi. TÜRGEV’in bugünkü yönetim kurulundaysa aynı zamanda Erdoğan’ın kızı olan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak da yer alıyor. TÜRGEV’e dair en ilginç detaysa, İBB eski başkanı Mevlüt Uysal’ın da yönetim kurulunda bulunuyor olması.

3-) T3, 41.1 milyon liralık yardım…


Türkiye Teknoloji Takımı (T3)
Vakfın mütevelli heyeti başkanı, Baykar Makina’nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar. Erdoğan’ın damadı olan Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetleri için insansız hava aracı da üretiyor.

4-) Ensar, 29 milyon 797 bin 240 liralık yardım…


Ensar Vakfı, Karaman’daki kayıt dışı yurtta çocuk istismarıyla gündeme gelmişti. Önceki yıl Milli Eğitim Bakanlığı da, vakıfla beş yıllık eğitim, seminer, gezi ve proje protokolü imzalayarak tepki çekmişti.

5-) Okçular Vakfı, 16.6 milyon liralık yardım…


Vakfın mütevelli heyetinde yine Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan bulunuyor.

6-) Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, 16.5 milyon liralık yardım…


İBB eski başkanlarından Kadir Topbaş’ın ağabeyi Ahmet Hamdi Topbaş’ın yönetim kurulu başkanı olduğu vakıf: Pelin Ünker’in 2016’da Cumhuriyet’te yaptığı Panama Belgeleri haberine göre Erenköy Cemaati’ne bağlı olan vakıf, topladığı yardım paralarını İsviçre’deki banka hesaplarına yatırmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Balyalı:


‘AKP’li başkanlar nereye para aktarmış ortaya çıkacak.’

”Dernek veya vakıflara aktarılan kaynaklar aslında yasal bir konu. Burada yasa dışı herhangi bir şey yok zira belediyeler kanunu İBB’nin, meclis kararıyla dernek ve vakıflarla protokol imzalamasını ve çeşitli yardımlar yapmasına imkan veriyor.
Bu durumu olağandışı hale getiren etken, bu paraların AKP’ye yakın veya Erdoğan’ın çocuklarına ait vakıf ve dernekler için harcanmış olması.”

Balyalı: ”Vakıf ve derneklere yapılacak yardımlara dair kararların tümü belediye meclisine sunuldu. Ancak bizim muhalefetimiz, AKP’li üyelerin de oy çokluğuyla kabul edildi.”

Balyalı: ‘‘Kadir Topbaş ve Mevlüt Uysal dönemleri de dahil olmak üzere belediye meclisinde beş yıl süreyle görev yaptım. Görev süresi içerisinde de raporda adı geçen vakıf ve dernekler dışında başka hiçbir kuruma para yardımı yapılmadı. Hatta varsa dahi başka kurumların talepleri belediye meclisinin kararına sunulmamış dahi.”

”Artık daha şeffaf bir yönetim olacak ve daha önce başkaca hangi kurumlara ya da isimlere para aktarıldığını daha detaylı bir şekilde öğreneceğiz.”

İLGİLİ HABER

https://twitter.com/DiabloFikret_/status/1358358707801849856?s=20

Kaynak

www.yurtgazetesi.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.