17-25 Aralık operasyonlarının en tartışmalı konularının başında, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın hesabına yattığı iddia edilen bir para gelmişti.

CHP’li Haluk Koç, iftira suçundan yargılandığı davadan beraat etti.

Suudi Arabistan kaynaklı bir hesaptan, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın hesabına, 2012’de yatırılan 99 milyon 999 bin 990 dolarlık bağışı…

Bağış olayını gündeme getiren ve o dönemde CHP sözcüsü olan Ankara milletvekili Haluk Koç’un ‘iftira ve bankacılık sırlarını açıklama’ suçlarından yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme, oybirliğiyle Haluk Koç’un beraatına karar verdi.

  • Haluk Koç’un avukatı Celal Çelik:

“Mahkemenin kararı, Koç’un yolsuzluk açıklamalarının iftira değil, somut olgulara dayalı olduğunu göstermiştir”

17-25 Aralık operasyonlarının en tartışmalı konularının başında, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın hesabına yattığı iddia edilen bir para gelmişti.

  • Dönemin CHP Sözcüsü Haluk Koç yaptığı açıklamada:

”Bakın günün biri, tarih 26 Nisan 2012. Vakıflar Bankası’ndaki Necmettin Bilal Erdoğan’ın hesabına Royal Protocol isimli kaynaktan, muhtemelen Ortadoğu ya da Suudi kaynaklı bir yapı… Buradan 99 milyon 999 bin 990 dolar havale geliyor. 100 milyon değil, 10 dolar eksik.10 dolar herhalde havale kesintisi.”

”5 dakika içinde Bilal Erdoğan’ın hesabından TÜRGEV’in hesabına aktarılıyor para, Vakıfbank’a bu havalenin geliş tarihi 26 Nisan 2012. 100 milyon dolardan bahsediyoruz, bu para neyin karşılığıdır. Rüşvet midir?”

TÜRGEV, bu konuşmalardan sonra Haluk Koç hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık, CHP’li Koç hakkında, ‘dokunulmazlığının kaldırılması’ talebiyle fezleke düzenledi.

TBMM’de dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından da Haluk Koç’a dava açıldı.

Davanın iddianamesinde Koç’un, ‘saklanması gereken bankacılık sırlarının açıklanması suretiyle 5411 sayılı yasanın 159. maddesine muhalefet’ ve ‘iftira’ suçlarından dava açıldı.

  • Haluk Koç, yargılama sırasındaki savunmasında:

“Söz konusu bilgiler basında yayımlandı. Sır olma özelliği yoktur. Kamu yararı olduğu için konuyu gündeme getirdim”

Oybirliğiyle beraat kararı verildi!

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan Haluk Koç’un avukatı Celal Çelik, müvekkilinin beraatını talep etti.

TÜRGEV’in avukatları ise ‘mağdur olduklarını’ savunarak, Koç’un cezalandırılmasını istedi.

  • Mahkeme heyeti, yargılama sonucunda Koç’un beraatına karar verdi.

CHP’li Koç’un avukatı Celal Çelik:

”Bilal Erdoğan’ın avukatları, Haluk Koç’un yolsuzluk değerlendirmesinin iftira kapsamında olduğu, gerçek olmadığını iddia etmişlerdi. Savcı da bir anlamda Haluk Koç’un iftira attığını, yolsuzluk olgularının doğru olmadığını iddia ederek, iftiradan dava açtı. Yargılama sırasında 17-25 Aralık dosyasını, dosyaya sunmuştuk. Israrla şunu ifade etmiştik: Bu olguların doğru olmadığı konusunda en ufak bir şüphe varsa ses kayıtları üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırın. Mahkeme buna gerek duymadı. Haluk Koç’un açıkladığı TÜRGEV’le ilgili bilginin, doğru olgulara dayalı olduğu mahkemece kabul edildi, iftira suçunun oluşmadığı değerlendirildi. Karar, oybirliğiyle verildi.”

https://www.cafemedyam.com/2019/08/28/turken-vakfina-yapilan-bagisin-miktari-ortaya-cikti/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: