GENEL

“AV ZEVKİNİZ BATSIN!”

“Avcılık tanzimattan beri bizde horlandı, batıda yeşertildi. Hiçbir tür, avcılar tarafından yok edilmedi. Av hasattır. 500 kuş türünden 20 kadarı av türüdür ve nesilleri devam ediyor..”

“AVI YASAKLAMAK TÜRK’Ü LGBTXYZ YAPMA POLİTİKASI”

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Yaban Hayatı ve Ekoloji kürsüsünde profesör olan Şağdan Başkaya, nesli tükenmekte olan bir kuşun katledilmesine tepki gösteren bir tweet’i alıntılayarak avcılığı övdü.

Yorgun halde bulunan ve bakımı yapılarak doğaya salınan ‘Yakalı Toy’ kuşunun öldürülmesine tepki gösteren ‘kuş dedektifi’ Emin Yoğurtçuoğlu’na Yaban Hayatı ve Ekoloji kürsüsünde profesör olan Şağdan Başkaya’nın yanıtı tepki çekti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Yaban Hayatı ve Ekoloji kürsüsünde profesör olan Şağdan Başkaya:

“Avı yasaklamak, Türkü silahsızlandırıp, Lgbtxyz, Sanal Robot yapma politikasıdır.”

“NESLİ TÜKENEN YAKALI TOY KATLEDİLDİ”

Anadolu’da nesli tükendiği düşünülen ve 22 gün önce Trabzon’da yorgun halde bulunduktan sonra bakımı yapılarak doğaya salınan ‘Yakalı Toy’ kuşu vurulmuş halde bulundu. Kuş, uydu ve radyo frekanslarıyla takip ediliyordu.

“AV ZEVKİNİZ BATSIN!”

‘Kuş dedektifi’ Emin Yoğurtçuoğlu sosyal medya hesabından olaya tepki göstererek şunları yazdı:

“Bizim 10 gün boyunca toparlaması için uğraştığımız Yakalı Toy, Türkiye’den çıkamadan vurularak öldürülmüş. Cesedini Yozgat kırsalında bulduk. Üzerinde az miktarda saçma ve kanadında kan izleri var..

Üzgünüm..

Doğu Karadeniz seyahatini yarıda kesip kuşun cesedini almaya gittik.. 

Av zevkiniz batsın. O tüfekler bir yerinize girip patlasın..

Bu kuş Türkiye’ye göç yolunu şaşırıp gelmişti Kazakistan’dan..

Aşırı avcılıktan ötürü soyu tehlike altına girdiğinden yeniden çoğalması için bir üretme programı kapsamında üretilip doğaya bırakılmıştı. Tr’de Trabzon’a 1300 km durmadan uçan kuş Trabzon’da yorgun düşmüş, ekibimiz ve milli parklar ile 10 gün boyunca bakılıp toparlanması sağlanmıştı. Tekrar salındığında uçmuş, sonra bırakılan yerden 600 km ilerlemişti. Başına bir şey geleceğini düşünmemiştim bile… (Öyle umut ediyordum!) Neredeyse her gün heyecanla beklediğimiz rotası geçen gün durdu. Dört gün boyunca aynı yerden sinyal gönderince öldüğünü anlamış olduk. Ülkemizde kuşlar yoğun av baskısı altında zulüm görüyor. Dağ Horozu, Urkeklik, Kınalı Keklik ve Çil Keklik onlardan bazıları.. Tüfeğini bırak!

“TÜRKLERİN BU DÜNYADA ÖNEMLİ BİR GÖREVİ VAR”

Emin Yoğurtçuoğlu’nun paylaşımını alıntılayarak, Facebook hesabından yorum yapan Prof. Dr. Şağdan Başkaya, konuya Karabağ ile girdi ve Türklerin dünyadaki önemli görevlerinin engellenmek istediği yönünde yorum yaptı.

Yaban Hayatı ve Ekoloji kürsüsünde profesör olan Şağdan Başkaya:

“Karabağ, baston ile değil silah ile alındı. Oyuna gelmeyelim.
Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz. Avı yasaklamak, Türkü silahsızlandırıp, Lgbtxyz, Sanal Robot yapma politikasıdır.
Avcılık bir yaşam biçimidir. Herkes evden işe, ordan sosyal medyada sözde doğa sever olmaya yönlendiriliyor..


Silahlı Türkün düşmanı bir üst akıl grubu, işi hemen kasıtlı bir şekilde avcılara mal etti, kimileri de avcılara hakareti marifet saydı..


Avcılık tanzimattan beri bizde horlandı, batıda yeşertildi. Hiçbir tür, avcılar tarafından yok edilmedi. Av hasattır. 500 kuş türünden 20 kadarı av türüdür ve nesilleri devam ediyor..


Türk avcısına, Afrika kabilesi muamelesi yapanların derdi belli. Esasen, avcıların el sürmediği türler yok oluyor. Avlanmayan türleri kim yok ediyor, sebepler neler; habitat kaybı, kediler, cama çarpmalar, zehirler… ilk sırada..


Yasal avcılık neden bir tek bizde böyle sorun oluyor; Çünkü, biz Türküz, biliyorlar ki Türklerin bu dünyada önemli bir görevi var…”

NE OLMUŞTU?

7 yıl sonra Trabzon’da görülen yakalı toy kuşu, avcılar tarafından öldürüldü

Anadolu’da nesli tükendiği düşünülen, 22 gün önce Trabzon’da yorgun halde bulunduktan sonra bakımı yapılarak doğaya salınan yakalı toy kuşu, Yozgat’ta vurulmuş halde ölü bulundu. Kuş, uydu ve radyo frekanslarıyla takip ediliyordu.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından kırmızı listeye alınan, Anadolu’da nesli tükendiği bilinen, en son 1912 yılında Kars’ta, 2013 yılında da Konya’nın Karapınar ilçesi yakınlarında rastlanılan yakalı toy kuşu, 20 Ekim günü Trabzon Akçaabat’ta bitkin halde bulundu.

Göç yorgunu kuş, kuş gözlemcileri aracılığıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Kazakistan’da üretilip sırtında takip cihazıyla doğaya salındığı tespit edilen kuş, tedavi edildikten sonra 14 gün önce Gümüşhane’de yeniden doğaya salındı.

‘Bizler bu eşsiz canlıları yaşatmaya çalışırken avcının biri bu güzelliği hiç çekinmeden öldürebiliyor’

Uydu ve radyo frekanslarıyla takip edilen kuşun 4 gün boyunca 600 kilometre uzaklıkta sabit bir noktadan sinyal göndermesi üzerine harekete geçildi. Trabzon’da kuşun bakımını üstlenen doğa fotoğrafçısı Hakan Kahraman, sinyali takip ettiği yakalı toy kuşunu Yozgat’ın Sorgun ilçesinde av tüfeğiyle vurulmuş halde ölü olarak buldu.

Kuşun bakımını üstlenen ve ona ‘Lazize’ ismini veren Kahraman, 

“2 gündür sinyal alamıyorduk ve peşine düştük. Dün ne yazık ki avcılar tarafından vurulmuş olarak bulduk. Üzüntümü anlatmaya kelimeler yetmiyor. Bizler bu eşsiz canlıları yaşatmaya çalışırken avcının biri bu güzelliği hiç çekinmeden öldürebiliyor. Bu kuşun varlığı, Türkiye’de yeniden görülmesi mucizeydi. Ne yazık ki avcının biri bu mucizenin yaşamasına izin vermedi” dedi.

https://twitter.com/birddetectiveTR/status/1326845239563345922?s=20

Duvar – Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: