DÜNYA

RUSYA’NIN GİRİŞİMİYLE ATEŞKES SAĞLANDI!

“Rusya, Biden gelmeden arka bahçesindeki pürüzü halletti.”

RUSYA’NIN SAĞLADIĞI ANLAŞMADA AZERBAYCAN MI YOKSA ERMENİSTAN MI AVANTAJLI ÇIKTI?

Türkiye, masa dışı mı kaldı? Uzmanlar cevapladı

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Rusya’nın girişimiyle yeni bir ateşkes sağlandı.

Anlaşma kapsamında bazı noktalar Azerbaycan’a bırakılırken, Rusya bölgede gücünü artırdı. Uzmanlar anlaşmanın getirilerini ve olası risklerini analiz etti

Azerbaycan ve Ermenistan arasında geçen 27 Eylül’den beri devam eden çatışmalarda Rusya’nın girişimiyle ateşkes sağlandı.

Daha önce de iki devlet arasında üç kez ateşkes sağlanmaya çalışılmış ancak bu anlaşmalar başarıya ulaşmamıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 9 maddelik anlaşma hakkında kamuoyuna verdiği bilgide Ermenistan’ın yenilgiyi kabul ettiğini iddia etti.

27 Eylül’den bu yana 300 yerleşim yerinin Azerbaycan ordusu tarafından kurtarıldığını belirten Aliyev, Ağdam’ın 20 Kasım’a, Kelbecer’in 15 Kasım’a, Laçin’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini belirtti.

Buna karşın Ermenistan ile Karabağ’ın bağlantısını sağlayan Laçin koridoru ile Dağlık Karabağ’da iki ordunun güçleri arasındaki temas noktalarına iki bin kişilik bir Rus gücü yerleştirilecek.

Anlaşmada dikkat çeken noktalardan biri de Azerbaycan ile Nahçivan arasında bağlantıyı sağlayacak güvenli bir yolun tahsis edileceğine dair madde.

TÜRKİYE MASADA MI DEĞİL Mİ?

Söz konusu anlaşmanın ardından belli olmayan noktalardan biri de savaşın başından beri Azerbaycan’a destek veren Türkiye’nin durumu.

Türkiye’nin masada olacağını iddia edenler olduğu gibi masa dışı kaldığını öne sürenler de var.

Sonuç olarak sağlanan anlaşmayı bütün yönleriyle konunun uzmanlarına sorduk.

İLK SORUMUZ SÜREÇTEN KİMİN AVANTAJLI ÇIKTIĞI OLDU.

Genel görüş anlaşmanın Azerbaycan açısından olumlu olduğu yönünde.

İşte o görüşlerden bazıları.


“AZERBAYCAN İÇİN BÜYÜK BİR ZAFER, ERMENİSTAN İÇİN BÜYÜK YENİLGİ” 

Emekli Büyükelçi Yalım Eralp, varılan anlaşmanın Azerbaycan için bir zafer, Ermenistan açısından büyük bir yenilgi olduğunu iddia ederek, Azerbaycan’ın birçok toprağını kurtardığını söyledi.

“Türkiye’nin masa dışı kaldığı iddialarına katılıyor musunuz?” 

Yalım Eralp:

“Türkiye Ermenistan’la ilişkisi olmayan bir ülke. Masada oturmak gibi bir hakkı olmayabilir. Ama kurulacak barış gözetlemelerinde Türkiye’nin de olması doğal. Sonuçta varılan nokta Azerbaycan açısından büyük başarı. Rusya, savaş belirli bir noktaya gelince kendini duruma müdahil olmak zorunda hissetti.”

“ANLAŞMA İLE RUSYA, ERMENİSTAN’I MUTLAK HAKİMİYETİ ALTINA ALDI”

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker:

“Ortaya çıkan sonuç… Gayet başarılı bir anlaşma..

Minsk Grubu’nun söz hakkı sahibi olması gibi bir durum çıkmadı. Başından beri Türkiye ile Rusya arasında çözülecek bir sorun gibi görünüyordu. Ermenistan’da zaten Rusya’nın bir gücü var idi. Anlaşma ile Rusya, yeni sömürgecilik kapsamında bakıldığında Ermenistan’ı mutlak hakimiyeti altına almıştır. Rusya’nın Kafkasya’da yeniden ağırlığını hissettirecek bir anlaşma yapılmıştır.” 

“ŞARTLI ATEŞKES ERMENİSTAN’IN TESLİM OLMASIDIR”

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker:

“Birincisi Azerbaycan ele geçirdiği toprakları elinde bulundurarak savaştan zaferle çıkmıştır..

Şuşa’nın kaybı ile Ermenistan daha fazla kayıp vermemek için yenilgiyi kabul etmiştir..

Anlaşma kapsamında Türkiye’nin de bölgede söz hakkı olduğu kabul edildi..

Bu henüz bir barış anlaşması değildir. Şartlı bir ateşkes anlaşması kapsamında Ermenistan’ın teslim olmasıdır. Karabağ, üç bin km’lik bir alan. Bunun yüzde 40 Azerbaycan tarafından ele geçirilmiş oldu. Geri kalanın ne olacağına sonra bakılacak. Ancak son sözün söylenmediğini köprünün altından daha çok sular akacağını söyleyebiliriz.” 

“FRANSA KAYBETTİ, AZERBAYCAN’IN BİR GÜÇ OLDUĞU TESCİLLENDİ”

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker:

“Ermenistan’ın bir gücü kalmadı ve Ermenistan’ı destekleyen Fransa da kaybetti..

Anlaşma ile Azerbaycan’ın da bir güç, bir devlet olduğu tescil edilmiş oldu. Bunun sevindirici bir durum olduğunu kaydetmeliyim..”

“AZERBAYCAN İDEALLERİNİN YARISINI GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLARAK MASAYA OTURACAK”

Başkent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Danışmanı Ercan Çitlioğlu:

“Azerbaycan gayet karlı çıktı..

Azerbaycan, şu anda işgal altındaki topraklarının yarısına yakınını kurtardı. Bunlar içerisinde dört tane önemli yerleşim birimi de var. Azerbaycan’ın yıllardır söylediği ideallerinin yarısının gerçekleşmiş olması anlamına gelir ki bu da Azerbaycan’a müzakere masasına daha güçlü şekilde oturmasını sağlar.”

“RUSYA, ERMENİSTAN’IN DAHA FAZLA ZARAR GÖRMESİNİ ENGELLEMEK İSTEDİ”

Ercan Çitlioğlu:

“Rusya’nın tarafları ateşkese zorlamasının bir nedeni olarak Azerbaycan başarıları karşısında Ermenistan’ın daha fazla zarar görmesini engellemek olduğunu belirtmeliyim.”

“TÜRKİYE, MASADA FİİLEN YER ALMASA BİLE VARLIĞI HİSSEDİLECEK”

Ercan Çitlioğlu:

“Türkiye’nin bundan sonraki rolüne dair… Türkiye müzakere masasında fiilen yer almasa bile Azerbaycan’ın zaferi üzerinde etkisi ve katkısı ile bir anlamda fiilen olmasa bile masada varlığının hissedileceği bir noktada.”

“ANLAŞMANIN KISMEN OLUMLU KISMEN OLUMSUZ YANLARI VAR”

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu:

“Anlaşmanın kısmen olumlu kısmen de olumsuz yanları olduğu görüşündeyim..

Anlaşma ile artık kan dökülmeyecek olması işin olumlu yanı. Laçin Koridoru’na Rus askeri gücünün yerleşmesini ise olumsuz yanı..

Rusya, bir noktada Azerbaycan’ın ilerlemesine ve Ermenistan’ın da aldığı derse yeter diyerek kontrolü kaybetmemek için duruma müdahale etmiş durumda. Ermenistan’ın yedi tane reyondan çekilmesinin ardından Rusya, Dağlık Karabağ’ın statüsüne dair yeni bir anlaşma için çalışabilir. Sonuç olarak Rusya’nın orada kalıcı olarak devam edeceği anlaşılıyor.” 

“RUSYA, TÜRKİYE’NİN MASADA OLMASINI İSTER Mİ BİLEMİYORUM”

Armağan Kuloğlu:

“Türkiye’nin masada olması noktasında Azerbaycan’ın ısrarcı olacağını ancak Rusya’nın buna razı olup olmayacağını bilmiyorum. Türkiye’nin yine de bir şekilde masada olacağını düşünüyorum. ”

“RUSYA, BİDEN GELMEDEN ARKA BAHÇESİNDEKİ PÜRÜZÜ TEMİZLİYOR”

Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin:

“Anlaşmayı olumlu nitelendirebiliriz.?

Rus barış gücünün etnik Ermeni nüfusun yoğun olduğu yerlere yerleşeceğini belirtmeliyim..

Yeteri kadar savaşıldı. Azerbaycan savaşta alamadığı yerleri anlaşma ile alıyor. Anlaşmanın başka maddeleri var mıdır bilemiyoruz. Gözlem noktalarının kurulmasıyla ilgili Türkiye ile de görüşülüyor. Paşiyan bundan sonra başbakan olarak kalamaz. Ya istifa eder ya askeri darbe ile gider. Rusya, süreci Türkiye ve Azerbaycan’la birlikte yürütüyor. Rusya, Biden gelmeden arka bahçesindeki pürüzü halletti.” 

“ANLAŞMA UYGULANAMAZSA RUS GÜCÜNDEN DOLAYI İKİNCİ OPERASYON ZORA GİRER”

Stratejik Düşünce Enstitüsü Güvenlik ve Savunma KoordinatörüEmekli Albay Mithat Işık:

“Ermenistan’ın savaşı kaybedeceğini anlayan Rusya, devreye girerek anlaşmayı sağladı. Anlaşmaya uyulup söz verildiği gibi Laçin ve Kelbecer’in Azerbaycan’a iadesinin sağlanması halinde Azerbaycan açısından iyi bir anlaşma olduğunu söyleyebilirim..

Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan kritik Laçin koridoru artık Rusya’nın hakimiyetinde..

Laçin’in Azerbaycan’a iadesi konusunda Ermeniler ayak sürtebilir. Bu durumda Azerbaycan Ordusu’nun buraya ikinci bir operasyon başlatması daha zor olacaktır. Çünkü karşısında Rus barış gücü de olacak. Böyle bir durumda Rusya’nın da onayını almak gerekecek. Anlaşma öncesi Laçin’in kurtarılması gerekiyordu.” 

“BİDEN YÖNETİMİ ÖNCESİNDE RUSYA ANLAŞMA İLE ÖN ALDI”

Mithat Işık:

“Barış izleme merkezinde Rusya ile birlikte Türk askerinin olmasının ve Nahçivan bağlantısının sağlanmasının Azerbaycan için önemli olduğunu kaydetmeliyim..

Biden’ın seçilmesi Ermenistan’ın lehine olacak diye de Rusya ön almış olabilir. ABD’nin bölgeye girip inisiyatif alma riskine karşılık öncesinde sorunu çözmek için Rusya hamlesini yaptı.” 

İLGİLİHABER

© The Independentturkish

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: