SAĞLIK

AMELİYATSIZ YÜZ GENÇLEŞTİRME

Yaşa ve genetik faktörlere bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi, yer çekimi, yüzün kemik dokusunun giderek hacim kaybetmesi yüzde sarkmasını meydana getiriyor.

AMELİYATSIZ YÜZ GERME MÜMKÜN MÜ?

Sağlıksız bir yaşam tarzı, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz ve dengesiz beslenme, yeteri kadar su tüketilmemesi gibi faktörler yüz sarkmasını tetikliyor.

Yüz gençleştirmede en çok uygulanan işlemlerden biri olan yüz germe işlemleri.

Yaşa ve genetik faktörlere bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi, yer çekimi, yüzün kemik dokusunun giderek hacim kaybetmesi yüzde sarkmasını meydana getiriyor. Son günlerde birçok kişinin de tercih ettiği ameliyatsız yüz germe işlemleri herkes tarafından merak ediliyor..

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel:

“Yüz sarkmasının kişiden kişiye göre değişmesi hakkında..

Yüz iskeleti güçlü olan kişilerde sarkma daha geç ortaya çıkar. Yüksek elmacık kemikleri, belirgin bir çene hattı yüzde ve boyunda sarmaları geciktirir. Cilt kalitesi, sarkma, kuruma ve kırışıklığa meyilli olması genetik yatkınlıkla doğrudan ilgilidir. Kolajen açısından zengin bir cilt dokusuna sahip kişilerde kırışıklık ve sarkma gibi şikayetler daha geç yaşlarda ortaya çıkar. Bu tip hastalarda cilt gençleştirme ve yüz germe tedavilerinin sonuçları da daha uzun süreli olur.”

‘YÜZ ASKISININ ETKİLERİ GEÇİCİ’

Prof. Dr. Akın Yücel:

“Askı yöntemleri, cerrahi işlemler kadar etkili olmadığını söylemeliyim..

Yüz germe ameliyatları için yaşı genç, ancak yüzünde yaşlanma belirtileri başlamış olan, büyük ameliyat istemeyen hastalar için dikişle askı yöntemleri bir tedavi seçeneği. Bu işlemler cerrahi yöntemler kadar etkili değillerdir. Ancak kolay uygulanabilmeleri, genel anestezi gerektirmemeleri ve kısa iyileşme süreleri nedeni ile uygun hastalarda kullanılabilirler. Bu yöntem ile kaşlar, orta yüz bölgesi ve boyun askılanabilir. Askı yöntemler hafif sarkmalar üzerinde etkili olurlar ve etkileri geçicidir. Lokal anestezi altında uygulanırlar ve ameliyat sonrası iyileşme süreçleri çok kısadır..

İşlemin 30 dakika ile 1 saat arasında olduğunu söylemeliyim. ”

‘GENEL ANESTEZİ GEREKMİYOR’

Prof. Dr. Akın Yücel:

“Sarkma problemi yaşayan ancak ameliyatsız tedavi süreci isteyen hastalar için bir tedavi seçeneği olan yüz askısı genel anestezi gerektirmiyor. Hasta, kısa süre içerisinde günlük yaşamına dönebiliyor..

Özellikle genç yaştaki hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Yüz gençleştirme ve germede askı yöntemi dışında botoks, dolgu, lazer, hücresel tedavi gibi ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri de uygulanmaktadır.  Bu yöntemler, askılar dahil,  kalıcı sonuçlar vermez. Uygulamaların etkinliği 6 ay ile 1 yıl arasında sürer ve bu sürelerin sonunda etkisi giderek azalır. Bu nedenle uygulamanın tekrarlanması gerekir.”

‘ABARTILI YÜZLERE YOL AÇIYOR’

Prof. Dr. Akın Yücel:

“Ameliyatsız yüz gençleştirmede en sık yapılan hatalardan biri germe ameliyatından çekinenlerin sarkan alanları dolgularla düzeltmeye çalışmasından ötürü oluşuyor..

İnsanlar kilo aldıkça yağ dokusu hücreleri genişler..

Kilo değişimi aşırı dolgun yanaklar, hatlarını kaybetmiş çene hattı olarak geri dönebilir. Bu sebepten yağ dolgularının tek başına sarkma çözümü olarak kullanılması risklidir.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: