GENEL

FETÖ’NÜN SOLCULARI!

DEMİRBAŞ SOLCULAR
Graham Fuller’in öğrencileri hep şu cümleyi kurdu: ‘Kemalizm öldü, Türkiye’ye ılımlı İslam lazım.’

‘FETÖ’NÜN SOLCULARI’ KİTABINA TEPKİ:” YAZAR VE YAYIN EVİ ÖZÜR DİLEMELİ.”

“FETÖ’nün Solcuları” isimli kitapta adı geçen 48 kişi ortak açıklama yaparak, kitaptaki iddialara tepki gösterdi.

Abant toplantıları’na katılmadıklarını belirten 48 kişi:

“Yazarı ve kitabı basan yayınevi yönetimini tarafımızdan özür dilemeye, kamuoyu önünde yalanlarını düzeltmeye davet ediyoruz.”

Hikmet Çiçek’in yazdığı ve Kırmızı Kedi Yayınevi’nin yayımladığı ‘FETÖ’nün Solcuları’ isimli kitapta adı geçen 48 kişi yazılı açıklama yaptı.

” İşte Abant Müdavimleri…

Bu başlık altında, Abant toplantıları’na katıldığı öne sürülen isimler liste olarak yer aldı. FETÖ kısaltması Fethullahçı Terör Örgütü anlamına gelir ve bu başlıklı bir kitapta isimlerimizin yer alması tümüyle yalan olmak bir yana, hedef gösterme ve ihbar niteliğindedir.”

AÇIK VE YASAL BİR TOPLANTIYA KATILMAK SUÇ DEĞİL

“Öncelikle; açık ve yasal bir toplantıya katılmanın suç olmadığını, söz konusu toplantılara demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bağlılığından kuşku duymadığımız birçok kişinin de katıldığını belirtmek isteriz.”

“TOPLANTILARA BİR KEZ DAHİ KATILMADIK

“Ancak, kitapta ‘Abant Müdavimleri’ olarak adı geçirilenlerden çoğunun Abant toplantıları ile hiçbir ilgisinin bulunmaması, yazarın amacının kişi yıpratmak ve hedef göstermek olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bunun kanıtı, biz aşağıda imzası bulunan kişilerin Abant toplantılarına bir kez dahi katılmamış olmamızdır.”

“BİLİNÇLİ BİR SALDIRININ PARÇASI

 “Kimlerin hangi amacına hizmet ettiği bilinmeyen yazar sıfatlı kişinin, konuya ilişkin olarak bir haber sitesinde yayınladığı ve aynı listeyi tekrarladığı yazısında gerçek dışı ve karalayıcı yeni yalanlarla iftiralarını sürdürmesi, hedef göstermek amaçlı bilinçli bir saldırının parçası olduğunun açık kanıtıdır.”

“KİTABIN İLGİLİ BÖLÜMÜ YAYINDAN KALDIRILMALI

“Yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla; yazarı ve kitabı basan yayınevi yönetimini tarafımızdan özür dilemeye, kamuoyu önünde yalanlarını düzeltmeye, kitabın ilgili bölümlerini yayımdan kaldırmaya davet ediyoruz.”

Açıklamaya imza atan isimler şöyle:

Adalet Dinamit, Ahmet Aykaç, Ahmet Çakmak, Ahmet Dindar, Ali Uçansu, Ayşe Erzan, Ayşegül Devecioğlu, Betül Tanbay, Burhan Şenatalar, Celal Korkut Yıldırım, Çiğdem Yalçın Pamukçu, Emel Ataktürk, Ergin Cinmen, Esra Koç, Esra Mungan, Ferdan Ergut, Fikret Adaman, Filiz Kutlar, Gençay Gürsoy, Gülay Günlük Şenesen, Hacer Ansal, Hasan Yazıcı, Huri Özdoğan, Jale Parla, Kuvvet Lordoğlu, Lale Mansur, Lale Tayla, Melek Ulagay, Murat Çelikkan, Necmiye Alpay, Nesrin Sungur Çakmak, Neşe Erdilek, Nuray Uzunören, Nurhan Yentürk, Oya Baydar, Ozan Erözden, Öget Öktem Tanör, Reşit Canbeyli, Rezzan Tunçay, Semra Somersan, Şahika Yüksel, Tahsin Yeşildere, Tatyos Bebek, Teoman Pamukçu, Tuğrul Eryılmaz, Ümit Şenesen, Vecdi Sayar, Viki Çiprut.

KOPER VE ARSLAN’DAN AÇIKLAMAYA DESTEK!

Sanatçı Macit Koper, kitaptaki listede adının geçtiğini ve açıklamayı desteklediğini belirtti.

Macit Koper:

“’Fetönün Solcuları’ kitabındaki iftiraya itiraz eden 48 kişi, ortak bildiri yayınlamış.. keşke orada adı geçen 300 kişiye ulaşmaya ve onları da bildiriye ortak etmeye çalışsalardı.. genelde bu işler böyle yapılır.. neyse, ben 49.. isteyen devam etsin..”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sefa Feza Arslan:

“Çok haklısınız hocam. Ben de 50. olayım. Ben de çok şaşırdım. Aralarında tanıdığım insanlar da var üstelik. Hatta ben konu ile ilgili bir yazı da yazmıştım.”

FETÖ’NÜN MEDYA YAPILANMASI

”FETÖ, bir zamanların sosyalist aydınlarını satın almış ve onları ön cepheye sürmüştür”

FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu 3 Eylül 2016 günü tutuklandı.

Gökçe Fırat Çulhaoğlu 1994- 2000 yılları arasında İşçi Partisi üyesiydi. Bu partide Öncü Gençlik İstanbul İl Başkanı ve İşçi Partisi Merkez Komite üyesi olarak sorumluluk üstlenmişti..

İşçi Partisi, Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve çevresindeki ekibi 2000 yılında partiden ihraç etti.

Gökçe Fırat ve ekibi daha sonra CHP‘ye katıldı. Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal törenle CHP’ye katılan grup adına Gökçe Fırat’a rozet taktı. Fırat ve ekibi çok geçmeden CHP’den ayrıldı.

16 Mart 2010’da Ulusal Parti’nin kurucuları arasında yer aldı ve bu partinin Genel Başkanlığını üstlendi.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde her bölgede CHP ya da MHP’den güçlü olanına oy verilmesi çağrısında bulundu. 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekledi.

https://www.cafemedyam.com/2020/03/18/naksibendi-tarikati-norsin-seyhleri-fetoye-nasil-sahip-cikti/

“SOSYALİST GÖRÜNÜMLÜ TETİKÇİ”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar ile Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Murat Çağlak tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan iddianamede, Çulhaoğlu için “Sosyalist / solcu görünümlü FETÖ/PDY tetikçisi” ifadesini kullandı.

https://www.cafemedyam.com/2020/03/14/fetonun-yeni-bankasi/

BU DA DSİP ÜYESİ

Bir başka “solcuyu” anımsatalım.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin üyesi Mücteba Kılıç, FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alındı. İlk olarak Genç Siviller grubu ile tanınan DSİP üyesi Kılıç’ın, üniversite yıllarında Gülen’in yanında ağlayarak şiir okuduğu görüntüleri ortaya çıktı.

Star gazetesinin 1 Eylül 2016 günlü haberine göre, İstanbul Barosu avukatlarından olan Mücteba Kılıç, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Kendisini “sivil toplumcu bir aktivist, özgürlükler bağlamında ayrımcılığa karşı olan bir demokrasi savunucusu” olarak tanımlıyor.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 2010 referandumu sonrası yaptığı balkon konuşmasında; referandumda “yetmez ama evet” diyen DSİP’in de adını saymış ve teşekkürlerini iletmişti.

“ALLAH’A YÖNELEN SOLCULAR”

Fethullah Gülen, Sızıntı’nın Eylül ‘92 sayısında yayınladığı yazıda şöyle diyordu:

“Evet, herkes, her şey ve hatta materyalistler bile bugün Allah’a yöneliyorlar. Düne kadar her şeyi maddede arayan, mânâ ve rûha karşı bütün bütün kapalı, Marksizmin başka hiçbir alternatife tahammülü olmayan sofuları bile, bu cebrî yönelişten kendilerini alamıyorlar. Evet, daha düne kadar, madde ve onun mahdût dünyası dışında hiçbir şey tanımayan bir kısım pozitivist kafalar bile bugün, uykularındaki hırıltıların ritmini değiştirip daha mûnis, daha yumuşak sesler çıkarmaya başladılar. Evet, artık, maddeciler arasında dahi, genç-ihtiyar, bilgili-bilgisiz, halk-düşünce insanı, dünya kadar dini merak eden var…”

DEMİRBAŞ “SOLCULAR”

Ertuğrul Günay, Fethullahçı medyaya en çok çıkartılan, Fethullahçı medya tarafından en çok parlatılan siyasetçilerin başta geleniydi.

En çok parlatılan siyasetçilerden biri de “solcu” ÖDP’nin eski genel başkanı Ufuk Uras’tı. Günay ve Uras Fethullahçı medyanın demirbaşlarıydı.

Abant Toplantıları gibi FETÖ etkinliklerinin de eski solcu demirbaşları vardı.

Fethullahçı etkinliklerin demirbaşı eski solcular arasında kimler yoktu ki?

“SOLCU” AKADEMİSYENLER:

 • Mete Tunçay,
 • Baskın Oran,
 • Murat Belge,
 • Mehmet Altan,
 • Asaf Savaş Akat,
 • Eser Karakaş,
 • Ahmet İnsel,
 • Nuray Mert,
 • Nur Vergin,
 • Ferhat Kentel…

“SOLCU” YAZAR VE GAZETECİLER:

 • Hasan Cemal,
 • Cengiz Çandar,
 • Ömer Laçiner,
 • Şahin Alpay,
 • Ruşen Çakır,
 • Hilmi Yavuz,
 • Oral Çalışlar,
 • Gülay Göktürk,
 • Aydın Engin,
 • Melih Altınok.

“Gerçek vatan sevgisini Fethullah Gülen Cemaati’nde gördüm” diye yazıyordu, Habertürk yazarı Serdar Turgut

“SOLCU” SİYASETÇİLER:

 • Tarhan Erdem,
 • Binnaz Toprak,
 • Sezgin Tanrıkulu,
 • Zafer Üskül,
 • Reha Çamuroğlu,
 • Muhammet Çakmak,
 • Masum Türker…

FETÖ bu eski solcuları pek severdi.

Mete Tunçay neden Abant Platformu’na başkanlık etti? Cengiz Çandar, Altan kardeşler, Toktamış Ateş, Şahin Alpay, Gökçe Fırat ve benzerleri neden Fethullah Gülen’e angaje oldular?

Gülen’in, ABD’nin öngördüğü Büyük Ortadoğu Projesi’nin, “ılımlı İslâm”ın taşıyıcısı olduğu için mi?

https://www.cafemedyam.com/2020/02/05/akpnin-utanc-feto-videosu/

“ABANT’A KATILANLARA RÜŞVET VERİLDİ”

Bu birbirinden ünlü gazeteciler, akademisyenler Gülen’i pazarlamak için neden bu kadar çaba gösterdiler? Bu PR çalışması neyin karşılığında yapıldı?

Bir dönem Fethullah Gülen’in sağ kolu olan Nurettin Veren, “Cemaatin toplantılarına katılan gazetecilere 2’şer 3’er bin dolar rüşvet verilirdi” dedi.

14 Ağustos2016 günü CNN TÜRK’te Didem Arslan Yılmaz’ın konuğu olan Nurettin Veren, “Abant toplantılarına katılan gazetecilere rüşvet verildi” dedi.

ENTEL KADRO DÖNEKLERDEN OLUŞTU

Hasan Yalçın, “Dönekler” kitabında şöyle der:

“Dönek, kendini önemsizleştirmiş adam demektir… Dönmek, beynin ve vicdanın satılmasıdır. Tamamen ve toptan, bir evin içindeki eşyalarla birlikte satılması gibi… Dönmek kişiliğin kırılmasıdır… Hangisi daha aşağılayıcı ve acımasızdır acaba; yüzün ameliyatla değiştirilmesi mi, yoksa ruhun teslim alınıp dönekleştirilmesi mi? İtirafçı, boyun eğmek zorunda kaldığını öne sürebilir. Dönek ise bıçağın altına gönüllü yatmış adamdır.” (Kaynak Yayınları, Dördüncü Basım, Ağustos 2006)

FETÖ’nün entel kadrosu bütünüyle döneklerden oluşuyor. FETÖ, bir zamanların sosyalist aydınlarını satın almış ve onları ön cepheye sürmüştür. FETÖ, kapitalizmin ürettiği çürüyen bir sistemin ürünüdür. Kendi aydınını üretemediği için, sosyalist aydının döküntülerini yıldız yapmak zorunda kalmıştır.

Sevgili kardeşlerim Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun tutuklanmasında bu eski solcuların günahları büyüktür.

Soner Yalçın, “Kitap yap bunu” dedi. Ben de “FETÖ’nün ‘solcuları’nı” yazmaya başladım. “Şunu da yaz, bunu da ekle” diyecek olan dostların katkılarını bekliyorum!

ÇİÇEK’İN YENİ KİTABINDA YER ALAN DİKKAT ÇEKEN AYRINTILAR…

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin (DSİP) üyesi Mücteba Kılıç, FETÖ operasyonu kapsamında tutuklandı ve itirafçı olup 100’den fazla ismi verdi..

Aytunç Erkin’in bugünkü yazısı

CIA’nın en tepesindeki beş kişiden biriyken emekli olup Pentagon’a bağlı strateji üretme merkezi Rand Corperation’un başına geçen Graham Fuller’in öğrencileri hep şu cümleyi kurdu: ‘Kemalizm öldü, Türkiye’ye ılımlı İslam lazım.’

1990’larda dillendirilmeye başlanan bu slogan, 2007’de ‘Ergenekon’ operasyonlarıyla tacını taktı!

20 yılını hapishanelerde geçirmiş gazeteci-yazar Hikmet Çiçek’in yeni çıkan kitabını okuyorum: FETÖ’nün ‘Solcuları’…

Unutmuştuk… Çiçek hatırlattı:

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin (DSİP) üyesi Mücteba Kılıç, FETÖ operasyonu kapsamında tutuklandı. İlk olarak Genç Siviller grubu ile tanınan DSİP üyesi Kılıç’ın, üniversite yıllarında Gülen’in yanında ağlayarak şiir okuduğu görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Kılıç, FETÖ üyeliğinden 26 ay hapis yattı.

Yargılandığı davada, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak itirafçı oldu. Mahkemeye 100’den fazla örgüt mensubunun ismini yazılı olarak veren Kılıç tahliye edildi.

Ocak 2014’te ‘Yolsuzluğu da Ergenekon’u da aklama’ başlığıyla 100 aydının imzaladığı bildiri, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) tarafından organize edilmişti. Bildiri, Baskın Oran, Cemal Uşşak, Ferhat Kentel, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Roni Margulies, Cengiz Aktar’ın aralarında olduğu, kendilerine ‘aydın’ diyen yüz kişinin imzasını taşıyordu.

Düşünsenize… Siz kendinizi ‘Marksist’ diye tanımlayacaksınız ya da ‘solcu’ ve Fetullah’la iş tutacaksınız!

‘HUZUR HAKKI’ PARASI!

İddia ciddi… Okuyalım:

Kimi Abant Toplantıları’nın müdavimi oldu, kimi Türkçe Olimpiyatları’nın… Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’ndan ödül almak için sıraya girdiler. ‘Hocaefendi’nin iftar yemeklerinde boy gösterdiler. Karşılığında ‘huzur hakkı’ diyerek para aldılar.

Ertuğrul Günay, Fethullahçı medyaya en çok çıkartılan, en çok parlatılan siyasetçilerin başta geleniydi.

‘Sol’ gelenekten gelen Ertuğrul Günay’ın Kültür Bakanlığı döneminde bakanlığa bağlı bütün genel müdürlüklerin, bölge ve il müdürlüklerinin çok önemli bir kesimi değiştirildi.

Yapılan tasfiyelerle gönderilenlerin yerine gelenler geçmiş dönemlerde İslamcı oldukları iddiasıyla görevden alınan bürokrat ve memurlardı!

Fethullahçılar tarafından çok parlatılan siyasetçilerden biri de ÖDP’nin eski genel başkanı ‘solcu’ Ufuk Uras’tı.

Günay ve Uras Fethullahçı medyanın demirbaşlarıydı.

Ahmet Altan, Fethullahçı Taraf gazetesinin yöneticiliğini yapmış solculardandı. Abant Toplantıları gibi FETÖ etkinliklerinin de eski solcu demirbaşları vardı.

Soru şu: Karşılığında ‘huzur hakkı’ diyerek para alanlar kimler?

ESKİ SOLCU PİYASASI

Kitabın en önemli tespiti:

‘FETÖ, çürüyen bir sistemin, kapitalizmin ürünüdür. Çürüyen sistem kendi aydınını üretemez.

Onun için FETÖ, sosyalist aydın döküntülerini kırpıp yıldız yapmak zorunda kalmıştır.’

Devam edelim: Kuşkusuz bu kitapta adları geçen herkesi FETÖ’cü diye suçlamıyoruz. Ancak bir dönemde, şu ya da bu nedenle cemaatee yakın durmayı tercih etmiş olanların bir tablosunu çıkarmayı hedefliyoruz. Eski solcu olmanın bir piyasası vardır. Sistem, eski solcularla kendini taçlandırır. Eski solcuyu kullanmanın karşılığını da öder. Böylece, ‘kendini kullandırma’, paraya tahvil edilir. Bütün dünyada böyle kişilere ‘kullanışlı aptallar’, bu tutuma da ‘kullanışlı aptallık’ deniyor.

Kuşkusuz bu kitapta adları geçen herkesi FETÖ’cü diye suçlamadığımız gibi, ‘solcu’ dediğimiz isimlere de gerçekten solcu demiyoruz; çünkü bu solculara ve solculuğa büyük haksızlık olur.

Kitaptaki ‘solcular’ bir dönem solculuk yapmış ama solculuktan dönmüş, solculukta yaptığı ideolojik birikimi nedeniyle de FETÖ’nün entelektüel kapasite ihtiyacını giderebilmiş isimlerdir.

Sonuç: Fetullah, bir zamanların sosyalist aydınlarını satın almış ve onları ön cepheye sürmüştür. Peki… FETÖ’nün ‘sağcıları’ yok mu?”

İLGİLİ HABER

Odatv.com – Hikmet Çiçek / Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: