SPOR

‘PANDEMİ NEDENİYLE ALIŞIK OLMADIĞIMIZ BİR TRANSFER VE HAZIRLIK DÖNEMİ GEÇİRDİK!’

Pandemi nedeniyle alışık olmadıgimiz bir transfer ve hazırlık dönemi geçirdik ve yeni sezonu son derece hassas değerlendireceğiz..

“BEŞ YIL İÇİNDE KULÜBÜMÜZ BORÇLARINDAN KURTULACAKTIR”

“bordo-mavili kulübün borçları her yıl 30 milyon euro eriyor”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu:

“Bu finansal politika devam ettiği sürece 5 yıl içinde kulübümüz borçlarından kurtulacaktır.”

Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor’un başkanı Ahmet Ağaoğlu, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen 47. Olağan Divan Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu.

Ahmet Ağaoğlu:

“Pandemi sonrasında yaşanan sıkıntılar ve arzu edilmeyen saha sonuçları neticesinde takım ligi ikinci olarak tamamladı. Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanarak kulüp müzesine bir kupa armağan etmek bize nasip oldu..

Pandemi nedeniyle alışık olmadıgimiz bir transfer ve hazırlık dönemi geçirdik ve yeni sezonu son derece hassas değerlendireceğiz..

58 maçlık bir maraton var. Bunu yeteneği ne olursa olsun futbolcunun kaldırması mümkün değil. Olası bir sakatlığın önüne geçmek için takvimin hassas şekilde hazırlanması gerektiğini federasyona bildirdik ama maalesef bu süreç yine federasyonun sıkıştırılmış bir takvim ortaya koymasından öteye gitmedi.”

‘5 YIL İÇİNDE KULÜBÜMÜZ BORÇLARINDAN KURTULACAKTIR’

Ahmet Ağaoğlu:

“Bankalar Birliği ile 5 yıllık yapılandırmanın 7 yıla çıkması için çalışmalara başladık. Kasım ayı ortalarında bunun sonuçlanacağını tahmin ediyorum. İlk 2 yıl ana para ve faiz ödemesiz, takip eden 7 yıl da ana para ve faiz ödemeli olarak kulübümüzün borçları yeniden yapılandırılmış olacak.”

Trabzonspor’un yıl yıl borçlarını da açıklayan Ağaoğlu, 2010 yılında bordo mavili ekibin 53 milyon euro olduğunu aktararak, şu bilgileri paylaştı:

Ahmet Ağaoğlu:

“2011 yılında 49 milyon euroya düşmüş. Bunda tahmin ediyorum ki Şampiyonlar Ligi gelirinin çok büyük faydası oldu. 2012’de 56 milyona, sonra 63, 105, 124, 165, 176 ve göreve geldiğimizde 182 milyon euroya çıkmış. Görevi aldıktan sonra 2018 yılı sonunda borcu 157 milyon euroya düşürdük. 2019’da 130, bugün itibarıyla da 99 milyon 600 bin eurodur. Yani 928 milyon lira. Kulübümüzün net borcu budur.” 

Ağaoğlu, verdiği bilgiler ışığında kulübün borcunun her yıl 30 milyon euro eridiğini gördüklerini bildirerek…

Ahmet Ağaoğlu:

“Bu finansal politika devam ettiği sürece 5 yıl içinde kulübümüz borçlarından kurtulacaktır. Bu verdiğimiz sözlerdin birisiydi. Ben ve arkadaşlarım bunun dışında bir ifade kullanmadı. Bunu yaparken orta sıralarda yer almayı planlamadık.”

20201016_2_44872912_58955212.jpg
Ağaoğlu, kulübün borcunu yıllara göre grafikle anlattı / Fotoğraf: @Trabzonspor

‘SANSASYONEL TRANSFER YAPAMAZDIK. YAPMAK İHANET OLURDU

Ahmet Ağaoğlu:

“Bordo-mavili ekibin taraftarları bizden 60-70 milyon euroluk oyuncu maaş bütçesi olan takımlara karşı 15 milyon euroluk bütçeyle şampiyon olmamızı istiyor. Şampiyonluk için muslukları fazladan açmadık..

Biz bu konuda taahhütname verdik. Geçtiğimiz dönemde üç senelik maliyeti 21 milyon euro olan oyuncularımız vardı. Trabzonspor hiçbir şekilde bu maliyeti karşılayamaz. Bugünün şartlarında aynı transferi yapsanız maliyet 27 milyon euroya çıkıyor. Hugo transferine maliyetinden dolayı karşı çıkan Başkan Yardımcımız Ertuğrul Doğan ağır eleştiriler aldı ama sonrasında rakamlar ciddi anlamda azaldı. Sansasyonel transfer yapamazdık. Yapmak ihanet olurdu.”

‘SÖRLOTH’U ALIRKEN 6 MİLYONDU ŞİMDİ 20 MİLYON EURO’

Ahmet Ağaoğlu:

“Geride kalan 2,5 yıllık süreçte 26 yabancı futbolcu transferi yaptık. Bu oyunculara ödenen bonservis bedeli 13 milyon euro, sattığımız futbolculardan elde edilen gelir de 44 milyon euro..

Bir futbol kulübü oyuncu alır ve satarken ya para kazanır ya da batırır. 26 futbolcu olabilir. Bugün Chelsea Kulübü yanılmıyorsam aynı süreçte 73 futbolcu transfer etti. Yapmış olduğunuz transferlerin sayısı değil, o transferlere ne kadar para ödediniz, satarken ne kazandınız? Önemli olan bu. Trabzonspor’un borcunun azalma göstermesindeki en büyük etken de bu transferlerdir.” 

Trabzonspor’a transfer ettikleri oyuncuların yüzde 60’ına değer kattıklarını dile getiren Ağaoğlu, sözlerini şu isimlerle örneklendirdi:

“Sörloth’u alırken piyasa değeri 6 milyon euroydu, giderken 20 milyon euro. Ekuban aldığımız zaman piyasa değeri 300 bin euro civarıydı bugün 5 milyon 500 bin euro. Hosseini 600 bin dolara alındı bugün değeri 2 milyon euro. Nwakaeme 1 milyon 100 bin euroya alındı bugün 5 milyon 500 bin euro piyasa değeri var. Campi 900 bin dolara alındı bugün değeri 1 milyon 600 bin euro. Edgar Le’yi bedelsiz aldık, bugün değeri 2 milyon 200 bin euro ve eminim ki sezon sonu daha fazla olacak. Keşke aynı düşünce yapısı içerisinde 56 futbolcu alabilseydik. Bu transferler yapılırken Trabzonspor Kulübü para kaybetmedi, para kazandı.”

Pandemi dolayısıyla seyirci gelirinden mahrum kaldıklarını, ürün satışında yüzde 50 azalma olduğunu, Colins ile 10 milyon liralık sponsorluk gelirine sahip olduklarını hatırlatan Ağaoğlu, TRA Token ile anlaşmadan da 15 milyon euro gelir beklediklerini kaydetti. 

Yayıncı kuruluşla sorun yaşadıklarını belirten Ağaoğlu, şu yorumu yaptı:

“Ödemelerde indirim talep etti ve bu konuda direndi. Biz hukuki haklarımızın aranmasını talep ediyoruz. Bunun sonu yok. Elimizde kalan yayıncı gelirinin gitmemesi gerekiyor.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top