EKONOMİ

İBB ŞEHİR TİYATROLARI 7 AYDIR MAAŞIMIZI ÖDEMİYOR

“İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu durumdan haberi olmadığı tahmininde bulunuyorum.”

USTA OYUNCU ZİHNİ GÖKTAY, İBB ŞEHİR TİYATROLARI’NIN 7 AYDIR MAAŞLARINI ÖDEMEDİĞİN BELİRTTİ

Usta oyuncu Zihni Göktay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tiyatroya etkileriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Zihni Göktay:

“Benim ve 16 arkadaşımın, parasını versinler. Biz Kıbrıs’ta rulet çevirmek için istemiyoruz bu parayı. Biz, BİM’e, A101’e, Şok’a, Migros’a gidiyoruz. Istakoz bacağı, yengeç, karides yediğimiz yok. Lüküs Hayat oynadım ama lüks hayat yaşamadım.”

Zihni Göktay:

 “1973’te Vasfi Rıza Zobu ve Muhsin Ertuğrul tarafından şehir tiyatroları kadrosuna alındım. O günden beri ben bu tiyatroda canımı dişime taktım, rapor almadım. Çok oyunda oynadım, çok kez koltukları tıklım tıklım doldurdum. Bu övünmek gibi bir şey değil. Ben megaloman da narsist de değilim.”

“ŞEHİR TİYATROLARI’NDAKİ GÖREVİM SÜRESİNCE 16 GENEL SANAT YÖNETMENİ VE 15 BELEDİYE BAŞKANI DEĞİŞTİ.”

Sanatçı Göktay:

  • “1 Ocak 2011’de yaş haddinden emekli oldum. O sırada genel sanat yönetmenimiz Ayşenil Şamlıoğlu  hanımefendi; ‘Ağabey seni bırakmıyoruz. Lüküs Hayat devam ediyor tıklım tıklım. Senin elin ayağın tutuyor. Niye emekli oluyorsun? Biz seni, konuk sanatçı statüsünden devam ettireceğiz’ dedi. Konuk sanatçı statüsünden ben devam ettim. Aralık 2012’de koroner baypas ve mide olmak üzere iki ağır ameliyat geçirdim. 8-9 ay kadar nekahet devresi oldu ve tiyatrodan uzak kaldım.”

“Ağustos 2014’te Erhan Yazıcıoğlu genel sanat yönetmeni oldu.”

  • “Erhan Yazıcıoğlu, beni aradı ve ‘Ağabey sana ihtiyacımız var. Karavanı kapatıp kalkıp geliyorsun. Şehir Tiyatroları’nın 100. yılı münasebetiyle Cibali Karakolu’nu oynayacaksın’ dedi. Cibali Karakolu’na zaafım olduğunu ve ne kadar oynamak istediğimi biliyor. Benim rüyamdır, bir o bir de Lüküs Hayat. Bana ’28 sene Lüküs Hayat’ı oynadın, gel Cibali Karakolu’na da başlıyoruz’ dedi. 2014’ten geçtiğimiz mart ayına kadar Cibali Karakolu’nu oynadım. Açık hava, turneler tıklım tıklım doluydu.” 

‘BİR MAAŞ VERİLİYOR AMA BİZ BUNUN VERGİSİNİ DE VERİYORUZ

Göktay:

“Daha sonra genel sanat yönetmeni olan Süheyl Uygur‘un talebiyle, ilk kez 1916’da sahnelenen Hisse-i Şayia oyununu izleyiciyle buluşturduk ve pandemi yasaklarının başladığı döneme kadar oynadık..

Konuk sanatçı statüsünde, Şehir Tiyatrolarında farklı oyunlarda rol alan 16 arkadaşıyla birlikte çalıştık..

  • “İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerini, ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganlarıyla ve 800 bin küsur oy farkla, benim de oy verdiğim Ekrem İmamoğlu kazandı. Derken kültür daire başkanı, genel sekreterler falan değişti ama oyunlarımızı oynuyoruz. Bu arada elimde sözleşme var, 6 Mart 2020’de Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı hanımefendi ve Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü imzalı. Hisse-i Şayia ve Cibali Karakolu oyunlarında oynamak üzere, hizmet alımı sözleşmesi. 150 iş günü çalışılacaktır, şeklinde hukuki bir sürü madde var. Atla deve değil. Bir maaş veriliyor ama biz bunun vergisini de veriyoruz. Defter açtırdık, muhasebeci tuttuk.”

“EK MAAŞIMLA GEÇİNDİĞİM İÇİN BİR DİZİYİ KABUL ETMEDİM “

Sanatçı Göktay:

“En son ocak ve şubat maaşları ödendi..

  • “Ondan sonra oyun oynamıyoruz diye paramızı vermediler.  Halbuki elimizde altı aylık sözleşme var. Ben kendimi buna göre ayarlamışım. O sırada bir diziyi kabul etmedim, ek maaşımla geçindiğim için. Ben ihtiras sahibi biri değilim. Hırs içinde bulunup onları almadım. ‘Nasılsın, ne yapıyorsun? Biz size şimdilik, pandemi dolayısıyla maaş vermiyoruz’ diyen olmadı. Pandemi dolayısıyla bile olsa, ‘Nasılsın, bir ihtiyacın var mı?’diyen katiyen olmadı.”

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen ile televizyonda yayınlanmak üzere bir saatlik bir tiyatro sohbeti yaptığını, ayrıca 2002’de oynadığı ‘Pembe Konağın Gelinleri’ adlı oyunun Şehir Tiyatrosunun YouTube kanalında yayınlandığına işaret eden Göktay, irtibatı kesmeden, tiyatroya faydalı olmaya çalıştığına vurgu yaptı. 

‘İKİ ÇOCUĞUMU DA ALNIMIN TERİYLE, NÜFUSUMU KULLANMADAN YETİŞTİRDİM

Göktay:

“Eşim hasta ve tedavi görüyor. Emekli maaşıyla ihtiyaçlarımı yetiştiremiyorum, ek iş almıyorum..

  • “‘Vereceğiz’ ya da ‘vermeyeceğiz, başınızın çaresine bakın.’ diye bir şey söyleyin. Ayıptır. Ekrem İmamoğlu, seçim propagandasında, ‘Ben kimsenin hakkını yemedim. Kimseye de hakkımı yedirmem’ dedi. Dişli çocukmuş. Kazandı. Helali hoş olsun. İş bilenin, kılıç kuşananın. Ben de şimdi diyorum ki Türk tiyatrosuna 57 sene hizmet verdim. Dişimle salatalık soydum ve alnımın teriyle paramı kazandım. Ne Asmalı Mescit’te, ne meyhanelerde, ne at yarışlarında, ne okey oyunlarında geçirmedim. Namusumla, rapor almadan bu tiyatroda hizmet verdim. İki çocuğumu da alnımın teriyle, nüfuzumu kullanmadan yetiştirdim.”

“ÖĞRETMENLERİN MAAŞI KESİLDİ Mİ? BÖYLE ŞEY OLMAZ “

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu durumdan haberi olmadığı tahmininde bulunan Göktay, şöyle devam etti:

  • “Kraldan çok kralcılar var. Efendi bir çocuk. Oyumu da verdim. Ama bir ayyuka çıksın iş, o zaman, ‘Oynamıyorlar. Biz onlara oynamadıkları için para vermedik’ derler. O iş öyle değil. Öğretmenlerin maaşı kesildi mi? Böyle şey olmaz. ‘Bunlar çalışmadılar’ diyor olabilirler. Ama öyle bir çalışmışım ki… Siyatik hastasıydım, ambulans bekliyordu kapıda, rapor vereceklerdi ben istemedim. ‘İstemem.’ dedim.
  • Lüküs Hayat seyretmeye, Kağıthane Sahnesi’ne 600 kişi gelmiş. 1991 yılının ocak ayında annemi gömdüm. Salon tıklım tıklım doluydu. Sahneye çıktım oynadım, sonra kulise çıktım ağladım. Acımı içime gömdüm. Ben bu tiyatroya bu kadar güzellik, yaptım, helali hoş olsun tiyatroma. Ama ahde vefa vardır. Biz, teşekkür ve ‘Allah razı olsun.’ nidalarıyla büyüdük. Onun için ben bunu affetmiyorum. Bana hakkımı teslim etsinler. Pandemi biter oyun oynarım ben yine, çağırırlar veya çağırmazlar. İki oyunum da tıklım tıklım gidiyor.”

‘KIBRIS’TA RULET ÇEVİRMEK İÇİN İSTEMİYORUZ BU PARAYI

Kırgın olduğunu anlatan Göktay, sözlerini şu şekilde tamamladı:

  • “Zülfiyare dokunmadan söylemeye çalıştım. Benim ve 16 arkadaşımın, parasını versinler. Biz Kıbrıs’ta rulet çevirmek için istemiyoruz bu parayı. Biz, BİM’e, A101’e, Şok’a, Migros’a gidiyoruz. Evimizin ihtiyaçları için emekli maaşı yetmiyor. Ben araba da kullanmıyorum. Gaz, elektrik, aidat, su… Normal bir ailenin ihtiyaçları. Istakoz bacağı, yengeç, karides yediğimiz yok. Hamsi ucuzken hamsi yeriz, palamut ucuzken palamut yeriz. Ağlamıyorum. Allah’ıma, rabbime bin şükür. Hamd olsun. Bizden kötü durumda olanlar da vardır ama ben, 83 milyon kişinin tiyatrodan ve televizyondan tanıdığı bildiği ben bunu hak etmedim. Lüküs Hayat oynadım ama lüks hayat yaşamadım.”

İLGİLİ HABER

Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: