GÜNDEM

“TÜRKİYE’NİN KATAR GİBİ ZAYIF ÜLKELERLE BAŞARI KAZANMASI ZOR”

“PROTOKOLÜN ANLAMI KALMAYABİLİR”
LİBYA’DA TOPRUK CEPHESİ BAĞLANTILI GÜÇLER PETROL BLOKAJINI KALDIRMAYI KABUL ETTİ…

LİBYA’DA SARRAJ’IN İSTİFA KARARI TÜRKİYE’Yİ ZOR DURUMDA BIRAKABİLİR

“Politikamız Sarraj’a aşırı odaklıydı”

Erdoğan:

“Sarraj’ın istifa kararı bizi üzdü.”

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker ve emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Libya’da Türkiye’nin desteklediği ve Birleşmiş Milletler’in meşru saydığı Sarraj hükümetinin istifa kararını değerlendirdi.

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz:

“Türkiye-Libya anlaşması riske girebileceğini belirtmeliyim. Politikamız Sarraj’a aşırı odaklıydı..

Libya ile Türkiye arasında imzalanan münhasır ekonomik bölge anlaşması tehlikeye girebilir.”

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker:

“Türkiye’nin Katar gibi zayıf ülkelerle başarı kazanması zor..

Sarraj’ın yerine gelenler ne yapacak, buna bakmak gerekiyor. Türkiye’nin tek başına Katar’la, Cezayir veya Tunus gibi hiçbir şey yapamayacak ülkelerle başarı kazanması kolay bir iş değil.”

TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ LİBYA’DA ULUSAL UZLAŞI HÜKÜMETİ’NİN BAŞBAKANI FAYEZ SARRAJ, EKİM AYI SONUNDA GÖREVİNİ DEVREDECEĞİNİ AÇIKLADI.

Eski Büyükelçi Özülker:

“Libya’da 3 önemli gelişme oldu..

*İlk olarak bir ateşkes ilan edildi ve bu kapsamda işler heyetler arasında görüşmeye dönüştü. Bu durum iddia edilen hedeflerin tutulması demek değildi. Sarraj, burada bütünleşmiş bir Libya’nın hükümeti olarak kendini mütalaa etmek istiyor. Ama oraya gelinebilmiş değil..

*İkinci olarak, ateşkes yapıldı ama kimin eli kimin cebinde belli değil. Tarafsız bölge olarak Sirte ve Cufra’yı ilan etmeye karar verdiler. Bu nereye kadar gider kimse bilmiyor..

*Üçüncü mesele de mevcut koşullarda doğuda meclis ve diğer taraftan Hafter arasında çok büyük bir anlaşma yok.” 

“HÜKÜMETTE DENGESİZLİK VARDI

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker:

“Sarraj’ın geçici bir hükümet olarak göreve geldiğini belirtmeliyim..

Bu hükümetin kendi içinde de bir güç dengesizliği vardı. Mesela İçişleri Bakanı’nın arkasında güçlü bir aşiret desteği vardı. Bir ara anlaşmazlıktan ayrıldı ancak biz de devreye girerek göreve getirilmesini sağladık..

Sarraj’ın önünde iki tercihin olduğunu söylemeliyim: Ya ‘Bu işi yapacak benim, herkes hizzaya gelsin’ diyecekti. Ya da bir noktada istifa etmek suretiyle Libya bütününde çözümü zorlamaya çalışacaktı. Tahmin ediyorum ikinciyi tercih etmek durumunda bırakıldı. Libya’da bundan bir sonuç çıkacağını tahmin etmiyorum.”

“PROTOKOLÜN ANLAMI KALMAYABİLİR

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker:

“Türkiye’nin Libya ile münhasır ekonomik bölge oluşturduğu protokol..

Sarraj’ın yerine gelenler ne yapacak, buna bakmak gerek. Türkiye’nin tek başına Katar’la, Cezayir veya Tunus gibi hiçbir şey yapamayacak ülkelerle başarı kazanması kolay bir iş değil. Türkiye meşru hükümeti desteklemek dışında bir şey yapamaz. Meşru hükümet olmadığı takdirde de yapmış olduğumuz protokolün anlamı kalmaz. Sarraj gider, onun yerine kimin geleceği belli olmazsa, hatta çözümü başka bir noktada gören bir hükümet gelirse, Türkiye cidden zora girer.”

‘TÜRKİYE İÇİN İYİ OLMAZ’

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz:

” Libya’yla ilişkilerimiz imzalanan münhasır ekonomik bölge protokolü nedeniyle çok önemli. Libya ile yaptığımız anlaşma riske girebilir ve bu Türkiye için iyi olmaz. Önümüzdeki dönem nasıl şekillenecek bunu kestirmek mümkün değil. Bizim politikamız Sarraj’a aşırı odaklıydı. İşbirliği doğruydu ama diğer tarafı da dikkatten uzak tutmayan bir yaklaşım içinde olmak gerekiyordu. Fakat biz meseleye öyle bakamadık ve tek taraflı angajmana girdik. Bu tek taraflı bakış ülkemiz için iyi bir sonuç doğurmayabilir.” 

BAZI TEMASLAR OLABİLİR

Libya’da Ulusal Uzlaşı Hükümeti (UUH) Konsey Başkanı Fayez Sarraj’ın gelecek ay sonuna kadar görevini bırakma yönündeki açıklaması Ankara’da yankı buldu.

Erdoğan:

“Sarraj’ın istifa kararı bizi üzdü..

Attığımız adımlarla Hafter’i gerilettik, eninde sonunda kaybedecek..

Sarraj’dan aldığımız haberler sonrası bizler de kendilerine bazı haberler ulaştırdık. Önümüzdeki hafta bazı görüşmeler olabilir, görüşmelerle birlikte bu işi olması gereken istikamete kavuştururuz.”

LİBYA’DA TOPRUK CEPHESİ BAĞLANTILI GÜÇLER PETROL BLOKAJINI KALDIRMAYI KABUL ETTİ

UUH, petrol gelirlerinin adil dağıtımını denetlemek için komite oluşturulacağını duyurdu.

Libya’da Tobruk cephesi bağlantılı güçler petrol blokajını kaldırmayı kabul etti

Akdeniz’de yüksek tansiyon sürerken Libya’da gözler siyasi satrançta. Birleşmiş Milletler’in (BM) tanıdığı, Ankara destekli Ulusal Uzlaşı Hükümeti (UUH) Konsey Başkanı Fayez Sarraj’ın önceki gün istifa niyetini duyurmasının ardından dün de Hafter cephesinden petrol kartı çıktı. Ülkenin doğusundaki Tobruk yönetiminin müttefiki General Halife Hafter’in petrol blokajını şartlı kaldırmayı kabul ettiği bildirildi.  

DOLAR DÜŞTÜ

Libya’daki en önemli petrol rafinerilerinin bulunduğu doğu bölgelerinde kontrolü elinde bulunduran Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, petrol üretimine yeniden başlanmasını ocak ayından beri bloke ediyordu.

Hafter:

“Gelirlerin adil şekilde dağıtılması ve bunların terörizmi desteklemek amacıyla kullanılmayacağını garanti etmek şartıyla petrol üretimine ve ihracatına devam kararı verdik.”

Hafter cephesinin adımının ardından UUH Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik, petrol gelirlerinin adil dağıtımını denetleyecek bir komite oluşturulacağını bildirdi.

Muaytik:

“Komite, bir bütçe hazırlanması, ödemelerin yapılabilmesi için fonların transferi ve kamu borçları konusunda iki taraf arasında koordinasyonu sağlayacak.”

Açıklamanın ardından ülkede dolar kuru Libya Dinarı karşısında 6.60 seviyesinden 5.85 seviyesine kadar geriledi. UUH ile Tobruk cephesi arasında geçen ay ateşkes kararının ardından geçen hafta Fas’ta heyetler arası görüşmeler yapılmıştı. Tarafların seçimler öncesi ülkedeki petrol, merkez bankası gibi devlet kurumlarına yönelik atamalar konusunda fikir birliğine vardığı belirtilmişti. Başta BM olmak üzere uluslararası çevrelerden Libya’da ağırlaşan ekonomik tabloya da işaretle petrol blokajının kaldırılması çağrıları yapılıyor.

3 ŞİRKETE YAPTIRIM

Öte yandan AB’nin Libya’ya yönelik BM silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye, Ürdün ve Kazakistan’dan üç şirket ve iki kişiyi yaptırım listesine dahil ettiği bildirildi. Yaptırımların pazartesi günü yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top