MAHKEME, BİR VATANDAŞA KESİLEN ‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI’NI İPTAL ETTİ! EGM AÇIKLAMA YAPTI…

EGM’den ‘koronavirüs tutanağı’ açıklaması: Bundan böyle bu yetki kullanılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce koronavirüs tedbirleri kapsamında polisin ceza kesemeyeceğine ilişkin haberlerle ilgili, “Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır” açıklaması yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, koronavirüs tedbirleri kapsamında polisin ceza kesemeyeceğine ilişkin haberlerle ilgili açıklama yaptı.

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insan hayatı açısından tehlikeli olan koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla yetkili ve sorumlu makamlar tarafından bazı tedbirler alındığı bildirildi. Bu tedbirlere aykırı davrananlar hakkında da mevzuata göre yetkililer tarafından idari yaptırımlar uygulandığı belirtildi. Bazı vatandaşların kendilerine uygulanan idari yaptırımların iptali yönünde yargı mercilerine başvurduğu ve yetkili mahkemelerce de bir kısım iptal kararları verildiği anımsatıldı.

USUL EKSİKLİĞİ YAPILMIŞTIR’


Bazı basın yayın organlarında ‘Koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesemez’ başlıklı haberler yer aldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:   

“5326 sayılı Kabahatler Kanununun 22’nci maddesinde sayılan ‘Kabahat dolayısıyla idarî yaptırım kararı vermeye ilgili kanunda açıkça gösterilen idarî kurul, makam veya kamu görevlileri yetkilidir’ hükmü ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 294’üncü maddesinde sayılan ‘Bu Kanunda yazılı olan idarî para cezaları mahallî mülkî amir tarafından verilir’ hükmü doğrultusunda koronavirüsün Türkiye’de yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere aykırı davrananlara idari yaptırım uygulanması hususunda mahkeme tarafından iptal edilen habere konu karar incelendiğinde; idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek, teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığı anlaşılmıştır. Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır. Yapılan bu usul olarak yanlış işlem münferit bir işlem olup bağlayıcılık yönünden usule uygun diğer işlemleri kapsamamaktadır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır. Türk Polis Teşkilatımız koronavirüs tedbirleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarını yasal görev sınırları içerisindeki yetki ve sorumluluklarına bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir.”

‘KOLLUK GÖREVLİLERİ ANCAK İHLAL TESBİT TUTANAĞI TUTABİLİR’

Mahkeme kararında: “İdari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği” anımsatıldı

Adana’da sokağa çıkma yasağını deldiği için polis tarafından 789 TL para cezası kesilen vatandaş, mahkemeye başvurdu.

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini, polisin ancak ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceği gerekçesiyle cezayı iptal etti.

Mahkeme kararında, “İdari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği” anımsatıldı.

Adana’da vatandaş, sokağa çıkma yasağı öncesi markete giderek alışveriş yapmak istedi.

Ancak polis tarafından çevrilen vatandaş, 789 lira idari para cezası kesilerek, evine gönderildi. 

İTİRAZ ETTİ

Vatandaş, avukatı Mahmut Akgül aracılığıyla söz konusu idari para cezasına itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. 

Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.

“İHLAL TESPİT TUTANAĞI TUTABİLİR!”

Kararda:

“Bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.

MAHKEMENİN KARARI YERİNDE”

Avukat Mahmut Akgül:

“Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur.“

indyturk.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.