GENEL

BEYAZ BOĞAZLI SERÇE, DİĞER SERÇELER ARASINDA VİRAL OLAN YENİ BİR ŞARKI GELİŞTİRDİ (VİDEO)

ESKİ MELODİ İLE ÖTMEYE DEVAM EDEN KUŞLARIN SOYLARI TÜKENİYOR

YILLARDIR ÇIKARDIKLARI MELODİYİ BIRAKTILAR!

Serçeler, dünyanın hemen her yerine yayılmış durumdalar.

Kanada’da yaşayan beyaz boğazlı serçeler, yıllar boyunca çıkardıkları melodiyi bırakarak daha farklı bir şekilde ötüyorlar.

Bu durumun nedenini araştıran bilim insanları, viral hale gelen yeni melodinin bugüne kadar görülmemiş bir hızda yayıldığını ve bu durumun bir istisna olduğunu söylüyorlar.

Serçeler, dünyanın hemen her yerine yayılmış durumdalar. Üstelik farklı farklı türlere sahip olan serçeler, gerek görünümleri gerekse sesleri ile çoğu zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Kanada’daki beyaz boğazlı serçelerle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Bu kuşların kendi kendilerine yeni bir ötüş sesi öğrendikleri ve bu sesi viral hale getirdikleri ortaya çıktı.

Uzmanlara göre kuşlar, öterken çıkardıkları melodilerini nadiren değiştirirler. Ayrıca bu değişiklik, çoğu zaman yerel bölgelerle sınırlı olur.

Kanada’da yaşayan beyaz boğazlı serçelerle ilgili yapılan son çalışma bu kuşların; yeni melodileri viral hale getirdiklerini ortaya çıkardı.

Üstelik yerel bir bölgede başlayan kuşlara arası “sosyal medya akımı” ülkenin geneline yayılmaya devam ediyor.

BİLİM İNSANLARI BU DURUMU İSTİSNA OLARAK DEĞERLENDİRİYORLAR

Beyaz boğazlı serçe

Dünya üzerindeki tüm kuşlar, kendi bölgelerini belirlemek ve olası dostlarını çağırmak için öterler.

Kanada genelindeki serçeler daha çok üç notalı bir ötüş sesine sahiplerdi. Ancak 1960 yılları ile 2000 yılları arasında küçük bir bölgede ortaya çıktığı düşünülen iki notalı yeni bir ses, ilginç bir şekilde ülkenin  tümüne  yayılıyor.

Küçük ötücü kuşların yıllarca söyledikleri şarkının geleneksel alçalan melodisinin üç notalı bir sonu vardı fakat araştırmacılar serçelerin yeni bir nota dizisi kullandıklarını fark etti. Araştırmacılar sonu iki notayla biten yeni melodinin Kanada’nın batısından Ontario’nun merkezine kadar 3 bin km doğuya nasıl yayıldığını izledi.

Uzmanlar, yeni notanın çıkış noktasının tek bir serçe olduğunu, bu serçeden de diğer serçelere yayıldığını düşünüyorlar. Yani tıpkı günümüzdeki sosyal medya gibi…

Konuyla ilgili araştırma yapan bilim insanları, beyaz boğazlı serçeler arasında viral hale gelen yeni melodinin 2000 – 2019 yılları arasında yayılmaya başlamış olduğunu ve en sonunda da Kanada’nın neredeyse tümüne yayıldığını söylüyorlar.

Üstelik bu yeni melodi, beyaz boğazlı serçelerin yıllar boyunca çıkardıkları eski melodilerin unutulmaya yüz tutmasına neden olmuş.

Uzmanlar, eski melodide öten kuşların soylarının tükenmek üzere olduğunu ifade ediyorlar.

ESKİ MELODİ İLE ÖTMEYE DEVAM EDEN KUŞLARIN SOYLARI TÜKENİYOR

Serçe
Bilim insanlarının açıklamalarına göre yeni melodi, Rocky Dağları’nın batısında ortaya çıkmış.

Serçelerin göç etme ve kış ile yaz mevsimlerini farklı yerlerde geçirme alışkanlıkları da bu melodinin yayılmasına neden olmuş.

Bilim insanları, özellikle de beyaz boğazlı erkek serçelerin sık sık yer değiştirmesinden dolayı diğer beyaz boğazlı serçelerle karıştıklarını belirtiyorlar. Hal böyle olunca da eski sesle ötmeye devam eden kuşların nesli tükeniyor.

Kanada’da viral hale gelen yeni serçe melodisi, yavaş yavaş ABD’ye de sıçramış durumda.

Bilim insanları, ABD’nin kuzeyindeki beyaz boğazlı serçelerde de benzer melodilere denk gelindiğini, ancak bu kuşların üreme bölgelerinin genelde Kanada’da olduğu için ABD’deki yayılmanın daha yavaş olabileceğini düşünüyorlar.

Uzmanlara göre yıllar sonra ABD kıtasındaki tüm beyaz boğazlı serçeler, yeni melodide ötmeye başlayabilirler.

Pek çok kuş türünün zaman içinde “kültürel olarak” ötme biçimlerini yerel kuş toplulukları içinde değiştirdiği biliniyor. Fakat bunların büyük bir çoğunluğu bütün bir tür arasında yayılmaktansa bölgesel olma eğilimi gösteriyor.

Bilim insanları yeni bir melodinin tür içinde nasıl bu kadar hızlı yayılabildiğini daha önce gözlemlemediklerini belirtiyor.

Northern British Columbia Üniversitesi’nde biyoloji profesörü Ken Otter:

“Bildiğimiz kadarıyla bu eşi benzeri görülmemiş bir şey..

Bir şarkı türünün kültürel evrimi yoluyla bu tür bir yayılmayı gören başka bir çalışma bilmiyoruz..

1960’lı yıllarda beyaz boğazlı serçelerin ötüşü tekrar eden üçlü bir notayla bitiyordu..

1990’lı yıllarda Kanada’nın batısına doğru hareket ettiğimde serçelerin iki notayla biten yeni bir melodi söylemeye başladığını fark ettim..

British Columbia bölgesinin Prince George kentine ilk gittiğimde, Kanada’nın doğusunda klasik olarak söylenen beyaz boğazlı serçe şarkısından farklı bir şey söylüyorlardı..

Bu bahsettiğiM melodi yaklaşık 40 yıllık süre içinde Rocky Dağları’nda popüler hale geldi.”

Otter ve araştırma ekibi 18 bin kayıt yaptı ve bulgularını Current Biology isimli bilimsel yayında yayımladı.

Bilim insanları genç serçelerin yeni melodiyi kışlama alanlarını paylaştıkları diğer bölgelerin kuşlarından öğrendiğini düşünüyor.

Otter şu ifadeleri ekledi:

”Önceki pek çok çalışmada, dişi kuşlar yerel olarak hani melodi söyleniyorsa onu tercih etme eğiliminde oluyordu. Fakat beyaz boğazlı serçelerde dişi kuşların kendi bölgelerinde yaygın olmayan melodileri sevdiğini göstermiş olabiliriz. Eğer durum buysa, yeni şarkıyı söyleyen erkek kuşlar daha avantajlı.”

Serçelerin arasında viral olan gizemli molodiyi aşağıdan dinleyebilirsiniz:

indyturk.- webtekno – Eray Kalelioğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: