SIYASET

İBB’NİN ‘ELEKTRİKLİ ARAÇ’ BAŞVURUSUNA RET KARARI VEREN ADALAR KAYMAKAMI’NIN ‘YEŞİL TOP’ DETAYI!

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, 2015 yılında AKP’den Aksaray Milletvekili Aday Adayı olmuş…

AMAÇ EKREM İMAMOĞLU’NU ENGELLEMEK Mİ?

KAYMAKAM, RET GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Kaymakam Ayhan, Adalar’da kullanılacak olan elektrikli araçların Karayolları Yeterlilik Belgesi özelliği taşımadığını söyledi

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan:

”İETT’nin, Adalar’da toplu taşımada kullanılacak 60 elektrikli aracın karayolları tescili için gerekli belgeleri oluşturmasının ardından gerekli işlemleri yapacağım.”

“AMAÇ İMAMOĞLU’NU ENGELLEMEK”

İBB’nin tanıttığı elektrikli araçları karayolları üzerinde hizmet verecekleri gerekçesiyle hizmete alınmasını erteleyen Adalar Kaymakamlığı, 2018 Şubat ayında ilçede motorsuz alternatif ulaşım aracına geçilmesi yönünde karar almıştı.

Kaymakamlığın kararı “Amaç İmamoğlunun hizmetlerini engellemek” yorumlarına neden olmuştu.

Adalar’da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtımı yapılan elektrikli araçlar hizmete başlayamadı. Oysa, Adalar’da faytonların kaldırılması ve elektrikli araçların gelmesi, tam 22 yılı bulan bir planlama sürecinin eseri.

İBB’nin 1998 yılında:

“Adalar’da faytonların 2000 yılına kadar kaldırılarak alternatif bir çözüm getirilmesi gerektiğine” karar verdiği belirlendi.

İstanbul V Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 25 Haziran 2013 tarihinde aldığı kararda ise:

“Adalar ilçesinde ulaşım sorunlarına daha kalıcı çözümler üretebilmek amacıyla, ilgili yerel yönetimler ile işbirliği içinde Ulaşım Master Planı’nın hazırlanmasının istenmesine karar verildi” denildi.

En son Adalar Kaymakamlığı, 5 Şubat 2020 tarihinde yaptığı Ruam hastalığı toplantısının ardından yayınladığı kararın 7. maddesi de aynen şöyle:

“UKOME tarafından Adalar ilçesindeki 25.12.1998 tarih ve 98/138 sayılı İI Trafik Komisyonu Kararlarına uygun olarak motorsuz alternatif ulaşım aracına geçilmesine karar verilmiştir.”

İstanbul’un ulaşımı konusunda geniş yetkilere sahip UKOME, Şubat ayında aldığı kararla, Adalar’ın bütün yollarını “Yaya Yolu” ilan emişti.

İBB Meclisi de yine Şubat ayında aldığı kararla, ilçede elektrikli araçla taşımacılık işinin İETT tarafından yapılmasını oy birliğiyle onaylamıştı.

Halen Adalar’da Kaymakamlık ve Belediye başta olmak üzere kamu kuruluşlarınca ve özel kişiler tarafından kullanılan elektrikli araçların, tıpkı İBB’nin tanıttığı araçlar gibi plaka, tescil ve zorunlu trafik sigortaları bulunmuyor.

İBB, bu sorunun ilgili mevzuat ve yönetmelikte belirtilen şekilde kısa sürede çözüleceğini ve Adalar halkının toplu taşıma taleplerinin kısa bir süre içerisinde söz konusu elektrikli araçlarla karşılanabileceğini öngörüyor.

İBB, bu konuda gereken bütün girişimlerde de bulunuyor.

Adalar’da daha önce atlı faytonlar yoluyla gerçekleştirilen toplu taşıma hizmetleri 2019 Aralık ayında hayvan hakları, ruam hastalığı sebebiyle İstanbul Valiliği tarafından durduruldu.

Gelinen süreçte İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, fayton taşımacılığına son verdiğini ve yeni bir yol izlendiğini belirtti..

”ADALILAR OLARAK HEYECANLIYIZ”

Kaymakam Mustafa Ayhan:

”Adalar için doğa dostu, çevreci ve SİT alanına uygun bir ulaşım aracının oluşturulmasını arzu ediyoruz..

Adalılar olarak heyecanlıyız. Uzun bir süre ulaşım hizmetlerimiz yürütülemiyordu. Gelinen noktada bugün lansmanı yapılan minibüs tarzı olan araçlarla ulaşım hizmetlerinin yerine getirileceği ifade edildi..

Ancak bu araçlarla ilgili olarak yapılan değerlendirmede gerek teknik bir konu olması sebebiyle Trafik Hizmetleri Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışma neticesinde, bu araçların golf aracı olarak ithal edildiği ve Karayolları Yeterlilik Belgesi özelliğini taşımadığı anlaşıldı..

Araçların kanuni olarak uyulması gereken tescil, plaka oluşturulması, trafik sigortası ve toplu taşım hizmetlerinde zorunlu mali sorumluluk sigortası yapılması özelliklerini de barındırması gerekiyor..

Arkadaşlarımızca yapılan incelemede bu araçlarımızın özellikleri nedeniyle tescillerinin yapılmasının mümkün olmadığı  anlaşıldı..

İETT yetkilileriyle görüşmelerde, eksiklik ve noksanlıkların tamamlanarak kendilerine müracaat edilmesi gerektiği aktarıldı..

Gelinen süreçte eksikliklerin tamamlanmaması nedeniyle araçların Karayolları Trafik Kanunu’na göre karayollarına çıkması risk teşkil etmekte..

Sigortasız, tescilsiz ve sigortasız araçların yolcu alarak trafiğe çıkmasının riskli olduğunu vurgulamalıyım..

Herhangi bir kaza olması, zarar doğması durumunda bunun sorumluluğu Adalar Kaymakamlığı olarak bizlerin ve diğer emniyet güçlerimizin ve İBB Meclisi’nin de üstlenemeyeceği açıktır. Onun için bu araçlarımızın en kısa sürede tescil için gerekli belgelerinin oluşturulmasından sonra tarafımıza müracaat edilmesi halinde bizler işlemleri yapacağımızı bildiririz. Bunun için de Adalılar olarak heyecanla bekliyoruz. Elimizden gelen katkıyı bundan önce verdiğimiz gibi bundan sonra da vermeye gayret edeceğimizi ifade etmek istiyorum.”

FAYTONLAR KALDIRILMIŞTI

İstanbul Adalar’daki bakımsızlık ve gördükleri eziyetle sürekli tartışılan atlar ile adanın sembollerinden faytonlar yıllardır gündemden düşmemişti. Son olarak Ruam hastalığı nedeniyle 81 atın itlafı tartışmaları iyice alevlendirince tarihi karar gecikmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) atları satın almasıyla yıllardır beklenen elektrikli fayton uygulaması da kesinleşti.

ADALAR KAYMAKAMI’NIN ‘YEŞİL TOP’ DETAYI!

İBB’nin Adalar’da elektrikli araç projesine ret veren kaymakam

AKP’nin ve üyelerinin sosyal medyadan 1 Mayıs 2020 tarihinde başlattığı yeşil top uygulamasını devlet memuru olan İstanbul Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan’ın da profilinde kullanması dikkat çekti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal 1 Mayıs’ta sosyal medyada etik kurallara uyma vaadinde bulunanların, bunu profillerine yeşil nokta koyarak deklare etmelerini istedi. Takip eden günlerde, daha önceden yaptıkları pek çok saldırgan ve etik dışı paylaşımla gündeme gelen bu yeşil noktalı hesaplar AKP MYK’sında da eleştirilere neden olunca AKP geri adım attı.

MYK sonrası Mahir Ünal bu uygulamaya son verdiklerini açıkladı.

AKP’nin ve üyelerinin Twitter’dan 1 Mayıs 2020 tarihinde başlattığı yeşil top uygulamasını devlet memuru olan İstanbul Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan’ın da profilinde kullanması dikkat çekti.

Kaymakam, “Mustafa Ayhan, “Bir kaymakam profiline neden yeşil top koyar? akp ilçe başkanı mısın sen akp kampanyasına katılıyorsun?” diye eleştirildi.

AKP’DEN ADAY OLMUŞTU

Öte yandan; İstanbul Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, 2015 yılında AKP’den Aksaray Milletvekili Aday Adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti.

”VALİLİKLE GÖRÜŞECEĞİM”

İmamoğlu, kaymakamlığın reddettiği elektrikli araç kullanımı için valilikle görüşüleceğini açıkladı

Adalar ilçesini ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, fayton meselesinin çözümüne ilişkin konuştu.

Adalar Kaymakamı’nı davet ettiklerini belirten İmamoğlu, “Herhalde kaymakamın az meşguliyeti var bugün ama fazla meşguliyet istiyorsa biz kendisini davet ettik. Keşke aramıza katılsaydı” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Biz Adalar’daki birçok soruna çözüm olduk. Başta fayton meselesi gibi. Fayton meselesinde farklı düşünenler olacaktır ama tümüyle istişare edilerek konuşularak şeffaf bir model ile fayton meselesi yürütülmüştür. Belediyenin sorun çözme konusunda örnek bir sürecidir..

Kamunun diğer kurum ve kuruluşları ile valilik ile kaymakamlık ile bütün iletişimleri en üst düzeyde tutarak süreç yönettik..

Faytoncuların hiçbirinin faytonuna zorla el konulmadı. Konuşuldu, ciddi bir harcama yapılarak neredeyse 100 milyon liranın üzerinde bir harcama yapılarak faytoncuların faytonları satın alındı..

Biz bu süreçte atları koruma altına aldık, bakımlarını üstlendik. Şu anda atlar başta üniversiteler olmak üzere yakışan noktalara sevki konusunda hassas bir süreç yönetiyoruz. Biz hem Adalar’ın fayton meselesi hem de kültür sanat birçok konuya dönük adımlar atması ile ilgili ciddi bir işbirliği sürdürüyoruz.”

Adalar Kaymakamlığı İBB’nin başvurusunu reddetti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adalar ilçesinde kullanmayı planladığı elektrikli araçların deneme çalışmaları için yaptığı başvuru belge eksikliği nedeniyle reddedildi

Adalar Kaymakamlığı İBB'nin başvurusunu reddetti
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından atlı faytonların yerine kullanılacak elektrikli araçların Karayolları Trafik Kanunu’nunca uygun görülmediği için Adalar Kaymakamlığı’ndan kullanılmasına izin çıkmadı.

Kaymakamlığın yazılı yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 15.06.2020 tarih ve 88894955-622.01-24130 sayılı yazınız. İlgi sayılı yazınızda Adalarda kullanılmak üzere 60 adet elektrikli araç alındığı, bahse konu araçların sahada teknik kontrollerinin yapılması ve araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi, test sürüşlerinin yapılması için gerekli iznin verilmesi talep edilmiştir.

Bu kapsamda yazıda adı geçen araçların, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 20/1 a/l (Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren bir ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmak) ve 91 ( Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmak) maddelerinde istenilen belgelerinin bulunmamasından dolayı sahada teknik kontrollerinin yapılması, araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi ve test sürüşlerinin yapılması için istenen izin Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince uygun görülmemiştir. İlgili mevzuat gereği zorunlu belgelerle birlikte müracaatınız halinde talebiniz değerlendirmeye alınacak olup, ilgili belgeler olmadan araçların trafiğe çıkması durumunda Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerince idari para cezası uygulanacak ve araçlar trafikten men edilecek”.

”ÇÖZÜLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:

”Kararla ilgili olarak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüştük ve araçlarla ilgili sorun kısa süre içerisinde çözülecek.”

İBB Adalar için, 4 ve 13 yolcu kapasiteli araçlar satın almıştı. 4 kişilik araçlardan 20, 13 kişilik araçlardan 40 adet satın alınmıştı.

İBB Meclisi ocak ayında Adalar’da toplu taşımacılıkta kullanılan atların her biri 4 bin lira, tescilli 277 fayton plakasının ise 300 bin lira bedelle İBB tarafından satın alınması kararı almıştı.

adalar-kaymakamligi-ibb-nin-basvurusunu-reddetti-746144-1.

İLGİLİ HABER

AA, Independent Türkçe – birgun – tele1.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: