SIYASET

HATIRLAYALIM! VEKİL TUTUKLAMALARI NASIL BAŞLAMIŞTI?

TALİMATI VEREN ERDOĞAN…

İŞTE TALİMATI VERENLER, DÜZENLEMEYİ HAZIRLAYANLAR VE DESTEK VERENLERİN LİSTESİ

AKP’nin bir gün içinde üç milletvekilinin vekilliğini düşürmesi ve aynı günün akşamında üç vekili tutuklatması tartışılmaya ve tepki çekmeye devam ederken, bu sürece yol açan adımlar aradan sadece 4 yıl geçmesine rağmen unutulmuş gibi.

İşte talimatı verenler, düzenlemeyi hazırlayanlar ve destek verenlerin listesi.

AKP’li Erdoğan talimatı vermiş, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu düzenlemeyi hazırlamış, Kılıçdaroğlu “anayasaya aykırı ama evet diyeceğiz” demişti.

Bu sürecin ardından onlarca milletvekili gözaltına alındı ve tutuklandı, 14 milletvekilinin vekilliği düşürüldü. 

Son olarak üç vekilin vekilliğinin düşürülmesi ve tutuklanması sonrası tartışmalar yeniden alevlenirken, o süreci yeniden hatırlatıyoruz.

TALİMATI VEREN ERDOĞAN!

Erdoğan, 2 Ocak 2016 tarihinde, dönemin HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı hedef alan Erdoğan:

”Ülkeyi parçalayıp bölmeye yönelik mesajları kabul etmemiz mümkün değil. Devlet içinde devleti kabul etmemiz asla mümkün değil. Bunlara karşı gerekli cevabın verilmesi, müeyyide uygulanması, yargı mekanizmasının devreye girmesi suretiyle atılması gereken adımlar var..

Meclis’te 160’ı aşkın dosyaları var. Bunlar gözden geçirildiği zaman neyi kapsıyor, masaya yatırılacak ve ona göre adım atılacaktır. Bunlar bunun bedelini ödemek durumundadır.” sözleriyle dokunulmazlıkları gündeme getirmişti.

DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Erdoğan’ın bu talimatının ardından dönemin Başbakanı Davutoğlu, dokunulmazlık düzenlemesinin hazırlandığını, Meclis’e sunulacağını dile getirmişti.

Ahmet Davutoğlu:

“Teröre destek veren sözde milletvekillerinin dokunulmazlıkları için geçen hafta anayasa değişikliği teklifimizi imzaya açmıştık. İmzalar tamamlandı. Biraz önce de son imzayı bizzat ben attım. İnşallah bugün yarın milletvekillerimizin teklifi Meclis’e sunulacak her şey ayan beyan ortaya çıkacak.” ifadesini kullanmıştı.

DÜZENLEMENİN İÇEREĞİNDE NELER VARDI?

AKP tarafından Meclis gündemine getirilen söz konusu düzenleme, sadece o güne kadar Meclis’e gelen dokunulmazlık dosyalarını içeriyordu ve bu düzenlemeye hukuki itiraz yolu kapatılıyordu.

Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Karma Komisyon’da hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıran söz konusu düzenlemeye göre, 15 gün içinde fezlekeler mahkemelere gönderilecek ve sadece bu dosyalarda milletvekillerinin yargılamasına imkân tanınacaktı.

HDP ‘HAYIR’ DEDİ, CHP DESTEK VERDİ

Erdoğan’ın talimatıyla Meclis’e gelen söz konusu düzenlemeye CHP’den destek gelirken, sadece HDP itiraz etmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

”Anayasa’ya aykırı, halkı kandırmaya yönelik bir düzenleme geliyor. Dokunulmazlık kalktıktan sonra bizi hapse atacaklarlarsa atsınlar. Gerçek demokrasiyi bu ülkeye getirmek için, gereken tüm bedeli ödemeye hazırız. Ciddi bir karar almalı ve herşeyi göze almalıyız. HDP de ‘Evet’ demeli.”

CHP’nin de verdiği teklifle hakkında fezleke bulunan vekillerin dokunulmazlığı kaldırılırken, AKP operasyon için düğmeye 4 Kasım’da basacaktı.

4 KASIM OPERASYONU

AKP uzun süredir hazırlığını yaptığı operasyona 4 Kasım 2016’da başladı.

Düzenlemeden 5 ay sonra, 4 Kasım 2016 tarihinde;

  • HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile
  • Grup Başkanvekili İdris Baluken,
  • Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder,
  • Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer, Nursel Aydoğan ve Ziya Pir,
  • Hakkâri milletvekilleri Abdullah Zeydan, Nihat Akdoğan ve Selma Irmak,
  • Mardin milletvekili Gülser Yıldırım,
  • Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü ve Leyla Birlik,
  • Van milletvekili Tuğba Hezer hakkında Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Van illerindeki savcılıklarca gözaltı kararı verildi.

Aynı gün çıkarıldıkları mahkemelerde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ile milletvekilleri Abdullah Zeydan, Ferhat Encü, Gülser Yıldırım, Leyla Birlik, Nihat Akdoğan, Nursel Aydoğan, Selma Irmak tutuklanırken; İmam Taşçıer, Ziya Pir, Sırrı Süreyya Önder denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Sadece bir yıl içinde gözaltına alınan vekil sayısı 27’ye, tutuklanan vekil sayısı ise 15’e çıktı.

Bu sürecin sonunda AKP tarafından 14 milletvekilinin de vekilliği düşürüldü.

AKP’nin üç yıllık Meclis performansı: 14 vekilin vekilliğini düşürdüler

AKP talimatıyla dün iki HDP’li ve bir CHP’li vekilin vekilliği düşürüldü. Bu karar AKP’nin Şubat 2017’den bu yana aldığı 14’üncü vekillik düşürme kararı oldu.

Meclis Genel Kurulu’nda dün okunan tezkerelerle, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü.

AKP’nin uzun süredir bekleyen yargı karlarını Meclis gündemine bir anda jet hızıyla getirmesi ve kararları açıklaması tepki çekerken, Meclis Genel Kurulu’nda “darbeci AKP” sloganları atıldı.

Üç vekilin vekilliğinin düşürülmesi kararı, AKP’nin son 3 yılda aldığı 14’üncü vekil düşürme kararı oldu.

İşte AKP’nin vekil düşürme operasyonlarının üç yıllık özeti:

Şubat 2017: HDP Van milletvekili Figen Yüksekdağ’ın vekilliği “terör örgütü propagandası” iddiasıyla hakkında verilen kararın ardından düşürüldü.

Mayıs 2017: HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın vekilliği, “Terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla verilen 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası nedeniyle düşürüldü.

Temmuz 2017: HDP Van milletvekili Tuğba Hezer ile Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, hakkında “terör örgütü üyesi olmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. Sarıyıldız ve Hezer yurtdışında oldukları için Meclis tarihinde ilk kez “devamsızlık” gerekçesiyle vekillikleri düşürüldü. 

Ekim 2017: HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında 2,5 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunması nedeniyle milletvekilliği düşürüldü.

Ocak 2018: HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği Kürtçe yemin gerekçesiyle kabul edilmedi, sonrasında Meclis Komisyonu’nun raporu ile ‘devamsızlık’ gerekçesiyle düşürüldü.

Şubat 2018: HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün vekilliği “terör örgütü propagandası” iddiası nedeniyle verilen 3 yıl 9 ay hapis cezası nedeniyle düşürüldü.

Şubat 2018: HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın vekilliği de yine benzer iddialarla verilen hapis cezaları nedeniyle düşürüldü. 

Nisan 2018: HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın milletvekillikleri, haklarında kesinleşen yargı kararları gerekçe gösterilerek düşürüldü. 

Milletvekillikleri düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları tutuklandı.

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillikleri düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından üç isim de gözaltına alınırken, Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

HDP’li Farisoğulları, HDP Genel Merkezi’ne gitmek üzere Diyarbakır’dan Ankara’ya yola çıktığında gözaltına alındı. Farisoğulları Diyarbakır-Urfa yolu üzerinde bulunan Pirinçlik karakoluna götürüldü. KCK ana davası kapsamında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasından kalan 2 aylık ceza bulunan Leyla Güven de Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındı. Farisoğulları ile Güven, hastanedeki kontrollerinin ardından adliyeye sevk edilirken, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

İki ismin gözaltına alınmasının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, CHP’li Enis Berberoğlu’nun gözaltına alındığını duyururken:

“Enis Berberoğlu İstanbul’da şu an gözaltında. Vatan emniyete götürülüyor. Neden? Bunca zulm neden? Yarın savcıya kendisi gidecek bir insana bunca zalimlik neden?” sözleriyle Berberoğlu’nun da gözaltına alındığını duyurdu.

Berberoğlu, saat 23.30 sularında, Yeşilköy’deki evinden gözaltına alınarak Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Berberoğlu’nun cezaevine sevki için işlemler yapılıyor. Berberoğlu, bugün yaptığı açıklamada infazı için teslim olacağını duyurmuştu. Berberoğlu, saat 01.30’da çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanırken, Maltepe L Tipi Cezaevi’ne gönderilmek üzere yola çıkarıldı.

MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİN ARDINDAN TUTUKLANAN CHP’Lİ ENİS BERBEROĞLU TAHLİYE EDİLDİ

Gazeteci Barış Yarkadaş, dün milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, Koronavirüs tedbirleri kapsamında ev iznine gönderildiğini ifade etti.

sol.org.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top