Türkiye’nin Swap hattı talebi...

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU AÇIKLANDI!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu “B+” ve uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise “BB-” olarak teyit etti.

ABD’DEN ‘SWAP HATTI’ AÇIKLAMASI GELDİ

Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında değer kaybettiği bir dönemde, ABD Merkez Bankası (FED) yetkilisinden Türkiye’nin Swap hattı talebine ilişkin açıklama geldi.

FED’in bölge başkanlarından Thomas Barkin:

 “Swap hattı anlaşmalarının ABD ile karşılıklı güven ilişkisine ve en yüksek kredi standartlarına sahip olan ülkelerle yapıldığını söylemeliyim..

Türkiye ya da başka ülkelerle Swap hattı açılıp açılmayacağına ilişkin olarak; ABD Merkez Bankası’nın bu uygulamasının her ülkeyi kapsamadığını söylemeliyim..

FED ABD ile karşılıklı güven ilişkisine ve yüksek kredi standartlarına sahip olan ülkelerle Swap hattı anlaşması yapıyor..

FED’in başka ülkelere sağladığı imkanların amacı kaynak sağlamak değil piyasaları istikrara kavuşturmak. Türkiye dahil olmak üzere başka ülkelerin daha geniş gecelik repo imkanına erişimlerinin olduğunu belirtmeliyim.”

https://www.cafemedyam.com/2020/05/03/iflasi-beklenen-3-ulke/

İLGİLİ HABER

Odatv

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: