GÜNDEM

TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI’YA TASFİYE OPERASYONU

”SAĞA SOLA EFELENECEĞİNİZE, DÖNÜN DE BİRAZ SAĞINIZA SOLUNUZA BAKIN.”

TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI MERKEZE ÇEKİLDİ!

Libya ile Türkiye arasındaki deniz yetki alanları sınırlandırılması anlaşmasının mimarı

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyleTümamiral Cihat Yaycı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığından alınarak Genelkurmay Başkanlığına atandı.

“FETÖ TASFİYE Mİ EDİLİYOR, TASFİYE Mİ EDİYOR?”

Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener:

”Tümamiral Cihat Yaycı’nın dosyasını soysal medya paylaşımlarıyla FETÖ’cüler doldurdu..

FETÖ’cüler birisi hakkında Ergenekoncu, Ulusalcı, yolsuzluk yapıyor ya da siyasi bir partiye, derneğe yakın diye yazdıklarında bu dosyasına giriyor. Belki terfi edemiyor, belki emekliye ayrılıyor. Anlamadığım şu: Bu yöntemle FETÖ, TSK’dan tasfiye mi ediliyor, TSK’da tasfiye mi yapıyor?”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, 22 Aralık 2019’da Piri Reis’in havuza çekilmesi töreninde Yaycı hakkında övgü dolu sözler söylemişti.

Erdoğan:

”Türkiye olarak deniz yetki alanları konusunda Libya ile 10 yıl önce ilk adımları attık..

Halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Kurmay Başkanlığı’nı yürüten Tümamiral Cihat Yaycı’nın bu konuda hazırladığı raporlar, haritalar, yazdığı makaleler ve kitaplar ortadadır..

Dönemin Libya Devlet Başkanı Kaddafi ile bu meseleyi harita üzerinde konuşmuş, kendisiyle anlayış birliğine varmıştık..

Ülkemizin Libya’ya bakan kara bölümü ile Libya’nın ülkemize bakan kara bölümü arasındaki deniz yetki alanı çakışması uluslararası mevzuata ve uygulamalara göre bize bu hakkı veriyor..

Bölgedeki karışıklıklar sebebiyle mutabakat metninin hukuki zemine taşınması biraz gecikti.” 

”KİM KULAĞINIZA ÜFLEDİYSE BİR SONRAKİ BELAYI DA ONLARDAN BEKLEYİN

Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen:

“Dün kimle yatağa girdiyseniz size darbe yapmaya da onlar kalktı. Bugün kim kulağınıza; ‘Cihat Yaycı’yı istifaya zorlayın,’ diye üflediyse bir sonraki belayı da onlardan bekleyin. Sağa sola efeleneceğinize, dönün de biraz sağınıza solunuza bakın.”

”BAKIN BAKALIM EN ÇOK KİMLER SEVİNİYOR YUNANLILAR VE FETÖCÜLER HAYIRLI İŞLER

Emekli Amiral Semih Çetin:

“Tümamiral Cihat Yaycı! Deniz Kuvvetlerinin akademik kariyeri en yüksek subaylarından birisi. Meslekteyken birlikte çalışma olanağımız olmadı. Balyoz davasında tutuklandık. Onun için FETÖcü dediler. Deniz Kuvvetlerinde FETÖ’nün canına okudu..

Yıllardır savsaklanan Doğu Akdeniz politikasının mimarı oldu. Kitaplar yazdı. Hükümetin adamı dediler. Yaptıklarına bakınca bana gerçek bir Mavi Vatan savunucusu gibi geldi. Bugün görevden alınmış. Bakın bakalım en çok kimler seviniyor? Yunanlılar ve FETÖcüler. Hayırlı işler!”

TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

NE OLDU NE DEĞİŞTİ?

Emekli Hâkim AlbayAhmet Zeki Üçok:

Bu sabah uyandığımızda, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak görev yapan Tümamiral Cihat Yaycı’nın, görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atandığını öğreniyoruz..

Cumhuriyet tarihimizin en başarılı komutanlarından birisi olan Tümamiral Cihat Yaycı, bizzat onu bütün dünyanın gözü önünde ilk defa bir askerin ismini, rütbesini ve görevini açıkça söyleyerek kutlayan Cumhurbaşkanı tarafından kararname ile görevden alınıyor.. 

Ne oldu, ne değişti?

Cihat Yaycı amiral ne yaptı da düne kadar millet olarak gurur duyduğumuz bir asker iken, bugün hangi kötülüğü yaptı da gece yarısı kararname ile görevinden uzaklaştırdınız.

Bugünden itibaren, Cumhurbaşkanına bu kararnameyi imzalatanlar harekete geçerler ama ben size kısaca görevden alma gerekçesini anlatayım.

Bilmeyenler için söyleyeyim, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tümamiral Cihat Yaycı’dan hiç hoşlanmaz. 

O kadar hoşlanmaz ki, geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı tarafından Saray’da yapılan ve Tümamiral Yaycı’nın mimarı olduğu Libya Deniz Anlaşmasıyla ilgili konferansa bizzat İbrahim Kalın tarafından konuşmacı olarak davet edildiği halde, Bakan Akar konferansa katılmasına izin vermedi. Yerine konuyla doğrudan alakası olmayan başka bir amiral görevlendirildi..

Hatırlayın, geçtiğimiz yıl herkes Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak terfi edeceğine kesin gözüyle baktığı Tümamiral Yaycı terfi ettirilmedi. Diğer yandan öylesine acı bir durum ki, kararnameden Deniz Kuvvetleri Komutanı haberdar dahi edilmedi. Hepimiz gibi Tümamiral Cihat Yaycı’nın görevden alındığından kararname yayınlandıktan sonra haberdar oldu.

Ben Deniz Kuvvetleri Komutanının yerine olsam bir dakika durmaz istifa ederim.

İHALE SÜRECİ

Tümamiral Cihat Yaycı’nın görevden alınmasına neden olan olay şudur.

Deniz Kuvvetlerinde bulunan torpidolarda kullanılan teller için ihale açılır..

İhale komisyonu teklifleri inceler ve ihaleyi Deniz Kuvvetleri Lojistik Başkanının bir yakını kazanır..

İhale sonrası firma malzemeleri teslim eder. Beş kişiden oluşan Mal Muayene Komisyonu telleri teslim almadan önce muayene eder ve ihale şartnamesine uygun olmadığını değerlendirirler. Ancak kendilerine malzemeleri teslim almaları için baskı yapıldığını söyleyerek Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’ya durumu arz ederler.. 

Tümamiral Yaycı Lojistik Başkanlığına talimat vererek ihale şartlarına uygun olmayan malzemelerin teslim alınmaması gerektiğine dair bir emir yayınlamasını ister. Emir Lojistik Başkanlığınca yayınlanır.

Bu sırada ihale şartlarına uygun olmayan malzemeler, müteahhit Lojistik Başkanının yakını olmasına karşın alınmayarak etik bir davranış örneği gösterilir. Ancak torpido tel ihalesini kazanan müteahhit, Milli Savunma Bakanlığına mektup yazarak kendisinin malzemelerinin uygun olduğunu, ancak yerli firma olduğu için kabul edilmediği gibi iddialar ileri sürerek şikayette bulunur..

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla, başında Exeter mezunu Abdullah Çiftçi’nin bulunduğu Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişleri inceleme başlatır ve bir rapor hazırlarlar. Bu raporda soruşturma açılması ve soruşturma süresince Tümamiral Yaycı ve komisyon üyelerinin görevlerinden uzaklaştırılmaları istenir..

Bilmeyenler için söyleyeyim TSK Personel Kanununa göre, haklarında soruşturma açılan general ve amiraller soruşturma sonuçlanıncaya kadar terfi edemezler.

İki ay sonra Yüksek Askeri Şura toplanıp terfilere karar verecek. Tam terfi sürecinde, standart uygulama, taktik aynı taktik. Her şey hazırlanır. Eğer Tümamiral Yaycı hakkında dava açtırılırsa işlem tamam olur, terfi ettiremezsin. Yasal süreç böylece başlatılır. Yasa gereği Muayene Komisyonunda görevli subay ve astsubaylar için Donanma Komutanından soruşturma izni istenir. Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, beş subay ve astsubay için “ortada bir suç yoktur, görevlerini yapmışlardır” diye soruşturma izni vermez.

Ancak, ne ihale ile ne de malzemelerin teslimi ile uzaktan yakından alakası olmayan sadece ihale şartlarına uygun olmayan malzemeleri teslim almayın diye emir yazılması talimatı veren Tümamiral Cihat Yaycı hakkında Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler anında soruşturma izni verir ve dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderir.

Bakan Akar, MSB Teftiş Kurulu Raporunu ve Genelkurmay Başkanının soruşturma iznini koltuğunun altına alır görev yerinden uzaklaştırılması için doğru Cumhurbaşkanının yanına gider.

KISIR ÇEKİŞMELERE KURBAN EDİLMESİNE İZİN VERMEYİN

Cumhurbaşkanına MSB Teftiş Kurulu Raporu ve koskoca Genelkurmay Başkanının yazısı gösterilir. Malzemelerin ihale şartlarına uygun olmadığı için alınmadığı yok sayılarak denir ki; Tümamiral Yaycı milli ve yerli üreticileri ihaleden dışlamaktadır, bunun için emirler yayınlattırmaktadır..

Tümamiral Yaycı kendisi ile uzaktan yakından hiç bir alakası olmayan bir ihale ve devlet bir kuruş zarara uğratılmasın, yasaya, ihale şartlarına uygun olmayan hiçbir malzemeyi teslim almasın diye emir yayınlattığı için Cumhurbaşkanı tarafından görevinden uzaklaştırılması için kararname hazırlattırılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanım, bu ülkenin en milli ve yerli askeri olduğunu Tümamiral Yaycı, Doğu Akdeniz’deki haklarımızın teslimi, Libya Deniz Anlaşması ve FETÖ ile verdiği mücadeleyle defalarca kanıtlamıştır.

Milli ve yerli bir değerimizin, değerli bir komutanımızın kısır çekişmelere kurban edilmesine izin vermeyin. Yoksa bunun arkasını alamazsınız. Yarın başka bir değerimiz bambaşka gerekçelerle huzurunuza getirilip heba ettirilecektir..

Diğer yandan, Tümamiral Cihat Yaycı hakkındaki dosya halen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığındadır. Sayın Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, bu oyunu siz de bozabilirsiniz. En kısa sürede kişinin lekelenmeme hakkını gözeterek vereceğiniz İYOK (İncelemeye Yer Olmadığına Dair Karar) ile tüm bu haksızlıkları sonlandırabilirsiniz. Bu güzel ülkemizin geçirmekte olduğu zor günlerde sizin dirayetinize ihtiyacı vardır.

“FETÖ TASFİYE Mİ EDİLİYOR, TASFİYE Mİ EDİYOR?’

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın hakkında soruşturma ve inceleme başlatılması nedeniyle “ya istifa ya emeklilik” noktasına gelmişti.

Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener:

“Alo İhbar” isimli internet sitesi yaşı 35-40’ın altında olanlar için hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Oysa “Alo İhbar” isimli internet sitesi 2001 yılında Fetullahçı Terör Örgütü’nün bugün hâlâ tartıştığımız “Ergenekon kumpasının” temellerini 20 yıl önce attığı internet sitesiydi.

Bugünün büyük “muhalif(!)” kalemlerinden Fehmi Koru, 30 Nisan 2001 tarihinde Taha Kıvanç adıyla Yeni Şafak’ta kaleme aldığı yazısında, Türkiye’yi “Ergenekon: Analiz-Yeniden Yapılanma, Yönetim ve Geliştirme Projesi” isimli belgeden haberdar ediyordu. Hemen ardından, Ergenekon operasyonlarında sürekli gündeme gelecek olan dokümanlar “Alo İhbar” isimli FETÖ’nün internet sitesi tarafından yayınlandı.

FETÖ’NÜN 20 YIL ÖNCEKİ ERGENEKON KAPAĞI

Belgelerin içerikleri FETÖ’nün tetikçisi Harun Odabaşı tarafından, “Yeniden Yapılanmanın Aktörü ERGENEKON” başlığıyla 12 Mayıs 2001 tarihinde Aksiyon dergisinin kapağına taşındı. Elbette bu Harun Odabaşı’nın tercihi değil, ona bunu yazma görevini veren FETÖ’nün talimatı idi. FETÖ, Alo İhbar sitesini Ergenekon kumpasının altyapısı için kurmuştu. Verdiği isimlerin büyük bölümü altı yıl sonra 12 Haziran 2007’de başlayan Ergenekon operasyonlarında tutuklandı. FETÖ, gazeteci kılıklı örgüt üyeleri aracılığıyla Ergenekon operasyonlarının temelini atarken, diğer yandan da Türk Silahlı Kuvvetleri’nde düşman ya da rakip gördüklerini hedefe koyan internet sitelerini devreye soktu.

OPERASYONEL İNTERNET SİTELERİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda hangi ismin ayağı kaydırılacaksa ona ilişkin yalan, dezenformasyon kampanyaları yapıyor, askerlerin aile mahremiyetlerine varan iftira ve hakaretler ediyorlardı. “Karanettv”, “TSK Kulis”, “Gata Kulis”, “Süper Denizciler”, “Hangarın Sesi”, “Bulut Altı”, “Paşa Keyfi” isimleri hangisinin hangi kuvvet komutanlığına yönelik operasyonel internet siteleri olduğu hakkında fikir veriyor sanırım.

TERFİYE ENGEL, EMEKLİYE SEVK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde o kadar çok kişinin hayatını kararttılar, mesleklerinde ilerlemesini engellediler, mesleğinden ayrılmasına sebep oldular, o kadar çok insanın şerefiyle, aile namuslarıyla oynadılar, iftira attılar ki…

Başta da yazdığım gibi yaşı 35-40’tan küçük olanlar bunları hatırlamaz bile. Bu internet siteleri üzerinden yaptıkları şey basitti: Hedef alınan TSK personelinin adını, askerlik mesleğiyle bağdaşmayacak şekilde bir iftira, yolsuzluk iddiası, siyasi yafta ile aynı haberin içinde yan yana yazmak. Sonrası kolay. Sosyal medyada çıkan bu haber kişinin dosyasına konuyor, ya tehditle ayrılması sağlanıyor ya da Yüksek Askeri Şura dosyasının içine yerleştirilerek böylece terfi engelleniyor veya emekliye sevk edilmesi sağlanıyordu.

TERFİYE ENGEL YETMEDİ, TASFİYE

2007’de Ergenekon operasyonları ve daha sonra Balyoz operasyonları başlayana kadar bu böyle sürdü. Operasyonlar başlayınca, “gözaltı ve tutuklama” yoluyla işi kestirmeden hallettiler.  Böylece sadece terfileri engellenmedi, tasfiye edildiler. Tasfiye edilenlerin yerine de kendilerinden isimleri getirdiler. 2007-2015 arasındaki bu süreçte generallerin yüzde 50’ye yakını FETÖ mensuplarından oluştu ve süreç maalesef 15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi ile sonlandı.

Sonlandı diyorum, lafın gelişi…

FETÖ’nün bu taktiği bu kez, bir başka sosyal medya ağı Twitter üzerinden hem de daha etkili devam ediyor. Firari eski TSK mensubu FETÖ üyeleri, açtıkları Twitter hesapları üzerinden yine TSK’da hedef aldıkları isimlerle ilgili yalan, iftira dolu mesajlar paylaşıyorlar.

FETÖMETRE İLE 700 SİVİL İMAM DA YAKALANDI

Bazılarının isimleri sahte, profil resmi olarak bol bol Atatürk fotoğrafı, milli bayramlarda coşkulu mesajlar yayınlıyorlar. Hepsi algı yaratmak ve operasyon çekmek için. Milli Savunma Bakanlığı’nın içinde olup bitenlerden Türkiye’nin yurtdışı operasyonlarına kadar her konuda yalan dolu mesajlar yazıyorlar. Türkiye’nin terörle mücadelesini, Libya operasyonunu, KKTC’de gaz arama faaliyetlerini, Suriye topraklarındaki operasyonunu uluslararası alanda karalamak için elinden geleni yapıyorlar.

TSK içinde sayıları iyice azalmış olan FETÖ temizliği yapanlarla özel olarak uğraşıyorlar, bazılarını savcılığa şikâyet eden bile var. Hedef alınanların başına elbette Tümamiral Cihat Yaycı’yı ve ekibini koyuyorlar. Sebebi, FETÖMETRE. 78 temel ve 273 alt kriterden oluşan ve kamuoyunda FETÖMETRE uygulaması olarak bilinen kriterlerle Deniz Kuvvetleri’nden bugüne kadar 3 bin 934 personel kamu görevinden çıkarıldı.

251 emekli personelin rütbeleri geri alındı, 449 personel geçici olarak görevden uzaklaştırıldı, 427 personel ise açığa alındı. 992 kişi ise tespit edildiğini anlayarak FETÖ üyesi olduğunu kabul edip itirafçı oldu. İtirafçıların verdiği ifadeler ile 700’ün üzerinde sivil mahrem imam tespit edildi.

FETÖMETRE’nin sonuçlarının sağlıklı olup olmadığını örneklendireyim: Ankesör soruşturmaları kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 2 bin 780 kişi hakkında adli işlem yapıldı. İşlem yapılan 2 bin 780 kişinin yüzde 94’ü, yani 2 bin 620’si daha önce FETÖMETRE ile tespit edilen ve haklarında işlem yapılan kişilerdi.

İşte bu yüzden FETÖ’cüler Cihat Yaycı’yı ve FETÖMETRE’yi hedef alıyorlar. Tıpkı ankesör hat ve ByLock’un delil niteliğini yok etmek gibi FETÖMETRE’yi itibarsızlaştırmaya çalışıyor.

Bunu da “Patagonya Bahriyesi”, “Gangway”, “HalisTuncNavy”, “Cafer Topkaya”, “Hüseyin Demirtaş”, “Tutuklu General”, “Ersin Demircan”, “The Hançer”, “Wings Of Desire”, “Sürgün Binbaşı”, “DzKK”, “Yb. Ethem Gürbaş”, “Viya Böyle”, “Mareşal Von Manstein” gibi 100’e yakın hesapla yapıyorlar.

Buraya kadar tamam, ama bundan sonrası çok tuhaf. Çünkü bunların yazdıklarını kâğıt çıktısı olarak alan ve FETÖ’cülerin hedef aldığı TSK mensuplarının özlük dosyalarına, YAŞ toplantısına giden dosyalara koyanlar da var. Uygulamanın adı da “sosyal medya taraması”. Yani FETÖ’cüler birisi hakkında Ergenekoncu, Ulusalcı, yolsuzluk yapıyor ya da siyasi bir partiye, derneğe yakın diye yazdıklarında bu dosyasına giriyor. Belki terfi edemiyor, belki emekliye ayrılıyor. Anlamadığım şu: Bu yöntemle FETÖ, TSK’dan tasfiye mi ediliyor, TSK’da tasfiye mi yapıyor?

CİHAT YAYCI KİMDİR

Tümamiral Cihat YAYCI, 1966 yılında Elazığ’da doğmuştur. 1984 yılında Deniz Lisesi’nden, 1988 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği ve TCG YAVUZ ile TCG KEMALREİS’de II. Komutanlık görevlerinde bulunmuş, 2005-2006 yıllarında TCG KEMALREİS Komutanı, 2011-2012 yılları arasında 5’inci Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yapmıştır.

Bu süre zarfında 2000 yılında Deniz Harp Akademisi’nden, 2003 yılında ise Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olmuş, Donanma Komutanlığı karargâhında Konsept Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhında Yönetim Analiz ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Strateji ve Prensipler Şube Müdürlüğü ve müteakiben Strateji ve Andlaşmalar Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

“Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi” Ana Bilim Dalında, Naval Postgraduate School (NPS) California/ABD’de “Fizik Mühendisliği” ile “Elektronik Mühendisliği” dallarında yüksek lisans eğitimi ve İstanbul Üniversitesi’nde “Uluslararası İlişkiler” ana bilim dalındaki doktora eğitimini tamamlamıştır.

30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Tuğamiralliğe terfi eden Tümamiral YAYCI, 2012-2014 yılları arasında Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi, 2014-2015 yılları arasında Güney Görev Grup Komutanı ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü, 2015-2016 yılları arasında Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı görevlerini deruhte etmiştir.

29 Temmuz 2016 tarihinde Tümamiralliğe terfiini müteakip, 2016-2017 yılları arasında Dz.K.K.lığı Personel Başkanı görevlerini icra etmiştir. 20 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Dz.K.K.lığı Kurmay Başkanı görevine atanan Tümamiral YAYCI bayan Müşerref YAYCI ile evli olup, bir erkek çocuk babasıdır. İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Yaycı, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki kripto FETÖ’cüleri ‘önce tespit et sonra imha et’ stratejisi üzerine kurulu FETÖMETRE analiz programını geliştiren komutan olarak biliniyor.

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: