EĞİTİM

MİLLİ EĞİTİM BAKANI AÇIKLADI…

‘DENETİM ÇÖZÜM DEĞİL, SORUMLULUK AŞILANMALI’

OKUL TATİLİ UZAYACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

”Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alırken Türkiye’de de koronavirüs vakası 670 ulaştı ve toplamda 9 kişi hayatını kaybetti.

Okulların açılmasıyla ilgili…Biz yarın denirse, şartlar uygun olursa yarın başlarız. Ama bu konu tümüyle sağlık koşullarına bağlı. Buna bağlı olarak bu konuda yapılacak istişareler sonucunda birlikte karar veririz..

Sağlık Bakanlığı ile süreci takip ediyoruz. Bu belirsizlik rahatsız ediyor farkındayım ama bunun bir süreci var. Veriler doğrultusunda karar verilecek. Bilimsel olarak ortaya çıkan verilere göre hareket ediyoruz. Sonuç ne olursa olsun topluma sunarız..

Biz koşullar ne olursa olsun her türlü senaryoya hazırız. Her türlü koşula göre senaryolarımız hazır. Birtakım modellemeler simülasyonlar yapıyoruz. Önceliğimiz çocuklarımızın sağlığını korumak. Sınav içerikleri yüz yüze öğrendiklerinden olacak.”

ERTELENEN SINAVLAR

Ziya Selçuk:

”Benim alanım rehberlik. Bir çocuğun sınava hazırlanırken takvime göre kendini nasıl hazırlıyor, stresi nasıl, bunların hepsini biliyorum. O yüzden prensip olarak bizim hedefimiz sınavı ertelememek tabi koşullar uygun olursa… Zaruri bir durum olursa ertelenebilir. Biz bu tedbirleri aldık.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki sınav ertelenir mi? Prensip olarak hedefimiz sınavı ertelememek. Koşullar uygun olduğunda sınavı ertelemenin doğru olduğunu düşünmüyoruz ama zaruri bir durum olursa, zorunlu bir durum olursa ertelenebilir. Ertelenmesi halinde tedbirlerimizi almakla yükümlüyüz. Biz bu tedbirleri de aldık. Aldığımız tedbirleri anlatmak için ‘ertelenirse eğer diye…’ konuşuyoruz yoksa ertelemek gibi bir amacımız yok.”

UZAKTAN EĞİTİM

Ziya Selçuk:

”İstanbul’da 5, Ankara’da 3 stüdyomuz var haftalardır arkadaşlarımız çalışıyor. Pazartesi günü aşırı yoğunluk olabilir. Her türlü eksiği gidereceğiz.”

3 FARKLI KANALDA İÇERİKLER HAZIRLANIYOR

TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere 3 farklı kanalda içeriklerin hazırlandığını belirten Selçuk, “Hangi saatte hangi ders olacak bu dersleri yayımladık. Bu dersler 20’şer dakikalık dilimler halinde hayata geçirilecek. Ev ortamında, okuldaki gibi 40 dakika oturmak kolay değil. Yaptığımız çalışmalar, araştırmalar gösteriyor ki çocuklar bu tür bir ortamda 20’şer dakika aralıklarla otururlarsa verimlilik oluyor” dedi.

İYİLEŞTİRME PROGRAMI

Bakan Selçuk ayrıca, ilkokul öğrencilerinden eksi olanların “İYEP” adı verilen iyileştirme programına tabi tutulacağını söyledi

VELİLERE ŞİFRE GÖNDERİLECEK

Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) girişte bazı problemlerin yaşandığına işaret eden Selçuk, “İnternet altyapısının arka planında test çalışmalarını sürdürdüğümüz için bazı sorunlar olabiliyor. Bu sorunlar nedeniyle EBA şifresini almayan her öğrencinizin velisinin cep telefonuna çocuğuyla ilgili şifre gönderilecek” açıklamasını yaptı.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ EVDE NASIL VAKİT GEÇİRMELİ

Ziya Selçuk:

”Bizim EBA içeriklerimizde sanatsal faaliyetler var. Yüzlerce etkinlik örneği verdik, veriyoruz. Bizim yıllardır ailece evde oynadığımız oyunlar da var onlarla da zaman geçirilebilir. Çocukları ev hayatının içine sokmalılar.”

ÖĞRENCİLER NASIL MOTİVE EDİLMELİ

Ziya Selçuk:

”Cezalandırma ve yaptırımla bu olmaz. Denetim çözüm değil, sorumluluk aşılanmalı.”

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN DURUMU

Ziya Selçuk:

”Mevcut bir hukuksal durum var. Girdiği ders karşılığı ücretini alır. Şuanki cari durum bu şekilde. Ancak Cumhurbaşkanımızın duyurduğu bir paket var. Birçok fırsatı barındırıyor. Teknik çalışmalar devam ediyor.”

İLGİLİ HABER

Odatv.com – cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: