SON DAKİKA HABERLERİ

Johns Hopkins Üniversitesi’nin salgın izleme haritasına için aşağıdaki LİNK kullanılmaktadır…

https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

TÜRKİYE

KARANTİNAYA UYMAMAK SUÇTUR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül:

“Karantinaya uymamak gibi halk sağlığını tehdit eden davranışlar Ceza Kanunumuza göre suçtur. Ceza korkusuyla değil, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için lütfen azami dikkat.”

YURTDIŞINDAN GELECEK TÜRKLER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

”Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 9 Avrupa ülkesinde geçici veya öğrenci olarak bulunan ve Türkiye’ye gelmek için başvuran 3 bin 614 Türk vatandaşı bu gece yarısına kadar ülkeye getirileceK ve İstanbul ve Kocaeli’deki yurtlarda karantinaya alınacak..

Uçuşların durdurulduğu 9 Avrupa ülkesinden Türkiye’ye dönmek isteyen, geçici süreyle o ülkelere giden vatandaşlar ile öğrenciler dün 17.00’ye kadar başvuruda bulundu..

Döndükten sonra 14 günlük karantina ve gözetim altında olacaklarını da vatandaşlarımıza duyurduk. Dün akşam yerel saatle 17.00 itibarıyla 3 bin 614 vatandaşımız başvurdu. THY ve Ulaştırma Bakanlığımızla koordinasyon içinde bu vatandaşlarımızı bu gece yarısına kadar getireceğiz. THY, 34 sefer planladı. Fiyatları da son derece makul tuttu, THY’ye bu sebepten dolayı da çok teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımız döndükten sonra doğrudan uçaklardan alınarak İstanbul’da ve Kocaeli’de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın tahsis ettiği Kredi Yurtlar Kurumunun yurtlarına yerleştirilecekler. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da talimatıyla İstanbul ve Kocaeli valiliklerimiz bunları koordine edecek. Burada kaldıkları sürece vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları AFAD başta olmak üzere İçişleri Bakanlığımız yine bunu koordine edecek, yiyecek içecek ihtiyaçları karşılanacak. Sağlık Bakanlığımız zaten doktor ve sağlık personelini temin ediyor. Umre’den gelen vatandaşlarımıza verilen destek burada da verilecek.”

GELİR VERGİSİ

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

”31 Mart’ta dolacak yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan gün sonuna kadar uzatıldı.”

Fahrettin Koca

Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrasında yeni açıklamalar yaptı. Bakan Koca gece saatlerinde yaptığı açıklamada..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu. Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım.” 

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA:

”Yeni Koronavirüs vakaları tespit edildi… Gece açıklama yapacağım..

6 ülkeye daha uçuşlar yasaklandı…İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşlar yasaklanmış olacak, böylece uçuş yasağı uygulanan ülkü sayısı 20’ye çıktı..

Koronavirüs nedeniyle bir ölüm yaşanmadı. Ancak bu yaşanmayacağı anlamına gelmez, solunum sıkıntısı yaşayan hastalarımız olduğunu daha önce de söylemiştik..

Laboratuvar sayısı 6’dan 16’ya çıkacak…Devamında bu sayıyı bütün büyükşehirlerde çalışmaya, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş olan kiti ise ülkenin bütün illerine vererek burada hızlı sonuç almanın önemli olduğunu bildiğimiz için hızla gerçekleştirmiş olacağız. Test daha çok sayıda şehirde yapılacak, daha çok sayıda şüpheliye vakit kaybı olmadan uygulanacak..

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle: 

”Dezenformasyon karşı karşıya olduğumuz ciddi sorun. Bugün yaşadığımız örnek dikkat çekiciydi. Sabah sahte bir belge üretilip yayıldı. Kamuoyuna gizli diye sunuldu. Amacı güven kaybına yol açmaktı.

Tümüyle uydurmaydı. Paniği amaçlayan yalan haberlerle mücadele virüsle mücadelenin bir parçasıdır. Panik duygusaldır, akla uygun değildir. Panik toplumu kaçınacağı riske iter. Sağduyulu olmalıyız, duygulu değil akılla hareket etmeliyiz. Tedbir ve panik birbirinin zıttıdır. Unutmamalıyız bugünler böyle sürüp gitmeyecek. Çok geçmeyecek normal hayatlarımıza döneceğiz.

Koronavirüs’e karşı verdiğimiz mücadele devletin gece gündüz eylem halinde olduğu halkımızın sağduyusuyla verilecek mücadeledir. Dünyanın büyük kısmında tablo salgın tablosudur. Türkiye’deki tablo diğer ülkelerdeki tablo dünya ile özdeş değildir. Pek çok ülke kontrolü kaybetmiş durumda. Artık pozitif tanılardan çok kaybedilen hasta sayıları konuşulmaktır.

Hastalığın yayılımını kontrol altına alabiliriz. Riske karşı yapılması gereken yurttaş olarak biliyoruz. Düşmanımızı iyi tanıyoruz, sağlık altyapımız hızlı ve yaygın. Sıkı tedbirlerle bu sorunu aşacağız.

“ALO 184, Koronavirüs danışma olarak hizmet vermekte”

Umreden gelen 5 binin üzerinde vatandaşımızı gözleme aldık. 14 gün süre boyunca gözlem altında tutmuş olacağız. Yakın takip edilip Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda muhtemelen 7. veya 8. gün taramadan geçirmemiz planlanıyor. Alo 184 Sabim hattı Sağlık Bakanlığı İletişim Hattımız korona danışma hattı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Uzman hekimlerimiz görev aldığı rehberlik hizmetiyle bazı ön hizmetlerle geniş kitleye vermiş olacak. Vatandaşlarımızın temasa geçtikleri kişi sayısını asgaride tutmalarını istemiş olacağız. Devlet tedbirleri olarak uluslararası, kongre ve etkinliklerinin durdurulduğunu biliyorsunuz. Bugün itibarıyla İçişleri Bakanlığımızın sinema, tiyatro, eğlence, kahvehane, internet kafeler, oyun salonları, hamamlar, spor salonları gibi yerlerin faaliyetleri askıya alındı. Müze ve kütüphane kullanım kısıtlamaları getirildi.

“6 ülkeye daha uçuş yasağı geldi”

Diyanet İşleri Başkanlığımız cemaat ile kılınan namazlara belli bir süre ara verildi. Uçuş yasakları 14 ülke konmuştu. Bu yasağa 6 tane ülke daha ilave edildi. İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle uçuşlar yarın saat 08.00 itibarıyla yasaklanmış olacak. Böylece uçuş yasağı uyguladığımız ülke sayısı 20’ye çıkmış oldu.

“Yeni vakalarımız var, açıklayacağım”

Yeni tanı konan dün için hasta sayımız 12’ydi. Bunlardan 10’u Avrupa ve ABD’den gelmiş kişilerdi. Toplam hasta sayısı 18 oldu. Şu anda pozitif çıkan vakalarımız var. Bu akşam pozitif çıkan günlük rakamı sizlere açıklayacağım. Bu dönemde birtakım haberler devam edecek. Uzun zaman bu süreci sıfır vaka sayısı ile sürdürdük. Şimdi mücadelenin yeni safhasındayız. Bizi riskten koruyacak tedbirlerde ciddiyetimiz daha da arttıralım. Bu mücadele devam edecek.

Yurtdışında olan vatandaşlarımıza 83 milyon adına bir duyuru yapmak istiyorum. Türkiye’ye dönmekte ısrarcı olmayalım. Her şeye rağmen dönen ilk 14 gün gözetimi bilsin. Unutmamalıyız, bugünler böyle sürüp gitmeyecek, çok geçmeden normal hayatlarımıza dönmüş olacağız.

“Can kaybı olmadı, olmayacağı anlamına gelmez”

Şu ana kadar herhangi bir can kaybı olmadı. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Bu süreçte solunum sıkıntısı olan hastalarımızın olduğunu söylemek istiyorum. Vakaların seyrinin dünya örneğinde görüldüğü şekliyle nasıl seyredeceğini biliyoruz. Hızlı bir yayılım içinde olacağını önümüzdeki haftalarda çok çok önemli olduğunu biliyoruz. Tanının, temas grubunun taranması, ayrıca hastanede tedavi ve yoğun bakım şartlarında olan hastaların tedavileri önem arz ediyor.

Önemli olan şu dönemde bulaşıcılığı minimize etmek, süreci 1,5-2 aylık zaman diliminde hepimiz hassasiyet gösterirsek bu sonucu, salgını daha kolay atlatacağımıza, vatandaşımızla bu anlamda bizim nasıl davranmamız gerektiğine dair uyarıları dikkate alınırsa birlikte bu sorunu daha kolay aşacağımıza inanıyorum.

“Yeterli maske ve hızlı kit ücretsiz sağlanacak”

Biz ne kadar bu dönemde yapılması gerekenleri yapmak noktasında hassas davranırsak vatandaşlarımızla birlikte bu 1,5-2 aylık zamanın son derece kritik olduğunu, yapılması gerekenlerin çok önemli olduğunu söylüyoruz. 2 ay sonra bitecek anlamında değil.

Mümkün mertebe bir ikinci kişide 3-4 adımdan daha yakın mesafe içinde olmamalı diyoruz. Demek ki bundan sonra bu basın toplantılarını böyle yapmayacağız.  Bu dönemde biz birlik içinde, vatandaşımıza mesajı verme noktasında hassasiyet içerisindeyiz. Bu algıyı farklı yöne çekme mesajını maksatlı buluruz. Ülkenin birikimini, bu anlamda yetkin olan kimlerse, önerisi varsa biz buna açık olduk, bundan sonra da böyle olur. Şeffaf davrandık, bundan sonra da devam eder. Maske konusunda sorun varsa bu sorun bize yansıtılır. Maske dahil olmak üzere devamında hızlı kit dahil olmak üzere hastanelerimiz ve üniversitelerimizde ücret asla talep etmeden hepsiyle ilgili yeterli miktarda olacağını söyleyebilirim. Ben bizzat ilgili firmalara görüşerek konuyu netleştirdiğimi iade etmek istiyorum. 

Umreden gelenler dahil olmak üzere onlarla ilgili de bulundukları bölgede aile hekimleri vb. üzerinden yakın takibe, şüpheli olanları da taramadan geçirme yaklaşımı içindeyiz.

“Sokağa çıkma yasağı söz konusu değil”

“Hiçbir kurumda hastaları geri çevirmek söz konusu değildir” diye  konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir soruya ‘Böyle bir durum söz konusu” değil diye cevap verdi.

İçişleri Bakanlığı yeni tedbirleri açıkladı

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Coronavirüs Tedbirleri” konulu ek bir genelge daha gönderdi. Genelge ile bugün saat 24.00 itibariyle kapatılacak yerler sıralandı.

Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine bugün saat 24:00 itibariyle durdurulacak.

STK’LARIN GENEL KURULLARI, EĞİTİMLERİ VE TOPLANTILARI ERTELENECEK

Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf ) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) bugün saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenecek.

Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu “Taziye Evleri”nin faaliyetleri bugün saat 24:00 itibariyle durdurulacak.

Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş:

“Camide cemaatle namaz kılma virüsü yayabilme riskini arttırmaktadır. Camide cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verildi. Camilerin açık bulunmasına karar verilmiştir.

Sağlık Bakanımız defalarca açıkladı, sadece umreden gelenler için değil yurt dışından gelenlerin evlerinde 14 gün kalmaları gerektiğine ilişkin açıklama yapıldı. Umreciler arasından bir kişinin bu virüsü taşıdığı ortaya çıktıktan sonra karantina alma kararını aldı bakanlık.

390 umreci turlarla giden umreci bugün Türkiye’ye gelecek. Tabii ki karantinaya alınacaklar.

Camilerimizin görevlileri gerekli tedbirleri alacak, cemaatle namaz kılınmayacak. Ferdi olarak tek başına camiye gidebilir, namazını kılabilir. Tüm cami ve mescitlerimiz temizlenecek, zaten yapılıyor.”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül:

1- Hakim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) almış olduğu yeni öneri çerçevesinde bugün itibarıyla tüm adliyelerde acele işler hariç duruşmaları ertelemişlerdir.

2- Yeni dava açma icra takibi gibi talepleri UYAP üzerinden yapma imkanı vardır. Ertelenen duruşmalar UYAP üzerinden duyurulacak.

3- 60 yaş ve üzeri için izin müessesi hakim ve savcılarımız için de yürürlüğe girmiştir. Avukatlar acil durumlarda cezaevlerinde kapalı görüş yapacak. Cezaevlerinde şu ana kadar virüs vakasına rastlanmadı.

4- Cezaevlerindeki mektup ve kitaplar gibi unsurların da 24 saat bekletildikten sonra ilgililere teslim edilecektir.

5- Ceza ve infaz kurumlarına yeni girişlerde ön muayene ve kontrol yapılmaktadır. Bir hastalık belirtisi varsa giriş yapılmamakta sağlık kurumlarına gönderilmektedir. Cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların sağlığı devlete emanettir. Bu konuda büyük titizlik gösterilmesi hepimizin ortak beklentisidir. 

6- Hafta sonu noterlik hizmetleri yeni bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Bütün noterlerde 24 saat boyunca ilaçlama yapılmıştır.

7-Resmi kurumlar dışında hiçbir açıklamaya, belge adı altında hiçbir duyuruya itibar edilmemesini özellikle rica ediyoruz.

8- Sağlık Bakanlığı ‘gizli belge‘ adı altında dolaşıma sokulan sözde belge hakkında soruşturma başlatılmıştır.

HİNDİSTAN

Hindistan koronavirüs

Hindistan’da yayınlanan The Economic Times gazetesi:

”Avrupa Birliği, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinden, İngiltere ve Türkiye’den Hindistan’a girişler 18 Mart itibarıyla yasaklanacak. Havayolu şirketlerine bu ülkelerden yolcu taşıması yasağı getirilmiştir..

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Umman ve Kuveyt’ten gelen tüm yolcular 2 haftalık karantinaya alınacak.

Açıklanan önlemlerin her birinin geçici olduğu ve ay sonuna kadar yürürlükte kalacağı…”

Hindistan’da şu an itibarıyla 114 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası saptandı. Hindistan yönetimi geçen çarşamba Kovid-19 salgını nedeniyle dış ülke vatandaşları için tüm turistik vizeleri ve diğer bazı vize türlerini 13 Mart’tan 15 Nisan’a kadar olmak üzere geçici olarak kaldırmıştı.

ALMANYA

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın:

”Şu an itibari ile Almanya’da 5813 hasta, 13 ölü var. Almanya’da geçici olarak bulunan iş ziyareti, akraba ziyareti ya da öğrenci olarak bulunan vatandaşlarımızın ülkemize geri dönüşleri ile ilgili saat bugün akşam 17:00’a kadar belgelerini hazırlıyoruz. Yarın da bu vatandaşlarımızı ülkemize hava yolu şirketlerimizle geri getireceğiz..

Dönüş ve tahliyesi gerçekleşecek kişi sayısı Almanya’da birkaç bin kişiyi geçmeyecek. Rakam kesin değil bu akşam 17:00’a kadar kesinleşecek.”

Merkel’den Türkçe altyazılı koronavirüs videosu

RUSYA

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin:

”Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Belarus’la olan sınırı seyahatlere kapattık..

Daha önce de  Çin ve diğer Asya ülkeleri ile sınırları kapattık. AB ile uçuşları durdurduk, Polonya ve Norveç sınırlarını yabancıların geçişlerine kapattık. Letonya, Moldova ve Ukrayna ile demiryolu seferlerini iptal ettik..

Kapıların açık kaldığı tek yer, Azerbaycan ve Finlandiya

Gerekli olduğu takdirde Kovid-19’un etkilerini hafifletmek amacıyla kullanmak üzere yıllık bütçeden 300 milyar ruble (4 milyar dolar) ayırdık..

Başta turizm ve havayolu şirketleri için vergi ödeme mühletleri uzatıldı, bu karar ileriki dönemde diğer sektörler için de uygulanabilir..

Virüse karşı mücadelede öne çıkan doktorların ödüllendirilmesi için fon oluşturulması talimatı verdim.”

İTALYA

Koronavirüs - İtalya

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hamit Hancı:

İtalya’da ‘savaş triajı’ konusu da son dönemlerde ciddi şekilde tartışılıyor.

‘savaş triajı’ uygulaması: ‘Ağır vakalara ve hafif vakalara doktorlar tarafından müdahale edilmemesi olarak özetleyebilirim’ Bu sistemde temel hedef, en az zamanda mümkün olan en çok sayıda hastaya bakabilmek..

Savaş triajına geçildiğinde ilgili doktorlar ölmek üzere olan bir hastaya ya da basit bir rahatsızlığı ya da ciddi olmayan bir yaralanması olmayan hastalara bakmazlar. Çok ağır vakaların ölüme terk edilmesi gibi görülse de aslında amaç farklı. Doktorların, kurtulması daha yüksek ihtimal olan hastalara yönelmeleri isteniyor.

Örneğin İtalya’da elinde bir kırık ile hastaneye gelen kişiye değil, solunumu durmak üzere olan, ciğeri kapanmış kişiye öncelik verilmesinin önü açılmak isteniyor. Şu an İtalya’da çok sayıda hasta, az sayıda sağlıkçı var. Doktorların zamanı en verimli şekilde kullanabilmeleri için bu yolu önümüzdeki günlerde tercih edebilirler. Eğer İtalya savaş triajına geçerse, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez bir Avrupa ülkesi bu sistemi uygulamak zorunda kalacak..”

FRANSA

Fransa Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa:

”Fransa’daki Türklerin durumuna ilişkin, ”Türkiye dönmek isteyen 300 kadar vatandaşımızdan çağrı aldık, yarın Türkiye’ye dönecekler..

Türk vatandaşlarına bir burada bir kontrol uygulamayacağız. Türkiye’de kontrol altına alınacak. Zorunlu karantina süresi var. Belli ölçüde caydırıcı olan bir unsur. Bazı vatandaşlarımız bunu duyunca vazgeçti..

Ülkede alınan önlemler…Çok kapsamlı tedbirler alındı. Bütün üniversiteler, kreşler kapalı durumda şu an ülkede. 15 Mart itibari ile artışlar göz önünde bulunduğunda ilave tedbirler kapsamında konferans, kütüphaneler kapandı. İbadet boyutunda ülkedeki ibadet yerlerinde değil evlerde  cuma namazı kılınması kararı alındı.”

KÜBA

KÜBA İLAÇ ENDÜSTRİSİ  ‘BioCubaFarma‘:

”Koronavirüs tedavisinde kullanılacak 22 ilacın üretilmesi konusunda garanti veriyoruz. Bu ilaçlar arasında, koronavirüsle mücadele konusunda etkili olduğu görülen ‘Interferon Alpha 2B’ de bulunuyor.”

BioCubaFarma yöneticisi Eduardo Martinez Diaz:

 “Şu anda birçok ülkeden talepler alıyoruz ve yeterli kapasitemiz olduğu için bunlara cevap verebiliyoruz. ilaç talep eden ülkelere gerekli olandan fazlasını göndermiyoruz.”

Küba Genetik Mühendislik ve Biyoteknoloji Merkezi’nden (CIGB) Genel Müdür Eulogio Pimentel Vazquez:

“Envanterimizde, Çin’de enfekte olan herkesi tedavi edebilecek miktarda ilaç bulunuyor”

Küba’da, şimdiye kadar dört koronavirüs vakası tespit edildi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: